To działa !!!

Dziękuję.

Cześć

Amnezję mam. Jak zgrać putty z mc żeby nie krzaczyło?
$TERM mam xterm, w putty kodowanie mam UTF-8 i czcionkę Courier New i nic

Help!

3

(8 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

W configu nic nie zaznaczałem tylko wczytałem z pliku to co wyżej podałem. Nie wnikałem. Mój błąd.

Teraz walczę z TFTP na ubuntu.

4

(8 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Ok, skompilowało się. I tak się zastanawiam czy obraz jest z initramfs???

"RouterBoards can boot OpenWrt .elf images with initramfs via TFTP."

Spróbuję etherboota, nie powinien nic namieszać.

5

(8 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

i jak podmienić kernel?

6

(8 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Ręcznie zmieniłem smile

configa wczytalem z https://downloads.openwrt.org/barrier_b … x_mikrotik

i teraz:

make target/linux/compile

???

Nie robię tego za często więc proszę o pomoc.

Staram się skompilować openwrt dla rb-2011uias-2hnd i chcę przygotować źródła żeby poprawnie obsługiwało switcha gigabitowego.

Zrobiłem już:
git clone git://git.openwrt.org/openwrt.git
git clone git://git.openwrt.org/14.07/openwrt.git

i mam źródła w ~/openwrt

Jak spatchować źródła tym patchem: https://lists.openwrt.org/pipermail/ope … 29949.html

Tak się zastanawiam czy w 15.05 nie uwzględniono już obsługi switcha w rb-2011uias-2hnd?

Czekam na waszą podpowiedź.

Więc próbowałem zbootować z sieci jak opisano dla 411/750 ale RB2011 nie odpowiada mi na pingi. W desperacji bootowałem wszystkie obrazy *.elf ale nic to nie dało. Dodam, obrazy samodzielnie kompilowane jak i te z downloadu.

Jako serwer tftp wykorzystałem mój doświedczalny Asus wl-500gp z OpenWRT. Dałem mu adres 192.168.1.2 a 192.168.1.1 zostawiając dla RB2011.
konfiguracja dnsmasq czyli plik /etc/config/dhcp

config dnsmasq
        option domainneeded '1'
        option boguspriv '1'
        option filterwin2k '0'
        option localise_queries '1'
        option rebind_protection '1'
        option rebind_localhost '1'
        option local '/lan/'
        option domain 'lan'
        option expandhosts '1'
        option nonegcache '0'
        option authoritative '1'
        option readethers '1'
        option leasefile '/tmp/dhcp.leases'
        option resolvfile '/tmp/resolv.conf.auto'
        list rebind_domain 'free.aero2.net.pl'
        list rebind_domain 'bdi.aero2.net.pl'
        option enable_tftp '1'
        option tftp_root '/tftpboot'
        option dhcp_boot 'boot.elf'

config dhcp 'lan'
        option interface 'lan'
        option start '100'
        option leasetime '12h'
        option force '1'
        option limit '151'

config dhcp 'wan'
        option interface 'wan'
        option ignore '1'

config host
        option ip '192.168.1.1'
        option mac '4c:5e:0c:48:16:34'
        option name 'routerboard'

config boot
        option filename 'boot.elf'
        option serveraddress '192.168.1.2'
        option servername 'fileserver'
        option tftp_root '/tftpboot'

no i w logach dostaję:

Oct 30 09:19:41 Raczkowo daemon.warn dnsmasq-dhcp[3930]: cannot send DHCP/BOOTP option 43: no space left in packet
Oct 30 09:19:41 Raczkowo daemon.info dnsmasq-dhcp[3930]: BOOTP(br-lan) 192.168.1.1 4c:5e:0c:48:16:34 
Oct 30 09:19:45 Raczkowo daemon.info dnsmasq-tftp[3930]: sent /tftpboot/boot.elf to 192.168.1.1

W trzeciej linii wyraźnie widać, że wysłał obraz pamięci do RB ale martwi mnie pierwsza linijka.

Proszę o dalsze podpowiedzi.

Michał

Hehe, te wiki to dopiero trzeba napisać.

Chciałbym odpalić rb2011 z OpenWRT.

Czy jest tylko opcja przez Metarouter?
Czy da się OpenWRT zainstalować jako podstawowy system?

(dopisek)

Widze na openwrt.org że chodzi Generic AR71XX/AR724X/AR913X based board

Jak to wczytać do routera?

Proszę o podpowiedź.

Michał

11

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

A może to DNS providera?

12

(2 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Można skorzystać też z usbip.

13

(2 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Procedura jest ta sama.

14

(5 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Tak, mocniejsze.

15

(5 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

A na openwrt jest to do zrobienia?

Pod tym intrygującym tematem kryje się niewinne pytanie. Otóż planuję zrobić sieć wifi złożoną z kilku routerów o tym samym SSID. Jak znam życie przy przechodzeniu z zasięgu jednego routera i wchodząc w zasięg drugiego routera będzie chwilowe odcięcie od netu spowodowane ponownym nawiązaniem połączenia. Czyli jeżeli będę słuchał radia internetowego to w chwili przejścia niestety będzie zacięcie a może i zerwanie połączenia.

Jak zrobić by przechodzenie między zasięgami odbywało się bez zerwania połączenia? Czy wystarczy ustawić te same MAC-i? Tylko że ustawienie tych samych MAC-ów spowoduje same kłopoty z pakietami. Kiedyś słyszałem o sieciach MESH ale nie wiem czy to dokładnie to o co mi chodzi.

17

(3 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Oprócz usunięcia etc/extroot.md5sum należy też usunąć <extroot>/.extroot.md5sum

18

(8 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

@Cezary: No w opisie jest napisane "/etc/init.d/fstab overlay_enable" jako alternatywne posunięcie, jeżeli usuwamy ręcznie to oprócz usunięcia etc/extroot.md5sum należy też usunąć <extroot>/.extroot.md5sum. Tylko o to mi chodziło smile Po prostu zabrakło tego w opisie.

19

(8 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

http://eko.one.pl/?p=openwrt-externalroot

Obszerny cytat:

Aktualizacja
Ostatnie wersje Backfire, Attitude Adjustment i Trunk wprowadzają jeszcze jeden element do całości - sumę kontrolną. Jeżeli pierwszy raz robimy extroota, system na nośniku umieszcza plik extroot.md5sum który jest sumą kontrolną systemu. Podczas uruchamiania extroota jest ona porównywana - jeżeli się zgadza, system kontynuuje działanie uruchamiając extroota. Jeżeli nie - np. z powodu upgrade systemu - system odmawia aktywacji, bo może to oznaczać że na nośniku mogą być pliki z poprzedniej wersji systemu, niekompatybilne z bieżącą. Więc po upgrade systemu, jeżeli mamy pewność że wszystko się zgadza należy po prostu usunąć z nośnika plik kontrolny o wspomnianej nazwie i system normalnie wystartuje z nim.

Po aktualizacji systemu (mtd/sysupgrade itd) dane na nośniku zostają takie jak były - aktualizacja ani nie usunie danych z nośnika ani nie zaktualizuje pakietów które są tam zainstalowane. Co więcej - extroot zostanie zdeaktywowany! Więc po upgrade systemu należy ręcznie aktualizować pakiety i pliki konfiguracyjne na nośniku, potem zostaje tylko zmiana w fstab i usunąć z nośnika plik etc/extroot.md5sum, lub wydać polecenia


    # /etc/init.d/fstab overlay_enable
    # reboot

No i trzeba usunąć <extroot>/.extroot.md5sum

20

(1 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Chciałbym w skrypcie zlecić INSERT do tabeli w mysql. Zrobiłem według przykładu znalezionego w internecie:

opkg update
opkg install luasql-mysql

   vi test.lua

#!/usr/bin/lua
require "luasql.mysql"
env = assert (luasql.mysql())
con = assert (env:connect('database', 'login, 'password', '192.168.10.10'))
res = assert (con:execute(string.format( "INSERT INTO testable (one,two,three,four) VALUES (%s,%s,'DBTest',now())", variable1,variable2)))

Zmodyfikowałem oczywiście parametry połączenia ale dostaję:

/usr/bin/lua: error loading module 'luasql.mysql' from file '/usr/lib/lua/luasql/mysql.so':
        File not found

Dziwne bo ten plik istnieje.

A może jest jakiś prostszy sposób?

21

(17 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

jabbaa napisał/a:

Jan 31 13:49:09 KAROLINO_AS_ROUTER daemon.warn dnsmasq[1210]: ignoring nameserver 192.168.1.1 - local interface

To nie to samo co 127.0.0.1, ciekawe czy może się zapętlić czy nie? (podtrzymuję swoją hipotezę smile )

Pokaż co masz w /tmp/resolv.conf.auto

22

(7 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Nie rozumiem po co kompilować na routerze (czy tam NSA310) przecież szybciej na laptopie czy innym kompie. Sztuka dla sztuki?

23

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Po kablu szeregowym masz konsolę. Z konsoli ustawiasz lan lub wan i ściągasz z serwera wgetem.
Samą konsolą też się chyba da, nie stosowałem tej metody.

24

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Z tego co pamiętam  to nie ma gui. Po wgraniu trzeba zrobić extroot http://eko.one.pl/?p=openwrt-externalroot
I możesz soobie dograć LuCI.

Obrazy masz na http://ecco.selfip.net/attitude_adjustment/ar71xx/

25

(17 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Następnym razem jak ci się zwiesi to nie restartuj tylko w windowsie zrób ping 8.8.8.8 i sprzwdź czy masz odpowiedź. Jeśli tak to w ustawieniach IP w windows wpisz dns 8.8.8.8 i sprawdź czy strony chodzą. Daj znać na forum.