1

(489 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Faktycznie flow offload był problemem... da się to kiedyś jakoś naprawić? Bez tej opcji transfer mi skacze w okolicach 210-240Mb/s i tak patrzę że z czasem powoli zwalnia bo po jakiś 2-3 minutach jest to już średnio ok 200Mb/s.

2

(489 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Nie no, ja czekałem co najmniej pół doby jak nie dłużej bo chyba to wieczorem zostawiłem, minęła noc, dzień w pracy itd. Po prostu on coś "nie umie" w 5GHz...
Jestem też po tym sysupgrade, wszystko ustawiłem, wyklikałem, włączyłem flow offload żeby był w stanie okiełznać pełne prędkości (po co w ogóle to jest domyślnie wyłączone?), wszystko śmigało więc postanowiłem zrobić taki ostateczny restart rutera i... znowu zużycie pasma się wysypało, tzn sytuacja jak na obrazku poniżej
https://i.ibb.co/Ybv7yvM/Przechwytywanie.jpg
Był to test na speedtest.net; 300Mb/s downloadu i 20Mb/s uploadu a na wykresie jakieś dwa piki po kilkanaście MB/s (bo robiłem dwa testy) a na uploadzie w ogóle nic praktycznie nie ma. Wykresy wysokiej rozdzielczości oczywiście włączone, po wyłączeniu w zasadzie bez zmian.

No imo ewidentny bug w gargoyle, napisz ewentualnie czy jakoś mogę pomóc w diagnozie i mam nadzieję że się uda to naprawić albo może komuś zreprodukować też u siebie bo może to nie tylko na R6350 tak się dzieje.

3

(489 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Trochę nie miałem czasu ale już wracam ;p
Chodziło mi o to że do wyboru są dwa kanały; 36 i 100, wybierając 100 jest opis:

"Wybrany kanał oznaczony jest jako DFS (dynamiczny wybór częstotliwości). Przed transmisją Gargoyle musi najpierw przeskanować przez 60 sekund sygnały z instalacji radarowych zajmujących tę częstotliwość. Jeśli zostaną wykryte, Gargoyle może przestawić na inny kanał niż wybrałeś (...)"

i mi chodzi o to że to w ogóle nie działa co również potwierdza dodatek "Analizator widma" który nie wykrywa żadnej sieci. Dla tego modelu nie działa wyszukiwanie dla 5GHz i tym samym nie potrafi dobrać sobie najlepszej częstotliwości.

Co do "Sam wybierasz sobie kanał." to też nie do końca, znalazłem na szybko że dla europy są to kanały 36-64 i 100-140 natomiast ustawiając kanał wyższy niż 124 ten już się nie uruchamia... dlaczego? Całe szczęście rutery UPC nie ogarniają i wszystkie chodzą na 100 więc mój na 124 działa w miarę tak że się nie nachodzą.

Teraz wracając do pasma; zauważyłem że po restarcie znika historia dla minut, kwadransów i godzin, dla dni już zlicza zużyte dane wcześniej w ciągu dnia także... no niech będzie ;P Ale wynikł inny problem -,- wczoraj pobrałem z 300GB...? Natomiast Gargoyle dla wczorajszego dnia na całym paśmie zliczył łącznie 34.476 MB. Dla dzisiejszego zliczył 7.814 MB gdzie obejrzane mam łącznie jakieś 40min YT w 1080/2160p także powinno być "nieco" więcej.
Wgram jeszcze raz sysupgrade bez zachowania ustawień, ponownie wszystko ręcznie ustawie i cóż, będę obserwował.

4

(489 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Nie, nic, ustawiłem tylko w pracy po kablu wifi, sieć gościnną, adres rutera, motyw i takie tam i w sumie tyle. Później w domu kliknąłem "usuń dane" żeby skasować dane które zużyłem w pracy i może tu jest problem...? Nie przywracałem też fabrycznych bo jeszcze nie mam PC w domu podłączonego, wiem tyle co sprawdziłem w telefonie po wifi.
Jak wrócę do domu to sprawdzę, w cronie były chyba 3 procesy...? A co do innych ustawień to nie, wszystko zachowane. Pytanko mam ewentualnie o wifi, na kanale 100 w 5GHz jest kilka sieci, Gargoyle teoretycznie powinien zeskanować sieć i wybrać wolny kanał (myślałem o okolicy 136?) a ten też zaczął nadawać na 100 kanale jak reszta ruterów w budynku tongue

5

(489 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Witam, zainstalowałem wczoraj najnowszą wersję bez zachowywania ustawień, wszystko elegancko ustawiłem...
Problem jest taki że po restarcie urządzenia (nawet resetując przyciskiem w opcjach systemu) po ponownym uruchomieniu całkowicie kasuje się historia wykorzystania internetu, liczy od nowa od minuty w której się uruchomił. Netgear R6350, coś z tym mogę zrobić czy to jakiś bug w najnowszej wersji Gargoyla?

6

(4 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Ok, no trudno, to się zrobi oddzielną sieć dla gości, dziękuję bardzo za pomoc.

7

(4 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

żeby tacy klienci nie widzieli się w sieci wzajemnie, nie widzieli moich urządzeń, udostępnionych dysków sieciowych itp itd, tylko dostęp do internetu. Patrząc na stronę https://eko.one.pl/?p=openwrt-guestnetwork chodzi o komendę:  uci set wireless.guest.isolate=1 tylko nie chciał bym izolować całego interfejsu np. "wifi_guest" tylko odizolować adresy 100-200 w moim głównym i jedynym "wifi". Jest taka możliwość czy konieczna będzie osobna sieć gościnna?

8

(4 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Witam, nie chciałbym robić osobnej gościnnej sieci dlatego mam pytanie czy dało by się zrobić tak, że moje urządzenia którym przydzielę adres z zakresu np. x.x.x.10-99 będą działały standardowo natomiast niezapisane urządzenia (z założenia gości) które po DHCP będą dostawały adresy z zakresu 100-200 będą domyślnie izolowane w sieci? Przynajmniej do czasu aż im nie przydzielę adresu 10-99 w którym izolacji nie ma.
W skrócie ip 1-99 bez izolacji a 100-200 z izolacją w sieci. Jeśli ma to znaczenie to urządzenie Netgear R6350 z Gargoyle 1.13.

9

(1,288 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Po prostu nigdzie nie jest wyjaśnione że do v11-eu pasuje system z v11 a odnosząc się znowu do androida; tam stosowanie systemów z innego regionu zwykle nie kończyło się najlepiej...
To wszystko jasne, dziękuję za pomoc.
edit
Po prawie 2h działania na 19.07 i łącznie 10 połączonych urządzeniach wykorzystanie RAMu wypadało na poziomie 15,9MB z łącznie 26,9MB czyli wolne było 11MB, wolnej pamięci wewnętrznej na dzień dobry jest 360KB. Szczerze mówiąc myślałem że będzie gorzej, będę jeszcze monitorował temat.
I dla potomnych; wybranie .bin i kliknięcie "aktualizuj" skutkuje komunikatem że nie wybrano pliku aktualizacji, na początku myślałem że jakiś problem z uprawnieniami przeglądarki jest na Lubuntu ale nie, problemem okazała się zbyt długa nazwa pliku tongue

10

(1,288 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Skoro sysupgrade z v11 pasuje do v11-eu to powinno to być jakoś zaznaczone, w opisie wydania https://eko.one.pl/?p=openwrt-19.07 jest:
"Obrazy -eu służą do aktualizacji routerów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej (czyli np. zakupionych w dystrybucji w Polsce)."
powinien być tam zwrot "służą do pierwszej aktualizacji" czy tam instalacji openwrt, wybierając w wyszukiwarce v11-eu bo w końcu ruter kupiony w polsce dostępny i widoczny jest tylko factory bez słowa co się stało z sysupgrade. Robię oczy bo od zawsze coś instalując upewniam się 10 razy że instaluje dobry system/obraz czy cokolwiek żeby nie "uceglić" urządzenia, w przypadku androida, twrp itp jest jakiś system weryfikacji ale czy takowy jest w openwrt...?

11

(1,288 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Tylko że dla tego modelu dostępne są tylko obrazy factory chyba że nie ma różnicy pomiędzy v11-eu a zwykłym v11 na którego już jest sysupgrade... a może to po prostu przeoczenie przy kompilowaniu obrazów? wink

https://dl.eko.one.pl/openwrt-18.06/tar … 71xx/tiny/

12

(1,288 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Ok, urządzeń w sieci będzie raczej max 10 także chyba bez tragedii, zainstaluje ten nowszy i będę obserwować. W razie jak bym jednak chciał wgrać 18 to wgrać ten obraz factory i po prostu od nowa skonfigurować?

13

(1,288 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Witam, jutro (a w sumie to dzisiaj) zamierzam nieco ogarnąć ruter TL-WR841N/ND v11 4/32MB 650MHz QCA9533-AL3A. W dziale download dostępne są obrazy OpenWrt bez GUI w wersji 18.06 oraz 19.07, oczywiście zamierzam zainstalować nowszy ale... no właśnie, dlaczego w ogóle dostępny jest starszy? Może na tak stare urządzenie lepiej zainstalować 18? Po instalacji zamierzam włączyć i ustawić nazwę oraz hasło sieci wifi i to w zasadzie cała konfiguracja. Wgrać 19 i się nie przejmować? W obrazie będzie w ogóle edytor nano czy konieczny będzie przyspieszony kurs z obsługi vi? big_smile

14

(2,533 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Teraz to piszesz jak ja dopiero co niecałą godzinę temu na R6350 zainstalowałem Gargoyla? big_smile z tego co widzę w statystykach będę drugim użytkownikiem tego modelu.
Nie będę się zbytnio rozpisywał ale mam jedno główne pytanie; ruter ma rzekomo 128MB pamięci a system pokazuje "Flash: total: 24.1MB", gdzie się podziało pozostałe ponad 100MB? Już pominę fakt że prawdopodobnie i tak tej pamięci nie wykorzystam ale pytam z czystej ciekawości, da się jakoś rozszerzyć pamięć w stylu rozszerzania pamięci w Raspbianie na Raspberry Pi?

15

(2,533 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Cezary napisał/a:

Nie ma sterowników do radia. Najbliżej do obsługi jest jeden z Xiaomi, ale pewnie jeszcze potrwa.

Gargoyle oparte jest o wydanie stabilne OpenWrt więc liczba urządzeń wspieranych przez gargoyle jest też z tym związana. Zobacz sobie do czego są budowane obrazy i wybierz jedno z tych urządzeń jeżeli chcesz gargoyle.

No to chyba nie ma sensu na siłę w AX iść a po kilku doświadczeniach kompletnie nie ufam fabrycznym oprogramowaniom ;p

Ok rozumiem a i nie było tematu, widzę że jest Gargoyle big_smile do 3 stycznia jest za 229zł, czy w tej cenie cos lepszego da się dostać od Netgear R6350?

16

(2,533 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Cezary napisał/a:

Żaden z AX nie jest obsługiwany oficjalnie przez openwrt. Na razie nie ma.

No to się wyjaśniło... a jest jakiś konkretny powód? Przecież urządzenia z AX pojawiają się gdzieś od roku. Niedawno był za 2 stówki TP-Link Archer AX1500, jest szansa że kiedyś pojawi się openwrt czy lepiej odpuścić te nowe urządzenia i wziąć coś starszego, wspieranego i z AC w stylu Netgear R6350 który np. (rzekomo) ma MU-MIMO 4x4?
Swoją droga była by szansa na Gargoyla na niego?

Edit
i jeśli coś starszego to do powiedzmy 400zł co jest godne uwagi?

17

(2,533 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Witam, poszukuję rutera na którego wgram Gargoyle albo OpenWrt (wolę pierwszą opcję) obsługującego już standard AX. Działać będzie w mieszkaniu na jednej kondygnacji, powierzchnia mniej więcej kwadratowa niecałe 60m2 do tego ruter ma być w okolicach punktu centralnego także chyba każdy możliwy ruter nie powinien mieć problemów z pokryciem.
Z wymagań to właśnie WiFi już w technologii AX, mile widziane MU-MIMO większe od 2x2, raczej wymagałbym jakiegokolwiek portu USB, ruter działać będzie ze światłowodem od UPC 300Mb/s.
Prędkość i cena...? Generalnie oczywiście prędkość jak największa a cena jak najniższa ale niestety większy priorytet ma niska cena dlatego szukam raczej w niskiej półce chyba że faktycznie będzie warto co nieco dopłacić do ciekawszej opcji.

Nie będę ukrywał że coś mi generalnie nie gra bo sprawdzając najpopularniejsze z tych tańszych modeli w wyszukiwarce firmware na eko.one.pl to nic nie mogę znaleźć... jakaś ważna informacja mi umyka?

Nie chodzi o blok tylko o dom jednorodzinny, zakłóceń raczej nie ma także w sumie wszystko jasne. Sam kabel wisi na stronie północnej także ewentualnie kwestia UV w znacznym stopniu odpada. Ale do przemyślenia w takim razie.

O ATK-504 zdążyłem poczytać tylko że 3 stówki... niemało. Czegoś fajnego tańszego nie ma? big_smile coś brakuje w necie tematów z polecanymi antenami jak np. tu na forum jest temat z polecanymi ruterami... coś bym celował w okolice 100zł.

Ale w media były wyraźnie sygnowane marką Hama wink że zewnętrznych to wiem ale kabel wisi na ścianie na wysokości piętra z okna do balkonu także od samego wiszenia nic się nie powinno myślę stać. A co z ekranowaniem? Warto dopłacić?
Z przepustowością generalnie nie ma problemu o ile jest na dobrym nadajniku... ale wcześniej korzystając jeszcze z Playa ruter lubił się wieszać, lagować... ale to chyba przez WiFi dlatego teraz powyłączałem wszystko co się da.

-113 jest żartem na którym wyciągam ok 15 Mb/s... taki mamy klimat, jak by cały czas działał na tym nadajniku byłbym mega zadowolony. Co do dramatu jakim niewątpliwie jest to urządzenie to miałem je z Playa w ramach testu na rok z pakietem 50 GB płacąc przy tym 50zł przez 6 miesięcy. On ratował "dupę" gdy Orange z trudem wyciągało 0,3 Mb/s czyli... codziennie praktycznie. Po fakcie już czytałem oczywiście opinie i poza tym że łapie w miarę dobrze zasięg to ten wynalazek nie ma absolutnie żadnych innych plusów (nawet porty sieciowe jedynie 100 Mb/s big_smile).

Trochę nad tym myślałem i chyba najlepszym wyjściem jeśli nie uda mi się wymusić trybu only Band 3 będzie sprzedanie tego za ok 400zł i zakup jakiejś porządnej anteny dualnej do E3372 która będzie w stanie co najmniej taki sam zasięg zapewnić co ten ruter. Tak wstępnie to LTEWatch chyba będzie bezużyteczny...

Witam, posiadam wyżej wymieniony ruter Huawei B2338-168 z Play, wstawiłem ostatnio do niego kartę Orange z Modemu E3372 który łączył się z LTE 800 MHz dzięki czemu prędkości potrafiły spadać do 0,2 Mb/s... fatalny nadajnik. Obecnie antena nowego rutera skierowana jest w przeciwnym kierunku na oddalony ode mnie na ok 3,5km nadajnik miejski. Zasięg wyraźnie zmalał ale za to prędkości są w przedziałach 10-20 Mb/s ale też nie zawsze... I tu pojawia się problem. Kiedyś zgniotłem trochę skrętkę przez to izolacja pękła całkowicie, przewody trochę ponacinane ale działa jak na razie, kiedyś konieczne było nawet kilka restartów żeby ruter załapał antenę. Obecnie skrętka prawie w całości wisi na dworze i przy tym nie "traci" anteny.
Problem jest z prędkościami i chyba zasięgiem. Ruter przy słabym zasięgu tak jak na screenach poniżej zapala 2 lub 3 diody zasięgu a prędkości są w okolicach kilkunastu Mb/s.
https://imgur.com/z7AhRnt.png https://imgur.com/X9Yq6yz.png
Wstawiając te screeny zauważyłem że on się łączy z innymi nadajnikami... ale kontynuując; przy niby znacznie lepszym zasięgu zapala 1/5 zasięgu a prędkość... potrafi bywać naprawdę tragiczna, podobna do wyciąganych wcześniej ładnie poniżej 1Mb/s
https://imgur.com/1Cn3zbb.png https://imgur.com/8gBvXhJ.png
Pomaga zresetowanie urządzenia co konieczne jest niestety częściej niż raz na dobę...
Dodam że ten Ruter po LANie śle neta do mojego TL-1043 v2 i na tym jego rola się kończy. Najpierw obarczyłem winą Huaweia wyłączając w nim wszystkie firewalle no i oczywiście sieci Wi-Fi, następnie pomyślałem o skrętce. Jeśli jest uszkodzona ale działa to czy warto wymieniać? Zakładam że tak, jeśli tak to na jaką? Coś wyczytałem że są skrętki wewnętrzne i zewnętrzne do tego ekranowane i nieekranowane. W jednym z marketów Media 10m skrętka bez oznaczenia czy wew czy zew, cat 5e nieekranowana kosztuje bodajże 52zł a ekranowana 59zł. Czy takie przewody nadają się do wiszenia na dworze? I czy warto brać wersję ekranowaną?
Drugie pytanie, jeśli za te prędkości w 100% odpowiada nadajnik... ja wymusić działanie tylko na tym szybszym? W tym ruterze nie ma żadnych ustawień poza APN'ami ;/ Trochę chaotycznie ale mam nadzieję że wystarczająco zrozumiale. Tak czy owak coś z tym muszę zrobić bo przełączanie an b20 praktycznie uniemożliwia korzystanie z internetu.

21

(10 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Ciekawe wink a czy w takim razie upload na maline nie jest czasami za szybki? Czy to może ruter stanowi swego rodzaju bufor dlatego to tak wygląda? Wysyłanie na malinę jednego pliku 256MB trwało 42s a pobieranie go z maliny już 54s, tak wyglądają windowsowe wykresy uploadu i downloadu
https://drive.google.com/file/d/1snmAhh … sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1qF385I … sp=sharing
Średnia uploadu wychodzi prawie 49Mb/s, w piku jak widać na wykresie było to nawet 68Mb/s.

Co do rutera chyba jest ok z tym że po wymuszeniu w DHCP dla maliny stałego ip musiałem ruter zrestartować bo nie miała dostępu do internetu, nie pamiętam czy kiedyś musiałem aż router resetować żeby ręczne przydziały ip działały...

22

(10 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Wkleję tylko tą część z maliną

Station 54:e6:fc:91:d3:bb (on wlan0)
    inactive time: 100 ms
    rx bytes:    817523
    rx packets:   858
    tx bytes:    74685
    tx packets:   494
    tx retries:   14
    tx failed:   0
    signal:     -58 [-60, -71, -70] dBm
    signal avg:   -58 [-59, -70, -69] dBm
    tx bitrate:   150.0 MBit/s MCS 7 40MHz short GI
    rx bitrate:   135.0 MBit/s MCS 7 40MHz
    expected throughput:  47.698Mbps
    authorized:   yes
    authenticated: yes
    preamble:    short
    WMM/WME:    yes
    MFP:      no
    TDLS peer:   no
    connected time: 1805 seconds

23

(10 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Tak, tak; najnowszym Gargoyle 1.10.0.2. Na pewno iwinfo?

root@Gargoyle:~# iwinfo
wlan0   ESSID: "TP-Link"
     Access Point: C4:6E:1F:56:39:E6
     Mode: Master Channel: 6 (2.437 GHz)
     Tx-Power: 25 dBm Link Quality: 55/70
     Signal: -55 dBm Noise: -95 dBm
     Bit Rate: 196.7 MBit/s
     Encryption: WPA2 PSK (CCMP)
     Type: nl80211 HW Mode(s): 802.11bgn
     Hardware: unknown [Generic MAC80211]
     TX power offset: unknown
     Frequency offset: unknown
     Supports VAPs: yes PHY name: phy0

i tak, świadomie podbijam moc do 25db, u mnie jest wręcz konieczna...

Dorzucę screen z tego ekranu, widać że wszystkie urządzenia w mniejszym lub większym stopniu próbują oszczędzać a malina praktycznie cały czas 150/150Mb/s ;P
https://drive.google.com/file/d/1JUMbiw … sp=sharing

24

(10 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

W Status/Połączone urządzenia/Połączone urządzenia bezprzewodowe i TX Przepływność oraz RX Przepływność. Zależy też od obciążenia bo czasami pokazuje mniej głównie w TX ale jak tak teraz patrzę to cały czas w TX oraz RX jest 150Mb/s.
Kasuję partycję, zobaczymy co z tego wyjdzie.

25

(10 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Dziękuję bardzo za odpowiedź, trochę z czasem mnie tu przycisnęło dlatego taka obsuwa... ale ruter sprawia wrażenie jak by miał zaraz wyzionąć ducha. Jak skasować tą partycję rootfs_data? Konieczne będzie pewnie też ponowne jej utworzenie, jak tak to też jaką komendą lub sposobem?

Drugie pytanko nieco z innej beczki; mam modem wifi na usb TL-WN422G, działa w technologii G przy prędkości 54Mb/s czym się zresztą chwali na obudowie. Podłączyłem go do Raspberry Pi i ruter pokazywał prędkość połączeń 150Mb/s, jakim cudem? Zapis pliku na Malinę odbywał się z prędkością ok 55Mb/s z małymi wcięciami co kilka sekund, identyczna prędkość była po kablu, obciążenie procesora 100% także jestem niemalże pewny że prędkość po prostu ograniczona była mocą procesora... tylko wtedy jakim cudem on z tego modemu wyciągnął połączenie 150Mb/s? A jeśli to była ściema i faktycznie to było 54Mb/s to czy jest możliwe wykorzystanie prędkości sieci bezprzewodowej w niemalże 100%? Przy wifi w technologii N to się chyba nawet do połowy teoretycznej przepustowości nie zbliżałem.
Pozdrawiam