To że się modem zwiesza to wina modemu czy raczej operatora ?
Poza rzadkimi przypadkami awarii sieci, wykluczył bym całkowicie operatora. Ale czy to jest wina modemu? Raczej ogólnie bym to nazwał czynników obiektywnych-tzn. parametrów sygnału, zasilania, zakłóceń, zgodności technologi użytkowych sieci, oprogramowania sterującego.Osobiście użytkuję w tej chwili 2 modemy-E398iPlus LTE (tutaj przy max. prędkościach-symetrychnych w okolicy 50/48,5Mbps na dir-505 występowała zwieszka magistrali USB,wr703n miał podobnie przy niższych prędkościach ale oprogramowanie Huntsman szybko ogarnało ten problem), E367Aero2-BDI, wcześniej używałem E220/E1820 i na żadnym z ww nie miałem sytuacji z wieszaniem się modemu. Wg mojej oceny, poza rzeczywiście uszkodzonymi egzemplarzami, problem leży po stronie użytkownika (tzn. nie zapewnienia modemowi warunków do optymalnej pracy).Sam posiadam 2-modele Asusa WL-500gp 1 i 2 (jeden zapasowy awaryjny) do obsługi modemu CDMA Anydata 510L Nordiska. Oprogramowaniem które używałem wcześniej był Oleg (ktory systematycznie się wykładał po 5-dniach, więc podłączyłem pod wyłącznik czasowy i przez 0,5 roku miałem spokuj), nie było to najwygodniejsze rozwiązanie gdyż resetowało statystyki, które niekiedy były przydatne. Dlatego od 2-miesięcy używam chińskie Tomato (4xWAN)-działa na działce na razie bezbłędnie (po ponad miesięcznym statusie, rzatko się takowe zdarzają bo PGE na prowincji nie trzyma standardów), modem podłączony 24h/24h już przez ponad 2,5 roku (obsługuje, telefon IP i monitoring) ani jednego przypadku ze zwisem sprzętu. Stosuję się do 3 podstawowych dla mnie warunków zapewnienia właściwej pracy modemu: 1-zapewnienie właściwego poziomu sygnału na modemie (na swoich instalacjach przy dostępie stałym zawsze antena kierunkowa zewnętrzna, u rodziny i znajomych jeżeli sygnał jest niższy od wartości -65dB również obowiązkowa antena), 2-właściwy poziom zasilania na porcie USB (z tego powodu wyzbyłem się TL MR-3420 i każdego informuję że do takiego zestawu obowiązkowo aktywny HUB jak do prawie wszystkich TL z wyjątkiem WR710N, skolei przy ww Asusach trzeba bardzo uważać na oryginalny zasilacz-tandeta 1klasa, wymieniałem ostatnio kondensatory), 3-nigdy nie używam WiFi na routerze który obsługuje modem CDMA/3G/LTE (z tego powodu inwestowałem wcześniej w wr-703n a ostatnio w dir-505). Wracając teraz do Aero2-od maja działa bezobsługowo zestaw AirRouter+E353(z Play) u rodziny jako łącze stałe do którego mam dostęp poprzez openvpn. Sam używam Aero2 sporadycznie jak braknie mi limitu lub do testów np. w końcu maja testowałem przez tydzień skuteczność nowych skryptów Cezarego NDIS. Przy sieci HSPA/HSPA+ wskazane jest również utrzymywanie aktywności modemu (pingowanie przez router hosta w sieci, przy LTE połączenie jest cały czas aktywne). Także dla mnie na dziś temat wieszania modemu jest całkiem obcy. ![]()