1

(5 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Mam takiego jednego baaardzo podejrzanego i wymienić pewnie dałbym radę. Gorzej, jak się pomylę lub stopię scieżki ze sobą. Nie chce zabić routera smile

Nowy zasilacz musi być konkretnie od Asusa? Na allegro są podobne od D-Linka z takimi samymi parametrami (5V, 2,5A). Będą dobre czy lepiej poszukać czegoś z większym natężeniem jeśli obciąża się router?

2

(5 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Naprawialne czy szukać nowego?

Witam,
Widziałem na forum podobny temat, ale nie jestem w 100% pewny, wiec jednak muszę spytać tutaj. Przedwczoraj ni z tego ni z owego po restarcie routera ten zaczął się dziwnie zachowywać. Na początku pod windowsem zaczęło wywalać, ze co chwile zrywane jest połączenie sieciowe, ale myślałem, ze coś może po stronie kompa albo z kablem. Odpaliłem drugą maszynę i ten sam problem. Tak, jakby router co chwile sam z siebie się restartował. Po 20 minutach moich prób padł na dobre i nie wstaje od tamtego czasu. Jak podłączam mu zasilanie to zapalają się tylko wszystkie diodki od LAN (ew. WAN jeśli podepnę). Nic więcej się nie dzieje.

Sam router działa(-ł) na Backfire 11.x (dokładnej wersji nie pamiętam) z podpiętym dyskiem (zasilany z zewnątrz) i drukarką.

Nic nie sugerując... co się stało? Z góry dzięki za pomoc wink

Mam cos takiego:

...
[    6.219908] sd 2:0:0:0: [sda] 625142448 512-byte hardware sectors (320073 MB)
[    6.219930] sd 2:0:0:0: [sda] Write Protect is off
[    6.219933] sd 2:0:0:0: [sda] Mode Sense: 00 3a 00 00
[    6.219969] sd 2:0:0:0: [sda] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
[    6.220049] sd 2:0:0:0: [sda] 625142448 512-byte hardware sectors (320073 MB)
[    6.220069] sd 2:0:0:0: [sda] Write Protect is off
[    6.220073] sd 2:0:0:0: [sda] Mode Sense: 00 3a 00 00
[    6.220110] sd 2:0:0:0: [sda] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
[    6.220115]  sda:<4>Driver 'sr' needs updating - please use bus_type methods
[    6.236865]  sda1 sda2 < sda5 sda6 >
[    6.261730] sd 2:0:0:0: [sda] Attached SCSI disk
[    6.264807] sr0: scsi3-mmc drive: 48x/48x writer dvd-ram cd/rw xa/form2 cdda tray
[    6.264813] Uniform CD-ROM driver Revision: 3.20
[    6.266166] sr 3:0:0:0: Attached scsi CD-ROM sr0
[    9.387000] ISO 9660 Extensions: Microsoft Joliet Level 3
[    9.448226] ISO 9660 Extensions: RRIP_1991A
[    9.721448] aufs 20080922
[    9.724716] usb-storage: device scan complete
[    9.725089] scsi 4:0:0:0: Direct-Access     WDC WD50 01AALS-00L3B2         PQ: 0 ANSI: 2 CCS
[    9.728575] sd 4:0:0:0: [sdb] 976773168 512-byte hardware sectors (500108 MB)
[    9.729196] loop: module loaded
[    9.730454] sd 4:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
[    9.730458] sd 4:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 00 38 00 00
[    9.730461] sd 4:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[    9.731075] sd 4:0:0:0: [sdb] 976773168 512-byte hardware sectors (500108 MB)
[    9.731573] sd 4:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
[    9.731576] sd 4:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 00 38 00 00
[    9.731579] sd 4:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[    9.731583]  sdb: sdb1
[    9.740454] sd 4:0:0:0: [sdb] Attached SCSI disk
[    9.740563] sd 4:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
...
[  108.547451] EXT2-fs warning: mounting unchecked fs, running e2fsck is recommended
...

sda - glowny dysk
sdb - dysk na usb, prawda? Ostatnia linia, ktora dokleilem wskazuje na system plikow?

Pozwolilem sobie tez sprawdzic od razu komenda:

e2fsck -y dev/sdb

ale dostalem::

e2fsck 1.41.3 (12-Oct-2008)
fsck.ext3: Superblok błędny, podczas próby wykonania kopii zapasowej bloków...
fsck.ext3: Bad magic number in super-block podczas próby otworzenia sdb

superblok nie mógł być odczytany lub nie opisuje prawidłowego systemu
plików ext2. Jeżeli urządzenie jest prawidłowe i naprawdę zawiera
system plików ext2 (nie jest swapem, ufs-em ani niczym innym),
to superblok jest uszkodzony - można próbować uruchomić e2fsck z innym
superblokiem:
    e2fsck -b 8193 <urządzenie>

Strukture katalogow i pliki jeszcze mam, wiec system plikow sie jeszcze nie rozjechal, choc przyznaje, ze nie dziala dobrze. Jak dobrze to sprawdzic?

Witam raz jeszcze,
Co do tego rozwiązania z uprawnieniami dla samby to nie zadzialalo. Dalej aplikacje nie moga same tworzyc i usuwac katalogow na dysku podpietym do routera. Sam zreszta tez nie moge nic wywalic.

Mam jednak inne pytanie. Podpialem sobie dysk do komputera i chce go (znowu!) przeleciec e2fsck w ubuntu. Jak sprawdzic, do ktorego urzadzenia w katalogu /dev jest przypiety (jedyny) dysk usb? Bo nie jestem pewien, jak dobrze go przeleciec, chyba zapomnialem nawet, czy mam na nim ext2 czy ext3, wiec o wskazowka, jak sie upewnic prosze smile

dzieki i pozdrawiam smile

I tak właśnie zrobiłem. Faktycznie, mocno posiekany był ten system plików, ale teraz wszystko jest okej. Dzięki Czarek! smile

Pozwolę sobie też zapytać o te uprawnienia Samby. W którym miejscu mam je przydzielić? Problem jest też w tym, że inne programy (np. Napi-projekt) nie mogą tworzyć samodzielnie żadnych plików na dysku. Nie powinno to miec chyba jednak znaczenia, czy tworze cokolwiek ja sam czy coś tworzy to automatycznie.  Z punktu widzenia routera wszystko idzie przez sambe, dobrze rozumiem?

Tylko, że nie mam swapa w partycji, ale w postaci pliku na tym dysku, który chce sprawdzić fsck. Błędne koło?

A teraz dostałem to:

root@OpenWrt:~# e2fsck /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part1 -v -p
Router: Filesystem did not have a UUID; generating one.

Router contains a file system with errors, check forced.
Router: Error allocating inode bitmap (2): Memory allocation failed
e2fsck: aborted

Zwykłego fsck nie było, ale dla ext2 ten tez powininen wystarczyć.

Witam
Mam Asusa WL-500gP na Backfire 10.03 (r20728) z podpietym dyskiem 500 GB na ext2 i ostatnio coś nie działa mi jak należy. Zaczęło się od tego, że nie mogłem z poziomu Windowsa tworzyć własnych plików i katalogów, udaje się tylko przez ftp, ale to troche za mało. To kwestia uprawnień dla Samby?

Druga sprawa to problem z wolnym miejscem. Jakiś czas temu zająłem 100% i chciałem coś wywalić. Tymczasem nie każdy katalog chce się usunąć, szczególnie pusty, dostaję komunikat (Nie można odczytać z dysku źródłowego, czy jakoś tak), nawet gdy podłącze dysk na sztywno do komputera. Nie daje się usunąć i już. O balaganie jaki sie zrobic wole nie mowic. smile

Jak jednak juz sie udalo wywalic cokolwiek, dysk nie pokazuje, ze zwolnilo mu sie miejsce. Dalej mam 465 GB miejsca zajetego. Probowalem znalezc fsck albo e2fsck ale chyba w Backfire tego nie ma. Przyznam sie, ze nie wiem jak pod Windowsem przeleciec dysk ext2 (korzystam ze sterownikow IFS drivers), o ile to w ogole mozliwe, a Linuxa mam tylko na maszynie wirtualnej, ktora zwyczajnie obrazila sie na mnie i nie chce wspolpracowac smile Moglbym prosić o pomoc, jak polatac ten dysk? No chyba, ze powinienem zaczac od czegos innego...

Z gory dziekuje pieknie! smile

Faktycznie, zmieniłem security i poszło, ale nie za pierwszym razem. Nawet po restarcie routera były problemy, ale za ktoryms razem "odblokowało" się i teraz działa. Nie moge tego do konca zrozumieć, bo pamiętam, że na Kamikaze 8.09.2 robilem krok po kroku tak, jak jest w Twoim poradniku i nic. No nie ważne w każdym razie, dziękuję za pomoc.

Jednocześnie zauważyłem wczoraj, że Transmission korzysta z innego pliku konfiguracyjnego, niż w poprzednich wersjach. Gdzie można znaleźć domyślne wartości ustawień? Na stronie projektu są ustawienia pliku .json, ale czy wszystkie będą pasować dla config'a nowego Transmissiona?

Cezary napisał/a:

A po prostu \\192.168.1.1 mozesz się dostać?

Jak podam to w oknie "Mojego komputera", a o to chyba Tobie chodzi, prosi o podanie nazwy uzytkownika i hasła.
Domyślne ustawienia root//haslo nie działają, ale to raczej żadne zaskoczenie.

EDIT:
Po tym, jak wpisałem tak, jak powiedziałeś, w komputerach swojej grupy roboczej mam router (nazwa i opis sie zgadzaja). Gdy jednak probuje to otworzyc, prosi o jak wyzej, a przeciez nie mam u siebie ustawien dla hasla.

Zadziałało. Samba jednak dalej nie działa jak należy...

Zamieszczę 3 zrzuty ekranu, zamiast opisywać, bo chyba nie jestem w tym dobry:

Zrzut z ekranu montowania zasobów w LuCI:
http://img227.imageshack.us/img227/9058/68045417.jpg

Zrzut z LuCI z konfiguracją samby
http://img41.imageshack.us/img41/3941/77006914.jpg

Zrzut z konsoli (próba instalacji - już jest, uruchomienie samby, lista procesów, zawartość folderu po zamontowaniu dysku)
http://img248.imageshack.us/img248/109/12848271.jpg

Mam podpięte do routera po kablu dwa komputery. Na żadnym z nich w liście komputerów dla grupy roboczej MSHOME nie ma routera. Czego takiego nie robię?

Po prostu kilkakrotnie starałem sie udostepnic zasoby i chociaz dysk laczylem to routera w zadnym otoczeniu sieciowym nie widzialem. Zaczalem sie wiec zastanawiam, co takiego robie zle...

Postawilem sobie Backfire na nowo, ale mam problem. Gdzie sie podzialo klasyczne montowanie dysku twardego? "fstab" nie dziala  i po zainstalowaniu wszystkich paczek z instrukcji wyglada, jakby to nie bylo "to" smile

Bardzie miałem na myśli ostatnią wersję Kamikaze 8.09.2, bo przez blisko rok miałem starszą.

A jeśli chodzi o Backfire, domyślna wersja ma luci i jakąś inną sambe? smile

Tak się składa, że mniejszego katalogu samba także nie udostępnia. Nie mogę tego zrozumieć, bo serwer ftp działa prawidłowo, więc dysk jest montowany. Zresztą, mam do niego dostęp. Czy jest jakaś inna wersja samby? "Lepsza"? smile

Mam także drugie pytanie, które pojawiło się po wgraniu najnowszego kamikaze. Mianowicie, jak zainstalować teraz transmission'a? Instrukcja z głównej strony nie działa, bo takich paczek nie ma, ale widziałem na liście paczek do tej wersji, że jest dosłownie "transmission" zamiast dawnego "tansmission-daemon". Nie ma też interfejsu GUI w postaci "transmission-web", dlatego zastanawiam się, czy jest możliwość korzystania z tego klienta torrentów tak, jak to miało miejsce w poprzednich wersjach, czyli przez www? I jak sprawić, aby działał? smile z góry dzięki. smile

Proszę:

plik "/etc/config/fstab"

config mount
        option fstype ext2
        option options rw,noatime
        option enabled 1
        option device /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part1
        option target /hdd

config swap
        opton device /hdd/swap
        option enabled 1

plik "/etc/config/samba"

config 'samba'
        option 'homes' '1'
        option 'name' 'Openwrt'
        option 'description' 'Router'
        option 'workgroup' 'HOME'

config 'sambashare'
        option 'path' '/hdd/Files'
        option 'read_only' 'no'
        option 'guest_ok' 'yes'
        option 'create_mask' '0700'
        option 'dir_mask' '0700'
        option 'name' 'Files'

Na dysku mam łącznie 440 GB danych. Przy recznym uruchomieniu samby konsola nic nie wyrzuca. Na liscie procesów z tego, co najbardziej przypomina sambe mam cos takiego:

Command: 0% smbd -D
CPU usage: 12%
Memory Usage: 3744% (tak, dobrze wpisałem)

Witam,
Prawie rok mnie tu nie było, myślałem, ze dam sobie sam rade z routerem, ale nie chyba sie mylilem. Nie chciałem zakladać nowego tematu, poprzednio w nim uzyskałem naprawdę wielką pomoc więc sprobuję i tym razem.

Z pewnym powodów musiałem przeinstalować Kamikaze w swoim Asusie WL-500gP na najnowsza wersje. O ile poprzednio poszlo jednak za pierwszym razem, o tyle teraz mam problem z podpieciem dysku (tego samego) i postawienia samby. Udalo sie zrobic tak, ze łączac się przez putty moge z konsoli przeglądać dane z dysku (ale tylko w konsoli). Gdy ustawiam Sambe pod konkretny katalog z tego dysku, tą samą grupę roboczą i ogólnie tak samo, jak już przecież miałem to nijak nie moge zobaczyć danych pod windowsem XP.

Poprzednią konfiguracje robilem juz jakis czas temu, dlatego chciałbym spytać, o czym zapomniałem? Wiem, że mogłem zapisać pliki konfiguracyjne, ale zgapiłem się, a potem przez głupotę zablokowałem dostęp do routera z każdej strony (no poza kabelkiem rs, ale tego nie mam niestety).

z góry dzięki za pomoc! smile

18

(11 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

No to pewnie masz racje co do tego systemu plików. Wszystkie programy znajduja mi naprawde niewiele plikow skasowanych, wiec skasowalo je raczej "cos" a nie "ktos". Pytanie tylko, czy jakimkolwiek programem mozna odtworzyc system plikow? Teoretycznie ta jedna partycja zaczyna sie na samym poczatku i trwa do jego konca, obejmuje 100%. Czy zbudowanie w "jakis" sposob partycji od nowa, programem, narzedziem czy co tam innego tak, aby moglo objac te rozwalone sektory mogloby pomoc? Czy jednak jesli jest tak, jak napisales, to kaplica i moge sie z wszystkim pozegnac?

19

(11 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

1. tak. Jeżeli ten interfejs usb jest słabej jakości to zdażały mi się też takie numery na asusie. Baaardzo kiepskie tam jest to usb.

Dysk działał na USB blisko 3 miesiace bez zadnego problemu. Czy jesli uda mi sie to naprawic to w takim razie jest szanse, ze to "wroci"? Masz na mysli sprzetowy interfejs czy ten programowy? Bo programowy to jeszcze mozna by gdzies zastapic czyms lepszym, ale sprzetowego chyba du.pa, prawda?

Cezary napisał/a:

2. Nie. O ile oczywiście nie otworzyłeś specjalnie portów itd.

Nie, tego na szczescie nie zrobilem. Otworzylem tylko to, co potrzebowalem, czyli dokladnie jeden port, ale przekierowalem go na konkretne ip. Reszta pozamykana, pytanie tylko na ile iptables sie sprawdza pod tym wzgledem.

Cezary napisał/a:

3. Odpal po prostu ubuntu z Cd (LiveCD). Sam mc ma możliwość odtwarzania plików  ext2,
Ponad to masz narzędzia do tego:
e2undel - Undelete utility for the ext2 file system
recover - Undelete files on ext2 partitions

Ale podłącz dysk nie przez USB z bezpośrednio przez ide, bo nie wiesz na ile to usb jest sprawne.

A czy musze miec dodatkowy dysk? Czy musze sobie kupic kolejna 500-tke, zeby skopiowac odzyskane pliki, czy po prostu jeden z tych dwoch sprawi, ze bedzie wygladalo, jakby nigdy nie zostalo skasowane?

Boje sie tylko jednego... R-Studio znalazl tyle plikow przez dokladne skanowanie calego dysku. Zwykla, taka prosta opcja szukania wykasowanych plikow moglaby odzyskac tylko 4 giga danych, a to wciaz duzo za malo. Jak wiec skuteczne jest to, co podales? Z wlasnego doswiadczenia...

20

(11 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Witam,
Zakładam osobny temat, bo temat troche nie pasuje do niczego innego. Jakis czas temu zainstalowalem sobie openwrt, podpialem dysk w obudowie na usb, zainstalowalem sambe i ftp (anonymous na haslo). Wszystko smigalo az do wczorajszego ranka. Chcialem sobie odpalic muzyke z dysku, ale okazalo sie, ze cala wyparowala. Dysk w systemie ext2, lŁacznie ponad 400 giga danych wszelkiej masci nagle opustoszal. Moje pytanie, albo pytania w tym momencie
1. Czy mozliwe, aby zrobil to router? Pewnego dnia pomyslal sobie, ze zrobie mojemu wlascicielowi rozpierduche i dmuchne mu wszystkie dane. Mozliwe?
2. Czy mozliwe, aby ktos z zewnatrz wpadl na podobny pomysl, co w pkt. 1? Na ile to wykonalne z kamikaze 8.09?
3. Czy zna moze ktos jakis dobry program do odzyskania danych z dysku? Sciagnalem sobie r-studio, ale co dziwne znajduje 44,1 TB roznych plikow na 450 gigowym dysku. Wiem, ze absurd, dlatego pytam o jakis inny program. Z samym linuxem nie jestem za pan brat, dlatego zabawa z poziomu np. Ubuntu moze byc troszke problematyczna. Slyszalem jednak, ze sam system plikow Ext2 jest "przyjazny" dla odzyskiwania plikow. Czy da sie to jakos zrobic? Mozna jakos odtworzyc strukture wymazanych plikow?

Wiecej pytan pewnie sie pojawi wkrotce, ale na razie bylbym wdzieczny za pomoc w w/w punktach. Naprawde prosze o pomoc. Z gory dzieki smile

21

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

To i ja zapytam przy okazji, bo ten temat najlepiej pasuje do tego.

Czy jest ograniczenie co do liczby dysków USB obsługiwanych przez openwrt? Rzecz w tym, że zrobi mi się chyba dodatkowy dysk, więc myślałem go władować w obudowę i podłączyć jako drugi, ale że mam już drukarkę to byłoby już 3 urządzenie na USB. Oczywiście w gre wchodzi w/w hub, ale zasadnicze pytanie, czy samba/ftp/reszta poradza sobie z tym. W tym pytaniu pomijam kwestie wydajnosci, chociaz nie ukrywam, ze tez mnie interesuje... smile

z gory dzieki smile

Sugerowales przesiadke na wersje 8.09.1. Da sie jakos zapisac wszystkie ustawienia, liste zainstalowanych paczek aby pozniej jakos to tylko raz, dwa zainstalowac? Taa, wyglada jakbym byl leniwy niemilosiernie, ale mi chodzi o cos innego.Dwie strony postow tego tematu to moje pytania, czasem jakies bzdurne pierdoly, z ktorych mozna sie niezle posmiac. Boje sie, ze cos znow pojdzie nie tak a i tak juz naprawde niezle musialem byc meczacy smile

O ile upload-slots-per-torrent znajduje bez problemu, o tyle ograniczenia hostow nie widze. A inne pytanie to jaka jest optymalna wartosc pierwszego z nich? Albo w ogole, sa jakies gdzies optymalne pelne ustawienia pod konkretny sprzet?

Faktycznie, masz racje. Nie przeszlo mi to przez mysl jakos, ze to tak jest zapisywane. Dla nowego torrenta wszystko smiga, a sam Transmission spisuje sie o niebo lepiej, niz ten domyslny z oryginalnego softa smile Zastanawiam sie tylko, czy on radzi sobie tylko z torrentami, czy tez mozna sciagac cos ze zwyklych linkow? Mam tu na mysli np. rapida albo inne serwery ftp.

Cezary napisał/a:

nie dziala

sprawdz teraz, powinno pojsc