Temat: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

Witam
Mam Asusa WL-500gP na Backfire 10.03 (r20728) z podpietym dyskiem 500 GB na ext2 i ostatnio coś nie działa mi jak należy. Zaczęło się od tego, że nie mogłem z poziomu Windowsa tworzyć własnych plików i katalogów, udaje się tylko przez ftp, ale to troche za mało. To kwestia uprawnień dla Samby?

Druga sprawa to problem z wolnym miejscem. Jakiś czas temu zająłem 100% i chciałem coś wywalić. Tymczasem nie każdy katalog chce się usunąć, szczególnie pusty, dostaję komunikat (Nie można odczytać z dysku źródłowego, czy jakoś tak), nawet gdy podłącze dysk na sztywno do komputera. Nie daje się usunąć i już. O balaganie jaki sie zrobic wole nie mowic. smile

Jak jednak juz sie udalo wywalic cokolwiek, dysk nie pokazuje, ze zwolnilo mu sie miejsce. Dalej mam 465 GB miejsca zajetego. Probowalem znalezc fsck albo e2fsck ale chyba w Backfire tego nie ma. Przyznam sie, ze nie wiem jak pod Windowsem przeleciec dysk ext2 (korzystam ze sterownikow IFS drivers), o ile to w ogole mozliwe, a Linuxa mam tylko na maszynie wirtualnej, ktora zwyczajnie obrazila sie na mnie i nie chce wspolpracowac smile Moglbym prosić o pomoc, jak polatac ten dysk? No chyba, ze powinienem zaczac od czegos innego...

Z gory dziekuje pieknie! smile

2

Odp: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

Nie ma, pewnie że jest.

opkg install e2fsprogs

będziesz miał fsck. Odmontuj dysk, przeleć go fsck i zobacz co się dzieje.

W sambie może to faktycznie być problem uprawnień.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

A teraz dostałem to:

root@OpenWrt:~# e2fsck /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part1 -v -p
Router: Filesystem did not have a UUID; generating one.

Router contains a file system with errors, check forced.
Router: Error allocating inode bitmap (2): Memory allocation failed
e2fsck: aborted

Zwykłego fsck nie było, ale dla ext2 ten tez powininen wystarczyć.

4

Odp: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

Nie oto chodzi. Masz za duży dysk a za mało pamięci na to. Swap najpierw włącz, później fsck zrób.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

Tylko, że nie mam swapa w partycji, ale w postaci pliku na tym dysku, który chce sprawdzić fsck. Błędne koło?

6

Odp: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

Dokładnie. Nie sprawdzisz jak nie masz swapa.

Ściągnij sobie livecd z linuksem (ubuntu może być), odpal komputer z płyty i tak zrobisz.  Nie wiem czy pod windowsa są narzędzia fsck do ext2/ext3.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

I tak właśnie zrobiłem. Faktycznie, mocno posiekany był ten system plików, ale teraz wszystko jest okej. Dzięki Czarek! smile

Pozwolę sobie też zapytać o te uprawnienia Samby. W którym miejscu mam je przydzielić? Problem jest też w tym, że inne programy (np. Napi-projekt) nie mogą tworzyć samodzielnie żadnych plików na dysku. Nie powinno to miec chyba jednak znaczenia, czy tworze cokolwiek ja sam czy coś tworzy to automatycznie.  Z punktu widzenia routera wszystko idzie przez sambe, dobrze rozumiem?

8

Odp: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

Tak. Zwykle oznacza to że użytkownik nie ma praw zapisu na dysku. Więc o ile masz ext2/3 to po prostu zrób chmod -R 777 /mnt/* i tyle.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

Witam raz jeszcze,
Co do tego rozwiązania z uprawnieniami dla samby to nie zadzialalo. Dalej aplikacje nie moga same tworzyc i usuwac katalogow na dysku podpietym do routera. Sam zreszta tez nie moge nic wywalic.

Mam jednak inne pytanie. Podpialem sobie dysk do komputera i chce go (znowu!) przeleciec e2fsck w ubuntu. Jak sprawdzic, do ktorego urzadzenia w katalogu /dev jest przypiety (jedyny) dysk usb? Bo nie jestem pewien, jak dobrze go przeleciec, chyba zapomnialem nawet, czy mam na nim ext2 czy ext3, wiec o wskazowka, jak sie upewnic prosze smile

dzieki i pozdrawiam smile

10

Odp: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

dmesg Ci to powie. Pewnie /dev/sdb.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

Mam cos takiego:

...
[    6.219908] sd 2:0:0:0: [sda] 625142448 512-byte hardware sectors (320073 MB)
[    6.219930] sd 2:0:0:0: [sda] Write Protect is off
[    6.219933] sd 2:0:0:0: [sda] Mode Sense: 00 3a 00 00
[    6.219969] sd 2:0:0:0: [sda] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
[    6.220049] sd 2:0:0:0: [sda] 625142448 512-byte hardware sectors (320073 MB)
[    6.220069] sd 2:0:0:0: [sda] Write Protect is off
[    6.220073] sd 2:0:0:0: [sda] Mode Sense: 00 3a 00 00
[    6.220110] sd 2:0:0:0: [sda] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
[    6.220115]  sda:<4>Driver 'sr' needs updating - please use bus_type methods
[    6.236865]  sda1 sda2 < sda5 sda6 >
[    6.261730] sd 2:0:0:0: [sda] Attached SCSI disk
[    6.264807] sr0: scsi3-mmc drive: 48x/48x writer dvd-ram cd/rw xa/form2 cdda tray
[    6.264813] Uniform CD-ROM driver Revision: 3.20
[    6.266166] sr 3:0:0:0: Attached scsi CD-ROM sr0
[    9.387000] ISO 9660 Extensions: Microsoft Joliet Level 3
[    9.448226] ISO 9660 Extensions: RRIP_1991A
[    9.721448] aufs 20080922
[    9.724716] usb-storage: device scan complete
[    9.725089] scsi 4:0:0:0: Direct-Access     WDC WD50 01AALS-00L3B2         PQ: 0 ANSI: 2 CCS
[    9.728575] sd 4:0:0:0: [sdb] 976773168 512-byte hardware sectors (500108 MB)
[    9.729196] loop: module loaded
[    9.730454] sd 4:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
[    9.730458] sd 4:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 00 38 00 00
[    9.730461] sd 4:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[    9.731075] sd 4:0:0:0: [sdb] 976773168 512-byte hardware sectors (500108 MB)
[    9.731573] sd 4:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
[    9.731576] sd 4:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 00 38 00 00
[    9.731579] sd 4:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[    9.731583]  sdb: sdb1
[    9.740454] sd 4:0:0:0: [sdb] Attached SCSI disk
[    9.740563] sd 4:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
...
[  108.547451] EXT2-fs warning: mounting unchecked fs, running e2fsck is recommended
...

sda - glowny dysk
sdb - dysk na usb, prawda? Ostatnia linia, ktora dokleilem wskazuje na system plikow?

Pozwolilem sobie tez sprawdzic od razu komenda:

e2fsck -y dev/sdb

ale dostalem::

e2fsck 1.41.3 (12-Oct-2008)
fsck.ext3: Superblok błędny, podczas próby wykonania kopii zapasowej bloków...
fsck.ext3: Bad magic number in super-block podczas próby otworzenia sdb

superblok nie mógł być odczytany lub nie opisuje prawidłowego systemu
plików ext2. Jeżeli urządzenie jest prawidłowe i naprawdę zawiera
system plików ext2 (nie jest swapem, ufs-em ani niczym innym),
to superblok jest uszkodzony - można próbować uruchomić e2fsck z innym
superblokiem:
    e2fsck -b 8193 <urządzenie>

Strukture katalogow i pliki jeszcze mam, wiec system plikow sie jeszcze nie rozjechal, choc przyznaje, ze nie dziala dobrze. Jak dobrze to sprawdzic?

12

Odp: Problem z dyskiem - uprawnienia, wieczny brak miejsca... :)

/dev/sda1. Sprawdza sie partycje z systemem plików, nie dysk. I odmontuj ją wczesniej.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.