• 2012-12-27
Działający obraz dla Air3GII z wifi wylądował w repo.

 • 2012-12-22
Jedną ze zmian w nadchodzącym nowym wydaniu Gargoyle będzie rozbudowany "Manager dodatków", które będzie także podawał m.in czy ma się dostatecznie dużo wolnego miejsca na instalację jakiegoś dodatku. Niestety niesie to pewien problem - stał się standardową częścią Gargoyle, a to oznacza że doszedł dodatkowy komponent i dodatkowy program do obrazu. Dla routerów z 4MB flash trzeba będzie wykonać kolejne optymalizacje żeby zmieścić ten dodatek.

 • 2012-12-14 NDIS w Huawei
Wygląda na to że dorobiliśmy się różnych sposobów obsługi NDISa w modemach Huawei, które zależą od typu urządzenia.
- E3276 - modem LTE do 150Mbps, obsługiwany jest przez CDC NCM. Nie posiada on interfejsów komunikacyjnych tylko diagnostyczne, więc to jest jedyny sposób na niego.
- E398 - modem LTE do 100Mbps, może być obsługiwany zarówno przez ppp, jak i QMI WWAN.
- E173, E372 i pewnie kilka innych modemów może być obsługiwany także przez sterownik który udostępnia firma Huawei.
We wszystkich przypadkach zasada jest podobna - odpowiedni sterownik należy po prostu zainstalować, pojawi się interfejs wwan0 lub usb0 który należy traktować jak zwykłą kartę sieciową. Ale żeby uzyskać połączenie należy jeszcze przy pomocy skryptu (metoda zależna od typu modemu) zainicjować połączenie, zwykle się to robi przez polecenie AT^NDISDUP=1,1,"apn" (choć dla qmi jest inaczej). Da się więc współczesne modemy zmusić do pracy w NDIS.

 • 2012-11-28
W repozytorium pojawił się pakiet libqmi-glib, który wraz z kmod-usb-net-qmi-wwan służy do połączeń NDIS dla Huawei E398. Szczegóły na forum

 • 2012-11-22
ffmpeg 1.0 wyleciał z hukiem z repozytorium. Sprawia jakieś problemy przy skanowaniu plików, został więc zastąpiony ffmpeg 0.11.2. Niejako przy okazji dodałem też do repozytorium minidlna-cvs, który wydaje się działać w miarę poprawnie (przynajmniej skanuje pliki z nawiasami w nazwach). Doszedł też pakiet diskdev_cmds, czyli narzędzie do sprawdzenia systemów plików z HFS+.

 • 2012-11-12
Mała uwaga dla użytkowników LTE Plusa - wg informacji na forum, na LTE zaczyna się blokowanie pingów, więc nie działa 3gtester. Należy wywalić linię z nim z /etc/crontabs/root, inaczej będzie co 3min restartował interfejs wan.

AKTUALIZACJA: brak pingów związany jest w przydzieleniem IP od określonego zakresu. Czasami połączenie otrzymuje inną pulę, z której da się pingować hosty.

 • 2012-10-26
Mała zmiana w obrazach Gargoyle. Do właściwego numeru wydania będzie dodawana jeszcze jedna liczba, która będzie mówiła o numerze kolejnym builda. Same obrazy też dostaną w nazwie numer wydania, mam nadzieję że wprowadzi to większy porządek związany z tym jak się obrazy nazywają.

 • 2012-10-25
Do repozytorium Attitude Adjustment trafiło kilka pakietów - 3ginfo, ffmpeg 1.0, oscam, n2n i exfat. O to się głównie dopominaliście :) minidlna nie ma, ponieważ wersja 1.0.25 ma błąd w skanowaniu materiałów multimedialnych, a wersja z repozytorium projektu nie skanuje w ogóle. Należy więc używać oficjalnej wersji z repozytorium OpenWrt.

 • 2012-10-20
Pojawiły się pierwsze obrazy Gargoyle PL bazujące na trunku. To są raczej wersje testowe i nie zalecam ich używać na co dzień w takiej postaci jak są obecnie.

 • 2012-10-17
Na http://ecco.selfip.net trwa mały remont i przenosiny starych obrazów do innych katalogów. W szczególności stare zrobione obrazy zostały przeniesione do katalogu old, stopniowo będą one usuwane.

 • 2012-10-11
Pierwsze obrazy Attitude Adjustment wydane. Podstawowe, czysta konsola, z usb i wifi w urządzeniach w których to powinno - czyli po prostu sama podstawa do dalszej zabawy. Pewnie w niektórych coś trzeba będzie poprawić, ale wyjdzie z biegiem czasu. Nie wszystkie pakiety które były z repozytorium Backfire zostały przeniesione; będę je kompilował stopniowo z biegiem czasu.

 • 2012-09-29 Będzie ciężko...
Beta2 OpenWrt na horyzoncie, tłumaczenia nowego gargoyle zrobiłem, więc czas przysiąść do swoich buildów gargoyle. I co? Nie zmieści się. Przynajmniej dla routerów z 4MB flash (czyli np. TP-LINK MR3420/3220), to co było w poprzednich obrazach obecnie się już nie mieści. Zasługa nowego wydania, netfid, uboxa i paru bibliotek. Tym razem trzeba będzie w ogóle z czegoś zrezygnować i chyba będzie to block-mount z usb-storage i systemami plików.
EDIT: a jednak nie. Brakuje tylko modułu vfat, został za to ext2/ext3/ext4 (bo teraz obsługuje to jeden moduł) niezbędny do zrobienia extroota.

 • 2012-09-14
Projekt 3ginfo dostał nową funkcjonalność - automatycznie wykrywanie portu modemu. Nie twierdzę że dla każdego przypadku zadziała idealnie - po prostu pyta się po kolei każdego dostępnego interfejsu, jeżeli na jednym z nich dostanie odpowiedź (na polecenie AT) to właśnie on jest wybierany. Znajdą się zapewne modemy dla których to nie zadziała, ale powinno być pomocnym rozwiązaniem dla początkujących użytkowników.

 • 2012-09-12
W repozytorium pojawił się pakiet davfs2 do montowania zasobów udostępnionych przez webdav (np. box.com). Nie używam, nie testowane, kompilacja na prośbę jednego z użytkowników.

 • 2012-09-08
Temat "Dysku bezprzewodowego" ruszył i osiągnął stan w którym można tego używać. Próba zaszczepienia pomysłu nie przyniosła żadnych rezultatów, więc dla spokoju umysłu sam zrealizowałem ten projekt. TP-LINK TL-MR3040 pozwala na kilkugodzinną pracę na wbudowanej baterii, więc jako urządzenie do udostępniania danych (nawet ciągłego) jest to całkiem sensowne rozwiązanie. Trochę mało podręczne - mimo że sam router nie jest wielki, to dołączenie dysku 500GB już wygląda dziwne (choć miniaturowy pendrive typu Goodram Piccolo wygląda dobrze). Umieszczenie tam OpenWrt przynosi zaletę w postaci możliwości wykonania innych funkcjonalności, np. przez dołączenie modemu 3G, ale to już trzeba zostawić na następne etapy projektu.

 • 2012-09-05
Deweloperzy OpenWrt udostępnili wersję beta następnego wydania OpenWrt (12.09), bazującego na aktualnej wersji z gałęzi rozwojowej. Najprawdopodobniej więc następne budowane przeze mnie obrazy będą wykorzystywały już nowe wydanie. Aktualne wersje Backfire i Gargoyle zostaną zarchiwizowane w obecnych wersjach, ponieważ z pewnością nowe obrazy będą miały pewne problemy które będą eliminowane z biegiem czasu.

 • 2012-08-28
Wczoraj deweloperzy udostępnili wsparcie dla języka polskiego w LuCI, dziś wyszły poprawki niwelujące błędy z sposobie tłumaczenia, więc tym samym udostępniam obrazy zawierające te tłumaczenia. Nie są one moje (są dziełem użytkowników zarejestrowanych w LuCI Transalation Portal), nie są także jeszcze kompletne. Ale już teraz można zobaczyć jak wygląda LuCI po polsku...

 • 2012-08-21
Na prośbę niektórych użytkowników, światło dzienne ujrzało repozytorium ze źródłami niektórych pluginów do Gargoyle (i przy okazji innych pakietów): https://github.com/obsy/packages

 • 2012-08-19
Dziś eksperymentalne buildy Gargoyle PL dla MR3420/MR3220. A w nich - dodana możliwość wyboru trybu pracy modemu 3G jako auto, 3G/2G preferowane lub tylko 3G/2G. Sprawdzone na Huawei E156 z Orange, powinno działać dla modemów ZTE, Option i Novatel.

 • 2012-08-14
Aktualizacja obrazu dla TP-LINK TL-WR842ND. Wyszła z tego taka mała składanka z całą masą softu (z OpenVPN i Transmission włącznie). Brakuje w sumie jeszcze minidlna, ale to się już do 8MB nie zmieści, więc nie da się wbudować.

 • 2012-08-11
Dzięki uprzejmości Jakuba z http://jdtech.pl mam do przetestowania trzy modemy 3G: Huawei E3131 HiLink (odmiana E3131s-2 sprzedawanego w Play), ZTE MF669 (sprzedawany obecnie w dobrej cenie w Plus na kartę) oraz ZTE MF195 z T-Mobile. Opisy uruchomienia tych modemów pod OpenWrt dodałem już do odpowiednich podstron tego portalu.

 • 2012-08-01
Wczoraj stworzyłem pakiet block-extroot-usb-modeswitch zawierający kod który umożliwia automagiczne przełączenie modemu 3G na potrzeby utworzenia na nim extroota. Pomysł z wątku na forum dzięki mru; sprawdzajcie, testujcie...

 • 2012-07-30
W repo kolejny nowy pakiet - ussd159, do obsługi kodów USSD dla modemów (w pdu). Ponieważ miałem potrzebę - obsługa ussd została dodana i do 3ginfo i do pluginu SMSBox dla Gargoyle.

 • 2012-07-29
linux-eoip w repo, aplikacja do zestawienia tuneli ethernet-over-ip z Mikrotikiem.

 • 2012-07-24
Dziś zrobiłem dwie aktualizacje: minidlna do wersji 1.0.25 oraz 3ginfo. To ostatnie było potrzebne ze względu na zmiany w serwerze uhttpd które nastąpiły w trunku. Przez przebudowę modułu odpowiedzialnego za wykonywanie skryptów cgi-bin należało też odpowiednio dostosować samo 3ginfo. Plusem tego jest fakt, że zmiany są kompatybilne z istniejącym demonem uhttpd w Backfire, więc wszystko będzie działać po staremu.

 • 2012-07-19
Cóż, aktualizacji w trunku trochę było, pakiety zmieniają wersję, co powoduje że... rośnie objętość obrazu. Niestety, aby zachować poziom wolnej przestrzeni w jffs na takim poziomie jak była, coś musi zostać usunięte z obrazu. Padło więc na serwer wydruku, p901nd. W razie potrzeby można go oczywiście doinstalować, choć nie będzie go już domyślnie w moich obrazach trunka dla wybranych urządzeń rodziny ar71xx.

 • 2012-07-05
Minidlna, znany serwer DLNA, zaktualizowałem do wersji używanej w trunku - 1.0.24, z konfigurację przez uci (więc inaczej niż było w standardowym Backfire). Opiera się też na nowszej bibliotece libffmpeg (0.10.4). Przy okazji do repozytorium zawitał także pakiet ffmepg-0.10.

 • 2012-07-02
Do obrazów trunka dodałem dwa pakiety do obsługi niektórych kart WLAN USB na chipach Realteka: kmod-net-rtl8712 i kmod-rtlwifi. O ile w trybie AP nie działają, o tyle w trybie klienta całkiem znośnie. Dzisiejsza aktualizacja obrazów na wybranych tp-linków zawiera też poprawioną obsługę montowania extroota przez uuid.

 • 2012-06-29
Wczoraj stworzyłem nową podstronę Lista oprogramowania realizującego określone funkcje w OpenWrt. Wiele razy byłem pytany czy da się zrobić i czym taką czy inną funkcjonalność. Jak zwykle odpowiadałem da się, ale miarka się przebrała i stąd też w/w spis. Oczywiście, tam są wymienione tylko nazwy pakietów, nie ma nic o ich konfiguracji. Tego już należy szukać na podstronach na http://eko.one.pl . Lista zapewne będzie rozwijana, więc odwiedzajcie ją często.

 • 2012-06-23
Do repo dodałem pakiet webui-aria2 - gui do kombajnu aria2. Projekt młody, ma dopiero miesiąc (gui, nie aria2), ale za to ma potencjał.

 • 2012-06-18
Eryk oficjalnie wydał plugin OpenVPN do Gargoyle. Tłumaczenie na język polski jeszcze robię, ale jeżeli ktoś jest zainteresowany to będzie musiał wgrać nowe Gargoyle, bo na potrzeby tego pluginu niezbędne są pewne zmiany w systemie (m.in zmiany w konfiguracji busybox)

 • 2012-06-17
Obrazy Gargoyle PL dla TP-LINK TL-MR3420/TL-MR3220 wzbogaciłem o skrypty o nazwach e2fsck i mke2fs. Robią to co nazwa wskazuje, ale najpierw pobierają z sieci i instalują do pamięci routera niezbędne pakiety które te narzędzia zawierają.
Czyli jest to automatyzacja czynności opisanych w poradniku o extroocie dla MR3x20. Myślę że ułatwi to czynności zwłaszcza dla początkujących, gdyż nie będzie wymagało pisania tych poleceń.

 • 2012-06-14
Do listy pakietów w repo dodałem kmod-lirc-mceusb (Media Center Edition) - sterowniki do niektórych pilotów pracujących z programem lirc.