Gargoyle po Polsku
Ostatnia zmiana: 2020-04-11 08:30

Obecne wydania Gargoyle zawierają wielojęzyczne GUI, pozwalające "w locie" zmieniać język interfejsu. Polskie tłumaczenie tego GUI powstało z tłumaczeń dostępnych przez kilka wcześniejszych lat jako niezależny projekt zrobiony przeze mnie (obsy). Poniższy opis dotyczył poprzednich wydań:

Kompletne polskie tłumaczenie interfejsu Gargoyle. Ponieważ samo Gargoyle nie posiada mechanizmu obsługi wielu języków, tłumaczeniu musiały być poddane zarówno pliki źródłowe z kodem jak i same strony html. Z tego też powodu wgrane firmware jest zawsze w języku polskim (nie można w locie zmienić tłumaczenia). Wbrew pozorom jest bardzo wiele elementów do przetłumaczenia, łatka dodająca polskie komunikaty liczy sobie ponad 300KB tekstu.

Starałem się aby tłumaczenie były spójnie, niestety jak to zwykle bywa w wielu miejscach trzeba było iść na kompromis i skracać tłumaczenia lub próbować dostosować je do określonej sekcji na stronie. Jeżeli ktoś znajdzie jakieś nieścisłości lub coś jest niejasnego w tłumaczeniu - proszę zostawić odpowiedni komentarz.

Jeżeli używaliśmy wcześniej angielskiej wersji Gargoyle może się zdarzyć że się przeglądarka trzyma w cache pliki javascript i część komunikatów jest po staremu. Należy wtedy po prostu wyczyścić cache przeglądarki. Dotyczy to także przypadku braku wyświetlania po zmianie motywu.

Obrazy w najnowszej wersji (bazujące na Attitude Adjustment) dla architektury ar71xx można pobierać z katalogu http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx
Obrazy dla urządzeń z wymienią pamięcią flash na 8MB lub 16MB dla architektury ar71xx można pobierać z katalogu: http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/8M-16M

Zrzuty ekranu różnych wersji i pluginów można zobaczyć na stronie https://picasaweb.google.com/openrouter.info/Gargoyle02

Opis dotyczy Gargoyle PL do wersji 1.6.2.2 włącznie. Opis nowszych wersji dostępny jest pod tymi linkami: wersja 1.9/1.10 oraz wersja 1.11

Zawartość budowanych obrazów różni się w zależności od możliwości sprzętowych routera:

  • dla routerów z USB i 8MB (lub więcej) pamięci flash - Linksys WRT160NL (sysupgrade), TP-Link TL-WR1043ND/WDR3600/WDR4300, Ubiquiti RouterStation Pro/AirRouter, D-Link DIR-825 (fat), Netgear WNDR3700/WNDR3700v2/WNDR3800 i inne, obrazy 8M-16M dla routerów z wymienioną kością pamięci flash
- wielojęzyczny interfejs (domyślnie: Angielski i Polski, inne z możliwością instalacji)
- ustawienia regionalne - Polska
- obsługa USB, usb_storage/usb-storage-extras, block-mount, obsługa systemów plików fat/ext2/ext3/ext4/ntfs-3g
- fdisk/e2fsprogs
- automontowanie nośnika (przez plugin usb-storage)
- obsługa przycisków
- wsparcie dla modemów 3G/LTE (pakiety chat/comgt/serial/serial-option/serial-sierrawireless/acm/cdc-ncm/cdc-ether/qmi-wwan/rndis/uqmi)
- plugin-gargoyle-logread (logi systemowe)
- plugin-gargoyle-wifi-scheduler (harmonogram Wi-Fi)
- plugin-gargoyle-ping-watchdog (monitor połączenia)
- plugin-gargoyle-usb-storage (obsługa samby/ftp/nfs)
- plugin-gargoyle-initd (menadżer usług)
- plugin-gargoyle-usb-printer (obsługa drukarki)
- plugin-gargoyle-openvpn (obsługa OpenVPN)

Obsługa nośników z exfat przez plugin usb-storage wymaga ręcznej instalacji pakietu exfat (z powodów licencyjnych).


  • dla routerów z USB i 4MB pamięci flash - TP-Link TL-MR3x20/TL-WR703N/TL-MR1xU/TL-MR30x0
- polski interfejs użytkownika lub angielski interfejs użytkownika (obrazy z -en-squshfs- w nazwie), brak jest modułu tłumaczącego na inne języki
- ustawienia regionalne - Polska
- obsługa USB, usb_storage (nie plugin!), obsługa systemów plików ext2/ext3/ext4
- automontowanie nośnika (pakiet block-mount)
- obsługa przycisków
- plugin-gargoyle-logread (logi systemowe)
- plugin-gargoyle-wifi-scheduler (harmonogram Wi-Fi)
- plugin-gargoyle-ping-watchdog (monitor połączenia)
- plugin-gargoyle-3ginfo (tylko dla obrazów TP-Link TL-MR3220/TL-MR3420)
- wsparcie dla modemów 3G/LTE (pakiety chat/comgt/serial/serial-option/serial-sierrawireless/acm/cdc-ncm/cdc-ether)
- usunięty standardowy motyw, zastąpiony motywem Blue Ice C
- "kompresja" plików html
- brak obsługi IPv6 w pakietach busybox, firewall, dnsmasq, iptables
- brak obsługi UPnP
- brak obsługi repeatera

Brak jest też pakietów fdisk/e2fsprogs/samba/nfs/ftp (oraz niektórych pluginów) w tym obrazie z powodu małej ilości pamięci flash. Ponieważ jest już domyślnie zainstalowany pakiet block-mount, to można doinstalować następne pakiety po zrobieniu extroota - patrz dokument extroot dla TL-MR3420/TL-MR3220: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=21214#p21214
Obsługa modemów QMI możliwa jest po instalacji pakietów uqmi, kmod-usb-qmi-wwan i zależności. Pluginy wielojęzyczne nie działają z tymi obrazami dla routerów z 4MB flash - wymagane jest wykonanie extroota i reinstalacja kilku kluczowych pakietów.


  • dla routerów bez USB (TP-Link serii TL-WR74x/84x/94x, D-Link i inne) oraz dla WRT160NL factory i DIR825B1 (bez obrazu fat)
- wielojęzyczny interfejs (domyślnie: Angielski i Polski, inne z możliwością instalacji)
- ustawienia regionalne - Polska
- obsługa przycisków
- plugin-gargoyle-logread logi systemowe)
- plugin-gargoyle-wifi-scheduler (harmonogram Wi-Fi)
- plugin-gargoyle-ping-watchdog (monitor połączenia)
- brak obsługi repeatera i UPnP (dla DLINK DIR-6xx)


Domyślne hasło w Gargoyle to password (zarówno do panelu jak i do Wi-Fi). Instalacje przeprowadza się tak samo jak w normalnym przypadku - przez gui, sysupgrade czy bootloader w zależności od routera. Jeżeli chcemy zalogować się przez ssh to należy podać użytkownika root, hasło takie samo jak do gui. Telnet jest wyłączony ponieważ jest już ustawione hasło. Domyślny adres IP LAN: 192.168.1.1.

W nazwie pliku jest oznaczenie modelu routera do którego jest on przeznaczony.

Plik z nazwą factory należy użyć jeżeli obraz będzie wgrywany z oryginalnego oprogramowania, sysupgrade - z istniejącego OpenWrt lub Gargoyle.
Obrazy mające 8M-16M w nazwie są większe i przeznaczone są dla routerów w wymienioną kością pamięci flash (nie mogą być wgrane do routerów bez przeróbek - z normalną ilością pamięci flash).
Obrazy mające -en-squashfs w nazwie mają gui w języku angielskim (nie polskim) dla routerów z 4MB pamięci flash.
Obrazy factory dla WRT160NL pozbawione są specjalnie wsparcia dla USB żeby były mniejsze niż 4MB i można było je wgrać z oryginalnego GUI. Tylko dla tego modelu po wgraniu factory należy zrobić kolejny upgrade plikiem z sysupgrade w nazwie. W przypadku innych wystarczy sam factory.

Działanie przycisków:
- "WPS/QSS" przytrzymany do 2s powoduje włączenie/wyłączenie interfejsów radiowych, o ile zostały wcześniej skonfigurowane w GUI. Dla WNDR3700(v2)/WNDR3800 rolę tą przejmuje osobny przycisk Wi-Fi.
- "reset" przytrzymany od 3s do 10s powoduje restart urządzenia.
- "reset" przytrzymany od 11s do 90s powoduje przywrócenie ustawień domyślnych (firstboot) i restart urządzenia.

Dla TL-MR3020/TL-WDR3600/TL-WDR4300/TL-WDR4310/ rolę przycisku "reset" przejmuje przycisk "WPS". Jeżeli urządzenie nie ma danego przycisku to funkcja nie jest obsługiwana lub jest pod innym przyciskiem. Obsługa w/w akcji przycisków jest programowa, więc będą one działać, o ile na routerze działa system i jest jego właściwa konfiguracja.

Od oryginalnych obrazów, moje buildy różnią się innym zestawem pakietów, dodaniem domyślnie polskiego tłumaczenia, wstępnie ustawionymi niektórymi elementami systemu (inna obsługa przycisków, ustawienia dla polskiej strefy czasowej itd) oraz paroma skryptami systemowymi (sysinfo, wifionoff).

Gargoyle jest rozszerzeniem OpenWrt, w związku z tym - czego nie można ustawić w gui można ustawić korzystając z konsoli; wszystkie poradniki dotyczące OpenWrt mogą mieć zastosowanie i w Gargoyle. Należy jednak pamiętać że po ręcznej zmianie w konfiguracji gui może nie wiedzieć o tym i nadpisać je ponownie swoimi ustawieniami.
Poprzednie wersje Gargoyle (<=1.3.5) miały ograniczenie wgrywanego obrazu do ok 5MB, jeżeli jest problem z wgraniem obrazu należy przesłać firmware do routera i wykonać aktualizację poleceniem sysupgrade (patrz faq).

Motywy można samodzielnie umieszczać w katalogu /www/themes - ich wybór będzie dostępny z poziomu strony www lub należy zainstalować odpowiednie pakiety.

Numer wydania OpenWrt na podstawie którego zbudowane są obrazy można znaleźć w gui - zakładka Status/Ogólny lub informacja po zalogowaniu się przez ssh.

Przed zgłoszeniem błędu związanego z funkcjonowaniem lub tłumaczeniem proszę sprawdzić czy na oryginale wadliwa funkcjonalność w ogóle działa. Należy także upewnić się, że używana jest ostatnia dostępna wersja.

Pomocne linki:
Przywrócenie normalnego sposobu montowania nośników w Gargoyle
UWAGA: Zakładka "Nośniki USB" nie widzi extroota jako nośnika do udostępnienia danych. Jeżeli mamy extroota i chcemy używać graficznego interfejsu do udostępniania danych, należy użyć innej partycji lub innego dysku do przechowywania danych.
Konfiguracja modemu 3G na przykładzie operatora Aero2
NDIS w Gargoyle (GUI)

Zmiany w obrazach
(każda wersja zwykle zawiera dołączone bieżące poprawki które pojawiły się w Attitude Adjustment)

2014-09-27 Wersja 1.6.2.2
- ZMIANA: aktualizacja sterowników ath9k
- ZMIANA: dodanie obsługi diody 3G dla TL-WR842ND v2

2014-08-28 wersja 1.6.2.1
- NOWE: dodanie "thepiratebay" do monitora adresów
- ZMIANA: przy upgrade z zachowaniem konfiguracji przejście na adres IP taki jak ma ustawiony router, nie 192.168.1.1
- ZMIANA: aktualizacja dropbear do wersji v2014.65
- ZMIANA: domyślne wyłączenie ANI (adaptive noise immunity) dla sterownika wifi
Synchronizacja numeru z bieżącym wydaniem Gargoyle
2014-08-15 wersja 1.6.1.5
- NOWE: wyświetlanie informacji o switchu dla TL-WDR3500
- NOWE: obrazy dla TP-LINK TL-WA860RE v1
- NAPRAWA: restart routera po przewróceniu ustawień domyślnych
2014-06-14 wersja 1.6.1.4
- ZMIANA: aktualizacja sterowników ath9k
- ZMIANA: dla routerów z 4MB flash i USB została usunięta funkcja repeatera
- ZMIANA: dla routerów DLINK DIR-6xx została usunięta funkcja repeatera i UPnP, zmieniony także zostaw motyw domyślnie na Blue Ice C
2014-06-07 wersja 1.6.1.3
- ZMIANA: aktualizacja usb-modeswitch/usb-modeswitch-data do najnowszej wersji (m.in wsparcie dla E3131h-2)
- ZMIANA: aktualizacja libopenssl (poprawki bezpieczeństwa)
2014-05-25 wersja 1.6.1.2
- NOWE: dodanie duckdns.org do listy ddns
- ZMIANA: aktualizacja usb-modeswitch
- ZMIANA: przy wyłączaniu OpenVPN jawne wykonanie zatrzymania procesu
2014-04-26 wersja 1.6.1.1
- NOWE: obrazy dla WD My Net N600 i WD My Net N750
- NOWE: dodanie możliwości usunięcia certyfikatów OpenVPN
- ZMIANA: (en/pl) ujednolicenie opisów dotyczące jednostek w qos, poprawa tłumaczenia
- ZMIANA: aktualizacja usb-modeswitch-data do najnowszej wersji
- ZMIANA: uzupełnienie tłumaczeń

Synchronizacja numeru z wydaniem Gargoyle.
2014-04-12 wersja 1.6.0.5
- NOWE: domeny spdns.de i wodns.de dla DDNS
- ZMIANA: aktualizacja adresów repozytorium i serwera statystyk na dl.eko.one.pl
- ZMIANA: aktualizacja libopenssl
2014-04-06 wersja 1.6.0.4
- NOWE: dodanie wyświetlania czasu ostatniego zgłoszenia informacji statystycznych
- NOWE: możliwość blokady ruchu jeżeli zerwane zostało połączenie vpn (tryb klienta w pluginie OpenVPN)
- NOWE: dodanie statusu klienta OpenVPN na stronie logowania
- NOWE: dodanie obrazów dla GL.iNet
- NOWE: dodanie obsługi domeny free.aero2.net.pl na potrzeby Aero2 (patrz: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=8383)
- NOWE: plugin management z przyciskami na stronie logowania
- ZMIANA: usunięcie możliwości instalacji pakietów na zewnętrznym nośniku (menu "Dodatki"), ponieważ powoduje to problemy przy niektórych pluginach (np. DLNA). Jeżeli niezbędne jest więcej pamięci na instalację pakietów - zrób extroota
- ZMIANA: inny identyfikator urządzenia w obrazach dla TL-WR740N v3
- NAPRAWA: dostępność 12 i 13 kanału 2.4GHz
- NAPRAWA: właściwe działanie DMZ przy zdefiniowanych regułach przekierowania

Zachowanie konfiguracji z poprzedniej wersji zepsuje obsługę domeny free.aero2.net.pl
2014-03-16 wersja 1.6.0.3
Brak większych zmian w samym gargoyle. Synchronizacja z bieżącą wersją AA - nowa wersja sterowników WiFi
W obrazach dla routerów z 4MB flash i USB zostaje bardzo mało wolnego miejsca.
2014-02-15 wersja 1.6.0.2
- NAPRAWA: poprawnie wyświetlanie przez sysinfo dostępnej pojemności dla extroota na nośniku o dużej objętości
- NAPRAWA: zmiany w serwerze www, powinien ustąpić problem z błędnym formatowaniem url przy zmianie portu nasłuchu serwera http.
2014-02-07
- NAPRAWA: ustawienie właściwego identyfikatora sprzętu w obrazach factory dla Ubiquiti UniFi i UniFi Outdoor
2014-01-29
- aktualizacja obrazów dla TP-LINK TL-WDR3600/TL-WDR430/TL-WDR4310 i MERCURY MW4350R
2014-01-25 wersja 1.6.0.1
- synchronizacja numeru wersji z bieżącym wydaniem Gargoyle
- NOWE: motyw Blue Ice C
- NOWE: obrazy dla TP-LINK TL-WR843ND v1
- ZMIANA: korekty literówek i interfejsu
- ZMIANA: dołączenie domyślnie pluginu 3ginfo dla obrazów TL-MR3420/TL-MR3220 (to wynik analizy statystyk)
- ZMIANA: dla routerów z 4MB pamięci flash i USB wymieniony domyślny motyw na Blue Ice C (rozwiązanie problemu dla ekranów o rozdzielczości 1024x...)
- NAPRAWA: korekcie skryptów w pluginie Tor
- NAPRAWA: poprawki w serwerze www dla przeglądarki Chrome
Backup z poprzedniej wersji dla routerów z 4MB flash i usb jest niekompatybilny - z powodu zmiany motywu.
2014-01-11 wersja 1.5.11.7
- NOWE: dodanie możliwości wysyłania informacji statystycznej (menu System / Identyfikacja)
- NOWE: tłumaczenie na język Norweski
- NOWE: dodanie łatki zapobiegającej problemom z USB 1.1 dla AR9331
- NOWE: obrazy dla TP-LINK TL-WA801ND v2, TL-WA830RE v2, TL-WA901ND v3, TL-WR1043ND v2
- NOWE: obrazy dla TP-LINK TL-MR3020, TL-MR3040, TL-MR3220, TL-MR3420, TL-WR703N z wymienioną pamięcią flash na 8MB lub 16MB (-8M-16M- w nazwie)
- NOWE: obrazy dla TP-LINK TL-MR10U, TL-MR11U, TL-MR12U, TL-MR13U, TL-MR3020, TL-MR3040, TL-MR3220, TL-MR3420, TL-WR703N z domyślnym GUI w języku angielskim (-en- w nazwie)
- ZMIANA: plugin usb-storage: wywołanie ponownego montowania zasobów tylko podczas wykrycia zewnętrznego nośnika, nie części flash (mtdblock)
- ZMIANA: plugin usb-storage: dodanie wyświetlania nazw dysków/pendrive
- ZMIANA: usunięcie nieistniejących opcji z wywołania interpretera haserl na stronach interfejsu
- ZMIANA: usunięcie literówek, zmiany formatu wyświetlania niektórych elementów interfejsu
- NAPRAWA: zapisanie zmian po zmianie języka interfejsu
2013-12-28 wersja 1.5.11.6
- NOWE: domyślnie włączenie obsługi jumboframe dla AR8237 (m.in. TP-LINK TL-WDR3600/WDR4300)
- NOWE: możliwość zmiany mac adresu interfejsu radiowego przy trybie pracy jako apclient
- ZMIANA: uzupełnienie tłumaczeń
- NAPRAWA: poprawne ustawienie jednostek w limitach przy ograniczeniu pasma
- NAPRAWA: poprawne wyświetlanie długości klucza w pluginie OpenVPN
2013-12-07 wersja 1.5.11.5
- ZMIANA: uzupełnienie tłumaczeń (RU, ZH-CN)
- NAPRAWA: usunięcie opcji modemów 3G w gui z obrazów dla routerów bez USB
- NAPRAWA: działanie serwera www z przeglądarkami
2013-12-02
- NOWE: obrazy dla TP-LINK TL-WA750RE v1/TL-WA780RE v1
2013-12-01 wersja 1.5.11.4
- NAPRAWA: wycofanie zmian w serwerze http
2013-11-30 wersja 1.5.11.3
- NOWE: uzupełnienie kodów przełączających dla nowych modeli modemów USB w usb-modeswitch
- NOWE: nowy operator DDNS strato.com
- ZMIANA: uzupełnienie tłumaczeń pluginów webcam, minidlna
- ZMIANA: poprawa obsługi USB dla TL-WR842ND v2
- ZMIANA: poprawa obsługi przeglądarki Chrome w serwerze http_gargoyle
- NAPRAWA: zapobieganie znikaniu pola apn przy wyborze "ndis" jako trybu pracy WAN
- NAPRAWA: literówka w kodzie w pluginie usb-storage
Wersja ta bardzo śmieci w logach komunikatami z serwera www. Zobacz także ten temat: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=92822#p92822
2013-11-13 wersja 1.5.11.2
- NOWE: obsługa wielu języków w pluginach minidlna oraz webcam
- NOWE: obrazy dla Gargoyle Pocket Router v2 (ALFA Network Hornet-UB z 16MB)
- NOWE: obrazy dla TP-LINK TL-WR842ND v2
- NOWE: możliwość wybrania w GUI połączenia NDIS (wszystkie z USB) oraz QMI (tylko dla routerów z 8 lub więcej pamięci flash): link
- ZMIANA: usunięcie skryptu ndis.sh z w/w powodu
- ZMIANA: poprawki związane z mechanizmem tłumaczeń
- ZMIANA: uzupełnienie tłumaczeń (RU, ZH-CN)
- NAPRAWA: zapis ścieżki do katalogu plików multimedialnych przy wyborze typu materiału w pluginie minidlna
2013-10-21 wersja 1.5.11.1
- NOWE: uzupełnienie kodów przełączających dla nowych modeli modemów USB w usb-modeswitch
- NOWE: obrazy dla Mercury MW4530R (chiński klon TP-Link TL-WDR4310)
- ZMIANA: uzupełnienie tłumaczeń (głównie RU)
- ZMIANA: szereg poprawek związanych z mechanizmem tłumaczeń
- ZMIANA: rozdzielenie listy dodatków na trzy osobne: języki, motywy i pozostałe
- NAPRAWA: sprawdzanie dostępności nowej wersji
- NAPRAWA: niektóre komunikaty w języku polskim w obrazach dla routerów z 4MB flash i USB
- NAPRAWA: brak tłumaczenia menu "Logi systemowe" dla routerów z 4MB flash i USB
- NAPRAWA: brak tłumaczenia stref czasowych dla routerów z 4MB flash i USB
- dostosowanie numeru wersji do aktualnego wydania Gargoyle
2013-10-12 wersja 1.5.10.14
- domyślnie włączony interfejs Wi-Fi (SSID: Gargoyle, kodowanie: wpa, domyślnie hasło: password).
- rozwiązanie problemu z zależnościami modułów kernela (w gpkg) i tym samym możliwość instalacji wszystkich pluginów bezpośrednio z gui
- naprawienie problemu z wyświetlaniem konfiguracji podwójnego radia jeżeli pracuje tylko w trybie A+N
- wielojęzyczny interfejs (angielski i domyślny polski)
- dostępne dodatkowe pakiety językowe: arabski (AR), portugalski (BR), rosyjski (RU), uproszczony chiński (ZH-CN), hiszpański (ES)
- kilka zmian w gui związanych z wprowadzeniem możliwości wyboru formatu czasu (12h/24h)
- zmiana nazwy skryptu e3276 na ndis.sh
- zmiany w firewallu
- dodanie user-agent do zapytań o adres ip na potrzeby DDNS
- dwa nowe motywy w repozytorium: Demantoid i Horchata
- nowy plugin PPTP (klient)

Aktualne wersje pluginów mogą nie działać z poprzednimi wydaniami Gargoyle.
Na routerach z 4MB pamięci flash i USB brak jest obecnie możliwości instalacji dodatków które są zlokalizowane dla wielu języków; domyślnie budowane obrazy są w języku polskim.
Pliki backupu z poprzednich wersji nie są kompatybilne z bieżącym wydaniem.
2013-08-24 wersja 1.5.10.12
- naprawa problemu z pobieraniem danych o zużyciu pasma
- aktualizacja pluginu 3ginfo - dodanie wskaźnika poziomu sygnału
2013-08-16 wersja 1.5.10.11
- naprawa problemu z aktywacją "zdalnego dostępu" po restarcie routera (nie należy robić zachowania konfiguracji przy przejściu z poprzedniej wersji jeżeli to ma działać)
- naprawa reguł DMZ po aktualizacji firewalla
- naprawa obrazów factory dla D-LINK DIR505-A1
2013-08-10 wersja 1.5.10.10
- przy wyłączonym WAN możliwość dołączenia portu ethernet do LAN
- szereg poprawek kodu systemowego
- obrazy dla D-LINK DIR505-A1 (nie testowane), TP-LINK TL-WR941ND v5
2013-08-03 wersja 1.5.10.9
- aktualizacja miniupnpd uwzględniająca nową wersję firewalla
2013-07-29
- aktualizacja obrazów dla TL-MR3420 v2 i TL-MR3220 v2
2013-07-27 wersja 1.5.10.8
- różnorodne poprawki kodu systemowego, css, stron HTML (m.in zmiany w css pozwalające na przyszłą implementację bardziej zaawansowanego menu)
- aktualizacja tłumaczeń PL
- ujednolicenie wyglądu niektórych elementów sterujących gui
- kolejne zmiany w gpkg
- naprawa sposobu wyliczania zakresu adresów przy DHCP
- uzupełnienie listy polskich operatorów dla połączeń 3G
- obrazy dla TP-LINK TL-WR941ND v6, TL-WR710N v1
2013-07-13 wersja 1.5.10.7
- zmiany w pluginie Tor (możliwość określenia położenia katalogu z danymi na extroocie)
- zmiany w pluginie OpenVPN (dodanie opcji "topology subnet", lepsze parsowanie plików klienta)
- możliwość zwalniania dzierżawy DHCP
- wysyłanie adresu MAC jako clientid przy żądaniu dzierżawy DHCP
- możliwość odsłaniania hasła Wi-Fi
- zmiana wyświetlania kolejności interfejsów na zakładce statusu
- dla routerów z USB i 4MB
    *wyłączona obsługa IPv6 w niektórych pakietach - np. firewall czy dnsmasq.
    *domyślnym motywem został Blue Ice (zamiast dotychczasowego Xeye)
- synchronizacja z bieżącą gałęzią AA, przejście na nową wersję firewalla, zmiany w Tor i w systemie z tym związane
2013-07-06 wersja 1.5.10.6
- dodanie obrazów dla D-LINK DIR-825 C1, DIR-835 A1
- aktualizacja pluginu Tor, dodanie możliwości wyboru folderu danych
- modyfikacje gpkg
- aktualizacja tłumaczeń PL
2013-06-29 wersja 1.5.10.5
- dodanie możliwości włączenia blokowania odpowiedzi na ping na WAN
- poprawki w obsłudze niektórych serwisów DDNS
2013-06-15 wersja 1.5.10.4
- naprawa błędu w regułach czasu w "ograniczeniach"
2013-06-15 wersja 1.5.10.3
- przywrócenie właściwego czasu działania przycisków
- poprawki w tłumaczeniach PL
- dodanie mechanizmu wyboru najlepszego dostępnego kanału Wi-Fi (skrypt uwk.sh by tytan)
- dodanie obsługi systemów plików HFS+ w pluginie usb-storage (uwaga: HFS+ z kroniką montowane są w trybie tylko-do-odczytu, nie da się tam nic zapisać!)
- kolejne poprawki w gpkg
2013-06-08 wersja 1.5.10.2
- naprawa błędu związanego z brakiem widoczności pola "Tryb pracy" przy wyborze PPPoE jako WAN
- drobne poprawki w tłumaczeniach PL (dzięki pepe2k oraz pepe_lodz)
- dwa nowe motywy w repozytorium: "Blue Ice" (pepe2k) oraz "Gargoyle@TP-LINK" (pepe_lodz)
- domyślnie obrazy nie zawierają już dodatkowych wbudowanych motywów. Inne motywy można ściągnąć i zainstalować z menu "Dodatków"
- dodany sterownik kmod-usb-net-qmi-wwan do obrazów dla routerów z USB i 8MB flash
- wyświetlane liczby bajtów zostały zaokrąglane są do dwóch miejsc po przecinku
2013-06-01 wersja 1.5.10.1
- plugin usb-storage: wyświetlanie informacji o extroocie z możliwością jego odłączenia
- plugin usb-storage: dodanie komunikatu o restarcie urządzenia podczas przygotowywania extroota
- nowy plugin ping-watchdog: dodanie możliwości wykonania skryptu przy braku odpowiedzi na ping
- dodanie możliwości wyboru fizycznego interfejsu WAN (jeżeli jest ich więcej w systemie). Umożliwia to wybór z gui wanu innego niż standardowy (np. wwan0 czy usb0), co pozwala na konfigurację np. połączenia modemowego czy przez telefon bez potrzeby używania konsoli.
- dodanie informacji o czasie połączenia pppoe

Wszystkie obrazy zostały pozbawione skryptu 3gtester - jego zastępstwem jest plugin "Monitor połączenia" który trzeba włączyć w GUI razie potrzeby.

2013-05-25 wersja 1.5.10.0
- zmiany w gpkg (umożliwia instalację pakietu ipk z dysku)
- zmiany w sterowniku ath9k
- dodanie możliwości sprawdzenia online dostępności nowej wersji (o ile jest połączenie z internetem)
- obrazy dla TL-LINK TL-MR10Uv1
2013-05-18 wersja 1.5.9.12
- poprawki w gpkg
- modyfikacje z pluginie usb-storage (przy podwójnym zamontowaniu partycji nie wyświetlał zakładki nośników)
2013-05-06 wersja 1.5.9.11
- naprawiony problem z wyświetlaniem menu motywów
- naprawiony problem z wyświetlaniem numeracji wydania
- przywrócone tłumaczenia pluginu wifi-schedule
2013-05-05 wersja 1.5.9.10
- Gargoyle uzyskało własny manager plików gpkg, kompatybilny z opkg. Ale nie ma wszystkich jego funkcji, nie działa -nodeps czy nie można instalować bezpośrednio z linku http czy ftp
- szereg zmian w managerze dodatków związane z wprowadzeniem gpkg
- przywrócenie domyślnego motywu jeżeli nie istnieje wybrany wcześniej motyw
- nowy serwer DDNS: ovh.com
- aktualizacja miniupnpd (dla obrazów które to posiadają)
- dodano możliwość prostego utworzenia extroota - opcja dostępna jest przy formatowaniu nośnika z gui

Ta wersja ma błąd w skryptach i błędnie przedstawia się jako 1.5.9.101.6.

2013-04-27 wersja 1.5.9.9
- synchronizacja z OpenWrt Attitude Adjustment 12.09
- małe zmiany w aktywnej kontroli zatorów (QOS)
2013-04-19 wersja 1.5.9.8
- usunięcie UPnP dla routerów z USB i 4MB flash
- usunięcie pluginu webshell z obrazów. Jeżeli ktoś wie do czego on służy to samodzielnie będzie w stanie go zainstalować
- sprawdzanie i sygnalizowanie błędu w przypadku próby wgrania obrazu zawierającego bootloader dla routerów TP-LINK
- poprawki w pluginie OpenVPN
- dodano kilka informacji systemowych o routerze po zalogowaniu się przez ssh
- wycofanie poprawki mającej usprawnić wyświetlanie sieci 5GHz
- powrót obrazów dla TL-MR3420v2
2013-04-13
- aktualizacja obrazów dla TP-LINK TL-MR3020/MR3040/WR11U - usunięcie obsługi UPnP, dzięki czemu zwiększyła się ilość wolnej pamięci flash o ok 60KB
2013-04-05 wersja 1.5.9.7
- aktualizacja Tor
- nowy plugin wifi schedule, ustawienie czasu włączenia/wyłączenia wifi (dołączony standardowo do obrazów)
- nowy plugin wifi survey, skanowanie otoczenia radiowego (w repozytorium)
- kilka poprawek systemowych - m.in. wyświetlanie statusu wifi, wyświetlanie jednostek siły sygnału i prędkości podłączonych klientów
- modyfikacja skryptu wifionoff w celu kompatybilności w pluginem wifi schedule
- poprawki w pluginie usb-storage - usunięcie problemu ze zmianą hasła istniejącego użytkownika
- poprawki w aktywnej kontroli zatorów
2013-03-02 wersja 1.5.9.6
- kolejne zmiany w pluginie openvpn
- nowy serwer DDNS: Cloudflare.com
- usunięcie ustawienia opcji country PL z konfiguracji wireless
2013-02-22 wersja 1.5.9.5
- zwiększenie czasu opóźnienia przy starcie serwera openvpn - powinno zapobiec problemom jego uruchomieniem
- (aa) zmiany w hostapd
2013-02-16 wersja 1.5.9.4
- aktualizacje bezpieczeństwa openssl, miniupnpd
- prezentacja fizycznego podłączenia kabli do portów LAN RJ45 wraz z prędkością połączenia (dostępne dla niektórych modeli routerów)
- wyłączenie kanałów 5GHz które kolidują z innymi urządzeniami - np. radarami
- usunięcie problemu z wyświetlaniem "images" jako dodatkowego motywu w niektórych routerach
2013-02-02: wersja 1.5.9.3
- dodano przycisk usuwający dane o transferach
- aktualizacje tłumaczeń
- poprawa domyślnego motywu dla nowych wersji przeglądarek Chrome
- kolejny format daty do wyboru
- modyfikacja adresu url dla no-ip.com (DDNS)
- obrazy dla DIR825B1 zostały ograniczony do wielkości 4MB (bez usb), po instalacji należy wykonać kolejny upgrade plikiem z dir825-b1-fat w nazwie
- kody do wymuszenia określonego pasma (2G/3G) dla modemów Sierra Wireless
- zmniejszenie ilości komunikatów generowanych przez demona DDNS
- obrazy z USB zostały wzbogacone o sterowniki CDC Ether oraz CDC NCM (dla routerów z 4MB flash)
- usunięcie komunikatu o nieznanym powiadomieniu w sterowniku CDC NCM
- zmiana w uprawnieniach przesyłanych plików na ftp (teraz: rw dla wszystkich)
- skrypt do obsługi CDMA dla modemu AnyDATA ADU890-W (patrz uwagi o modemach gsm)

Obecne skrypty do obsługi modemu pozwalają na konfigurację wyłącznie z GUI. Jeżeli chcemy używać HSPA+ należy wybrać serwis na 4g/3g/2g (auto), wybrać operatora, wpisać pin. Jeżeli chcemy używać CDMA należy wybrać serwis na CDMA/EVDO, wybrać operatora cdma, wpisać pin. Z powodów ograniczeń skryptu dla tego konkretnego modemu pin karty SIM powinien być jednym z: 0000, 00000, 1111, 2222, 3333, 4444, 5555, 6666, 7777, 8888, 9999, 0001, 0002 lub 1234

- dodany skrypt obsługi Huawei E3276

W gui należy wybrać DHCP (przewodowo). Następnie zalogować się przez ssh do routera a następnie wpisać


    # uci set modem.e3276.enabled=1
    # uci set modem.e3276.apn=internet
    # uci set modem.e3276.pincode=0000 (można pominąć jak nie ma pinu)
    # uci commit modem
    # reboot

Bieżące skrypty pozwalają na dowolne ustawienia w gui, pod warunkiem że po jakiejkolwiek zmianie w zakładce konfiguracji wykonamy ponowny restart systemu. System sam odpowiednio ustawi interfejs wan i wykona połączenie, więc od użytkownika nie są wymagane żadne więcej działania.
Powrót do normalnego typu działania odbywa się przez polecenie:


    # uci set modem.e3276.enabled=0
    # uci set network.wan.auto=1
    # uci commit
    # reboot

oraz przez ponowne wybranie odpowiedniego typu połączenia w gui i zapisanie zmian.
2013-01-19: wersja 1.5.9.2
- kolejne zmiany w sterowniku ath9k
- poprawki w pluginie OpenVPN - naprawa problemu z generowaniem certyfikatów
2013-01-12: wersja 1.5.9.1 UWAGA: odtworzenie backupu lub zachowanie zmian z poprzednich wersji może powodować brak opcji "Dodatki" w menu.
- nowe menu dodatków bazujące na pluginie, możliwość instalacji dodatków gargoyle w pamięci lub na nośniku zewnętrznym (wymaga pluginu usb-storage)
- dodana możliwość montowania nośników exFAT po instalacji dodatkowego pakietu
- małe zmiany w pluginie usb-storage
- obraz factory dla WRT160NL został ograniczony do wielkości 4MB, aby można było go wgrać bezpośrednio z oryginalnego oprogramowania
- nowe obrazy dla TL-MR3420v2
- do routerów z większą ilością flash wrócił pakiet usb-storage-extras
- kilka zmian w sterowniku ath9k
2012-12-22: wersja 1.5.8.5:
- wymuszenie reboot routera po przywróceniu wartości domyślnych
- ponowne dodanie w pluginie OpenVPN konfiguracji klienta w formacie tekstowym zgodnym z Windows, ulepszone wykrywanie formatu pliku klienta
- aktualizacja miniupnp
- dodanie dla obrazów z 8MB i więcej flash sterownika CDC NCM
- dodanie apletu unzip do Busyboxa (wymagany przez plugin OpenVPN do rozpakowania konfiguracji klienta)
- dodanie obrazów dla TL-LINK TL-MR3220v2
2012-12-08: wersja 1.5.8.4:
- zmiany programowe w module bandwidth
- aktualizacja usb-modeswitch/usb-modeswitch-data do nowszych wersji
- zmiany uprawnień w pluginie usb-storage
- wiele zmian systemowych w AA
2012-11-24: wersja 1.5.8.3:
- zmiany w sposobie generowania obrazów dla WNDR3700
- dodanie w pluginie OpenVPN konfiguracji klienta w formacie tekstowym zgodnym z Windows
- aktualizacje tora
- zmiana czasów działania przycisków
2012-11-15: aktualizacja obrazów dla TP-Link TL-WDR3600/4300/4310
- zmiana czasów działania przycisków
- uzupełnienie obsługi reset/reboot dla TL-WDR3600/4300/4310
2012-11-12: wersja 1.5.8.2:
- synchronizacja z AA (m.in kolejne poprawki w sterowniku wifi ath9k)
- szereg zmian w pluginie usb-storage - właściwe ustawienie praw dostępu do katalogów w ftp, uzupełnienia w nfs, dodanie możliwości dostępu do FTP z WAN, zmiana w przypisywaniu użytkowników dla CIFS
- naprawa pluginu OpenVPN dla klientów TCP
- naprawa problemu z podsumowaniem miesięcznym statystyk transferu w listopadzie :)
- nazwa plik backupu zawiera teraz datę jego wykonania i nazwę hosta
- naprawa miejsca przechowywania początkowego czasu systemowego
- kilka zmian w tłumaczeniach
- zmodyfikowana obsługa przycisku Wi-Fi dla Netgear WNDR3x00 (obecnie przełącza oba interfejsy radiowe jak są skonfigurowane)
- dodanie obsługi nowych modeli Huawei E3131s2, poprawa literówki w obsłudze E173s2
- dodanie modułu kmod-usb-serial-sierrawireless do obrazów
2012-10-27: wersja 1.5.8.1:
- synchronizacja z AA (m.in poprawki w sterowniku wifi ath9k)
- naprawa działania z przeglądarkami IE9/10
- naprawa problemów w gui w pluginie usb-storage.
2012-10-24: wersja 1.5.8, bazująca na Attitude Adjustment. Nowy plugin usb-storage, wykonano szereg poprawek błędów z wersji 1.5.7. Backupy z poprzednich wersji nie są kompatybilne z tym wydaniem, należy wszystko ustawić od początku.
---
2012-09-19: aktualizacja obrazów - dodanie obsługi modemu LTE ZTE MF821
2012-09-15: aktualizacja obrazów dla TP-Link TL-MR3420/MR3220 - dodanie na na stałe obsługę DGT CT-680 (iPlus CDMA)
2012-08-25: aktualizacja obrazów, dodano opcje wymuszenia lub preferowania połączeń modemowych 2G lub 3G, dodano APN dla Virgin Mobile

Przy połączeniach modemowych dodałem możliwość wymuszenia technologii:
- cdma
- 4G/3G/2G, modem sam wybiera to na co jest ustawiony, system nic nie wymusza na modemie
- Preferowane 3G, wysłane jest polecenie nakazujące modemowi najpierw łączyć się na 3G, później szukać sieci 2G
- Preferowane 2G, wysłane jest polecenie nakazujące modemowi najpierw łączyć się na 2G, później szukać sieci 3G
- Tylko 3G, wymuszające połączenie tylko z sieciami 3G (od UMTS w górę)
- Tylko 2G, wymuszające połączenie tylko z sieciami 2G (GPRS/EDGE)

Wykonywane jest odpowiednimi poleceniami AT, w tej chwili odsługiwane są modemy Novatel, Option, Huawei i ZTE. Nie każdy typ modemu musi zareagować na te polecenia, w niektórych da się to wykonać tylko po uruchomieniu modemu, w niektórych w dowolnym momencie.

2012-08-19: aktualizacja obrazów dla TP-Link TL-MR3420/MR3220 - eksperymentalne buildy dla MR3420/MR3220, a w nich - dodana możliwość wyboru trybu pracy modemu 3G jako auto, 3G/2G preferowane lub tylko 3G/2G. Sprawdzone na modemie E156 Huawei, powinno działać dla modemów ZTE, Option i Novatel.
2012-07-29: Gargoyle 1.5.6: zmiany w pluginie OpenVPN. Sam plugin OpenVPN nie jest kompatybilny z poprzednimi wersjami gargoyle, należy zainstalować bieżącą wersję. Aktualizacje tłumaczeń, kilka poprawek literówek
2012-07-09: synchronizacja z bieżącymi źródłami Gargoyle, zawiera m.in wbudowaną poprawkę dla pluginu OpenVPN
2012-06-25: synchronizacja wersji z Backfire i Gargoyle 1.5.5, nowy plugin OpenVPN. Backup z poprzedniej wersji nie jest kompatybilny z bieżącą.
2012-06-17: aktualizacja obrazów dla TP-Link TL-MR3420/MR3220 - skrypty do ściągania mke2fs
2012-05-14: aktualizacja dla TL-MR3220/TL-MR3420 - dodanie obsługi pamięci flash z nowych wersji routera, zmiany w GUI w obsłudze CDMA
2012-04-21: aktualizacja obrazów, synchronizacja z bieżącą wersją Backfire, poprawa sterowników wifi, zmiany w kodzie Gargoyle. Obrazy dla TL-MR3420/TL-MR3220 mają zastąpiony domyślnym motyw na Xeye, jeżeli ktoś ma biały ekran po wywołaniu gui to należy wyczyścić cache przeglądarki
2012-04-14: aktualizacja obrazów dla TP-Link TL-MR3420/MR3220 - odzyskanie kilku KB wolnego flash
2012-04-13: aktualizacja obrazów, synchronizacja z bieżącą wersją Backfire, poprawa uclibc i sterowników wifi
2012-03-31: aktualizacja obrazów dla TP-Link TL-WR1043ND - poprawa kosmetyczna w pluginie ftp
2012-03-27: aktualizacja obrazów dla TP-Link TL-WR1043ND - nowa wersja pluginu ftp, inne ustawienia i konfiguracja. Jak ktoś znajdzie jakiś problem niech da znać
2012-03-02: synchronizacja wersji z Backfire i Gargoyle 1.5.4, plugin Tor dostał możliwość pracy jako przekaźnik, możliwość zachowania konfiguracji podczas wykonywania upgrade, nowe opcje w QoS, ustawiony format daty zgodnie z PN
2012-02-04: plugin Tor znów wyleciał z obrazów...
2012-02-03: synchronizacja wersji z Backfire i Gargoyle 1.5.3, dodanie pluginu Tor dla obrazów WNDR3700/WNDR3800
2012-01-14: aktualizacje obrazów: poprawki w kodzie plugin-usb-storage, aktualizacja pppd do nowszej wersji
2012-01-09: wyłącznie obsługi uwierzytelniania po wps dla WNDR3700/WNDR3800, poprawki w plugin-usb-storage, sterowniku wifi (ath9k)
2011-12-27: aktualizacja do 1.5.2, synchronizacja z bieżącą gałęzią OpenWrt Backfire
2011-12-15: aktualizacje obrazów dla TL-MR3420/TL-MR3220
2011-12-10: aktualizacja - poprawki w tłumaczeniach, nowy plugin, synchronizacja z Backfire. Uwaga: pierwsza wersja kompilowana na x86_64, dokładnie się zastanów przed upgrade
2011-11-28: aktualizacja - poprawki w tłumaczeniach reguł ograniczenia, poprawki w ftp, brak pluginu Tora w standardowym obrazie - powoduje znaczne zamulanie urządzenia klasy RAM:32MB - CPU@400MHz, jak ktoś bardzo chce to może sobie doinstalować z pakietów.
2011-11-26: aktualizacja, klient sieci Tor dla routerów z dużą ilością flash, obrazy dla TP-Linka TL-MR3220, TL-WR841xx/TL-WR94xx,
2011-11-22: aktualizacje obrazów dla TL-MR3420
2011-11-12: synchronizacja z bieżącą gałęzią Gargoyle (zmiany w module obsługi drukarki, nowe obrazy dla WNDR3800, usunięcie acm-cdc dla TL-MR3420/TL-MR3220 (sorry, brak miejsca we flash))
2011-11-05: synchronizacja z bieżącą gałęzią Gargoyle (zmiany w obsłudze radia 5GHz, nowy moduł obsługi drukarki)
2011-10-13: synchronizacja z bieżącą gałęzią Backfire (zmiany w ath9k/mac80211)
2011-09-17: synchronizacja z bieżącą gałęzią Backfire oraz Gargoyle 1.5.x
2011-09-09: synchronizacja z bieżącą gałęzią Backfire oraz Gargoyle 1.5.x, wsparcie dla odmiany modemu E173
2011-08-30: naprawa błędu w Gargoyle
2011-08-29: synchronizacja z bieżącą gałęzią Backfire, dwa nowe motywy (Dark One i Xeye) dla routerów z większą ilością flash, dodanie poprawki uwzględniającej apostrofy w SSID, wersja 1.4.1
2011-08-20: synchronizacja z bieżącą gałęzią Backfire (r28025, zmiana numeru wersji na aktualną stabilną - 1.4.0)
2011-08-13: synchronizacja z bieżącą gałęzią Backfire (r27966)
2011-07-31: synchronizacja z bieżącą gałęzią Backfire (m.in. wsparcie dla nowych wersji WRT160NL, poprawki w ath9k)
2011-07-24: naprawa błędu z dodawaniem limitu
2011-07-23: synchronizacja z bieżącą gałęzią Backfire
2011-07-20: aktualizacje obrazów dla TL-MR3420/TL-MR3220, poprawa problemu związanego z limitami i QoS
2011-07-01: aktualizacje obrazów Gargoyle PL - dodanie menadżera usług zainstalowanych, oraz możliwość wybory motywu.

Menadżer usług bazuje na kodzie wykonanym przez Arteq a zmodyfikowany przez ze mnie. Jednakże nie wyświetla usług "systemowych" których zatrzymanie może spowodować niestabilność lub niedziałanie systemu. Wyświetla za to te zainstalowane "ręcznie".
Menadżer motywów pozwala na wybór innego motywu niż standardowy. Obecnie dostępny jest motyw "Light" (Arteq), Green (bazujący na Light, mój), oraz jeszcze jeden wykonany przez matei. UWAGA: zmiana motywu możliwa jest dopiero po następnym restarcie od flashowania!

Screenshoty nowości: https://picasaweb.google.com/openrouter.info/Gargoyle02?authuser=0&authkey=Gv1sRgCKbE0vOF1MKNCA&feat=directlink

Dla WNDR3700(v2) dodano obsługę przycisku WPS (zgodnie z dokumentem obsługa przycisku WPS (Wi-Fi Protected Setup) w OpenWrt)

2011-06-30: aktualizacje obrazów dla TL-MR3420/TL-MR3220, obsługa modemów Huawei E353
2011-06-28: aktualizacja do 1.3.16
2011-06-23: aktualizacja do 1.3.15, modyfikacje przy wyborze szerokości kanału 40MHz, dodatkowe zmiany dla WNDR3700(v2), dodanie obrazów dla TP-Linka TL-WR743ND
2011-06-04: synchronizacja z aktualną wersją Backfire (r27031)
2011-05-30: aktualizacje obrazów dla TL-MR3420/TL-MR3220, w obrazie standardowo usb-serial/usb-serial-option/usb-serial-sierrawireless/usb-acm (powinny działać w większości modemy Huawei, Sierra Wireless, inne korzystające z interfejsu szeregowego, a także smarfony)
2011-05-25: aktualizacje obrazów dla TL-MR3420/TL-MR3220, usunięcie serwera FTP (zwolnienie miejsca we flash)
2011-05-21: aktualizacja sterowników mac80211
2011-05-09: aktualizacja do 1.3.14
2011-05-08: aktualizacja obrazów, wkompilowanie kmod-tun na stałe
2011-05-02: aktualizacje obrazów dla TL-MR3420/TL-MR3220, dodano dla nich prosty anonimowy serwer FTP (przydatne dla modemów USB z kartą pamięci uSD) oraz prosty wskaźnik siły sygnału (aktualizowany tylko przy nawiązywaniu połączenia)
2011-04-09: aktualizacje obrazów, poprawki dla TL-MR3420/TL-MR3220/Netgear WNDR3700(v2)
2011-04-04: uzupełnienie obrazów dla TL-MR3420/TL-MR3220/TL-WR740Nv1
2011-04-01: aktualizacja do 1.3.13
2011-03-05: aktualizacja tłumaczeń, dodano obraz dla WNDR3700v2
2011-03-01: przywrócenie firewalla do wersji v1
2011-02-28: aktualizacja do 1.3.11
2011-02-27: wersja dla brcm47xx (Asus WL-500gP)
2011-02-09: aktualizacja do 1.3.10
2011-02-06: ostateczne (?) rozwiązanie problemu z powielaniem użytkowników FTP
2011-02-04: aktualizacja obrazów, synchronizacja z bieżącymi zmianami w Gargoyle, dodanie modułów ipsec, dodanie wsparcia dla TL-MR3420 (inna zawartość).
2011-01-16: aktualizacja OpenWrt do r25009 - rozwiązanie problemu z przejściem DHCP dla TL-WR1043ND
2011-01-12: dodanie historii poleceń shella, dodanie opcji mtime do find. Modyfikacje związane ze wsparciem dla większej liczby modemów 3G.
2011-01-08: aktualizacja tłumaczeń
...