Lista oprogramowania realizującego określone funkcje
Ostatnia zmiana: 2020-02-07 06:47

Oryginalne oprogramowanie routerów posiada wiele funkcji które czasami chcielibyśmy zrealizować także po wgraniu alternatywnego oprogramowania. Poniżej podana jest przykładowa lista pakietów, które realizują określone funkcje. Oczywiście nie są tu wymienione wszystkie pakiety, są to jedynie najczęściej używane. Wiele z niżej wymienionych usług znajdziemy opisanych na stronie głównej. Dla przypomnienia, pakiety instaluje się poleceniem:


    # opkg update
    # opkg install nazwa_pakietu

Aby uzyskać listę pakietów można wydać polecenie:


    # opkg list_installed

3G/4G/WiMAX

Wsparcie dla modemów 3G. Wymagana jest po prostu odpowiednia konfiguracja systemu i instalacja pakietów do obsługi danego urządzenia: usb-modeswitch/comgt. Sam modem można zaś wykorzystać jako połączenie główne, awaryjne (backup) lub np. do wysyłania smsów.

AirPlay

Strumieniowanie muzyki (czy wersja protokołu v1) dla urządzeń Apple pozwoli nam pakiet shairport.

Audio Server

Czyli albo możliwość odtwarzania plików przez router - pakiet mpd albo serwer dźwięku: pulseaudio-daemon w nowszych wydaniach.

Bandwidth Control

Kontrola pasma. Temat rzeka; standardowo znajdziemy pakiet qos-scripts wraz z konfiguratorem w LuCI w postaci pakietu luci-app-qos. Gargoyle posiada to standardowo w systemie.

Cache DNS

Coś, dzięki czemu każdy komputer nie odpytuje się innych dnsów o adresy poszczególnych stron tylko robi to za pomocą routera, a on zapamiętuje to, tym samym potrafi później szybciej odpowiedzieć na to samo zapytanie. Sprawa jest prosta, bo w OpenWrt mamy to standardowo - zapewnia to pakiet dnsmasq, o ile tylko ustawiliśmy adres routera jako serwer dns w komputerze (tak jest jeżeli adres ip otrzymujemy z DHCP).

Cloud

Chmura, czyli słowo "na czasie". Producenci rozumieją zwykle pod tym pojęciem albo aplikację www do zarządzania routerem (to jest po instalacji gui), albo udostępnianie plików z podłączonych nośników. Zwykle sprowadza się to po prostu do instalacji odpowiedniego oprogramowania, np. na bazie serwera www i php - np. ownCloud. Możliwe też jest skorzystanie na routerze z zasobów chmury - dropbox czy box.com.

Download Manager

Zwykle dotyczy pobierania plików z wykorzystaniem jednego z protokołów: www, ftp lub bittorrent.

bittorrent

- transmission-daemon (i gui do niego - transmission-web), rtorrent, aria2, ctorrent

ftp

- wget, ncftp, aria2

www

- wget, aria2

Dual WAN

Tak prawdę mówiąc to czy dualwan (dwa wany) czy multiwan (więcej niż dwa) i tak będzie to można zrobić to przy pomocy pakietu multiwan. Dla LuCI znajdzie się także pakiet luci-app-multiwan. Pakiet ten potrafi zrealizować zarówno failover jak i loadbalancing, niezależnie od tego czym te wany są - połączeniem kablowym, 3G czy adsl. Bardziej polecanym jest pakiet mwan3.

Dynamic DNS

Czyli możliwość aktualizacji adresu jeżeli mamy zmienne IP. Oficjalny pakiet stosowany w OpenWrt nazywa się ddns-scripts (ma też swój graficzny konfigurator w LuCI - luci-app-ddns, standardowo jest także w Gargoyle taka usługa). Niekiedy stosuje się też ez-ipupdate.

E-mail

Wiele urządzeń umożliwia wysyłanie logów czy powiadomień przez email. Tu z pomocą przyjdzie msmtp lub ssmtp, choć sam mechanizm powiadamianie można zrealizować w różnorodny sposób.

Firewall

Blokowanie portów, przekierowania, strefy DMZ - wszystko jest standardowo, dostępne są także odpowiednie graficzne konfiguratory (w Gargoyle - standardowo w systemie, w LuCI - luci-app-firewall).

FTP Server

Dostęp do katalogów routera (niekoniecznie do dysku!) przy pomocy protokołu FTP. Dostęp w ten sposób jest najszybszy, choć mniej intuicyjny niż niektóre inne sposoby (np. otoczenie sieciowe). Można tu wymienić pakiety proftpd, pure-ftpd, vsftpd.

Guest Access

Tzw. "sieć gościnna". Do tego nie potrzeba jakiś specjalnych pakietów, jest to zwykła kwestia odpowiedniej konfiguracji interfejsu radiowego.

Hardware NAT

Sprzętowe wsparcie dla funkcji NAT. OpenWrt zawiera odpowiednik programowy tej funkcji nazwany flow offloading, zawarty jest domyślnie w ostatnich wydaniach OpenWrt. Wystarczy włączyć.

Internet Radio

Wszelkie odtwarzacze strumienia mp3 (lub innego), transmitowane przez np. rozgłośnie radiowe. mpd lub madplay w połączeniu w wgetem.

IPv6

Tutaj znów niezbędna jest po prostu odpowiednia konfiguracja systemu.

IPcam support/Surveillance

Po prostu wyświetlanie obrazu z kamer, USB lub IP. W tej roli - motion, który pozwoli wykryć ruch, wysłać pliki na ftp itd.

iTunes Server

Np. pakiet forked-daapd lub mt-daap z pewnością spełni swoją rolę.

Kill switch VPN

Odcięcie internetu jak nie ma tunelu VPN. Funkcja czysto programowa, należy odpowiednio skonfigurować system żeby był blokowany ruch do internetu jak nie ma połączenia VPN.

Media Server

Zwykle pod tą nazwą kryją się mechanizmy pozwalające na odtwarzanie materiałów multimedialnych z routera przy pomocy protokołu DLNA. W tej roli sprawdzą się pakiety minidlna czy ushare. Standardowo dostępny jest pakiet do konfiguracji w LuCI (luci-app-ushare), w LuCI można znaleźć także pakiet luci-app-minidlna.

Parental control

Różne aspekty kontroli dostępu do internetu. Można je zrealizować przez proxy - tinyproxy pozwoli na filtrowanie strony, dansguardian - filtrowanie kontekstu stron, iptables - różnorodne ograniczenia w postaci dostępu czasowego, ograniczenia adresów itp.

Power save

To już zależy co niektórzy producenci rozumieją pod tym pojęciem. Niektóre przełączniki ograniczają zużycie energii jeżeli nie jest do nich dołączony kabel ethernet, ale jest to funkcja sprzętowa. Można za pokusić się o np. wyłączanie interfejsu wifi czy diod led na noc - odpowiednie narzędzia znajdziemy standardowo już w systemie.

Print Server

Czyli serwer wydruku i zwykle dotyczy to drukarek podłączanych przez USB. Pakiety cups oraz p910nd. Środowisko graficzne LuCI posiada odpowiedni aplet do konfiguracji (luci-app-p910nd), podobny znajdziemy w Gargoyle (plugin-gargoyle-usb-printer). Drukarki można też udostępnić w inny sposób - udostępniając zdalnie sam port USB - do tego celu może służyć pakiet usbip.

RogueAP

W naszym języku można to przetłumaczyć jako "Wrogi AP". Funkcja spotykana w routerach z segmentu biznesowego, która wykrywa w naszym otoczeniu punktu dostępowe o takiej samej nazwie jak nasze. Funkcja do zrealizowania w programowy sposób - wystarczy zeskanować otoczenie przy pomocy iwinfo na następnie poszukać czy występuje SSID o takiej samej nazwie jaki ma nasz AP.

Scan/network scan

Obecne urządzenia wielofunkcyjne mają też w sobie skaner. Aby go używać potrzebujemy pakiet sane (sane-backends/sane-frontends) lub udostępniamy USB pakietem usbip.

SNMP

Pakiety snmpd lub mini-snmpd pomogą uzyskać dostęp do baz MIB zawierające informacje statystyczne z działania systemu.

Statistic

W OpenWrt znajdziemy ogromną ilość pakietów zbierających dane statystyczne z routera, często udostępniające je także w postaci graficznej. Jeżeli chcemy tylko zbierać to warto zainteresować się SNMP czy pakietem collectd i jednym z jego wielu modułów. Jeżeli interesuje nas statystyka zużycia pasma to można zastosować jeden z pakietów vnstat, bandwidthd czy darkstat. W środowiskach graficznych też są one standardowo (w różnych postaciach).

Storage Sharing

Ogólnie - udostępnianie zasobów dyskowych, pendrive czy jakiegoś katalogu z routera w ogólności. Sposobów w jaki możemy udostępnić zawartość nośnika jest naprawdę dużo i zależy od protokołu w jakim chcemy to zrobić:

AFP

- netatalk

FTP

- proftpd, pure-ftpd, vsftpd, W Gargoyle obsługą m.in. ftp zajmuje się plugin-gargoyle-usb-storage

NFS

- nfs-kernel-server, unfs3. W Gargoyle obsługą m.in. nfs zajmuje się pakiet plugin-gargoyle-usb-storage

Rsync

- rsyncd

Samba (otoczenie sieciowe)

- samba36-server oraz gui do niej: luci-app-samba. W Gargoyle obsługą m.in. samby zajmuje się plugin-gargoyle-usb-storage

SFTP

- openssh-sftp-server

WebDav

- serwer www z odpowiednim modułem, np. lighttpd z lighttpd-mod-webdav

WWW

- jeden z serwerów http: uhttpd, lighttpd, apache

UPnP

Mimo że upnp jest dość krytykowaną technologią i wątpliwą w codziennym użyciu, może się okazać jednak potrzebna do działania innych programów. Tą usługą może zająć się pakiet miniupnpd. W LuCI znajdziemy luci-app-upnp, w Gargoyle jest ona standardową częścią systemu.

USB Share

Pod tym punktem rozumiemy udostępnianie dysków w sieci (wtedy patrz punkt Storage Sharing) albo samo udostępnianie USB - a tu już można pakiet usbip do tego zatrudnić.

Time Machine

Znany w urządzeniach Apple sposób tworzenia backupów. Aby to zrobić będziemy potrzebowali pakietu netatalk.

VPN

Zależy "jaki", bo różne są protokoły:

IPSec

- ipsec-tools

OpenVPN

- openvpn

PPTP

- pptpd

Dotyczy to zarówno pracy w trybie "serwera" jak i "klienta" sieci vpn. Dostępne jest także cała masa innych programów - n2n, tinc, peervpn.

WOL (Wake-on-Lan)

Wybudzanie uśpionych urządzeń w sieci poprzez wysłanie im specjalnego "pakietu". Pakiety wol lub etherwake świetnie sprawdzają się w tej roli. Do LuCI mamy graficzny konfigurator - luci-app-wol, natomiast w Gargoyle standardowo znajdziemy w gui obsługę pakietu wol.

WPS

Autoryzacja klientów przy przy pomocy naciśnięcia przycisku. Nie polecane, ale jak ktoś koniecznie potrzebuje to zapewni to specjalna wersja pakietu hostapd-utils (wraz z wpad).

Jeszcze raz - nie jest to kompletna lista oprogramowania. W repozytorium można znaleźć wiele innych pakietów które realizują wymienione rzeczy. Trzeba tylko poszukać.