Temat: Teltonika RUT950
Opisywałem już na tym forum jeden z modeli routerów Telotniki wspominając przy tym, że ich typowe routery są bardziej "przemysłowe" niż "domowe". Jednym z takich modeli jest właśnie RUT950. Jest to bardzo stary model, praktycznie jest już End-Of-Life i został zastąpiony przez nowsze konstrukcje tej firmy. Ale nadal można go dostać w sklepach i na portalach aukcyjnych, dostępny jest także jako "używka" z drugiej ręki, a ponieważ działa na nim w pewien sposób OpenWrt, to warto mieć świadomość istnienia takiego modelu.
Na zdjęciu widać dwie Teltoniki RUT950, po prawej jest starszy model który na pewnym etapie został zastąpiony tym po lewej charakteryzującym się "uszami" w plastikowych panelach, choć jest praktycznie taki sam jeżeli chodzi o zastosowane podzespoły (tak, są już zużyte bo to używki).
Sprzętowo nie jest to żaden mocarz - jednordzeniowy Atheros 550MHz, 16MB pamięci flash, 128MB pamięci RAM, cztery porty 10/100Mbps (w tym jeden może być używany do zasilenia urządzenia wykorzystując pasywne POE), WiFi 2.4GHz oraz wbudowany modem LTE Cat4 (w opisywanym przypadku w urządzeniu był Quectel EC25, wlutowany w płytkę jako moduł, nie karta minipcie). Obudowa częściowo metalowa, możliwość montażu na szynie DIN, zewnętrzne odkręcane anteny od WiFi oraz modemu LTE. Jako że to jest "przemysłówka" - producent deklaruje pracę urządzenia w zakresie temperatur od -40 do +75 stopni. Niestety, nie jest on wodoszczelny. Zasilanie z zakresie od 9 do 30V przez dedykowane złącze.
Sprzętowo więc nie jest to nic szczególnego. Czemu go więc opisuję? Bo jako jeden z niewielu routerów pod OpenWrt ten model ma jeden modem oraz dwa sloty na kartę SIM, przełączane odpowiednim GPIO. Starszy konstrukcja miała karty sim schowane pod przednim plastikowym panelem który trzeba było zdemontować żeby te karty włożyć. Nowszy model ma już karty normalnie dostępne na wsuwanych tackach, bez potrzeby rozkręcania czegokolwiek.
Dla zwykłego użytkownika pewnie dwa sloty SIM do niczego się nie przydadzą. Ale bez problemu można wymienić kilka przypadków dla których może to mieć zastosowanie:
- mamy dwie karty z dość małym np. miesięcznym limitem danych, więc po zużyciu transferu z jednej karty przełączamy się na drugą
- mamy karty różnych operatorów bo urządzenie jest w ruchu i są miejsca gdzie nie ma zasięgu jednego z operatorów. Wtedy możemy przełączać karty przy braku zasięgu
- wyjeżdżamy za granice i nie chcemy korzystać z roamingu na karcie (albo nie mamy w ogóle dostępnego transferu w roamingu), wtedy wkładamy kartę SIM lokalnego operatora danego kraju, przełączamy SIM i korzystamy z lokalnego operatora
- robimy porównania zasięgów w określonym miejscu i nie chcemy żonglować kartami. Po prostu wkładamy dwie i można na miejscu spokojne wykonać pomiary, przełączyć się na drugą kartę i kontynuować nasze zadanie
Ponieważ w tym modelu jest tylko jeden modem to obie karty nie mogą pracować jednocześnie - aktywna i włączona jest tylko jedna karta, druga fizycznie jest niedostępna aż do momentu przełączenia.
Kwestia oprogramowania - jak już pisałem na forum, oryginalne oprogramowanie Teltoniki który zostało nazwane RutOS, bazuje na OpenWrt. Dla starszych wersji sprzętowych dostępna jest tylko wersja 00.06.xx ze starszym środowiskiem graficznych (zmodyfikowanym LuCI) i na tym kończy się wsparcie dla tej wersji (tzw legacy-design dla egzemplarzy z G1 w numerze). Dla nowszej - jest aktualne 00.07.xx z vuci. Obie wersje zawierają możliwość przełączania kart SIM pod pewnymi warunkami - w przypadku słabego sygnału, na limit danych, na określony SMS, roaming, brak sieci, błąd połączenia. Ale to dotyczy oryginalnego oprogramowanie producenta i mimo że jest bazujące na openwrt to nie będę się nim tu zajmować.
Jeżeli zaś chodzi o OpenWrt - to urządzenie oficjalnie nie jest wspierane. Ale... ten model jest po prostu wykastrowaną wersją innego modelu, RUT955, który ma dodatkowo zewnętrzne złącze USB, kartę SD czy interfejsy RS232/485. Opisywany RUT950 jest pozbawionych tych dodatkowych elementów, można tak po prostu zainstalować OpenWrt dla modelu RUT955 i będzie to działało w warstwie sprzętowej jakim RUT950 dysponuje. Oczywiście w czystym OpenWrt nie znajdziemy gotowych mechanizmów do przełączania kart SIM i trzeba to oskryptować samodzielnie (jak zawsze w czystym OpenWrt). Można więc zrobić to dokładnie wg własnych wymagań.
Co najważniejsze – mamy do dyspozycji aktualną bieżącą wersję OpenWrt, zaś oprogramowanie producenta dla tego modelu opera się o stare CC (choć w pewien sposób jest przez nich połatane i zaktualizowane).