Temat: Teltonika TCR100
Teltonika, o ile ktoś nie kojarzy, to Litewska firma produkująca od wielu lat różnorodny sprzęt sieciowy - gpsy, switche, trackery, routery. Nas oczywiście powinna interesować ta ostatnia pozycja, bo ich sprzęt w dużej mierze działa na zmodyfikowanej wersji OpenWrt. Teltonika skupia się głównie na routerach z modemami komórkowymi (choć w portfolio mają takie bez modemów czy bez Wi-Fi) i do tej pory były to modele typowo przemysłowe - w aluminiowej obudowie, głównie ze specjalnym złączem zasilania, czasami antenami na szybkozłączki (nie zwykłe "wkręcane"), głównie przeznaczone często do montażu na szynie DIN. O ile ktoś nie kupował sobie takiego sprzętu do firmy to raczej nie miał z nimi styczności.
Kilka miesięcy temu Teltonika wypuściła swój pierwszy router z modemem LTE o zastosowaniu typowo domowym, oznaczony symbolem TCR100. Odbiega on znacznie wyglądem od reszty "przemysłowych" urządzeń, co pozwala na postawienie go na półce bez pytań od strony domowników "co to jest". A ponieważ na rynku jest ostatnio bardzo krucho ze sprzętem, więc może warto przyjrzeć się takiej alternatywie.
Standardowo zaczynamy od części sprzętowej:
- SoC: Qualcomm QCA9531, 650MHz. Znany już Wam zapewne z innych routerów, zwykły budżetowy układ stosowany z szerokiej gamie sprzętu.
- pamięć flash: 16MB
- pamięć RAM: 128MB
- ethernet: dwa porty 10/100Mbps
- Wi-Fi: 2.4GHz oraz 5GHz, wbudowane anteny
- modem LTE: cat6, jest to najczęściej Quectel EG06 lub modem firmy MEIG. Braki w dostępności chipów dotknęły również producentów modemów, więc Teltonika używa różnych modemów w zależności od dostępności
- jeden slot SIM
- dwa przyciski - WPS oraz WiFi on/off. Niestety są one umieszczone z przodu obudowy, przez co przy włączonym urządzenia i przy przenoszeniu go nawet nieświadomie możemy je naciskać i np. wyłączyć wifi. Należy o tym pamiętać.
- schowany przycisk reset
Zasilanie: od 9 do 30V, ale w postaci dedykowanego 4 pinowego złącza, jeżeli ktoś zgubi taki zasilacz to będzie miał problem. Mogę tylko wspomnieć że podobne złącza i kable dostarcza Mikrotik w swoich urządzeniach z serii wAP.
Cechą wyróżniającą urządzenie jest duży metalowy radiator w środku obudowy, który ładnie prezentuje się w wyglądzie routera. Urządzenie nieznacznie nagrzewa się podczas pracy, ale nie stanowi to większego problemu. Sprzętowo TCR100 przypomina więc routery sprzęt kilku lat i nie jest obecnie topowym modelem, a szczególnie boli przepustowość portów ethernet na poziomie 100Mbps.
Część programowa zaś to inna historia. System jest bezpośrednio oparty o OpenWrt, mocno zmodyfikowany przez Teltonikę i nazwany RutOS. Aktualnie oparty jest o wydanie 21.02.0, posiada dostęp do ssh (pełny), normalną konfigurację przez uci, system pakietów, opkg itp. Interfejsem graficznym w poprzednich wydaniach było Luci z ich autorskim motywem (swoją drogą uważałem to ma mistrzostwo świata - bardzo ładnym i efektowym, standardowy motyw LuCI był daleko w tyle), obecnie jest to system nazwany vuci. Jest identyczny dla całej rodziny routerów Teltoniki, różni się tylko dostępnymi opcjami (gps, bluetooth, podwójny slot SIM, kilka modemów LTE itp) i jest bardziej przyjazny niż LuCi, każdy użytkownik zapewne bez problemu odnajdzie w ich interfejsie. Nie będę tu opisywał możliwości tego interfejsu, można to znaleźć na wiki Teltoniki. Wspomnę tylko o możliwości zrobienia hotspotu, loadbalancingu na kilku interfejsach, wielu różnych typach VPN, przełączenia kart SIM (jeżeli urządzenie ma taką możliwość), pełnej diagnostyce stanu urządzenia i możliwość zdalnej aktualizacji (w niektórych modelach także firmware modemu). Poniżej przykładowe wygląd tego interfejsu.
Teltonika posiada także płatne zdalne GUI (po zakupie routera dostajemy pewien okres bezpłatnego dostępu) z poziomu którego mamy dostęp do informacji o systemie, możliwość zdalnego upgrade, dostęp do konsoli i wiele innych możliwości.
Należy jeszcze zaznaczyć że ten konkretny model nie jest jeszcze oficjalnie wpieranych przez OpenWrt i pewnie nic nie stoi na przeszkodzie żeby takie wsparcie zrobić. Teltonika udostępnia całe SDK swojego środowiska (choć tam wiele rzeczy jest już prekompilowanych i nie znajdziemy czystych źródeł wielu programów), więc przy braku jakiś niezbędnych pakietów można nawet samodzielnie coś skompilować.
Jeszcze mały film reklamowy: https://www.youtube.com/watch?v=d72MbmE115M
Cena - niestety aż ok 800 - 900zł. Czy warto za taką cenę - jak zwykle oceńcie sami. Wiele innych urządzeń można kupić za połowę tej ceny (i w lepszej konfiguracji sprzętowej) i chyba z taką ceną Teltonika nie podbije rynku domowego. Ale warto znać alternatywy.