1

Temat: Teltonika TCR100

Teltonika, o ile ktoś nie kojarzy, to Litewska firma produkująca od wielu lat różnorodny sprzęt sieciowy - gpsy, switche, trackery, routery. Nas oczywiście powinna interesować ta ostatnia pozycja, bo ich sprzęt w dużej mierze działa na zmodyfikowanej wersji OpenWrt. Teltonika skupia się głównie na routerach z modemami komórkowymi (choć w portfolio mają takie bez modemów czy bez Wi-Fi) i do tej pory były to modele typowo przemysłowe - w aluminiowej obudowie, głównie ze specjalnym złączem zasilania, czasami antenami na szybkozłączki (nie zwykłe "wkręcane"), głównie przeznaczone często do montażu na szynie DIN. O ile ktoś nie kupował sobie takiego sprzętu do firmy to raczej nie miał z nimi styczności.
Kilka miesięcy temu Teltonika wypuściła swój pierwszy router z modemem LTE o zastosowaniu typowo domowym, oznaczony symbolem TCR100. Odbiega on znacznie wyglądem od reszty "przemysłowych" urządzeń, co pozwala na postawienie go na półce bez pytań od strony domowników "co to jest". A ponieważ na rynku jest ostatnio bardzo krucho ze sprzętem, więc może warto przyjrzeć się takiej alternatywie.

https://eko.one.pl/files/rozne/tcr100/tcr100-1.jpg

Standardowo zaczynamy od części sprzętowej:
- SoC: Qualcomm QCA9531, 650MHz. Znany już Wam zapewne z innych routerów, zwykły budżetowy układ stosowany z szerokiej gamie sprzętu.
- pamięć flash: 16MB
- pamięć RAM: 128MB
- ethernet: dwa porty 10/100Mbps
- Wi-Fi: 2.4GHz oraz 5GHz, wbudowane anteny
- modem LTE: cat6, jest to najczęściej Quectel EG06 lub modem firmy MEIG. Braki w dostępności chipów dotknęły również producentów modemów, więc Teltonika używa różnych modemów w zależności od dostępności
- jeden slot SIM
- dwa przyciski - WPS oraz WiFi on/off. Niestety są one umieszczone z przodu obudowy, przez co przy włączonym urządzenia i przy przenoszeniu go nawet nieświadomie możemy je naciskać i np. wyłączyć wifi. Należy o tym pamiętać.
- schowany przycisk reset

Zasilanie: od 9 do 30V, ale w postaci dedykowanego 4 pinowego złącza, jeżeli ktoś zgubi taki zasilacz to będzie miał problem. Mogę tylko wspomnieć że podobne złącza i kable dostarcza Mikrotik w swoich urządzeniach z serii wAP.

Cechą wyróżniającą urządzenie jest duży metalowy radiator w środku obudowy, który ładnie prezentuje się w wyglądzie routera. Urządzenie nieznacznie nagrzewa się podczas pracy, ale nie stanowi to większego problemu. Sprzętowo TCR100 przypomina więc routery sprzęt kilku lat i nie jest obecnie topowym modelem, a szczególnie boli przepustowość portów ethernet na poziomie 100Mbps.

Część programowa zaś to inna historia. System jest bezpośrednio oparty o OpenWrt, mocno zmodyfikowany przez Teltonikę i nazwany RutOS. Aktualnie oparty jest o wydanie 21.02.0, posiada dostęp do ssh (pełny), normalną konfigurację przez uci, system pakietów, opkg itp. Interfejsem graficznym w poprzednich wydaniach było Luci z ich autorskim motywem (swoją drogą uważałem to ma mistrzostwo świata - bardzo ładnym i efektowym, standardowy motyw LuCI był daleko w tyle), obecnie jest to system nazwany vuci. Jest identyczny dla całej rodziny routerów Teltoniki, różni się tylko dostępnymi opcjami (gps, bluetooth, podwójny slot SIM, kilka modemów LTE itp) i jest bardziej przyjazny niż LuCi, każdy użytkownik zapewne bez problemu odnajdzie w ich interfejsie. Nie będę tu opisywał możliwości tego interfejsu, można to znaleźć na wiki Teltoniki. Wspomnę tylko o możliwości zrobienia hotspotu, loadbalancingu na kilku interfejsach, wielu różnych typach VPN, przełączenia kart SIM (jeżeli urządzenie ma taką możliwość), pełnej diagnostyce stanu urządzenia i możliwość zdalnej aktualizacji (w niektórych modelach także firmware modemu). Poniżej przykładowe wygląd tego interfejsu.

https://eko.one.pl/files/rozne/tcr100/tcr100-2.png

https://eko.one.pl/files/rozne/tcr100/tcr100-3.png


Teltonika posiada także płatne zdalne GUI (po zakupie routera dostajemy pewien okres bezpłatnego dostępu) z poziomu którego mamy dostęp do informacji o systemie, możliwość zdalnego upgrade, dostęp do konsoli i wiele innych możliwości.

Należy jeszcze zaznaczyć że ten konkretny model nie jest jeszcze oficjalnie wpieranych przez OpenWrt i pewnie nic nie stoi na przeszkodzie żeby takie wsparcie zrobić. Teltonika udostępnia całe SDK swojego środowiska (choć tam wiele rzeczy jest już prekompilowanych i nie znajdziemy czystych źródeł wielu programów), więc przy braku jakiś niezbędnych pakietów można nawet samodzielnie coś skompilować.

Jeszcze mały film reklamowy: https://www.youtube.com/watch?v=d72MbmE115M

Cena - niestety aż ok 800 - 900zł. Czy warto za taką cenę - jak zwykle oceńcie sami. Wiele innych urządzeń można kupić za połowę tej ceny (i w lepszej konfiguracji sprzętowej) i chyba z taką ceną Teltonika nie podbije rynku domowego. Ale warto znać alternatywy.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2

Odp: Teltonika TCR100

widać dopracowany w każdym szczególe  , obudowa  sprawia wrażenie pancernej  - desing taki wojskowy  - fajny .  dopracowane  manui -Vuci  , przemyślany   w porówananiu do Luci widzimy  przyciski z ikonami  np. w  Wireless   zamiast topornych  w openWRT z napisami .  Wydaje się że raczej  celują w sferę biznesową - gotowe rozwiazanie by admin nie musiał sie przemeczać . W moim odczuciu to tyle plusów  -  na minus :
- mały flesh
-ethernet: dwa porty 10/100Mbps
- brak usb
- nietypowy zasilacz
- cena
Raczej do zastosowań domowych się nie przyjmie  -- to moja opinia - każdy może napisać swoją - ale  fajna recenzja  dzięki za przybliżenie tej firmy

3

Odp: Teltonika TCR100

Jeżeli chodzi o OpenWrt to oficjalnie wpierane są modele Teltoniki RUTX11, RUTX10, RUT955, RUT950 i starsze RUT500, RUT230. Inne modele są bardzo podobne konstrukcyjnie (ale np. mają dwa modemy, gps czy BT) więc ich przeportowanie nie powinno być specjalnie trudne. Oczywiście jeżeli ktoś nie chce używać oryginalnego soft który jest defacto też OpenWrt. Cena jest trochę zaporowa.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4 (edytowany przez smereka 2022-08-12 22:21:58)

Odp: Teltonika TCR100

Mam rozrzucone po Polsce w różnych lokalizacjach z kartami różnych operatorów kilkanaście RUT955 i powiem że działają dość dobrze - generalnie stabilnie. Sobie takiego bym nie kupił bo mają niewymienne modemy nie wiem jak w tym co Cezary opisywał. Stosujemy je bo mają szeroki zakres napięcia zasilającego, przemysłowe wykonanie i interfejs rs485. Sobie bym takiego nie wziął ze względu na niewymienny modem. Korzystniej wychodzi kupić takiego mf286d z wlutowanym modemem za około 200zł lub uszkodzony za połowę jeszcze tej ceny. Odnośnie tego złącza zasilającego Cezary co pisałeś to to nie jest taki duży problem - sprzedają w elektronicznych sklepach takie złącza. 5 sztuk kosztuje około 3 zł i do tego terminal żeński czyli te bolczyki co wchodzą w gniazdo w routerze. Lutownica w dłoń i ogień. Patrzę w necie komplet takiego przewodu kosztuje 29zł ale zdzierstwo!

P.S te złącza są identyczne jak np w fajnym switchu od HP j9974a

5

Odp: Teltonika TCR100

Tzn tak, można je kupić bez problemu. Pisałem to raczej względem zwykłego usera, jak zgubi czy uszkodzi to w domu raczej takiego nie znajdzie i będzie w kropce.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

6 (edytowany przez smereka 2022-08-12 22:45:39)

Odp: Teltonika TCR100

Wiadomo a i sporo patrzę żądają za zasilacz. My w tych nowych RUT955 (bo stara wersja miała 2 pinowe gniazdo i zarabiane a nie zalewane) to ucinamy te przewody zasilające tuż przed zasilaczem i wpinamy do zasilaczy 24V polwatu. Przeważnie takie stosowane są w szafach sterowniczych z moxami i innym badziewiem

7

Odp: Teltonika TCR100

Patrząc na pełną specyfikację tego routera to wygląda trochę jak MR3420 na sterydach. Jeżeli ktoś miał by na to wydać 900zł żeby postawić OpenWrt to według mnie strata pieniędzy.
Jeżeli ktoś ma jechać na oficjalnym firmware i mieć bajery typu zdalne zarządzanie to jeszcze może trochę ten ruter się broni ale i tak słabo.
Jak na rok 2022 to taki mocno odgrzewany kotlet.
Ciekawe jak długo będzie oficjalne wsparcie na ten router.

| C2600 @ OpenWrt 21.02 / LuCi -> sieć gościnna, WINS serwer, VLAN, DLNA, multiwan
| WDR4300 @ OpenWrt 21.02 / LuCI -> extroot, sieć gościnna, WINS serwer
| MR3020 @ MiFi 17.01 -> E3372 HiLink
| WR842ND v2 @ Gargoyle PL 1.13.0 -> testy

8

Odp: Teltonika TCR100

W przemysłówce więcej nie potrzeba - w końcu kto ma taki w domu do przeglądania internetu? To jak lotus do jazdy po zakupy do gs-u 500m od domu...

Dom : router https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png | TP-LINK T1700G-28TQ |Zyxel XGS-1210-12 | Dynalink WRX-36 | wax50 pro | rb hex poe gbit sfp | XPenology | kilka kamer reolink 5MP i jakieś tam jeszcze ustrojstwa połączone światłowodami, skrętką i wifi ,  apc smart ups 750 lcd smile
Podróżne : GL.Inet MT3000  zyxel nsa325 +6TB @ openwrt
http://tinyurl.com/bufferbloattest

9 (edytowany przez Cezary 2022-08-14 13:09:51)

Odp: Teltonika TCR100

Teltonika dość długo wspiera swoje sprzęty. Dla przykładu poprzednia wersja sprzętowa RUT955 która bazowała na sofcie w wersji 00.06.x pierwszy firmware miała w październiku 2017, obecnie jest wersja z czerwca 2022r.

Ale... ponieważ nie ma chipów to po prostu mogą przestać produkować dany model a potem stwierdzą że jak i tak już go nie robią to zamykają wsparcie dla softu za rok czy dwa. Więc zobaczymy jak to będzie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10

Odp: Teltonika TCR100

Cezary napisał/a:

Teltonika dość długo wspiera swoje sprzęty. Dla przykładu poprzednia wersja sprzętowa RUT955 która bazowała na sofcie w wersji 00.06.x pierwszy firmware miała w październiku 2017, obecnie jest wersja z czerwca 2022r.

Ale... ponieważ nie ma chipów to po prostu mogą przestać produkować dany model a potem stwierdzą że jak i tak już go nie robią to zamykają wsparcie dla softu za rok czy dwa. Więc zobaczymy jak to będzie.

Wpadł mi w ręce rut500, nie znam danych więc wieczorkiem wezmę na biurko, zobaczymy co on będzie działał z nowym openwrt.

Dom : router https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png | TP-LINK T1700G-28TQ |Zyxel XGS-1210-12 | Dynalink WRX-36 | wax50 pro | rb hex poe gbit sfp | XPenology | kilka kamer reolink 5MP i jakieś tam jeszcze ustrojstwa połączone światłowodami, skrętką i wifi ,  apc smart ups 750 lcd smile
Podróżne : GL.Inet MT3000  zyxel nsa325 +6TB @ openwrt
http://tinyurl.com/bufferbloattest

11

Odp: Teltonika TCR100

Miałem. Modem 3g, fizycznie to ramips rt305x. I super stary soft wyglądający jak sprzed 20 lat smile.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.