401

Odp: Gargoyle 1.13.x

Odświeżyłeś w ogóle listę dodatków?

Zmień język na angielski i znów na polski. Powinno się tłumaczyć samo po instalacji, jak wszystko inne.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

402

Odp: Gargoyle 1.13.x

Ad. 1: Tak odświeżyłem i nauczyłem się czytać: "Universal Plug and Play Support for Gargoyle" ?

Ad. 2: Zmiana języka na en i na pl pomogła.

Znalazłem pewien problem w 1.13pre9. Za pierwszym razem go zignorowałem, ale jak po się pojawił po raz kolejny, to uznałem, że może jednak coś jest "nie tak":

Używam połączenia "PPPoE (Wired)". Skonfigurowałem, wyłączyłem router, przeniosłem w miejsce docelowe, podłączyłem kable, włączyłem i ... nie dostałem IPv4. W Status -> WAN -> WAN IP Address było jakieś IPv6. W tym momencie można zrobić reboot z menu (tak zrobiłem za pierwszym razem - Archer C7 v2) albo /etc/init.d/network restart (tak za drugim razem - 1043ND v3) i już działało normalnie. Nie wiem gdzie szukać źródła problemu o ile to nie przypadek, ale było już tak dwa razy, to zdecydowałem się napisać.

403

Odp: Gargoyle 1.13.x

1. Tak

Odnośnie problemu - musisz poszukać kiedy się to dzieje i w jakich przypadkach, tak żeby ktoś z łączem na pppoe mógł to powtórzyć.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

404

Odp: Gargoyle 1.13.x

Przemyślałem co mi się dzieje i kiedy i zrobiłem test, w sumie bardzo prosty:
- odłączyłem router od zasilania
- włączyłem ponownie
- zajrzałem na stronę /overview.sh i w polu "WAN IP Address:" był (jakiś) adres IPv6
- zalogowałem się po SSH
- zrobiłem /etc/init.d/network restart
- zajrzałem ponownie na stronę Status i już było ok

Ale: Zanim zrestartowałem sieć, to sprawdziłem - zarówno router jak i moja maszyna miały połączenie z internetem. Klienci OpenVPN się podłączyli. Polecenie ifconfig podawało prawidłowy adres IP.

Czyli mój wniosek jest taki: Wygląda, że wszystko działało prawidłowo, tylko interfejs Gargoyle nie pokazywał adresu IPv4 przyznanego po podłączeniu przez PPPoE.

405

Odp: Gargoyle 1.13.x

Zgłaszaj na na  https://github.com/ericpaulbishop/gargoyle/issues Ja tego nawet nie sprawdzę, nie mam żadnego łącza pppoe.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

406 (edytowany przez marcinkk 2021-04-20 22:09:10)

Odp: Gargoyle 1.13.x

Tamto zgłosiłem.

Tak mnie naszło: https://openwrt.org/docs/guide-user/net … unnel-luci
Skorzystałem z tego: https://github.com/richb-hanover/OpenWr … lbroker.sh
I zrobiłem sobie tunel 6in4.

Ogólnie działa. A czy to dobry pomysł, to jeszcze nie ustaliłem.

Mała propozycja korekty do /sbin/sysinfo.sh, zamiast:

IP=$(ubus call network.interface status '{"interface":"'$S'"}' 2>/dev/null | jsonfilter -q -e "@['ipv4-address'][0].address")
[ -z "$IP" ] && IP=$(uci -q -P /var/state get network."$S".ipaddr)

coś takiego ... lub podobne, chodzi o to, że jai interfejs jest IPv6, to mogłoby jakoś to IP wyświetlić:

IP=$(ubus call network.interface status '{"interface":"'$S'"}' 2>/dev/null | jsonfilter -q -e "@['ipv4-address'][0].address")
[ -z "$IP" ] && IP=$(ubus call network.interface status '{"interface":"'$S'"}' 2>/dev/null | jsonfilter -q -e "@['ipv6-address'][0].address")
[ -z "$IP" ] && IP=$(uci -q -P /var/state get network."$S".ipaddr)

U mnie działa...

I takie pytanie: Skonfigurowałem ten tunel testowo i gdybym chciał wyłączyć bez usuwania konfiguracji to robię:

uci set network.henet.disabled="1"
uci commit network
service network reload

a aktywuję ponownie:

uci set network.henet.disabled="0"
uci commit network
service network reload

?

407

Odp: Gargoyle 1.13.x

Ja w ogóle nie wyświetlam w sysinfo informacji o ipv6. Chcesz żeby się wyświetlało to zmodyfikuj sobie skrypty, tak jak zrobiłeś.


Tak przez disabled lub opcję auto (ona nie wyłącza sekcji, ale powoduje że nie uruchamia się na starcie)

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

408

Odp: Gargoyle 1.13.x

Cezary napisał/a:

- nie możesz odtwarzać backupu  z innych modeli. A w szczególności nie możesz przenosić plików network i wireless, system też może być inny, pewnie parę innych jeszcze by się zalazło. Inne pliki (jak firewall, qos) możesz przenieść

Bardzo się przydała ta uwaga, jaką dostałem miesiąc temu. Dziękuję serdecznie smile Pilnowałem, żeby nie nadpisać bezpośrednio plików network, wireless oraz system a pozostałe przenosiłem ręcznie bez problemów pomiędzy 1043ND v3 i v4 oraz C7 v2 i v4. Tacy leniwi jak ja mogą ręcznie te 3 pliki poprawić, ale mówiąc serio, to w przeciwieństwie do firewalla czy DHCP to ustawienia tam zawarte można później bardzo szybko wyklikać w przeglądarce wink

Mam jeszcze jedno pytanie związane z zachowywaniem konfiguracji. Pytanie jest w sumie krótkie: Czy w przypadkach opisanych poniżej mogę robić sysupgrade z zachowaniem konfiguracji?

1) Mam OpenWrt 19.07 z openwrt.org i doinstalowałem wpad-openssl i FreeRADIUS skonfigurowałem sieć z RADIUSem i teraz chciałbym przejść na wersję z eko.one.pl?

2) Rezygnuję z Gargoyle 1.13 i przechodzę na czyste OpenWrt 19.07 z LuCi.

Ad. 1) Może nie do końca dobrze trafiłem z przykładem, ale chodzi mi o to, że doinstalowałem kilka rzeczy do systemu, których nie ma w czystym obrazie i czy taka nadmiarowa konfiguracja nie będzie sprawiała problemów?

409

Odp: Gargoyle 1.13.x

Nie, po prostu się nie uruchomi jak czegoś nie ma lub nie zna.

Przenoszenie pomiędzy Gargoyle<>openwrt jest średnim pomysłem, bo wiele rzeczy gargoyle robi po swojemu i niekoniecznie znajdziesz to w openwrt. Więc po prostu rób to ostrożnie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

410

Odp: Gargoyle 1.13.x

No w końcu chciało by się powiedzieć. Zrobiłem obrazy *pre10 po wielu miesiącach, bo to aż nieprzyzwoite było żeby tyle leżało.
Zmian jakiś wybitnych nie ma, ot zwykłe aktualizacje, ale np, pojawiła się możliwość aktualizacji DDNS przez ipv6 jeżeli ktoś korzysta. Jak zwykle - pamiętajcie że to nadal nie jest oficjalne wydanie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

411

Odp: Gargoyle 1.13.x

Czy działa już zapisywanie urządzeń na liście WOL?

Linksys WRT3200ACM (Gargoyle)
PC Engines APU.4C4 Platforma 4x i211AT LAN, 4GB RAM, AMD GX-412TC CPU (Gargoyle)
Tp-link 1043NDv2 (Gargoyle)

412

Odp: Gargoyle 1.13.x

Przypomnij w czym był problem?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

413

Odp: Gargoyle 1.13.x

https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=20676

Linksys WRT3200ACM (Gargoyle)
PC Engines APU.4C4 Platforma 4x i211AT LAN, 4GB RAM, AMD GX-412TC CPU (Gargoyle)
Tp-link 1043NDv2 (Gargoyle)

414 (edytowany przez Cezary 2021-05-24 07:52:20)

Odp: Gargoyle 1.13.x

EDIT: w styczniu była zmiana związana z poprawnym parsowaniem arp, więc zobacz czy to nie naprawiło twojego problemu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

415 (edytowany przez badziewiak 2021-05-24 14:14:24)

Odp: Gargoyle 1.13.x

A jak sprawa wygląda z pluginem openvpn?
1. Czy jest opcja wpisania hasła w trakcie łączenia?
2. Jeśli odpowiedź na pkt. 1 brzmi tak, to w przypadku skopiowania starych configów do nowego systemu, czy niezdefiniowanie hasła nie spowoduje konieczności zmiany istn. configów urządzeń zdalnych, które z nich korzystają?
3. Jeśli odpowiedź na pkt. 1 brzmi nie, to kiedy będzie? Jeśli dobrze pamiętam, to taki plugin już anonsowałeś.

Linksys WRT3200ACM (Gargoyle)
PC Engines APU.4C4 Platforma 4x i211AT LAN, 4GB RAM, AMD GX-412TC CPU (Gargoyle)
Tp-link 1043NDv2 (Gargoyle)

416

Odp: Gargoyle 1.13.x

1. Od bardzo dawna jest
2. Jak masz gotowy to importujesz w GUI, dodajesz use/pass i masz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

417 (edytowany przez badziewiak 2021-05-24 17:36:45)

Odp: Gargoyle 1.13.x

No dobra, kilka spraw na początek:
1. Nie da się rozpakować archiwum konfiguracji na windowsa. Windows wrzeszczy, że nie da rady. Na ubuntu poszło. Z poziomu ubuntu próbowałem rozpakować na pendrive, ale wrzeszczał, że ten system plików nie obsługuje dowiązań symbolicznych. I tu chyba jest pies pogrzebany. Da radę to naprawić, aby się eksportowało poprawnie?
2. Skopiowałem cały katalog /etc/openvpn do gragoyle. Zrestartowałem router, ale nie widzę konfiguracji ani serwera, ani klientów. Co pobaraniłem?

Edit: A może to przez te linki symboliczne, które się spakowały zamiast właściwych plików?

Linksys WRT3200ACM (Gargoyle)
PC Engines APU.4C4 Platforma 4x i211AT LAN, 4GB RAM, AMD GX-412TC CPU (Gargoyle)
Tp-link 1043NDv2 (Gargoyle)

418

Odp: Gargoyle 1.13.x

1. Używaj systemu ext4 na Ubuntu a nie FAT.
2. Wszystko. Konfiguracja openvpn jest takze w /etc/config/openvpn a nie w samym katalogu openvpn. Wymyślasz problemy na nowo.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

419

Odp: Gargoyle 1.13.x

Dzięki za pomoc. Starym windowsiarzem i cadowcem jestem, na co dzień nie pracuję na linuxie. Oczywiście po skopiowaniu tych dwóch plików zadziałało.

Linksys WRT3200ACM (Gargoyle)
PC Engines APU.4C4 Platforma 4x i211AT LAN, 4GB RAM, AMD GX-412TC CPU (Gargoyle)
Tp-link 1043NDv2 (Gargoyle)

420 (edytowany przez badziewiak 2021-05-24 19:20:14)

Odp: Gargoyle 1.13.x

Sprawa wireguard: Na telefonie sprawdziłem, że łączę się z sambą Gargoyle. Ani z poziomu telefonu ani z lapka nie łączę się z NAS podłączonym do routera. Rzecz jasna wifi mam na lapku z telefonu (hotspot), a na telefonie z danych komórkowych.
Gdy openvpn jest aktywne, wówczas łączę się z NAS (i oczywiście łaczę się też, gdy lokalne wifi jest podłączone). Wskazuje to na błędną konfigurację wireguard. Rzeczona konfiguracja:
https://www.dropbox.com/s/jmw8ey8fubouoxt/Zrzut%20ekranu%202021-05-24%20201511.png?dl=1

Analogicznie jest, gdy ostatnia opcja jest Dostęp tylko do zasobów lokalnych

Linksys WRT3200ACM (Gargoyle)
PC Engines APU.4C4 Platforma 4x i211AT LAN, 4GB RAM, AMD GX-412TC CPU (Gargoyle)
Tp-link 1043NDv2 (Gargoyle)

421

Odp: Gargoyle 1.13.x

1. Jaka masz adresację routera i nas?
2. Jaki masz routing na kliencie przy aktywnym wireguard?
3. Czy masz dostęp do innych urządzeń w lanie?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

422

Odp: Gargoyle 1.13.x

1. Router: 192.168.1.11, NAS: 192.168.1.200.
2. Czy o to chodzi?
https://www.dropbox.com/s/nlbm0yqmxza7z0v/Zrzut%20ekranu%202021-05-24%20203115.png?dl=1
3. Nie mam za bardzo jak tego sprawdzić ze względu na brak urządzeń, które bym mógł podłączyć.

Linksys WRT3200ACM (Gargoyle)
PC Engines APU.4C4 Platforma 4x i211AT LAN, 4GB RAM, AMD GX-412TC CPU (Gargoyle)
Tp-link 1043NDv2 (Gargoyle)

423

Odp: Gargoyle 1.13.x

2. Nie. Jak masz Windows z aktywnym wireguard to wpisz w cmd

route print

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

424

Odp: Gargoyle 1.13.x

4. Czy router jest gatewayem dla tej sieci czy zwyklym ap z internetem podłączonym pod LAN, bo tak sądzę że jest patrząc na adresację.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

425 (edytowany przez ad2014 2021-05-24 20:01:46)

Odp: Gargoyle 1.13.x

pokaż jeszcze konfig z windowsa  z  wireguard
PPM>zarzadzaj tunelami > etyduj    skopiuj , zakryj klucze   i  wklej