1 (edytowany przez Cezary 2020-05-04 21:41:54)

Temat: Gargoyle 1.13.x

Gargoyle zdecydowało się w końcu wyjść z cienia i do głównej gałęzi projektu zostały włączone łatki na wydanie OpenWrt 19.07.
Na moje buildy przyjdzie jeszcze chwilę poczekać, zabiorę się za to w przyszłym tygodniu, zobaczymy co wyjdzie. Oczywiście na początku trzeba te obrazy traktować jako wysoce eksperymentalne, pewnie coś tam zaraz się znajdzie i upłynie jeszcze trochę czasu aż pojawią się obrazy "stabilne".

Nowości w 1.13.x:
- wsparcie dla kanałów AC 80+80MHz
- inna weryfikacja wgrywanego obrazu, liczenie sum kontrolnych, możliwość wymuszenia wgrania obrazu

Obrazy testowe można pobierać z https://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/openw … 7/targets/
Nie należy ich używać "produkcyjnie". Opis zawartości obrazów: https://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl-19.07
Nie są one także dostępne w wyszukiwarce obrazów - specjalnie, z racji ich testowej (jeszcze) natury. Pojawią się w wyszukiwarce jak wersja 1.13 zostanie oficjalnie wydana.

Znane problemy z bieżącymi obrazami testowymi:
- na niektórych routerach nie uruchamia się uhttpd. Należy zalogować się przez ssh i uruchomić proces za pomocą /etc/init.d/uhttpd start
- brak możliwości zmiany adresu MAC na interfejsie wan. Adres ustawiany jest nie w tej sekcji w której powinien, należy zrobić to ręcznie przez ssh

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2 (edytowany przez Cezary 2020-02-19 09:27:19)

Odp: Gargoyle 1.13.x

No i jest problem - na 19.07 obrazy są ok 700k większe niż analogiczne w 18.06...

EDIT: wstępne kompilacje pokazały, że obrazy dla routerów z 8MB i usb będą dość podstawowe. Zabraknie np. qos (trzeba będzie sobie doinstalować po zrobieniu extroota), choć staram się zrobić coś żeby np. utrzymać adblocka w obrazach. Zobaczymy jak to ostatecznie wyjdzie.

3

Cezary napisał/a:

No i jest problem - na 19.07 obrazy są ok 700k większe niż analogiczne w 18.06...

EDIT: wstępne kompilacje pokazały, że obrazy dla routerów z 8MB i usb będą dość podstawowe. Zabraknie np. qos (trzeba będzie sobie doinstalować po zrobieniu extroota), choć staram się zrobić coś żeby np. utrzymać adblocka w obrazach. Zobaczymy jak to ostatecznie wyjdzie.

hmmm.... zauważyłem, że powoli pojawiają się obrazy, np. dla Fritz!Box 4040 smile próbować czy czekać?

4

Jeszcze wszystkiego nie skompilowałem. Chcesz to sprawdzaj, ale to i tak ma status wersji rozwojowej/eksperymentalnej/deweloperskiej, w żaden sposób na razie nie polecam go do używania na maszynkach "produkcyjnych" Nie wiadomo co tam jeszcze się znajdzie smile

5

Cezary napisał/a:

Jeszcze wszystkiego nie skompilowałem. Chcesz to sprawdzaj, ale to i tak ma status wersji rozwojowej/eksperymentalnej/deweloperskiej, w żaden sposób na razie nie polecam go do używania na maszynkach "produkcyjnych" Nie wiadomo co tam jeszcze się znajdzie smile

Kusi, więc spróbuję. A maszynki "produkcyjnej" nie posiadam. Dzięki smile

6

BTW opis jest tu: https://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl-19.07 , też jeszcze nieupubliczniony.

7

Pierwsze wrażenia na Fritz!Box 4040 bardzo pozytywne, wszystko co potrzeba "szaremu" użytkownikowi działa stabilnie, przede wszystkim dobre radio na obu zakresach. Zadziałało od pierwszej instalacji bez zachowania ustawień smile Dziękuję, dobra robota

8

Ja wczoraj chciałem skompilować Gargoyle na swój wndr4300 i po wpisaniu make ar71xx.usb_large_nand FULL_BUILD=true, nie znaleziono targetu i innych plików w pewnych lokalizacjach, już nie pamiętam jakich. Kompilacja nieudana. A jak ręcznie sprawdzałem te brakujące pliki, to w folderach wszystko było. Coś popsuli na github i nie chce ruszyć sad

9

Skompilowałem. Wgraj mój obraz.

10 (edytowany przez marcin19883 2020-03-12 18:58:02)

Cezary napisał/a:

Skompilowałem. Wgraj mój obraz.

Wgrałem. Modem usb lte wykryło od razu. Nie mam jak narazie żadnych problemów. Internet działa. Reszta też w porządku.

ps. Gdy włączyłem adblocka, straciłem dostęp do GUI. Musiałem restartować urządzenie i już jest dostęp. To jakiś bug?
Ogólnie to adblock nie jest potrzebny. List nie można konfigurować.

11

W gargoyle nie konfiguruje się list. Gargoyle bazuje na własnym rozwiązaniu i ma listy zaszyte na stałe w pluginie.
I nie, włączenie adblocka nie powoduje zablokowania gui. Działa normalnie, właśnie sprawdziłem.

12

Cezary napisał/a:

włączenie adblocka nie powoduje zablokowania gui

Korzystałem z kabla sieciowego. A czy ustawienie dhcp w konfigu na stały 192.168.1.2 mogło to spowodować?

13

Ale co ustawiłeś? wan? tak, o ile lan zostawiłeś na 192.168.1.1

14

Cezary napisał/a:

Ale co ustawiłeś? wan? tak, o ile lan zostawiłeś na 192.168.1.1

Karta sieciowa laptopa ustawiona na 192.168.1.2, żeby można było zainstalować przez tftp firmware domyślny. Zostawiłem ten adres. Może przez to odłączyło GUI, gdy aktywowałem Adblocka?

15

Nie, to czy dostał komputer z dhcp czy masz na stałe ip - nie ma znaczenia, bo było w tej samej klasie adresowej.

16 (edytowany przez paradix 2020-03-12 22:14:46)

A czy dla R6220 bedzie dostepny ten build?

17

Będzie dostępny.

18

A czy mógłbyś, drogi kolego, skompilować mojego Xiaomi? To jest możliwe tak od ręki?

19

Nie, tak od ręki nie jest to możliwe. Będzie jak będzie. Ponad to - to jest wersja testowa, nie do normalnego użytkowania.

20

R6220
1.13.0.0pre1 (0a0f55be)

W GUI, w ustawieniach wifi jest możliwość ustawienia tylko
2.4GHz Standard: B+G
5GHz Standard: A

21

Zrestartuj router (serio). Na poprzednich wersjach też coś nie pykało przy wykrywaniu AC.

22

W sensie wył/wł, czy do ustawień początkowych?

23

Nie, po prostu zrestartuj i poczekaj chwile żeby się skrypty wykonały.

24

Restartowałem kilka razy, bez zmian.

25

FUTURISTA napisał/a:

Restartowałem kilka razy, bez zmian.

Tak, to jest problem z obrazami. Właśnie zmieniłem pierwszy post, jest tam info co i jak.