26

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

to zrób

usbmode -l
usbmode -s

to echo nie służy do przełączania!

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

27

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

@tinware
Na innym forum @BKPepe też męczył "wysunięcie CD-ROMu" po włożeniu karty.
A tu facet podaje co trzeba wpisać. Ja tego nie sprawdzałem:
https://github.com/openwrt/mt76/issues/ … -705784900

Xiaomi AX3000T @ Netgear R6220
* DVBT2 - T230C *

28

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

A widzicie - bo ten kod jest w w pakiecie od usb-modeswitch-data, ale pakiet dla openwrt przerabiający go dla jsona nie tworzy odpowiedniego wpisu w /etc/usbmode.json. I trzeba go sobie ręcznie dodać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

29 (edytowany przez tinware 2021-01-08 14:40:17)

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Sprawdzę to i dam znać.

Jak zachowa się ta karta po odlutowaniu jej pamięci? Na niej zapewne znajduje się ten CDROM ze sterownikiem i kawałkiem firmware, który to włącza, może bez niej od razu będzie włączał się w odpowiednim trybie. Warto to sprawdzać, nie chce odkrywać koła od początku?

30

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Strzelam że nie będzie działać. Bo tak została zrobiona żeby jednak na dzień dobry udostępniać ten nośnik.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

31 (edytowany przez tinware 2021-01-09 01:31:13)

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

No to działa. Po restarcie trzeba wpisać w konsole "wifi", bo nie działa.
Co robiłem wcześniej źle? Jak można przełączyć się bez usb-modeswitch?

Mam 5000M, w AC-5GHz działa w trzech kanałach 36, 40, 44.
Maksymalna prędkość przesyłu jaką uzyskałem to 210 Mbps smile

W N-2.4GHz to 65 Mbps.
W Legacy-2.4Ghz to 10 Mbps.

Mój zasięg: -10 : -20 dBm z 30cm

32

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Cezary napisał/a:

to echo nie służy do przełączania!

A jak się powinienem ręcznie przełączać?
I znając "idVendor", jak mam znaleźć interesujący mnie "idProduct"?

33

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

tinware napisał/a:

A jak się powinienem ręcznie przełączać?

usb-modeswitch do tego służy, nie to co robiłeś.

tinware napisał/a:

I znając "idVendor", jak mam znaleźć interesujący mnie "idProduct"?

P:  Vendor=0e8d ProdID=2870 Rev= 0.01

to jest vendorid i dalej masz productid. To jakieś podchwytliwe pytanie?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

34

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Nie, po prostu mam inne urządzenie, które chce przełączyć i nie udaje mi się

35 (edytowany przez tinware 2021-01-15 19:52:35)

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Jeden modem zgłasza mi się jako 413c:818e. Dosyć podobny modem jako 413c:81a3, który nie wystawia mi konsoli. Próbuję go przełączyć

36

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

To dele są, ich się nie przełącza tylko wybiera jedną z konfiguracji. W danych usb_modeswitch to jest.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

37 (edytowany przez tinware 2021-01-15 20:35:30)

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Jak mam to zrobić? Domyślnie włącza się w MBIM i wystawia tylko cdc-wdm0

38

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Może on tylko tyle ma. W czym ci przeszkadza mbim?

cat /sys/kernel/debug/usb/devices

pokaż.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

39

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

T:  Bus=03 Lev=01 Prnt=01 Port=00 Cnt=01 Dev#= 53 Spd=480  MxCh= 0
D:  Ver= 2.00 Cls=00(>ifc ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs=  2
P:  Vendor=413c ProdID=81a3 Rev= 0.06
S:  Manufacturer=Sierra Wireless, Incorporated
S:  Product=Dell Wireless 5570 HSPA+ (42Mbps) Mobile Broadband Card
C:  #Ifs= 4 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=500mA
I:  If#= 2 Alt= 0 #EPs= 3 Cls=ff(vend.) Sub=00 Prot=00 Driver=
E:  Ad=82(I) Atr=03(Int.) MxPS=  12 Ivl=32ms
E:  Ad=81(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=01(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
I:  If#= 3 Alt= 0 #EPs= 3 Cls=ff(vend.) Sub=00 Prot=00 Driver=
E:  Ad=84(I) Atr=03(Int.) MxPS=  12 Ivl=32ms
E:  Ad=83(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=02(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
I:  If#= 8 Alt= 0 #EPs= 3 Cls=ff(vend.) Sub=ff Prot=ff Driver=
E:  Ad=86(I) Atr=03(Int.) MxPS=  10 Ivl=32ms
E:  Ad=85(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=03(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
I:  If#= 0 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=ff(vend.) Sub=ff Prot=ff Driver=
E:  Ad=87(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=04(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
C:* #Ifs= 2 Cfg#= 2 Atr=e0 MxPwr=500mA
A:  FirstIf#=12 IfCount= 2 Cls=02(comm.) Sub=0e Prot=00
I:* If#=12 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=02(comm.) Sub=0e Prot=00 Driver=cdc_mbim
E:  Ad=82(I) Atr=03(Int.) MxPS=  64 Ivl=32ms
I:  If#=13 Alt= 0 #EPs= 0 Cls=0a(data ) Sub=00 Prot=02 Driver=cdc_mbim
I:* If#=13 Alt= 1 #EPs= 2 Cls=0a(data ) Sub=00 Prot=02 Driver=cdc_mbim
E:  Ad=81(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=01(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms

40

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Ok, używasz modemu który ma dwie tzw konfiguracje (#Cfgs=2) odpowiadające za posiadany zestaw interfejsów, ty używasz teraz drugiej (Cfg#=2), która dostarcza tylko mbim.  Albo tego używaj  albo sobie to przełącz ręcznie. Zrób

find /sys -name bConfigurationValue

Znajdziesz wszystkie pliki związane z usb. Szukasz czegoś co będzie miało katalog 3-1 (chodzi o numer magistrali usb), przechodzisz tam poleceniem cd. W tym katalogu powinny być pliki idProduct idVendor, odczytaj je i sprawdź czy identyfikatory  zgadzają się z twoją kartą. Jeżeli tak to teraz robisz

echo 1 >/sys/bus/usb/devices/???????/bConfigurationValue

Za ????? podstaw sobie oczywiście swój katalog. I przełączy ci się tymczasowo na pierwszą konfigurację. Jeżeli chcesz na stałe to albo musisz skompilować sobie i zainstalować zwykłą wersję usb-modeswitch (bo usbmode z openwrt nie posiada tego)  albo dodać to do np. /etc/rc.local, albo odszukać w internecie czy dla tego modemu nie ma jakiś poleceń AT które domyślnie przełączają daną konfigurację.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

41 (edytowany przez tinware 2021-01-16 11:33:27)

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Dzięki! Dostęp do konsoli jest, czeka mnie przestudiowanie dokumentacji.

daemon.notice netifd: Interface 'modem' is setting up now
daemon.notice pppd[15754]: pppd 2.4.7 started by root, uid 0
local2.info chat[15794]: abort on (BUSY)
local2.info chat[15794]: abort on (NO CARRIER)
local2.info chat[15794]: abort on (ERROR)
local2.info chat[15794]: report (CONNECT)
local2.info chat[15794]: timeout set to 10 seconds
local2.info chat[15794]: send (AT&F^M)
local2.info chat[15794]: expect (OK)
local2.info chat[15794]: alarm
local2.info chat[15794]: Failed
daemon.err pppd[15754]: Connect script failed
daemon.info pppd[15754]: Exit.
daemon.notice netifd: Interface 'modem' is now down

Na razie próbuje połączyć się w RAS. Co tutaj jest nie tak?

Manufacturer: Sierra Wireless, Incorporated
Model: MC8805

42

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Zły interfejs wybrałeś, na tym co masz w konfigu on nie chce rozmawiać poleceniami AT.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

43

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Na jedynym, na którym mogę gadać to ttyUSB1, i wtedy wygląda to tak:

daemon.notice netifd: Interface 'modem' is setting up now
daemon.notice netifd: modem (5504):
daemon.notice netifd: modem (5504): .
daemon.notice netifd: modem (5504): .
daemon.notice netifd: modem (5504): .
daemon.notice netifd: modem (5504): .
daemon.notice netifd: modem (5504): .
daemon.notice netifd: modem (5504): .
daemon.notice netifd: modem (5504): .
daemon.notice netifd: modem (5504): .
daemon.notice netifd: modem (5504): .
daemon.notice netifd: Interface 'modem' is now down

44

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Na tym też nie gada jak widzisz. Zainstaluj sobie picocom, uruchom picocom -b 115200 /dev/ttyUSBXX <- tu wstaw interfejsy po kolei i zobacz na którym odpowiada na polecenie np. ATI.

Może nie bez powodu ten mbim był (czemu go nie chciałeś używać?)

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

45

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Mam picocom, próbuję włączyć GPS. Odpowiada właśnie na ttyUSB1

46 (edytowany przez tinware 2021-01-16 16:10:14)

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Odpuszczam ten modem, jest mocno zbrandowany. Mam jeszcze ciekawszy z innym problemem. Potrzebuje skryptem wykonać dosyć nietypową komendę: AT*E2GPSNPD, normalnie w picocom działa to tak:

AT*E2GPSNPD
OK
(tutaj jest chwile pauzy, i zaczyna się stream)
$GPGSV,3,1,11,24..................

Kiedy próbuję wykonać tą komendę za pomocą różnych technik skryptu zauważyłem, że...

AT*E2GPSNPD
OK

i koniec komendy... Tak jakby brakuje, aby przytrzymać 2-3 sekundy tą komendę, aby stream się uruchomił.
Coś poradzisz? Próbowałem już echo, printf, chat, picocom i nic.
Nie spotkałem się z czymś takim, że po wysłaniu komendy skryptem ona nie jest wykonywana

47

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Kwestia ideologii. Nie wiem jakiego softu używasz w skrypcie ale wysłanie polecenia to tylko wysłanie. Jeżeli czeka on na ok to właśnie kończy swoje działanie a masz poczekać np. na $GPGSV...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

48

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Genialnie!

chat -t 3 -V -s 'AAA' 'AT*E2GPSNPD' '$GPGSV' 'BBB' > /dev/ttyACM2 < /dev/ttyACM2

Czym jest AAA oraz BBB?
Sory za tak trywialne pytania, ale help z Openwrt dla chata jest słaby

49

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

chat to program linuksowy a nie z openwrt. Całość kody chata to: na coś czeka, coś wysyła na coś czeka, coś wysyła itd. Nie wiem czemu masz tam AAA/BBB,

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

50

Odp: Rpi b + MT7612U Netgear A6210

Te AAA i BBB to przykład smile

Już myślałem, że działa, ale...

Skrypt:

# chat -t 5 -V -s '' 'AT*E2GPSNPD' 'abc' '' > /dev/ttyACM2 < /dev/ttyACM2

*EMRDY: 1
AT*E2GPSNPD
OK
$GPGSV,1,1,03,02,,,30,06,,,41,17,,,,,,,*7E
$GPGLL,,,,,153232.553,V,N*7D
$GPGGA,,,,,,0,0,,,M,,,,*1B
[...]
Failed




# cat /dev/ttyACM2

*EMRDY: 1
^C

Teraz ręcznie w picocom:

(...)
Type [C-a] [C-h] to see available commands
Terminal ready

*EMRDY: 1
AT*E2GPSNPD
OK
$GPGSV,3,1,11,..............

Terminating...
Skipping tty reset...
Thanks for using picocom


# cat /dev/ttyACM2
$GPGSV,3,1,11,12..........

O co tutaj chodzi?