101

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Przejdzie normalne flashowanie przez sysupgrade czy nie za bardzo ?
Nie widzę tam jednoznacznej partycji firmware, jak w np. TP-Linkach...

ZTE F601 GPON - Xiaomi Mi Router 3G - Orange Pi PC2

102

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Nie, raczej nie przejdzie. Pewnie wgrywanie oryginału musisz zrobić przez bootloader. Jak pisałem - w wątku na forum lede wspominają o usb recovery stick, może tak się da.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

103 (edytowany przez Patryk_ 2017-10-14 21:35:28)

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Cezary napisał/a:

Nie, raczej nie przejdzie. Pewnie wgrywanie oryginału musisz zrobić przez bootloader. Jak pisałem - w wątku na forum lede wspominają o usb recovery stick, może tak się da.

No to jutro lutownica w dłoń.
Już go otworzyłem - bajka, w porównaniu do wielu innych sprzętów, w których trzeba łamać zatrzaski smile
Sama płytka też elegancko wykonana.


edit - wgrałem bootloader Breed, póki co lutować nie będę bo flashowanie przez WWW działa doskonale smile

ZTE F601 GPON - Xiaomi Mi Router 3G - Orange Pi PC2

104 (edytowany przez george2002 2017-10-15 13:33:50)

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Patryk_ napisał/a:

edit - wgrałem bootloader Breed, póki co lutować nie będę bo flashowanie przez WWW działa doskonale smile

Jakiś mały tutorial zapodasz jak to odczyniłeś po kolei wink ?

PS
Da się zrobić kompletny backup całego oryginalnego firmware xiaomi jakoś bo z tego co poczytałem jeśli skasuje się nr seryjny to już nie da się dostać po ssh do routera nigdy sad

105

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Z poziomu openwrt:
a) odblokowanie zapisu mtd:

opkg update && opkg install kmod-mtd-rw --force-depends && insmod mtd-rw.ko i_want_a_brick=1

b) flashowanie:

mtd write breed-mt7621-xiaomi-r3g.bin Bootloader

Wcześniej sprawdź sobie md5 pliku pobranego już na router...

ZTE F601 GPON - Xiaomi Mi Router 3G - Orange Pi PC2

106

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Patryk_ napisał/a:

Z poziomu openwrt:
a) odblokowanie zapisu mtd:

opkg update && opkg install kmod-mtd-rw --force-depends && insmod mtd-rw.ko i_want_a_brick=1

b) flashowanie:

mtd write breed-mt7621-xiaomi-r3g.bin Bootloader

Wcześniej sprawdź sobie md5 pliku pobranego już na router...

Dzięki za info a ten bootloader to skąd pobrałeś smile ? Po takiej operacji można w razie czego wrócić na każde oprogramowanie, nawet oryginalne xiaomi smile ?

107

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

breed.hackpascal.net

Tak, można wgrać każde firmware.

ZTE F601 GPON - Xiaomi Mi Router 3G - Orange Pi PC2

108

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Routerek znowu do wyrwania za 140pln. Z tym, że taka moja refleksja, LEDE używa (i to się nie zmieni) dla Mediateka opensource sterownika MT76 który ma istotne wady. W obecnej wersji LEDE praktycznie wszystko robione jest softem (NAT, szyfrowanie itd.) a co gorsze często na jednym wątku. Np. OpenVPN to ~25Mb/s...  Za 140pln sam kupiłem by się pobawić, ale wcale nie musi się to rozwinąć w dobrą stronę (jak ten nieszczęsny sterownik chyba ponad dwa lata już ma rozwoju). Myślę warto o tym wspomnieć bo jeśli ktoś uznał, że wrzuci obraz od Cezarego i będzie bajka to niestety tak nie jest.

109

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Fakt, i to się nie zmieni, bo LEDE nie przejdzie na zamknięte sterowniki.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

110 (edytowany przez sty 2017-10-16 14:05:07)

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Cezary napisał/a:

Fakt, i to się nie zmieni, bo LEDE nie przejdzie na zamknięte sterowniki.

...dlatego od początku wszystkich namawiam na padavan/prometheus.
Po prostu Lede okalecza ten routerek i jemu podobne na mediatekach zbyt mocno - wydajność idzie w siną dal.

111 (edytowany przez c#Hunter 2017-10-16 14:11:22)

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Teraz pytanie do Cezarego, czy widzi choćby teoretycznie, szansę na nieoficjalne użycie zamkniętego sterownika w LEDE? Na 100% będzie kłopot z wersją kernela ale może jakieś obejście na gazomierzu? Idealne by było jakby każdy na swoją odpowiedzialność
mógł dograć zamknięty sterownik wink

112 (edytowany przez sty 2017-10-16 14:15:06)

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

hehe - wielu już o tym myślało ale jak na razie nikt tego nie spłodził poprawnie i pewno nieprędko to nastąpi - pewno dopiero jak mediatek w swoich sdk przejdzie na jajca z wersji 4* i oczywiście gdy obecnie popularne i używane scalaki nadal wtedy będą jeszcze miały wsparcie.
big_smile

113

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Teoretycznie - tak, chińczycy w pandoraboxie używają, vocore używa. Oczywiście dochodzi wtedy kwestia konfiguracji (bo ideologicznie jest inaczej niż w mac80211) i legalności (licencji).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

114 (edytowany przez sty 2017-10-16 14:23:24)

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Ogólnie ze strony tych firm co na owych scalakach tworzą routery to byłby złoty strzał (taki otwarty, GPL-owski driver radiowy /czy pozostałe, istotne elementy/ ze wsparciem do wszystkich fiuczerów) - tp-linki i im podobne odeszły by pewno szybko w zapomnienie. Kto wtedy chciałby kupować takiego tp-linka ryzykując różności w sofcie jak otwarty, publiczny projekt (jak Lede czy inne podobne) z pełną przejrzystością kodu gwarantowałby porównywalną lub taką samą wydajność i za sprzęt ogólnie byłoby taniej, co np. w takiej "szioomi" to podstawa podstaw.

115

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Akurat openvpn więcej niż jednego jaja nie obsłuży, niezależnie od platformy, w dodatku sam w sobie jest mało wydajny.
Osobiście czekam aż wireguard dojrzeje i zacznie działać na moich sprzętach.

Co do padavana - potwierdzam, działa dobrze. 2.4G 180 Mbit w obie strony, 5G 300 up/400 down, stabilność OK.
Funkcjonalność gui na poziomie Gargoyle (choć mi zależy tylko na wykresach, reszty mogło by nie być).

ZTE F601 GPON - Xiaomi Mi Router 3G - Orange Pi PC2

116

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

sty napisał/a:

Ogólnie ze strony tych firm co na owych scalakach tworzą routery to byłby złoty strzał (taki otwarty driver radiowy ze wsparciem do wszystkich fiuczerów) - tp-linki i im podobne odeszły by pewno szybko w zapomnienie. (...)

Zapomnij, wygrał trend zupełnie odwrotny. Firmy które +/- stosowały politykę otwartych sterowników jak Atheros czy Ralink zostały wykupione przez firmy które sterowniki mają zamknięte... Nic za darmo. Z tego powodu przyszłość takich projektów jak OpenWRT jest wręcz niepewna. Niestety..

117

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

c#Hunter napisał/a:
sty napisał/a:

Ogólnie ze strony tych firm co na owych scalakach tworzą routery to byłby złoty strzał (taki otwarty driver radiowy ze wsparciem do wszystkich fiuczerów) - tp-linki i im podobne odeszły by pewno szybko w zapomnienie. (...)

Zapomnij, wygrał trend zupełnie odwrotny. Firmy które +/- stosowały politykę otwartych sterowników jak Atheros czy Ralink zostały wykupione przez firmy które sterowniki mają zamknięte... Nic za darmo. Z tego powodu przyszłość takich projektów jak OpenWRT jest wręcz niepewna. Niestety..

Jest bardzo pewna i rysuje się w coraz lepszych barwach.

118

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Zamówiłem sobie ten router.

Mówiąc zamknięte to macie na myśli skrót myślowy, te sterowniki wcale nie są takie zamknięte. Własnościowe byłoby lepszym słowem.

Tu https://github.com/mqmaker/witi-openwrt , w jednym z pierwszych commitów są właśnie źródła (z następnymi commitami usunięte). Do chipsetu mt7603e Padavan ma nowszą wersję (https://github.com/andy-padavan/rt-n56u … X.X/mt76x3), a w ruskim wive-ng-mt ten sterownik jest na bieżąco patchowany.

Zamówiłem router, jeszcze jest w Azji. Ale robiłem pierwsze testy kompilacji, z pakietami WiTi (czyli 80211xd/wext/drivery_p4rev zamiast wpad/cfg80211/mt76); po kilku drobnych poprawkach (+backport obsługa routera z gałęzi master) wszystko się kompiluje dla wersji LEDE 17.01.3. I zbudowałem obrazy do wgrania - gdy sprzęt do mnie dotrze, spróbuję to uruchomić. Chyba że tu się znajdą chętni do testów smile

Wiadomo - nie ma hwnat, patcha na właśnie wykrytą dziurę dot. WPA/WPA2 (dopóki ktoś nie załata) i kilku innych rzeczy (optymalizacje WiFi opisane na www.bufferbloat.net). Ja akurat potrzebuję QoS i chcę do tego GUI, więc Padavan mi nie pasuje.

Jest jeszcze jedna możliwość odnośnie oprogramowania - złożenie obrazu z AsusWRT ze źródeł GPL RT-AC85U (z WiFi ze źródeł RT-N56U B1) z poprawkami do NAND. Nie wiem tylko jak z licencją w tym wypadku.

119

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

To że kody są dostępne to wiemy od dawna, przecież kompilują ludzie to smile. Ale licencja tego nie jest "wolna" więc rozpowszechnianie tego jest co najmniej dyskusyjne.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

120

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

lukasz92 napisał/a:

LEDE 17.01.3. I zbudowałem obrazy do wgrania - gdy sprzęt do mnie dotrze, spróbuję to uruchomić. Chyba że tu się znajdą chętni do testów smile

Jeśli tylko to działa lepiej od wersji oryginalnej w LEDE to chętnie potestuję, tylko nadal czekam na routerek z gerabest ...

121

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Dziś za ok 130zł można mieć ten routerek - dane oferty:

https://listamirka.wordpress.com/2017/1 … -gearbest/

122 (edytowany przez c#Hunter 2017-10-19 00:00:35)

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

arybak napisał/a:

Dziś za ok 130zł można mieć ten routerek - dane oferty:

https://listamirka.wordpress.com/2017/1 … -gearbest/

Dobry tip wink Kod działa, mi wyszło z kodem 128,5pln (przeliczenie po kursie organizacji MC).

123

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Router ma 1 port USB. Czy można podłączyć modem lte (e3372) oraz dysk usb przez hub'a? Będzie to działało?

124

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Nawet w faq to jest. Tak, możesz podłączyć.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

125 (edytowany przez sty 2017-10-22 11:17:53)

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

lukasz92 napisał/a:

(...)
Zamówiłem router, jeszcze jest w Azji. Ale robiłem pierwsze testy kompilacji, z pakietami WiTi (czyli 80211xd/wext/drivery_p4rev zamiast wpad/cfg80211/mt76); po kilku drobnych poprawkach (+backport obsługa routera z gałęzi master) wszystko się kompiluje dla wersji LEDE 17.01.3. I zbudowałem obrazy do wgrania - gdy sprzęt do mnie dotrze, spróbuję to uruchomić. Chyba że tu się znajdą chętni do testów smile
(...)

Jest już 17.01.4 - może tu byś też pokusił się o kompilację...lub zwyczajnie z master to zrób we wspomniany sposób (czyli 80211xd/wext/drivery_p4rev) - wtedy też bym spróbował przetestować to jak dojdzie maszynka.