1 (edytowany przez Cezary 2017-10-09 18:11:17)

Temat: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Zaczyna się weekend który spędzę w domu. Postanowiłem sprawdzić jak zachowa się tytułowy router jako główne (i jedyne) źródło wifi w domu.

Zasada jest prosta - wyłączam wszystkie moje inne routery i sprawdzam czy da się go używać z lede na pokładzie. Do routera wgrane mam LEDE w wersji rozwojowej,  r4992-834c93e, router będzie podłączony do mojej kablówki (mam Vectrę 50/5). Nie przewiduję  korzystania z modemu USB, choć jeżeli się zdarzy awaria to jestem przygotowany na podłączenie Hilinka E3372.
Na routerze jest zainstalowane podstawowe oprogramowanie, wgranie moduły do modemu oraz dodatkowo nlbwmon. Włączone oba interfejsy radiowe na domyślnych ustawieniach. Dużym utrudnieniem będzie wifi, ponieważ mieszam w blokowisku i wieczorem potrafi się zrobić spokojnie ze 20-30 sieci.

Co będzie korzystało z routera? 4 smartfony, dwa laptopy, dwa tablety oraz bliżej nieokreślone urządzenia (inne routery, konsola do gier, odtwarzacze video itp). Więc będzie to test w rzeczywistym środowisku.

Postaram się uzupełniać na bieżąco wrażenia z używania Xiaomi, będę opisywał wszystkie zauważone problemy czy zamieszczał uwagi.

Router podłączę w nocy i będzie pracował do poniedziałku rano.

Sobota, 9:48

So far so good chciało by się powiedzieć. Xiaomi działa od późnego wieczora, nie zresetował się od włączenia, uptime wynosi ponad 12 godzin. Zasilacz Xiaomi jest całkiem niezły ale... ma chińską wtyczkę, więc należało zastosować przejściówkę na EU. Okazało się jednak że jest dość luźna. Na szczęście baryłka jest standardowa więc bez problemu działa zwykły zasilacz 12V od np. TP-Linka. Urządzenie jest wyraźnie ciepłe, choć nie na tyle żeby parzyło.
Rano w ruch poszły smartfony - sprawdzanie poczty, mejle, aktualne wiadomości, pogoda itp, coś tam się zaktualizowało w androidach, zrobiłem aktualizację źródeł różnych projektów. Licznik na wanie pokazuje ponad gigabajt transferu danych. Wszystko bezprzewodowo, cztery urządzenia są na 2.4GHz, jedno urządzenie na 5GHz, ale nie AC tylko zwykłe AN.

Nawiązując do komentarza: nie, nie używam luci.

Sobota, 17:00

Oczywiście nie mogło się odbyć bez wykonania speedtestu. O ile rano pokazywało dość normalnie (pod 50Mbps) o tyle teraz jest to już zaledwie 35Mbps. Powód - w powietrzu obecnie widzę 25 sieci o marę sensownym poziomie sygnału + kilka słabszych, od przechodzących ludzi pod blokiem lub hotspotów w samochodach. Niemniej youtube działa nadal sprawnie, obejrzałem parę dokumentów w HD więc router wytrzymał ciągły streaming video. Domownicy robili zwykłe przeglądanie sieci, strony www, zostało uruchomionych kilka gier online. Licznik na wanie pokazuje 1.8GB transferu
Sprawdzam jednoczenie logi routera testując różne sytuacje z komórkami. Na razie jest prawidłowo - połączenie, rozłączenie, wyjście z zasięgu routera. Nie ma informacji o zgubieniu wifi, nie ma informacji o problemach ze sterownikiem. Problem opisany na forum lede u mnie też występuje, ale nie z powodu błędu sterownika lecz z powodu nagłego wyłączenie klienta - na tablecie wyczerpała się bateria oraz laptop został nagle wyłączony. Na razie żadnym problemów nie stwierdziłem.

Sobota, 18:03

A jednak...

Sat Oct  7 17:48:29 2017 kern.info kernel: [72943.862571] Data buffer not 16 bytes aligned: 8e674078

Szybkie poszukiwanie w google przynosiło informację że dotyczy to także innych produktów np. Ubiquiti EdgeRouter X, który też jest oparty o SoC MediaTek MT7621, ale nie ma wyjaśnienia "dlaczego i po co". Nie specjalnego w tym czasie nie robiłem (zwykłe przeglądanie stron), nic złego też się  z routerem nie stało - działa, połączenie jest, wifi działa, restart nie nastąpił. Na razie więc chyba trzeba to odłożyć do Archiwum X, do działu "Rzeczy dziwne i niewyjaśnione".

Sobota, 22:29

Czas na podsumowanie dnia. Krótko więc w liczbach:
- ilość różnych urządzeń które podłączony się dziś do wifi: 8
- w tym ilość urządzeń na 5GHz: 1
- ilość przetransferowanych danych po wifi: 2.8GB
- uptime routera: obecnie 25 godzin
Ogóle jestem zadowolony z routera. Chodzi przyzwoicie, robi to co powinien, nie widać żadnych lagów w transferze. W międzyczasie doinstalowałem parę rzeczy, m.in skrypt do statystyk, uhttpd, mbedtls do połączeń ssl i kilka podobnych rzeczy bo instalowałem i bawiłem się niektórymi programami.
Mam wrażenie że jest lekko źle "wyważony". Z antenami poziomo (czy tak jak przychodzi w pudełku) potrafi się lekko kiwać, zwłaszcza jak ma podłączone jeszcze coś z tyłu (kable, usb). Choć oczywiście nie jest przystosowany do takiej pracy, bo powinien być po prostu postawiony i mieć podniesione anteny do góry. Nie ma też pod spodem odpowiednich otworów do montażu na wkrętach, więc odpada powieszenie go na ścianie bez dodatkowego kombinowania.
Należy też pamiętać że anteny są wbudowane, więc nie podłączymy innych bez rozbierania urządzenia. Choć nie wiem czy w ogóle ktoś będzie tego potrzebował - w zastosowaniu typowo domowym nie ma żadnego problemu z sygnałem i spokojnie przebija się przez dwie ściany do dalszych pomieszczeń zapewniając zasięg w całym domu.
Jeszcze jedna sprawa która nie wydaje się taka oczywista a wyszła teraz wieczorem. Router z przodu obudowy ma tylko jedną diodę (blue/red/yellow) wykorzystywaną do sygnalizacji (z tyłu są dodatkowe do portów ethernet). Domyślnie wykorzystywana jest żółta do wyświetlania stanu routera i świeci się ona na stałe. Ale nie ma problemu żeby zrealizować "tryb nocny" routera, czyli po prostu wyłączyć w cronie wszystkie ledy na noc żeby nie świeciły po oczach.

Niedziela, 7:52

Mój laptop nie ma karty AC (ma wbudowanego Intela 6230 - a/b/g/n), ale przypomniałem sobie że posiadam zewnętrzną kartę AC - opisywanego TP-LINKa Archer T4U w wersji v1. Karta jest bardzo niewygodna bo jest duża i wystaje z laptopa, ale dzień mogę się z nią przemęczyć. Podłączenie, connect i... jest! Po zalogowaniu się do routera wyraźnie widać że połączona jest na AC:

Station ea:94:f6:xx:xx:xx (on wlan1)
...
    tx bitrate:    234.0 MBit/s VHT-MCS 3 80MHz VHT-NSS 2
    rx bitrate:    866.7 MBit/s VHT-MCS 9 80MHz short GI VHT-NSS 2
...
Niedziela, 15:27

Błąd z wczorajszego wieczora nie powtórzył się więcej. Profil pracy routera nie zmienił się, to co dzieje się z wifi u mnie w domu też nie, więc tak naprawdę nie wiadomo z jakiego powodu się to pojawiło. Trudno, jak pisałem na razie nie wnikam z czym jest problem.

Niedziela, 19:38

Router... nadal działa. Nie  ma się do czego przyczepić, choć dziś był stanowczo lżejszy dzień i mniej było korzystania z internetu. Zbliża się do 2 dniowego uptime, przez wifi przeszło ze 4,5GB danych. Przez dużą cześć dnia grało radio internetowe (ciągły strumień, choć niewielki bandwidth), obejrzałem też parę filmów na youtube. Po za tym - zwykłe przeglądanie internetu, poczty, czytanie wiadomości. Trochę pochodziłem z telefonem po domu sprawdzając zasięg, ale tu też nie mam się do czego przyczepić.

145

Router który ma dwa rdzenie po 880MHz (choć w systemie widoczne są 4 procesory - bo procesor to dwa rdzenie/cztery wątki), ma 128MB flash, ma 256MB ramu, ma dwa interfejsy radiowe G/N oraz AC, ma także USB 3.0 oraz trzy gigabitowe interfejsy sieciowe. No powiedźcie proszę, ile może kosztować sprzęt o takich parametrach? Właśnie mniej więcej 145zł. Oczywiście trzeba się trochę natrudzić żeby go zdobyć - sprzęt trzeba zamówić na zagranicznych witrynach np. GearBest (nie mam niestety informacji czy Polski dystrybutor Xiaomi - ABCData sprzedaje także te routery i za ile), trzeba się także trochę natrudzić jeżeli chcemy wgrać alternatywne oprogramowanie, zwłaszcza jeżeli nie chcemy używać oryginalnego chińskiego. Za taką cenę dostaniemy wydajny sprzęt który sprawdzi się pewnie w większości domów, z dostateczną ilością pamięci żeby zapewnić sobie miejsce na wszelkie programowe zachcianki. Chyba długo nie będzie routera który dorówna Xiaomi stosunkiem cena/możliwości.

Podsumowanie akcji

Podłączyłem router do miernika żeby sprawdzić zużycie prądu. Przy włączonych obu interfejsach radiowych, przy podłączonym wanie kablowo, przy zwykłej pracy (tak jak teraz - przeglądam internet), zużycie prądu jest na poziomie 4W.
Serio ciężko jest znaleźć za takie pieniądze sprzęt o takich parametrach. Oczywiście można by było trochę pomarudzić - a to ktoś chciałby wymienić anteny, a to ktoś chciał by mieć więcej złącz ethernetu, a to kolor nie taki (pisałem już że ten router jest biały?), a to ktoś chciał by złącze SATA lub więcej złącz USB... Przecięty Kowalski nawet nie zauważy tych rzeczy bo nie będzie miał potrzeby z nich korzystać. Jest szybkie radio? Jest. Jest USB bo ktoś chce podłączyć pendrie z fotkami ryby którą złowił w zeszły weekend? Jest. Jest szybki gigabit żeby podłączyć NAS? Jest.
Zdaję sobie sprawę że weekend to za mało żeby go kompletnie ocenić, jak również z tego że każdy człowiek ma różne potrzeby. Nadal jednak myślę że ten naprawdę znakomicie sprawdzi się w domu, zwłaszcza że jest tani, a sądząc po wypowiedziach na forum jest to jedno z pierwszych i najważniejszych kryteriów przy wyborze routera. Po co kupować dwa routery (dobry i tani) jak można mieć jeden, można mieć kupić takie Xiaomi...
Obecnie dostępne jest LEDE w wersji rozwojowej. Przenoszenie wsparcia do wersji stabilnej lekko mija się z celem, bo w wersji rozwojowej jest nowszy kernel, nowsze sterowniki a i tak trwa coraz więcej rozmów na temat wypuszczenia następnej wersji stabilnej. Więc w niedługim czasie powinniśmy dostać ostateczną wersję oprogramowania.  Jeżeli ktoś nie chce LEDE może pozostać przy oryginalnej wersji chińskiej (jest odpowiednia aplikacja mobilna po angielsku do zarządzenia routerem), może też wgrać różne rosyjskie modyfikacje.
Całość podsumował bym jednym zdaniem: brać póki jeszcze są.

EDYCJA #1
Cena wymieniona w poprzednich wpisach była dostępna przez kilka dni ("promocja"). Obecnie cena może być większa, ale po szczegóły - patrz komentarze pod wpisem.

EDYCJA #2
Opis dotyczy routera Xiaomi Mi Router 3G (model R3G). Xiaomi produkuje także inne modele oznaczone 3 lub 3C - to nie jest ten sam router!

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2 (edytowany przez george2002 2017-10-07 01:21:06)

Odp: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G

Kurczę to się nazywa prawdziwy test, no super czekam i zapewne nie tylko ja na wyniki, może nie będzie tak źle, a z ciekawości masz na nim zainstalowany interfejs graficzny LuCi czy nie smile ? nie żebym źle życzył ale fajnie było by gdybyś jednak potestował z modemem zwłaszcza tym bo mam taki sam big_smile

3

Jakieś 2 tygodnie temu odwiedziłem sklep MI w Pekinie i kupiłem ten router, także też jestem ciekawy testów (aktualnie wrzuciłem soft Padavan'a) smile

4 (edytowany przez george2002 2017-10-07 22:26:05)

Cezary napisał/a:
Sat Oct  7 17:48:29 2017 kern.info kernel: [72943.862571] Data buffer not 16 bytes aligned: 8e674078

Ale to błąd dotyczący WiFi czy czego bo ciężko wywnioskować smile ?
Nie no testy chyba najlepsze z wszystkich, z takim godzinowym podsumowaniem - super sprawa, warunki też widzę dosyć bojowe , jak u Ciebie tak dobrze na razie jest to jestem pewny że jak tylko dojdzie paczuszka wrrrrr :d to u Mnie będzie równie dobrze smile a szybkość neta to w Mbps czy MB z Vectry podałeś smile ? - tutaj też ok - znalazłem ofertę na Vectra i to zakładam że chodzi o Mbps wink Te sieci tak potrafią ci zaniżyć transfery ? u mnie tez widzę z 15 sieci z niezłymi zasięgami ale nie zauważam przez to zaniżenia szybkości WiFi, a podane wartości to na 2.4Ghz tak ? a jak się ma sprawa na 5Ghz smile ? - ok nie było tematu nie doczytałem o tych 4 urządzeniach na 2.4Ghz i 1 na 5Ghz wink

5

ERX nie ma wifi - nie, to nie z wifi tylko coś z kernelem na tej platformie.  Vectra to oczywiście Mbps.

6

Cezary napisał/a:

ERX nie ma wifi - nie, to nie z wifi tylko coś z kernelem na tej platformie.  Vectra to oczywiście Mbps.

Aha to teraz już wszystko jasne smile
Jakieś jeszcze dzisiaj podsumowanie z działania będzie big_smile ?

7

Jak na życzenie...

8 (edytowany przez spamsool 2017-10-07 23:35:50)

A czy byłbyś Cezary tak uprzejmy by zrobić test iperf3 w identycznej konfiguracji jak niedawno na TP-Link 1043ND V1? Z fast-path zarówno wyłączonym, jak i aktywnym? Ciekawy jestem czy ten patch cokolwiek przyspieszy na Xiaomi no i ile wyciągnie bez patcha? Dzięki z góry za pomoc smile

9 (edytowany przez george2002 2017-10-08 00:18:15)

Cezary napisał/a:

w zastosowaniu typowo domowym nie ma żadnego problemu z sygnałem i spokojnie przebija się przez dwie ściany do dalszych pomieszczeń zapewniając zasięg w całym domu.

A z czego ściany ? to ważne bo u Mnie żelbetonowe stare budownictwo co nawet sieci komórkowej nie przepuszcza zbytnio - 1 kreska zasięgu w domu big_smile

Cezary napisał/a:

Jeszcze jedna sprawa która nie wydaje się taka oczywista a wyszła teraz wieczorem. Router z przodu obudowy ma tylko jedną diodę (blue/red/yellow) wykorzystywaną do sygnalizacji (z tyłu są dodatkowe do portów ethernet). Domyślnie wykorzystywana jest żółta do wyświetlania stanu routera i świeci się ona na stałe. Ale nie ma problemu żeby zrealizować "tryb nocny" routera, czyli po prostu wyłączyć w cronie wszystkie ledy na noc żeby nie świeciły po oczach.

A co da się jeszcze wyświetlić na tej diodce, tzn jakie są możliwości, w sensie RGB i tyle czy da się mieszać kolorami ? smile ?

10

Ściany zwykłe, ceglane, jak to w nowym budownictwie.

Co można zrobić z ledami (ogólnie): LED - powiadamiane o zdarzeniach, Wskaźnik poziomu sygnału WiFI, OpenWrt - LED

11

spamsool napisał/a:

A czy byłbyś Cezary tak uprzejmy by zrobić test iperf3 w identycznej konfiguracji jak niedawno na TP-Link 1043ND V1? Z fast-path zarówno wyłączonym, jak i aktywnym? Ciekawy jestem czy ten patch cokolwiek przyspieszy na Xiaomi no i ile wyciągnie bez patcha? Dzięki z góry za pomoc smile

Nie dziś. Ogólnie muszę sobie trunka z sfe skompilować żeby to w ogóle zrobić.

12 (edytowany przez george2002 2017-10-08 12:05:22)

Cezary napisał/a:

Co można zrobić z ledami (ogólnie): LED - powiadamiane o zdarzeniach, Wskaźnik poziomu sygnału WiFI, OpenWrt - LED

Xiaomi ma tylko 3 I to w jednej także jedyne co mi przychodzi do głowy to np informacja że jest dostęp do internetu, jest może jakiś gotowiec który np zaświeciłby którąś ledkę jeśli jest dostęp do internetu np zielony kolor a czerwony jak brak smile ?

PS
W takim razie dziwię się że na forum Lede ludzie mają problemy z 2.4Ghz bo jak na razie u Ciebie wszystko jest ok hmmm smile

13

Zwykły ping go googli - jak jest to włącz jedną, jak nie ma to włącz drugą.

14

Cezary napisał/a:

Zwykły ping go googli - jak jest to włącz jedną, jak nie ma to włącz drugą.

No tak to wiem ale na skryptach itd się nie znam sad w Bascomie czy Arduino języku tak a na openwrt to już nie za bardzo wink

15

No to najwyższy czas zaznać trochę rozrywki intelektualnej i nauczyć się czegoś nowego smile

#!/bin/sh
if ping -qc3 google.com; then
    echo 1 > /sys/class/leds/mir3g:yellow:status/brightness
    echo 0 > /sys/class/leds/mir3g:red:status/brightness
else
    echo 0 > /sys/class/leds/mir3g:yellow:status/brightness
    echo 1 > /sys/class/leds/mir3g:red:status/brightness
fi

16 (edytowany przez akslow 2017-10-08 16:55:59)

fajnie, ze wziales się za ten router. Kupiłem zbliżoną wersję R3P. Postawiłem na nim opkg na oryginalnym firmware według:
http://bbs.xiaomi.cn/t-13562194

aktualizuje pakiety, ale jest problem z instalacją czekolokwiek.

przy instalacji transmission:

root@XiaoQiang:~# opkg install transmission-daemon
Installing transmission-daemon (2.84-3) to root...
Downloading http://downloads.openwrt.org/chaos_calm … 004kc.ipk.
Configuring libgcc.
/data//usr/lib/opkg/info/libgcc.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring libpthread.
/data//usr/lib/opkg/info/libpthread.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring libpolarssl.
/data//usr/lib/opkg/info/libpolarssl.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring libcurl.
/data//usr/lib/opkg/info/libcurl.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring libevent2.
/data//usr/lib/opkg/info/libevent2.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring librt.
/data//usr/lib/opkg/info/librt.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring zlib.
/data//usr/lib/opkg/info/zlib.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring libopenssl.
/data//usr/lib/opkg/info/libopenssl.postinst: line 4: default_postinst: not found
Collected errors:
* satisfy_dependencies_for: Cannot satisfy the following dependencies for transmission-daemon:
*      libc *
* opkg_install_cmd: Cannot install package transmission-daemon.
* pkg_run_script: package "libgcc" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libgcc.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "libpthread" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libpthread.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "libpolarssl" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libpolarssl.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "libcurl" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libcurl.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "libevent2" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libevent2.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "librt" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: librt.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "zlib" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: zlib.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "libopenssl" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libopenssl.postinst returned 127.

Chyba trzeba bedzie mu zmienic soft. Planujesz coś wydac na ten router?

17 (edytowany przez george2002 2017-10-08 16:53:47)

Cezary napisał/a:

No to najwyższy czas zaznać trochę rozrywki intelektualnej i nauczyć się czegoś nowego smile

#!/bin/sh
else
fi

Hehe niby tak ale i tak już murarz tynkarz akrobata także może coś komuś innemu zostawić coby wszystkiego nie umieć big_smile dzięki, rozumiem że jak to wrzucę jako wykonywalny skrypcik i dodam do autostartu to będzie grało i działało cały czas, pinguje w kółko co 1s i jeśli brak to red led a jeśli jest net to zielona tak smile ?

18

spamsool napisał/a:

@spamsool Z tego co zauważyłem na routerach o podobnej konfiguracji sprzętowej FP nic nie daje lub daje b. niewiele.

19

george2002 napisał/a:
Cezary napisał/a:

#!/bin/sh
else
fi

Hehe niby tak ale i tak już murarz tynkarz akrobata także może coś komuś innemu zostawić coby wszystkiego nie umieć big_smile dzięki, rozumiem że jak to wrzucę jako wykonywalny skrypcik i dodam do autostartu to będzie grało i działało cały czas, pinguje w kółko co 1s i jeśli brak to red led a jeśli jest net to zielona tak smile ?

Nie. To się robi jednorazowo, więc musisz sobie wrzucić do crona żeby robiło się cyklicznie. O cronie przeczytaj na eko.one.pl

I nie zielona tylko żółta.

20 (edytowany przez Cezary 2017-10-08 19:20:10)

akslow napisał/a:

fajnie, ze wziales się za ten router. Kupiłem zbliżoną wersję R3P. Postawiłem na nim opkg na oryginalnym firmware według:
http://bbs.xiaomi.cn/t-13562194

aktualizuje pakiety, ale jest problem z instalacją czekolokwiek.

przy instalacji transmission:

root@XiaoQiang:~# opkg install transmission-daemon
Installing transmission-daemon (2.84-3) to root...
Downloading http://downloads.openwrt.org/chaos_calm … 004kc.ipk.
Configuring libgcc.
/data//usr/lib/opkg/info/libgcc.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring libpthread.
/data//usr/lib/opkg/info/libpthread.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring libpolarssl.
/data//usr/lib/opkg/info/libpolarssl.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring libcurl.
/data//usr/lib/opkg/info/libcurl.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring libevent2.
/data//usr/lib/opkg/info/libevent2.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring librt.
/data//usr/lib/opkg/info/librt.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring zlib.
/data//usr/lib/opkg/info/zlib.postinst: line 4: default_postinst: not found
Configuring libopenssl.
/data//usr/lib/opkg/info/libopenssl.postinst: line 4: default_postinst: not found
Collected errors:
* satisfy_dependencies_for: Cannot satisfy the following dependencies for transmission-daemon:
*      libc *
* opkg_install_cmd: Cannot install package transmission-daemon.
* pkg_run_script: package "libgcc" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libgcc.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "libpthread" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libpthread.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "libpolarssl" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libpolarssl.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "libcurl" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libcurl.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "libevent2" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libevent2.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "librt" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: librt.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "zlib" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: zlib.postinst returned 127.
* pkg_run_script: package "libopenssl" postinst script returned status 127.
* opkg_configure: libopenssl.postinst returned 127.

Chyba trzeba bedzie mu zmienic soft. Planujesz coś wydac na ten router?

Po prostu nie masz zależności, nawet podstawowych bo system nie ma pakietów i nie widzi tego.

O R3P nie wiem nic. Masz router, przeportuj soft.

21 (edytowany przez alossek 2017-10-08 20:24:30)

@Cezary
1. jestem monotematyczny więc zapytam o vlany i igmp_snooping
można prosić o "swconfig dev switch0 help" ?
2. rozumiem że to ten router https://www.gearbest.com/wireless-route … 42436.html ?
z usb 3.0 ? zmierzasz zrobić jakieś testy wydajności usb 3.0 ?

TP-Link TL-WR1043ND v1, 'LEDE' 17.01-SNAPSHOT' (r3371-79cd141)

22

1.

root@LEDE:~# swconfig dev switch0 help
switch0: mt7530(mt7530), ports: 8 (cpu @ 6), vlans: 4095
     --switch
    Attribute 1 (int): enable_vlan (VLAN mode (1:enabled))
    Attribute 2 (string): mib (Get MIB counters for switch)
    Attribute 3 (none): apply (Activate changes in the hardware)
    Attribute 4 (none): reset (Reset the switch)
     --vlan
    Attribute 1 (int): vid (VLAN ID (0-4094))
    Attribute 2 (ports): ports (VLAN port mapping)
     --port
    Attribute 1 (string): mib (Get MIB counters for port)
    Attribute 2 (int): pvid (Primary VLAN ID)
    Attribute 3 (unknown): link (Get port link information)

2. Robiłem: https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php? … 77#p193577
Tak, to ten model.

23 (edytowany przez mar_w 2017-10-08 22:10:36)

george2002 napisał/a:

...
rozumiem że jak to wrzucę jako wykonywalny skrypcik i dodam do autostartu to będzie grało i działało cały czas, pinguje w kółko co 1s i jeśli brak to red led a jeśli jest net to zielona tak smile ?

A jeżeli chcesz co 1 sek. to najlepiej jak uruchomisz jednorazowo skrypt bez crona (nazwa skryptu wpisana do /etc/rc.local przed exit 0) w którym jest pętla np taka:

#!/bin/sh

while true;
do 

if      #tu są linijki które napisał Cezary po komendzie if

fi      #koniec skryptu Cezarego

sleep 1 
done

chociaż dla mnie sprawdzanie co sekundę to trochę zbyt krótko ale jedni lubią wiśnie a inni czereśnie smile

* WR1043v1 16MB@64MB * || * WT3020-16MB * || * Xiaomi Miwifi Mini *
* E3276 HiLink + RTL2832 + IT9135 + Siano + EC103 *

24 (edytowany przez george2002 2017-10-08 22:38:58)

mar_w napisał/a:
george2002 napisał/a:

...
rozumiem że jak to wrzucę jako wykonywalny skrypcik i dodam do autostartu to będzie grało i działało cały czas, pinguje w kółko co 1s i jeśli brak to red led a jeśli jest net to zielona tak smile ?

A jeżeli chcesz co 1 sek. to najlepiej jak uruchomisz jednorazowo skrypt bez crona (nazwa skryptu wpisana do /etc/rc.local prezed exit 0) w którym jest pętla np taka:

#!/bin/sh

while true;
do 

if      #tu są linijki które napisał Cezary po komendzie if

fi      #koniec skryptu Cezarego

sleep 1 
done

chociaż dla mnie sprawdzanie co sekundę to trochę zbyt krótko ale jedni lubią wiśnie a inni czereśnie smile

Dzięki za skrypcik smile czas dopasuję do potrzeb smile

25 (edytowany przez mar_w 2017-10-09 22:21:22)

Szkoda że karta TP-LINK Archer T4U w wersji v1 nie obsługuje kanałów od 52 do 144... bo moglibyśmy zobaczyć ciekawe rzeczy wink

EDIT: Cezary wytłumaczył mi o co chodzi z tymi kanałami, bo jak widać wykazałem się pewną niewiedzą, aczkolwiek szkoda, że jeszcze hostapd nie potrafi powyżej szerokości 40MHz pracować w w/w paśmie.

* WR1043v1 16MB@64MB * || * WT3020-16MB * || * Xiaomi Miwifi Mini *
* E3276 HiLink + RTL2832 + IT9135 + Siano + EC103 *