Temat: Weekend z Xiaomi Mi Router 3G
Zaczyna się weekend który spędzę w domu. Postanowiłem sprawdzić jak zachowa się tytułowy router jako główne (i jedyne) źródło wifi w domu.
Zasada jest prosta - wyłączam wszystkie moje inne routery i sprawdzam czy da się go używać z lede na pokładzie. Do routera wgrane mam LEDE w wersji rozwojowej, r4992-834c93e, router będzie podłączony do mojej kablówki (mam Vectrę 50/5). Nie przewiduję korzystania z modemu USB, choć jeżeli się zdarzy awaria to jestem przygotowany na podłączenie Hilinka E3372.
Na routerze jest zainstalowane podstawowe oprogramowanie, wgranie moduły do modemu oraz dodatkowo nlbwmon. Włączone oba interfejsy radiowe na domyślnych ustawieniach. Dużym utrudnieniem będzie wifi, ponieważ mieszam w blokowisku i wieczorem potrafi się zrobić spokojnie ze 20-30 sieci.
Co będzie korzystało z routera? 4 smartfony, dwa laptopy, dwa tablety oraz bliżej nieokreślone urządzenia (inne routery, konsola do gier, odtwarzacze video itp). Więc będzie to test w rzeczywistym środowisku.
Postaram się uzupełniać na bieżąco wrażenia z używania Xiaomi, będę opisywał wszystkie zauważone problemy czy zamieszczał uwagi.
Router podłączę w nocy i będzie pracował do poniedziałku rano.
Sobota, 9:48
So far so good chciało by się powiedzieć. Xiaomi działa od późnego wieczora, nie zresetował się od włączenia, uptime wynosi ponad 12 godzin. Zasilacz Xiaomi jest całkiem niezły ale... ma chińską wtyczkę, więc należało zastosować przejściówkę na EU. Okazało się jednak że jest dość luźna. Na szczęście baryłka jest standardowa więc bez problemu działa zwykły zasilacz 12V od np. TP-Linka. Urządzenie jest wyraźnie ciepłe, choć nie na tyle żeby parzyło.
Rano w ruch poszły smartfony - sprawdzanie poczty, mejle, aktualne wiadomości, pogoda itp, coś tam się zaktualizowało w androidach, zrobiłem aktualizację źródeł różnych projektów. Licznik na wanie pokazuje ponad gigabajt transferu danych. Wszystko bezprzewodowo, cztery urządzenia są na 2.4GHz, jedno urządzenie na 5GHz, ale nie AC tylko zwykłe AN.
Nawiązując do komentarza: nie, nie używam luci.
Sobota, 17:00
Oczywiście nie mogło się odbyć bez wykonania speedtestu. O ile rano pokazywało dość normalnie (pod 50Mbps) o tyle teraz jest to już zaledwie 35Mbps. Powód - w powietrzu obecnie widzę 25 sieci o marę sensownym poziomie sygnału + kilka słabszych, od przechodzących ludzi pod blokiem lub hotspotów w samochodach. Niemniej youtube działa nadal sprawnie, obejrzałem parę dokumentów w HD więc router wytrzymał ciągły streaming video. Domownicy robili zwykłe przeglądanie sieci, strony www, zostało uruchomionych kilka gier online. Licznik na wanie pokazuje 1.8GB transferu
Sprawdzam jednoczenie logi routera testując różne sytuacje z komórkami. Na razie jest prawidłowo - połączenie, rozłączenie, wyjście z zasięgu routera. Nie ma informacji o zgubieniu wifi, nie ma informacji o problemach ze sterownikiem. Problem opisany na forum lede u mnie też występuje, ale nie z powodu błędu sterownika lecz z powodu nagłego wyłączenie klienta - na tablecie wyczerpała się bateria oraz laptop został nagle wyłączony. Na razie żadnym problemów nie stwierdziłem.
Sobota, 18:03
A jednak...
Sat Oct 7 17:48:29 2017 kern.info kernel: [72943.862571] Data buffer not 16 bytes aligned: 8e674078
Szybkie poszukiwanie w google przynosiło informację że dotyczy to także innych produktów np. Ubiquiti EdgeRouter X, który też jest oparty o SoC MediaTek MT7621, ale nie ma wyjaśnienia "dlaczego i po co". Nie specjalnego w tym czasie nie robiłem (zwykłe przeglądanie stron), nic złego też się z routerem nie stało - działa, połączenie jest, wifi działa, restart nie nastąpił. Na razie więc chyba trzeba to odłożyć do Archiwum X, do działu "Rzeczy dziwne i niewyjaśnione".
Sobota, 22:29
Czas na podsumowanie dnia. Krótko więc w liczbach:
- ilość różnych urządzeń które podłączony się dziś do wifi: 8
- w tym ilość urządzeń na 5GHz: 1
- ilość przetransferowanych danych po wifi: 2.8GB
- uptime routera: obecnie 25 godzin
Ogóle jestem zadowolony z routera. Chodzi przyzwoicie, robi to co powinien, nie widać żadnych lagów w transferze. W międzyczasie doinstalowałem parę rzeczy, m.in skrypt do statystyk, uhttpd, mbedtls do połączeń ssl i kilka podobnych rzeczy bo instalowałem i bawiłem się niektórymi programami.
Mam wrażenie że jest lekko źle "wyważony". Z antenami poziomo (czy tak jak przychodzi w pudełku) potrafi się lekko kiwać, zwłaszcza jak ma podłączone jeszcze coś z tyłu (kable, usb). Choć oczywiście nie jest przystosowany do takiej pracy, bo powinien być po prostu postawiony i mieć podniesione anteny do góry. Nie ma też pod spodem odpowiednich otworów do montażu na wkrętach, więc odpada powieszenie go na ścianie bez dodatkowego kombinowania.
Należy też pamiętać że anteny są wbudowane, więc nie podłączymy innych bez rozbierania urządzenia. Choć nie wiem czy w ogóle ktoś będzie tego potrzebował - w zastosowaniu typowo domowym nie ma żadnego problemu z sygnałem i spokojnie przebija się przez dwie ściany do dalszych pomieszczeń zapewniając zasięg w całym domu.
Jeszcze jedna sprawa która nie wydaje się taka oczywista a wyszła teraz wieczorem. Router z przodu obudowy ma tylko jedną diodę (blue/red/yellow) wykorzystywaną do sygnalizacji (z tyłu są dodatkowe do portów ethernet). Domyślnie wykorzystywana jest żółta do wyświetlania stanu routera i świeci się ona na stałe. Ale nie ma problemu żeby zrealizować "tryb nocny" routera, czyli po prostu wyłączyć w cronie wszystkie ledy na noc żeby nie świeciły po oczach.
Niedziela, 7:52
Mój laptop nie ma karty AC (ma wbudowanego Intela 6230 - a/b/g/n), ale przypomniałem sobie że posiadam zewnętrzną kartę AC - opisywanego TP-LINKa Archer T4U w wersji v1. Karta jest bardzo niewygodna bo jest duża i wystaje z laptopa, ale dzień mogę się z nią przemęczyć. Podłączenie, connect i... jest! Po zalogowaniu się do routera wyraźnie widać że połączona jest na AC:
Station ea:94:f6:xx:xx:xx (on wlan1)
...
tx bitrate: 234.0 MBit/s VHT-MCS 3 80MHz VHT-NSS 2
rx bitrate: 866.7 MBit/s VHT-MCS 9 80MHz short GI VHT-NSS 2
...
Niedziela, 15:27
Błąd z wczorajszego wieczora nie powtórzył się więcej. Profil pracy routera nie zmienił się, to co dzieje się z wifi u mnie w domu też nie, więc tak naprawdę nie wiadomo z jakiego powodu się to pojawiło. Trudno, jak pisałem na razie nie wnikam z czym jest problem.
Niedziela, 19:38
Router... nadal działa. Nie ma się do czego przyczepić, choć dziś był stanowczo lżejszy dzień i mniej było korzystania z internetu. Zbliża się do 2 dniowego uptime, przez wifi przeszło ze 4,5GB danych. Przez dużą cześć dnia grało radio internetowe (ciągły strumień, choć niewielki bandwidth), obejrzałem też parę filmów na youtube. Po za tym - zwykłe przeglądanie internetu, poczty, czytanie wiadomości. Trochę pochodziłem z telefonem po domu sprawdzając zasięg, ale tu też nie mam się do czego przyczepić.
145zł
Router który ma dwa rdzenie po 880MHz (choć w systemie widoczne są 4 procesory - bo procesor to dwa rdzenie/cztery wątki), ma 128MB flash, ma 256MB ramu, ma dwa interfejsy radiowe G/N oraz AC, ma także USB 3.0 oraz trzy gigabitowe interfejsy sieciowe. No powiedźcie proszę, ile może kosztować sprzęt o takich parametrach? Właśnie mniej więcej 145zł. Oczywiście trzeba się trochę natrudzić żeby go zdobyć - sprzęt trzeba zamówić na zagranicznych witrynach np. GearBest (nie mam niestety informacji czy Polski dystrybutor Xiaomi - ABCData sprzedaje także te routery i za ile), trzeba się także trochę natrudzić jeżeli chcemy wgrać alternatywne oprogramowanie, zwłaszcza jeżeli nie chcemy używać oryginalnego chińskiego. Za taką cenę dostaniemy wydajny sprzęt który sprawdzi się pewnie w większości domów, z dostateczną ilością pamięci żeby zapewnić sobie miejsce na wszelkie programowe zachcianki. Chyba długo nie będzie routera który dorówna Xiaomi stosunkiem cena/możliwości.
Podsumowanie akcji
Podłączyłem router do miernika żeby sprawdzić zużycie prądu. Przy włączonych obu interfejsach radiowych, przy podłączonym wanie kablowo, przy zwykłej pracy (tak jak teraz - przeglądam internet), zużycie prądu jest na poziomie 4W.
Serio ciężko jest znaleźć za takie pieniądze sprzęt o takich parametrach. Oczywiście można by było trochę pomarudzić - a to ktoś chciałby wymienić anteny, a to ktoś chciał by mieć więcej złącz ethernetu, a to kolor nie taki (pisałem już że ten router jest biały?), a to ktoś chciał by złącze SATA lub więcej złącz USB... Przecięty Kowalski nawet nie zauważy tych rzeczy bo nie będzie miał potrzeby z nich korzystać. Jest szybkie radio? Jest. Jest USB bo ktoś chce podłączyć pendrive z fotkami ryby którą złowił w zeszły weekend? Jest. Jest szybki gigabit żeby podłączyć NAS? Jest.
Zdaję sobie sprawę że weekend to za mało żeby go kompletnie ocenić, jak również z tego że każdy człowiek ma różne potrzeby. Nadal jednak myślę że ten naprawdę znakomicie sprawdzi się w domu, zwłaszcza że jest tani, a sądząc po wypowiedziach na forum jest to jedno z pierwszych i najważniejszych kryteriów przy wyborze routera. Po co kupować dwa routery (dobry i tani) jak można mieć jeden, można kupić takie Xiaomi...
Obecnie dostępne jest LEDE w wersji rozwojowej. Przenoszenie wsparcia do wersji stabilnej lekko mija się z celem, bo w wersji rozwojowej jest nowszy kernel, nowsze sterowniki a i tak trwa coraz więcej rozmów na temat wypuszczenia następnej wersji stabilnej. Więc w niedługim czasie powinniśmy dostać ostateczną wersję oprogramowania. Jeżeli ktoś nie chce LEDE może pozostać przy oryginalnej wersji chińskiej (jest odpowiednia aplikacja mobilna po angielsku do zarządzenia routerem), może też wgrać różne rosyjskie modyfikacje.
Całość podsumował bym jednym zdaniem: brać póki jeszcze są.
EDYCJA #1
Cena wymieniona w poprzednich wpisach była dostępna przez kilka dni ("promocja"). Obecnie cena może być większa, ale po szczegóły - patrz komentarze pod wpisem.
EDYCJA #2
Opis dotyczy routera Xiaomi Mi Router 3G (model R3G). Xiaomi produkuje także inne modele oznaczone 3 lub 3C - to nie jest ten sam router!