1 (edytowany przez MiG25 2015-03-04 19:09:07)

Temat: Mod zasilania USB

Ponieważ wiele osób ma problemy z zasilaniem urządzeń przez USB , a standardowym rozwiązaniem jest aktywny HUB chciałem pokazać inny sposób (Wspominany tutaj na forum ,ale chyba nie pokazany).
Zasilanie USB routerów TP-Linka ( i pewnie nie tylko) jest wyposażone w układ , którego głównym zadaniem jest odcięcie na chwilę zasilania jeśli prąd będzie powyżej 0,5A. W większości routerów układem tym steruje również SoC poprzez GPIO , dzięki temu można programowo wyłączyć zasilanie.
Układ ma oznaczenie coś w stylu I6G9J i wygląda tak:
http://circuits.datasheetdir.com/231/TPS2054B-pinout.jpg
Działa na identycznej zasadzie co układ TPS2041BDBV ( a może to nawet ten sam układ) , i tego datasheet można wygooglować.

W routerach układ ten ma oznaczenie U25 ( np. wr1043nd v.1 , mr3420 v.2) , ale także U1 i U6 ( np wr4300nd ) , albo samo U6 (np. wr703n).
Tutaj na przykładzie wr1043nd:
http://i01.overclockers.ru/7b7db2a65cd89061d970526c782afeb3/3vavaul1nyjkoyag.jpg

Modyfikacja polega po prostu na zwarciu ( najlepiej poprzez bezpiecznik ) wyjścia z wejściem tego układu , czyli pinu 1 z 5.
W wr1043nd jest np. gotowe miejsce na to , czyli miejsce na rezystor R707.

W ten sposób modemy ,dyski , czy inne urządzenia nie mają problemu z rozłączaniem.

Teraz najważniejsze. Ponieważ w ten sposób pozbywamy się jakby nie było jednego zabezpieczenia , każdy robi to na swoją odpowiedzialność !

Osobiście testowałem na w/w routerach stabilność/temperaturę podczas obciążenia zasilania rezystorem 4Ohm 25W , co wymusiło prąd 1,2A. Nie było najmniejszych problemów z zasilaniem przy standardowym zasilaczu , a żaden element przetwornicy nie nagrzał się do alarmujących stanów. Co nie zmienia faktu ,że obciążenie tego portu może być z gumy , i można do tego podłączać np. podgrzewacze do kawy wink


Acha , no i jak wynika z pierwszych zdań , SoC przestaje mieć możliwość sterowania zasilaniem. Być może ktoś je do czegoś wykorzystuje.

2 (edytowany przez dawid 2016-06-15 16:55:12)

Odp: Mod zasilania USB

Tak jak pisałeś, w większości przypadków, taka modyfikacja nie powinna mieć poważnych skutków, ale po to są zabezpieczenia, aby chroniły pewne elementy .....
Czy po odcięciu jednej z nóżek, przestanie płynąć prąd do portu USB ?

Lepszym rozwiązaniem będzie odlutowanie wymaganej ilości połączeń z tego układu i dorzucenie dodatkowej przetwornicy, która już ma odpowiednie zabezpieczenia.
Pytanie: które nóżki trzeba przeciąć i czy to nie wpłynie na pracę pozostałych elementów routera ?

PS: Skoro można sterować tym programowo, nie lepiej napisać kod, który to zdezaktywuje ? Zawsze to lepsze rozwiązanie niż grzebanie w bebechach pacjenta ....

3

Odp: Mod zasilania USB

Programowo to można włączyć/wyłączyć przepływ prądu przez element i nic więcej. Programowo nie spowodujesz że nagle zacznie przepuszczać 1A prądu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4

Odp: Mod zasilania USB

Opisany sposób jest również najprostszym sposobem, żeby dostarczyć zasilanie do wlutowanego portu USB w TL-WR702N. W jego przypadku trzeba zewrzeć miejsce na rezystor R113.

5

Odp: Mod zasilania USB

A czy ktoś już fizycznie dokonał takiej modyfikacji (np. na mr3420v2)?

===========================================
WRT160NL v1 CUR01 with Gargoyle PL  by obsy

TL-MR3420 v2 (MiFi) + E3372h-153 (nie hilink) = Play

6

Odp: Mod zasilania USB

Ja na dwóch mr3420 v2 już dawno i do tej pory działają.

7 (edytowany przez MiG25 2016-06-16 13:35:52)

Odp: Mod zasilania USB

dawid napisał/a:

Tak jak pisałeś, w większości przypadków, taka modyfikacja nie powinna mieć poważnych skutków, ale po to są zabezpieczenia, aby chroniły pewne elementy .....
Czy po odcięciu jednej z nóżek, przestanie płynąć prąd do portu USB ?

Dlatego napisałem, żeby to robić przez bezpiecznik ,a nie zworę , wtedy bezpieczeństwo będzie takie samo , jedyna niedogodność ,to to że jak się spali to rozkręcanie i lutownica w dłoń....

Zależy której konkretnie nóżki. Na pewno przestanie płynąć jeśli odetniesz 1 lub 5.

dawid napisał/a:

Lepszym rozwiązaniem będzie odlutowanie wymaganej ilości połączeń z tego układu i dorzucenie dodatkowej przetwornicy, która już ma odpowiednie zabezpieczenia.
Pytanie: które nóżki trzeba przeciąć i czy to nie wpłynie na pracę pozostałych elementów routera ?

Chcesz zastosować większą przetwornicę , to podłącz ją od razu do portu USB odcinając zasilanie od płyty , po co przez płytę jeszcze przepuszczać ten prąd:)
Ostatecznie wyjście to OUT czyli PIN1 , to odlutowujesz i wlutowujesz wyjście zewnętrznej przetwornicy...
Zmostkowanie jest tylko jednym z rozwiązań.


Najbardziej eleganckim rozwiązaniem jest wylutowanie układu 0,5A i zastąpienie go takim z 1A lub nawet 1,5A. Tyle ,że koszt tego układu wg mnie jest niewspółmierny do kosztu samego routera.

8

Odp: Mod zasilania USB

Można zastosować bezpiecznik polimerowy zamiast topikowego, wtedy w razie zwarcia albo przeciążenia linii nie będzie trzeba rozbierać routera. Polimer zadziała jak ten układ, odcinając na chwilę zasilanie szyny USB (samodzielnie się resetuje). Wadą jakiegokolwiek bezpiecznika jest spadek napięcia na nim, praktycznie nie polecam stosowania jakiegokolwiek o Imax < 1A, bo może spowodować spadek >0,5V.

9 (edytowany przez wojciech_69 2016-06-17 09:43:00)

Odp: Mod zasilania USB

MiG25 a możesz zamieścić dobrej jakości zdjęcie jak to wygląda w MR3420 v2 u Ciebie (w którym konkretnie miejscu "co i jak"...)?

Ps. i jak to realnie się ma przy współpracy z modemami Lte na openwrt i oryginalnym firmware?

===========================================
WRT160NL v1 CUR01 with Gargoyle PL  by obsy

TL-MR3420 v2 (MiFi) + E3372h-153 (nie hilink) = Play

10 (edytowany przez mrozilla 2016-12-04 22:23:22)

Odp: Mod zasilania USB

Posiadam MR3420 V2 i zastanawiam się czy z moją sytuacją może mieć coś wspólnego wydajność zasilania ponieważ modem podpięty bezpośrednio do portu USB w PC uzyskuje prędkość download na poziomie 16 Mb/s natomiast po przepięciu do USB w modemie maksymalnie udaje się uzyskać około 7 Mb/s czyli ponad połowę mniej.
Czy to zasilanie czy coś innego? Warunki pomiaru bardzo zbliżone, antena wbudowana w modem, miejsce to samo, tak więc modem powoduje aż takie ograniczenie, tylko dlaczego?

Co do prośby z powyższego postu również chętnie bym zobaczył zdjęcia i opis do modelu TP-LINK MR3420 V2.

Czy odpowiedni będzie układ TPS2061?
Nie wiem czy w MR3420 V2 siedzi to samo co w WR703N ale w WR jest to TI TPS2041B, a moja propozycja ma wszystkie identyczne parametry poza prądem nie 0,5A, a 1,0A chyba, że coś pomieszałem, bo mi nie do końca obudowa pasuje do opisu z tego tematu, ale takie informacje na forum znalazłem co do 2041B i szukałem odpowiednika dobranego do niego... ewentualnie może chodzi o TPS2061DBV ale z dostępnością już tragedia, więc nie wiem jak to w końcu ma z tym być.

11 (edytowany przez gegu 2016-12-05 00:18:07)

Odp: Mod zasilania USB

Ze zdjęć płyty głównej MR3420v2 wynika, że U12 jest w obudowie SOT23, czyli potrzebujesz układ z końcówką DBV. Nie umiem odczytać oznaczeń na zdjęciu, ale jeśli twierdzisz, że to TPS2041B, to odpowiednikiem na 1A jest TPS2061DBV (SOT23, enable active low).
Podsumowując - masz rację.
Garść informacji, do upewnienia się samemu:
TPS2041B http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps2041b-ep.pdf
TPS2061DBV http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps2061.pdf

Co do wydajności modemu, to niestety nic nie podpowiem.

---edit---
Tak jak jest napisane w pierwszym poście, w MR3420v2 jest to U25. U12 jest w MR3220v2, reszta się zgadza.

Co do dostępności, to układ jest dostępny po jakieś 8$ za 5szt. na aliexpressie.

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

12

Odp: Mod zasilania USB

To może skoro trzeba zamawiać parę sztuk najpierw sprawdzę czy to coś da, czyli zrobię mostek tylko czy trzeba wylutować układ czy wystarczy zrobić mostek pinu 1 i 5 na wlutowanym układzie? A jeżeli już użyć bezpiecznika to jakiego? Ewentualnie czy w płycie 3420 jest miejsce na wlutowanie tego bezpiecznika?

13

Odp: Mod zasilania USB

Podbijam pytanie w dalszym ciągu interesuje mnie czy zewrzeć te piny na wlutowanym układzie, a także pytanie o bezpiecznik jest dalej aktualne.

14 (edytowany przez Bartekk 2017-01-10 22:15:36)

Odp: Mod zasilania USB

Wylutuj układ a pomiędzy pady 1-5 wlutuj jakiegoś polimera ptc do 1A, żeby w razie zwary odciął zasilanie i już.

15

Odp: Mod zasilania USB

Chodzi o coś takiego:
http://www.tme.eu/pl/details/lx100-v2/b … f-lx100v2/
A może lepiej ukryć w środku będzie jakiś bezpiecznik SMD?

16

Odp: Mod zasilania USB

Możesz śmiało dać w smd, pytanie tylko czy w takim rozmiarze znajdziesz o takim prądzie. Przy tht zawsze można nóżki przylutować, zaizolować i go zgiąć.

17

Odp: Mod zasilania USB

W sumie tak, właśnie trochę popatrzyłem na różne rodzaje tych polimerów itp. więc faktycznie to będzie lepsze rozwiązanie, a PTC sa nawet dużo łatwiej dostępne.
Mój przykład bezpiecznika chyba nie był do końca dobry, był na 230V, czy nie starczy wziąć najmniejszą wersję na 30V? USB i tak ma 5V, powinno wystarczyć?
Bezpieczniki te mają parametry takie jak prąd znamionowy i prąd przełączany, w tym przypadku najważniejszy jest prąd znamionowy, który do tego zastosowania powinien mieć 1A?

18 (edytowany przez gegu 2017-01-10 23:23:30)

Odp: Mod zasilania USB

Na allegro masz do wyboru, do koloru za ~1zł bezpieczniki polimerowe smt i tht. Przejrzyj je, bo trafiają się napięcia od 6V i prądach ponad 1A. Rozbierz router i zerknij co Ci się tam zmieści, potem kupuj i lutuj.

---edit---
Jeszcze jest jedno wyjście. Na płytach głównych laptopów montuje się tps206x. Niektóre mają 8 nóżek, ale nam wystarczy wykorzystać 5 (in, out, ~en, ~oc, gnd) i już tanim kosztem (praktycznie za darmo) mamy sterowanie zasilaniem usb z procesora, a jednocześnie większą wydajność prądową.
Zerknijcie na pdfa http://www.ti.com/general/docs/lit/getl … f-null-wwe

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

19

Odp: Mod zasilania USB

A czy niedomaganie zasilania objawia się w jakiś widoczny sposób podczas np. testu speedtest? Chodzi o to, czy dioda przygasa lub są jakieś inne widoczne objawy poza tym, że nie da rady wycisnąć maksymalnej dostępnej prędkości? Bo u mnie poza tym, że prędkość w routerze nie jest satysfakcjonująca nic innego nie obserwuję dlatego też nie wiem, czy problem dotyczy zasilania czy czegoś innego?

20

Odp: Mod zasilania USB

Przy kiepskich warunkach np. często zrywa połączenie

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

21

Odp: Mod zasilania USB

Ponieważ układ na chwilę odcina zasilanie gdy przekroczy się standardowe 0,5A , modem od nowa zaczyna się uruchamiać ,logowac do sieci itp. Więc widocznym zachowaniem jest to ,że w logach jest odłączenie i włączenie modemu , a na diodach proces inicjacji (czyli w  zależności od modemu chwila bez palenia diody ,później różne odcienie ).

22 (edytowany przez mrozilla 2017-01-11 12:13:34)

Odp: Mod zasilania USB

No to u mnie podczas testu nic takiego się nie dzieje, cały test przechodzi bez problemu, i za każdym razem maksymalnie 6,50-6,60 Mb/s, próbowałem podłączyć modem na przedłużaczu USB, bo czytałem, że WIFI potrafi zakłócać LTE, ale niestety w najmniejszym stopniu to nie wypłynęło na wynik, nawet udało mi się zmienić lokalizację routera z modemem i zasięg z 1-2 kresek podskoczył do 4 (na 5) Przy RSSI -58dBm i SINR 9dB i niestety maksymalna prędkość była taka sama jak przy dużo gorszych parametrach.
W tym samym czasie po wpięciu modemu do USB w PC udało mi się uzyskać ok. 21 Mb/s praktycznie w tym samym miejscu co router z wpiętym modemem.
Ale skoro modemu nie rozłącza podczas testu to chyba nie jest wina zasilania? Raz na kilka dni zdarzy się, że przeglądarka wyświetli komunikat, że sieć została resetowana czy coś podobnego, nie pamiętam w tej chwili dokładnie, ale podczas sprawdzania za każdym razem test przechodzi pomyślnie i to w dodatku nie może przekroczyć tego progu 6,5 Mb/s.
Firmware w modemie najnowsze stabilne ze strony TP-LINKa.

23

Odp: Mod zasilania USB

To omiń tego switcha zasilania usb na pcb za pomocą kawałka drutu, spinacza czy czegokolwiek i sprawdź czy ominięcie go pozwala na uzyskanie większej prędkości. Jeśli to nie pomoże, to prawdopodobnie problem tkwi gdzie indziej.
Przy okazji zrób zdjęcie tego tpsa wraz z kawałkiem pcb do okoła, bo jestem ciekaw, czy na płycie od mr3420 v2 jest miejsce na bypass - pady smd. Nie znalazłem zdjęć na necie, które by ładnie pokazywały okolice portu usb i power switcha. Jeśli jest tak jak w innych tplinkach, to można tam wlutować polimera smd w rozmiarze 1206 z max prądem 1,1A i napięciem 6V. Kosztuje taki 1zł +kw na allegro. Jeśli nie ma miejsca na płycie, to wtedy bezpiecznik polimerowy tht rozwiąże sprawę.

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

24

Odp: Mod zasilania USB

Nie mam doświadczenia z modemami USB ale czytając ten i inne tematy na tym forum wygląda na to iż niska prędkość na OpenWrt to standard. Nie mam pojęcia co może być przyczyną ale na pewno nie modem USB skoro na innym systemie (Windows) prędkość jest o wiele wyższa.

25 (edytowany przez Cezary 2017-01-11 14:57:59)

Odp: Mod zasilania USB

1043v1 z e3372 wyciągam ok 50-60Mbps. Więc to nie jest "standard".

EDIT: żeby nie było - przy dobrych wiatrach jak ludzi nie ma.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.