26

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Pisałem, możesz zostać na tym co przyszło z urządzeniem. Włóż kartę i ma działać.

opkg juz nie działa, więc jak będziesz chciał coś więcej podziałać i to tak musisz zainstalować coś innego.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

27

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Wiesz, nigdy i nikt nie zagwarantuje Ci, że się nic nie wydarzy. Ale mam już ten model kilka tygodni i zrobiłem dziesiątki upgrade'ów. I tfu... jeszcze śrubek nie ruszałem.
Były problemy z operatorem, który nie włączył mi 5G, ale po reklamacji naprawili i hula wiatr.

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

28

Odp: openwrt a internet z t-mobile

PiotrekK napisał/a:

Wiesz, nigdy i nikt nie zagwarantuje Ci, że się nic nie wydarzy. Ale mam już ten model kilka tygodni i zrobiłem dziesiątki upgrade'ów. I tfu... jeszcze śrubek nie ruszałem.
Były problemy z operatorem, który nie włączył mi 5G, ale po reklamacji naprawili i hula wiatr.

ja chce pobrać ten obraz https://firmware-selector.openwrt.org/? … yan_aw1000   jako sysupgrade

29

Odp: openwrt a internet z t-mobile

U mnie ta wersja działała, więc u Ciebie też powinna.

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

30

Odp: openwrt a internet z t-mobile

PiotrekK napisał/a:

U mnie ta wersja działała, więc u Ciebie też powinna.

Czarny scenariusz kolegi  Cezarego się spełnił po upgradzie nie  widać w ogóle modemu lte  sad

31

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Zaloguj się przez ssh (przez putty, co, jak i czym masz  w fq na górze tej strony). I pokaż wynik polecenia

cat /sys/kernel/debug/usb/devices

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

32

Odp: openwrt a internet z t-mobile

mrlukasz83 napisał/a:
PiotrekK napisał/a:

U mnie ta wersja działała, więc u Ciebie też powinna.

Czarny scenariusz kolegi  Cezarego się spełnił po upgradzie nie  widać w ogóle modemu lte  sad

Cierpliwości, kilka działań trzeba jeszcze wykonać.

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

33

Odp: openwrt a internet z t-mobile

PiotrekK napisał/a:
mrlukasz83 napisał/a:
PiotrekK napisał/a:

U mnie ta wersja działała, więc u Ciebie też powinna.

Czarny scenariusz kolegi  Cezarego się spełnił po upgradzie nie  widać w ogóle modemu lte  sad

Cierpliwości, kilka działań trzeba jeszcze wykonać.


to podpowiedz jakich działań ?

34 (edytowany przez PiotrekK 2025-01-11 21:45:41)

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Cezary prosił o cat /sys/kernel/debug/usb/devices
A pewnie brakuje protokołu qmi, trzeba przestawić modem na qmi

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

35

Odp: openwrt a internet z t-mobile

-----------------------------------------------------
root@Lukasz-Net:~# cat /sys/kernel/debug/usb/devices

T:  Bus=01 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#=  1 Spd=480  MxCh= 1
B:  Alloc=  0/800 us ( 0%), #Int=  0, #Iso=  0
D:  Ver= 2.00 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=01 MxPS=64 #Cfgs=  1
P:  Vendor=1d6b ProdID=0002 Rev= 6.06
S:  Manufacturer=Linux 6.6.69 xhci-hcd
S:  Product=xHCI Host Controller
S:  SerialNumber=xhci-hcd.1.auto
C:* #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=  0mA
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub
E:  Ad=81(I) Atr=03(Int.) MxPS=   4 Ivl=256ms

T:  Bus=02 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#=  1 Spd=5000 MxCh= 1
B:  Alloc=  0/800 us ( 0%), #Int=  0, #Iso=  0
D:  Ver= 3.00 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=03 MxPS= 9 #Cfgs=  1
P:  Vendor=1d6b ProdID=0003 Rev= 6.06
S:  Manufacturer=Linux 6.6.69 xhci-hcd
S:  Product=xHCI Host Controller
S:  SerialNumber=xhci-hcd.1.auto
C:* #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=  0mA
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub
E:  Ad=81(I) Atr=03(Int.) MxPS=   4 Ivl=256ms

T:  Bus=03 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#=  1 Spd=480  MxCh= 1
B:  Alloc=  0/800 us ( 0%), #Int=  0, #Iso=  0
D:  Ver= 2.00 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=01 MxPS=64 #Cfgs=  1
P:  Vendor=1d6b ProdID=0002 Rev= 6.06
S:  Manufacturer=Linux 6.6.69 xhci-hcd
S:  Product=xHCI Host Controller
S:  SerialNumber=xhci-hcd.2.auto
C:* #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=  0mA
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub
E:  Ad=81(I) Atr=03(Int.) MxPS=   4 Ivl=256ms

T:  Bus=04 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#=  1 Spd=5000 MxCh= 1
B:  Alloc=  0/800 us ( 0%), #Int=  0, #Iso=  0
D:  Ver= 3.00 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=03 MxPS= 9 #Cfgs=  1
P:  Vendor=1d6b ProdID=0003 Rev= 6.06
S:  Manufacturer=Linux 6.6.69 xhci-hcd
S:  Product=xHCI Host Controller
S:  SerialNumber=xhci-hcd.2.auto
C:* #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=  0mA
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub  ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub
E:  Ad=81(I) Atr=03(Int.) MxPS=   4 Ivl=256ms

T:  Bus=04 Lev=01 Prnt=01 Port=00 Cnt=01 Dev#=  2 Spd=5000 MxCh= 0
D:  Ver= 3.20 Cls=00(>ifc ) Sub=00 Prot=00 MxPS= 9 #Cfgs=  1
P:  Vendor=2c7c ProdID=0800 Rev= 4.14
S:  Manufacturer=Quectel
S:  Product=RG500Q-EA
S:  SerialNumber=702661a
C:* #Ifs= 6 Cfg#= 1 Atr=a0 MxPwr=896mA
A:  FirstIf#= 4 IfCount= 2 Cls=02(comm.) Sub=0e Prot=00
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=ff(vend.) Sub=ff Prot=30 Driver=option
E:  Ad=81(I) Atr=02(Bulk) MxPS=1024 Ivl=0ms
E:  Ad=01(O) Atr=02(Bulk) MxPS=1024 Ivl=0ms
I:* If#= 1 Alt= 0 #EPs= 3 Cls=ff(vend.) Sub=00 Prot=40 Driver=option
E:  Ad=83(I) Atr=03(Int.) MxPS=  10 Ivl=32ms
E:  Ad=82(I) Atr=02(Bulk) MxPS=1024 Ivl=0ms
E:  Ad=02(O) Atr=02(Bulk) MxPS=1024 Ivl=0ms
I:* If#= 2 Alt= 0 #EPs= 3 Cls=ff(vend.) Sub=00 Prot=00 Driver=option
E:  Ad=85(I) Atr=03(Int.) MxPS=  10 Ivl=32ms
E:  Ad=84(I) Atr=02(Bulk) MxPS=1024 Ivl=0ms
E:  Ad=03(O) Atr=02(Bulk) MxPS=1024 Ivl=0ms
I:* If#= 3 Alt= 0 #EPs= 3 Cls=ff(vend.) Sub=00 Prot=00 Driver=option
E:  Ad=87(I) Atr=03(Int.) MxPS=  10 Ivl=32ms
E:  Ad=86(I) Atr=02(Bulk) MxPS=1024 Ivl=0ms
E:  Ad=04(O) Atr=02(Bulk) MxPS=1024 Ivl=0ms
I:* If#= 4 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=02(comm.) Sub=0e Prot=00 Driver=(none)
E:  Ad=88(I) Atr=03(Int.) MxPS=  64 Ivl=32ms
I:* If#= 5 Alt= 0 #EPs= 0 Cls=0a(data ) Sub=00 Prot=02 Driver=(none)
I:  If#= 5 Alt= 1 #EPs= 2 Cls=0a(data ) Sub=00 Prot=02 Driver=(none)
E:  Ad=8e(I) Atr=02(Bulk) MxPS=1024 Ivl=0ms
E:  Ad=0f(O) Atr=02(Bulk) MxPS=1024 Ivl=0ms

36

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Modem jest widoczny. W firmware który zainstalowałeś nie ma wsparcia dla mbim, więc musisz przełączyć modem w tryb qmi.

Jak przełączyć masz już w przytoczonym wątku o tym routerze, robisz np.

chat -t 3 -e '' 'AT+QCFG="usbnet",0' OK >> /dev/ttyUSB2 < /dev/ttyUSB2

I restart routera. Po ponownym uruchomieniu powinien być dostępny /dev/cdc-wdm0, wtedy możesz z gui na wan skonfigurować sobie protokół qmi, apn internet i  z urządzeniem /dev/cdc-wdm0 i ew ustawić pin jak masz na karcie. Pewnie się nie połączy, bo musisz jeszcze z konsoli zrobić

chat -t 3 -e '' 'AT+CGDCONT=1,"IP","internet"' OK >> /dev/ttyUSB2 < /dev/ttyUSB2

Po tym powinien się połączyć. Jeżeli tak będzie to możesz doinstalować język polski jak potrzebujesz oraz dodatki do modemu, np. prezentacja siły sygnału, ustawienia bandów oraz do smsów jak potrzebujesz. To jest opisane tutaj: https://github.com/4IceG/Modem-extras a pakiety to luci-app-3ginfo-lite, luci-app-modemband, luci-app-sms-tool-js

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

37

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Cezary napisał/a:

Modem jest widoczny. W firmware który zainstalowałeś nie ma wsparcia dla mbim, więc musisz przełączyć modem w tryb qmi.

Jak przełączyć masz już w przytoczonym wątku o tym routerze, robisz np.

chat -t 3 -e '' 'AT+QCFG="usbnet",0' OK >> /dev/ttyUSB2 < /dev/ttyUSB2

I restart routera. Po ponownym uruchomieniu powinien być dostępny /dev/cdc-wdm0, wtedy możesz z gui na wan skonfigurować sobie protokół qmi, apn internet i  z urządzeniem /dev/cdc-wdm0 i ew ustawić pin jak masz na karcie. Pewnie się nie połączy, bo musisz jeszcze z konsoli zrobić

chat -t 3 -e '' 'AT+CGDCONT=1,"IP","internet"' OK >> /dev/ttyUSB2 < /dev/ttyUSB2

Po tym powinien się połączyć. Jeżeli tak będzie to możesz doinstalować język polski jak potrzebujesz oraz dodatki do modemu, np. prezentacja siły sygnału, ustawienia bandów oraz do smsów jak potrzebujesz. To jest opisane tutaj: https://github.com/4IceG/Modem-extras a pakiety to luci-app-3ginfo-lite, luci-app-modemband, luci-app-sms-tool-js

Wszystko fajnie ale ja nie mam internetu na tym routerze i muszę doinstalować polecenie chat bo go nie mam i zastanawiam się jak to zrobić

38

Odp: openwrt a internet z t-mobile

łech, nie dali go w obrazie.

W takich razie albo ściągasz pakiet na komputer, przerzucasz do routera i instalujesz ręcznie (to też jest w faq), albo robisz tak po prostu

echo "AT+QCFG=\"usbnet\",0" > /dev/ttyUSB2

lub

echo -e "AT+QCFG=\"usbnet\",0\n\r" > /dev/ttyUSB2

Też powinno zadziałać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

39

Odp: openwrt a internet z t-mobile

mrlukasz83 a może łatwiej byłoby Ci zbudować obraz od razu z kilkoma potrzebnymi pakietami?

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

40

Odp: openwrt a internet z t-mobile

PiotrekK napisał/a:

mrlukasz83 a może łatwiej byłoby Ci zbudować obraz od razu z kilkoma potrzebnymi pakietami?

Fajnie że we mnie wierzysz  ja nie potrafie uruchomić modemu na ty routerze a ty checesz zeby zbudował sobie obraz od razu big_smile  Narazie wszystkiego sie uczę

41

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Ale ja mówię, poważnie. To jest łatwiesze niż myślisz.
A poza tym, to możesz pobrać przecież gotowy i ciekawie wyposażony obraz od Cezarego.
https://dl.eko.one.pl/firmware/?version … yan_aw1000

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

42

Odp: openwrt a internet z t-mobile

https://sysupgrade.openwrt.org/store/8c … pgrade.bin

Tu masz gotowy obraz z openwrt, dodatkowo są dodane pakiety luci-i18n-base-pl luci-i18n-firewall-pl luci-i18n-package-manager-pl chat sms-tool picocom umbim kmod-usb-net-cdc-mbim uqmi kmod-usb-net-qmi-wwan chat comgt. Zrób aktualizację w/w będziesz miał już i chat'a i sms_toola i picocoma w obrazie, możesz użyć co potrzebujesz. Dodałem także mbim, więc po prawdzie możesz ustawić protokół na mbim i też powinien raczej ruszyć.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

43

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Cezary, to są dodatkowe pakiety, których nie ma w Twoim obrazie z eko?

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

44

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Ja nie mam picocom i sms-toola w obrazach w luci. A w tej chwili chodzi żeby sprzęt pobudzić do życia bez komplikowania sobie życia.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

45

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Cezary napisał/a:

Ja nie mam picocom i sms-toola w obrazach w luci. A w tej chwili chodzi żeby sprzęt pobudzić do życia bez komplikowania sobie życia.

Ja was bardzo dobrze rozumiem tylko tak jak mówie ja jestem laikiem dopiero sie uczę tego systemu  ale internetu mobilnego nie potrafi  uruchomić już  nie mam pomysłów

46

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Nie pisz że nie umiesz tylko zrób to co po kolei masz pisane. Nie użalaj się nad sobą.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

47 (edytowany przez PiotrekK 2025-01-12 11:39:52)

Odp: openwrt a internet z t-mobile

mrlukasz83 napisał/a:
PiotrekK napisał/a:

Wiesz, nigdy i nikt nie zagwarantuje Ci, że się nic nie wydarzy. Ale mam już ten model kilka tygodni i zrobiłem dziesiątki upgrade'ów. I tfu... jeszcze śrubek nie ruszałem.
Były problemy z operatorem, który nie włączył mi 5G, ale po reklamacji naprawili i hula wiatr.

ja chce pobrać ten obraz https://firmware-selector.openwrt.org/? … yan_aw1000   jako sysupgrade

Porzednio pobrałeś ten wspomniany wyżej obraz i zainstalowałeś.
Teraz pobierz ten od Cezarego  i zrób to samo:
https://sysupgrade.openwrt.org/store/8c … pgrade.bin

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

48

Odp: openwrt a internet z t-mobile

PiotrekK napisał/a:

Ale ja mówię, poważnie. To jest łatwiesze niż myślisz.
A poza tym, to możesz pobrać przecież gotowy i ciekawie wyposażony obraz od Cezarego.
https://dl.eko.one.pl/firmware/?version … yan_aw1000

Udało mi sie na tym sofcie uruchomić internet   po trudnej walce big_smile

49 (edytowany przez PiotrekK 2025-01-12 12:30:30)

Odp: openwrt a internet z t-mobile

Gratulacje!!!
Nie bolało aż tak bardzo?

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

50

Odp: openwrt a internet z t-mobile

PiotrekK napisał/a:

Gratulacje!!!
Nie bolało aż tak bardzo?

nie nie ale nauczyłem sie czegoś więcej smile