376

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

A jak z robić to na poprzednim wydaniu? Chętnie bym sprawdził jak to działa. A i człowiek nauczy się czegoś nowego.

377

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Nie ma tego w w poprzednim wydaniu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

378

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Czyli muszę czekać aż wydasz nowy soft. Niestety nie umiem (jeszcze) wyciągnąć - przenieść tego co mam zainstalowane na nowszą wersję - snapa ze strony openwrt.

379

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

kwysocki8908 napisał/a:

Testował ktoś już te nowe wydania czy naprawdę czuć różnice w wydajności?

Video przez OpenVPN działa dużo płynniej. Według mnie jest dużo lepiej jeżeli chodzi o wydajność obliczeń.

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

380

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

A na Wireguard coś lepiej? Openvpn strasznie ograniczał łączę.

381

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

kwysocki8908 napisał/a:

A na Wireguard coś lepiej? Openvpn strasznie ograniczał łączę.

Nie.
Poprawę będzie miał tam gdzie używasz AES256, czyli openvpn / ipsec.

382

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Coś się polepszyło dla check point l-50? Ile dziś da się wyciągnąć na nim nat i wireguard?

Dom : router https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png | TP-LINK T1700G-28TQ |Zyxel XGS-1210-12 | 6x Ruckus r310 unleashed  + Ruckus icx7150-c12p | Truenas scale 124TB 25Gb| Xpenology 12TB | apc smart ups 750 lcd smile 100Mb/s - 25Gb/s
Podróżne : GL.Inet MT3000  +1TB hdd
Działka : rb260gs 1j wdm 1Gb+ ruckus r310 + nb m5 + kilka kamer ip  + panel 285Wp + lifepo4 12v 60Ah .

383

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Kirkwood jest nieruszany od wieków. I nie jest zbyt wydajny.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

384

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Cezary napisał/a:

Kirkwood jest nieruszany od wieków. I nie jest zbyt wydajny.

Ja to sprawdzę, przygarnąłem kilka sztuk l-50, l-72w i jakiś watchguard na stoper do drzwi. Coś tam jeszcze też wjedzie for fun.

Dom : router https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png | TP-LINK T1700G-28TQ |Zyxel XGS-1210-12 | 6x Ruckus r310 unleashed  + Ruckus icx7150-c12p | Truenas scale 124TB 25Gb| Xpenology 12TB | apc smart ups 750 lcd smile 100Mb/s - 25Gb/s
Podróżne : GL.Inet MT3000  +1TB hdd
Działka : rb260gs 1j wdm 1Gb+ ruckus r310 + nb m5 + kilka kamer ip  + panel 285Wp + lifepo4 12v 60Ah .

385

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Ten L-72w nie jest wspierany. Możesz go rozebrać i sprawdzić na czym jest zanim będzie trzymał drzwi.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

386

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Cezary napisał/a:

Ten L-72w nie jest wspierany. Możesz go rozebrać i sprawdzić na czym jest zanim będzie trzymał drzwi.

Bardzo prawdopodobne, że to samo co l-71 a tam Annapurna AL21200 czy coś podobnego. Jutro powinny dojść to dam znać w nowym wątku, jeden gość zadeklarował się, że chce się pobawić z openwrt na nim.

Dom : router https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png | TP-LINK T1700G-28TQ |Zyxel XGS-1210-12 | 6x Ruckus r310 unleashed  + Ruckus icx7150-c12p | Truenas scale 124TB 25Gb| Xpenology 12TB | apc smart ups 750 lcd smile 100Mb/s - 25Gb/s
Podróżne : GL.Inet MT3000  +1TB hdd
Działka : rb260gs 1j wdm 1Gb+ ruckus r310 + nb m5 + kilka kamer ip  + panel 285Wp + lifepo4 12v 60Ah .

387

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

PiotrekK napisał/a:

OK, w takim razie odradzam instalowanie:

wpad-basic-mbedtls    2023-06-22-599d00be-1.2 » 2023-09-08-e5ccbfc6-3    ~448.82 KiB    This package contains a basic IEEE 802.1x/WPA Authenticator and Supplicant with WPA-PSK, SAE (WPA3-Personal), 802.11r and 802.11w support.

Dzisiaj pojawił się nowy pakiet hostapd-common ale nie poprawił sytuacji z wpad-basic-mbedtls. nadal wyłącza WiFi.

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

388 (edytowany przez Cezary 2023-09-30 14:33:45)

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

@PiotrekK: Zaktualizuj sobie cały obraz i na przyszłość po prostu nie aktualizuj pakietów "systemowych".


Udostępniłem dziś nowe buildy, dla MT7621 zawierają one łatki do akceleratora kryptograficznego o którym była mowa kilkanaście postów wyżej w tym wątku. Z buildów znów wypadło chyba łącznie z 8 obrazów luci dla ath97/generic i ramips/mt76x8, już się nie mieściło i obrazy nie chciały się zbudować.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

389 (edytowany przez PiotrekK 2023-09-30 19:59:06)

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Cezary napisał/a:

@PiotrekK: Zaktualizuj sobie cały obraz i na przyszłość po prostu nie aktualizuj pakietów "systemowych".
Udostępniłem dziś nowe buildy (...)

Tym razem Attended Sysupgrade zadziałał. Choć robiłem to z duszą na ramieniu (ostatnio skończyło się na rozbieraniu rutera).
I działa z aktualnym pakietem wpad-basic-mbedtls... przekonałeś mnie. Dziękuję.

Korzystam z: MF286D; Kernel 6.12.60 r32225 i AW1000; Kernel 6.12.93 r35006
Wypełnij ankietę. Poprawiamy tłumaczenie LuCI. Szczegóły w tym poście

390

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Zaktualizowałem i zadziałało ale po kombinacjach i nie wiem czemu tak jest. Otóż mam w pakietach stubby by dns leciał przez Cloudflare a nie mojego ISP (z tego co rozumiem). Po aktualizacji chciałem odpalić skrypt by wgrać moje pakiety ale on nie zadziałał. Musiałem przywrócić kopię z sprzed stubby wtedy wgrać ręcznie pakiety i już dalej gładko. Czyli przywrócenie najnowszej konfiguracji (stubby itp) i wszystko działa. Czy jest jakiś sposób by po aktualizacji nie rozjechało się to ponownie? Aktualizacje robiłem przez Luci i wybrałem by zachował bieżącą konfigurację.

391

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Piszesz o moim obrazie czy z openwrt?

Jeżeli moje - to w obrazach nie ma domyślnie stubby. Jeżeli zrobiłeś z zachowaniem konfiguracji to zostałeś ze skonfigurowanym systemem który nie działał bo nie ma pakietów które były poprzednio. Więc inna kolejność - robisz backup, robisz aktualizację bez zachowania konfiguracji, instalujesz pakiety które miałeś, przywracasz backup.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

392

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Czy jak zrobię instalacje bez zachowania konfiguracji to będzie działać WiFi? Pytam bo to priorytet do dalszych działań. Jeśli nie to muszę opracować backup "0" czyli taki gdzie działa WiFi i "podstawowe" pakiety (tak Twój rom) i na niego wgrywać aktualizacje, a następnie powrót do już skonfigurowanego systemu.

393

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Domyślnie obrazy mają wyłączone wifi (chodzi o czyste openwrt i luci). Jak sobie włączysz to będzie działać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

394

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Czyli plan na kolejne aktualizacje już mam. Muszę bazować na 2 plikach kopii-
1) konfiguracja by tylko działo WiFi i niestety w moim przypadku zmieniony był adres mac na wanie.
2) konfiguracja docelowa czyli po aktualizacji wgrywam pakiety lub uruchamiam polecenie w ssh restorepkgslist.sh verbose i po tym wgrywam docelowa aktualizacje.

No nie takie skomplikowane a uniknę awantury że nie ma internetu przez dłuższą chwilę.

A zapytam z ciekawości czemu unikasz Stubby? Coś z tym pakietem jest nie tak? Czy mało osób z tego korzysta?

395

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Nie unikam, po prostu go domyślnie nie ma. Za duży jest żeby był domyślnie w pakietach po wtedy znów wyleci ileś tam obrazów bo już będą za duże.

Masz trzecie wyjście - nie używać moich obrazów tylko tych z openwrt. Wtedy przez attended sysupgrade będą się składać obrazy dokładnie z tymi pakietami które masz zainstalowane. Wada - zdarza się że builder nie działa, builder ma problem z zależnościami pakietów, builder nie pozwala na instalację custom pakietów których nie ma w repo openwrt.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

396

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Niestety nie bardzo wiem jeszcze jak wyciągnąć pakiety które już mam po instalowane - bardzo fajnie to wszystko ograłes, bałem się Openwrt a tu przyjemne zaskoczenie i fajna baza do nauki.

397

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

kwysocki8908 napisał/a:

Niestety nie bardzo wiem jeszcze jak wyciągnąć pakiety które już mam po instalowane - bardzo fajnie to wszystko ograłes, bałem się Openwrt a tu przyjemne zaskoczenie i fajna baza do nauki.

Np. opkg list-installed > /root/moje_zainstalowane_pakiety

398

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Niespodziewanie wyszło kolejne -rc4. Myślałem że w końcu doczekamy jest ostatecznego wydania ale nie, mamy kolejne RC.

Z ciekawostek - zgłosili pierwszego PR'a na przerobienie ath79 na DSA. Na 100% nie wejdzie to do 23.05 bo już za późno na takiego zmiany, ale musicie pamiętać że kolejne wydanie stabilne może już mieć inną konfigurację sieci i aktualizacja  z zachowaniem konfiga już nie przejdzie. Ale to zobaczymy czy to wciągną.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

399

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Fajno, do ath79 będzie atk10k-smallbuffers? Jestem na tropie restartów mojego sophos ap55c, ostatni build z luci . Wydaje mi się, że w tym tkwi problem.

Dom : router https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png | TP-LINK T1700G-28TQ |Zyxel XGS-1210-12 | 6x Ruckus r310 unleashed  + Ruckus icx7150-c12p | Truenas scale 124TB 25Gb| Xpenology 12TB | apc smart ups 750 lcd smile 100Mb/s - 25Gb/s
Podróżne : GL.Inet MT3000  +1TB hdd
Działka : rb260gs 1j wdm 1Gb+ ruckus r310 + nb m5 + kilka kamer ip  + panel 285Wp + lifepo4 12v 60Ah .

400

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Być to jest, cześć routerów ma domyślnie właśnie atk10k-smallbuffer. AP55C ma "normalną" wersję pakietu: https://github.com/openwrt/openwrt/blob … c.mk#L2731

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.