Temat: Modem LTE-A EM12-G / EM160R-GL (M.2) na USB pod OpenWrt

Cześć Wszystkim
Szukając coraz to lepszych prędkości internetu mobilnego skompletowałem sobie zestaw taki jak na zdjęciu powyżej. Z racji tego że modemy na USB wymarły, nastał czas modemów M.2/mPCIe pomyślałem, że warto zainteresować się tematem. Temat piszę jako ciekawostkę, może komuś się przyda. Ogólnie u mnie wszystko działa wpięte pod USB2.0, nie wiem czy byłaby różnica w prędkościach po wpięciu do portu USB3.0 (na taki standard jest adapter), czy po zastosowaniu przejściówki Y dla dodatkowego zasilania.
Modem pracuje u mnie jako QMI:
Niestety nie jestem w stanie połączyć się z nim za pomocą MBIM, nie ma znaczenia czy wybiorę taki tryb komunikacji w LuCI czy z terminala, zawsze mam błąd z PINem.. pomimo, że PINu na karcie nie ma.
Fri Oct 9 08:02:40 2020 daemon.notice netifd: wan (6305): mbim[6305] Checking pin
Fri Oct 9 08:02:40 2020 daemon.notice netifd: wan (6305): required pin: 3 - pin2
Fri Oct 9 08:02:40 2020 daemon.notice netifd: wan (6305): remaining attempts: 3
Fri Oct 9 08:02:40 2020 daemon.notice netifd: wan (6305): mbim[6305] PIN required
Fri Oct 9 08:02:40 2020 user.notice root: mbim bringup failed, retry in 15s
Fri Oct 9 08:02:55 2020 daemon.notice netifd: wan (6326): mbim[6326] Stopping network
Fri Oct 9 08:02:55 2020 daemon.notice netifd: wan (6326): Command failed: Permission denied
Fri Oct 9 08:02:55 2020 daemon.notice netifd: Interface 'wan' is now downCo było najtrudniejsze..? wyszukanie "dobrych pasm" do agregacji.
Mam internet z Play-a i u mnie w mojej lokalizacji najlepiej sprawdza się połączenie 1+3+7, czyli B1 (FDD2100) + B3 (FDD1800) + B7 (FDD2600).
Co daje komendę:
AT+QCFG="band",0,45Jeżeli ktoś nie wie co i jak, można sobie prosto obliczyć pasma agregacji tym plikiem:
Quectel Create Custom Bands (3-18-2020).xlsx
Prędkości jakie na tym zestawie jestem w stanie uzyskać to max 305Mbs/65Mbs gdzie dla modemu w specyfikacji Max 600Mbps (DL), Max 150Mbps (UL).
P.S.
Ktoś aktualizował może FW w takim modemie, chciałem wgrać najnowszy dostępny, ale nie wiem które pliki się konkretnie wybiera/wgrywa.


