1

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

przez sobotę i niedzielę pewnie zrobie obie na ext - liczyłem że po lanie będę miał już koło 10MB/s - zgrać zgram bezpośrednio podłączając dysk do kompa - ale potem to przesłać zostaje 6MB/s ... zbędne procesy hmmm firewall , dhcp , samba , hd-idle , nie włączam qos , ddns ,drukarki , co tam mogę wyłączyć ?

2

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

To gdzie jeszcze zaglądać by te 10-12 MB/s po lan uzyskać ?

mój config samby :


config samba 'global'
    option workgroup 'WORKGROUP'

config sambashare 'monika'
    option name 'Monika'
    option path '/tmp/usb_mount/12e05579-01'
    option create_mask '0777'
    option dir_mask '0777'
    option browseable 'yes'
    option read_only 'no'
    option guest_ok 'yes'

config sambashare 'adrian'
    option name 'Adrian'
    option path '/tmp/usb_mount/12e05579-02'
    option create_mask '0777'
    option dir_mask '0777'
    option browseable 'yes'
    option read_only 'no'
    option guest_ok 'yes'

config sambashare 'kamil'
    option name 'Kamil'
    option path '/tmp/usb_mount/12e05579-03'
    option create_mask '0777'
    option dir_mask '0777'
    option browseable 'yes'
    option read_only 'no'
    option guest_ok 'yes'

3

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

CIFS i FTP z prawem odczyt zapis dopuszczony dostęp anonimowy

4

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

jeszcze jedna ciekawostka - ftp jest wolniejsze niż samba - włączone oba przez gui

5

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

A i Gargoyle w domu pracuje jako router - firewall włącznony czy tam nie trzeba coś pozmieniać jeśli chodzi o sambe ?

6

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

dwie pozostałe partycje jeszcze ntfs - dość duże po 400 GB - przerobie na pewno , bo jest efekt na ext4

7

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

komenda mount :

/$ mount
rootfs on / type rootfs (rw)
/dev/root on /rom type squashfs (ro,relatime)
proc on /proc type proc (rw,nosuid,nodev,noexec,noatime)
sysfs on /sys type sysfs (rw,nosuid,nodev,noexec,noatime)
tmpfs on /tmp type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noatime)
/dev/mtdblock3 on /overlay type jffs2 (rw,noatime)
overlayfs:/overlay on / type overlay (rw,noatime,lowerdir=/,upperdir=/overlay/upper,workdir=/overlay/work)
tmpfs on /dev type tmpfs (rw,nosuid,relatime,size=512k,mode=755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,nosuid,noexec,relatime,mode=600)
debugfs on /sys/kernel/debug type debugfs (rw,noatime)
/dev/sda1 on /tmp/usb_mount/12e05579-01 type ext4 (rw,noatime,data=ordered)
/dev/sda2 on /tmp/usb_mount/12e05579-02 type fuseblk (rw,relatime,user_id=0,group_id=0,allow_other,blksize=4096)
/dev/sda3 on /tmp/usb_mount/12e05579-03 type fuseblk (rw,relatime,user_id=0,group_id=0,allow_other,blksize=4096)

8

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Kiedyś natknąłem się na wypowiedź że ważny też jest sposób montowania - opcja sync ... który plik podesłać byś zobaczył czy wszystko ok jeśli chodzi o montowanie

9

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

na laptopach też ustawione B G N

10

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Sieć Internecik bez hasła - tylko po mac no i podłączeni tam nie widzą udostępnionych dysków , czy tutaj coś wymaga poprawienia ?

11

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Co do kanału to raczej nie problem , w okolicy ok 50-70m nie ma innych budynków , a tym samym innych sieci wifi HT40 też włączone .

config wifi-device 'radio0'
    option type 'mac80211'
    option hwmode '11g'
    option path 'platform/ath9k'
    option noscan '1'
    option country 'PL'
    option channel '5'
    option htmode 'HT40+'

config wifi-iface 'ap_g'
    option device 'radio0'
    option mode 'ap'
    option network 'lan'
    option disassoc_low_ack '0'
    option ssid 'Domciu'
    option encryption 'psk2'
    option key '54505450'

config wifi-iface 'ap_gn_g'
    option device 'radio0'
    option mode 'ap'
    option network 'lan'
    option disassoc_low_ack '0'
    option is_guest_network '1'
    option macaddr '50:3e:7a:27:f1:52'
    option macfilter 'allow'
    option maclist '00:22:5f:09:05:1e 4c:fb:45:bf:54:3f'
    option ssid 'Internecik'
    option isolate '1'
    option encryption 'none'

12

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Udostępnie każdy plik konfiguracyjny jaki będzie Panu potrzebny ...

13

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Panie Cezary mam już partycje ext4 - mam dwa routery takie same tl wr1043ndv1 jeden w domu cały czas na gargoyle , po odmontowaniu dysku użyłem komendy mkfs.ext4 -m 0 /dev/sda1 i po restarcie zamontowałem dysk . Potwierdzam że na pozostałych partycjach ntfs transfer jest wolniejszy - po lan max 4MB/s na ext4 po lan nawet 6.5MB/s a po wifi 2.5MB/s max .
Proszę podpowiedzieć co zmienić w ustawieniach by wi-fi choć coś polepszyć , niestey na ten czas lan nie jest możliwy , pozostaje wi-fi .

14

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Panie Cezary , pytanie - na dysku mam 3 partycje wszystkie ntfs , czy będzie przeszkadzało jeśli jedna partycję sformatuje na ext4 a reszta zostanie na ntfs - czy w ten sposób montując wszystkie partycje do samby już odczuję różnice między ntfs a ext4 ?

15

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

nie nie - miałem gargoyle , potem Luci 15 a teraz mam Lede z gui - tylko ta samba kiepsko biega więc pomyślałem że wyłączając co sie da odciąże procesor by samba biegała szybciej - świeży czysty system dopiero nagram , tylko najpierw przygotuje dysk na etc bo nadal jest na ntfs ... trochę mieszałem w plikach samby i efekt mam taki że pliki małe tak do 200MB po dość długim czasie ok 20 -30 sekund zaczynają być przesyłane ale bardzo wolno natomiast pliki większe - poprostu odmawia i nie zapisuje - zamaist to poprawiać będę nagrywał nowy system - czysty obraz bez dodatków ...

16

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

mój teraz wygląda tak :


config interface 'loopback'
    option ifname 'lo'
    option proto 'static'
    option ipaddr '127.0.0.1'
    option netmask '255.0.0.0'

config globals 'globals'
    option ula_prefix 'fdac:1a9a:dc1e::/48'

config interface 'lan'
    option type 'bridge'
    option proto 'static'
    option netmask '255.255.255.0'
    option ip6assign '60'
    option ipaddr '192.168.2.10'
    option _orig_ifname 'eth0.1 radio0.network1'
    option _orig_bridge 'true'
    option ifname 'eth0.1 eth1'

config interface 'wan'
    option proto 'dhcp'
    option _orig_ifname 'eth0.2'
    option _orig_bridge 'false'
    option ifname 'eth1'

config interface 'wan6'
    option ifname 'eth0.2'
    option proto 'dhcpv6'

config switch
    option name 'switch0'
    option reset '1'
    option enable_vlan '1'

config switch_vlan
    option device 'switch0'
    option vlan '1'
    option ports '1 2 3 4 5t'

config switch_vlan
    option device 'switch0'
    option vlan '2'
    option ports '0 5t'


czyli sobie go zapiszę , potem dodam wpisy - i już ?

17

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Ok rozumiem że biorąc pod uwagę połączenie z internetem z modemu hilink , który będzie przydzielał adresy ze swojego dhcp , tplinka chcę ustawić jako switch , no i do tego samba to swap nie biorę pod uwagę , cały czas tylko bije się z myślami czy dam radę wszystko przez konsolę - bez gui , liczę na pomoc ... ale najpierw dysk przygotuje . dzięki za podesłane linki ... jednak pierwsze co pewnie muszę zrobić to telnetem nadać hasło - dopiero wtedy winscp i konfiguracja ... teraz na LEDE zrobiłem bridge lan-wlan-wifi kożystając z gui ... było łatwo - z konsoli hmmm

18

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Zaczynam od dysku - i tu pytanie - formatować do ext ale routerem czy mogę to zrobić wersją linuksa botowalną z cd na laptopie ?
Czy powinienem brać pod uwagę partycję swap ? jeżeli swap potrzebny będzie to na dysku osobna partycja czy raczej pendrive ?

19

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

może łatwiej zainstalować już coś z gui i odinstalować zbędne pakiety ...

20

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Czy jest szansza że poprowadzisz mnie krok po kroku od a do z ...

21

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

W sumie tak , ale do Waszej wiedzy mi daleko ... odczytać i edytować pliki w winscp tyle umiem ... obawiam się że jestem za mały na takie operacje ...

22

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Dziś już późno - jutro się do tego zabieram - czy ten obraz ma możliwość ustawiania przez www ? czy winscp wystarczy ? podpowiesz co i jak ? Na dysku już mam troche danych , mimo wszystko postaram się by jutro był gotowy do formatowania na ext.
W których godzinach jest Pan dostępny na forum ?

23

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

https://dl.eko.one.pl/lede/17.01-SNAPSH … pgrade.bin

dobrze znalazłem ?

24

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Bardzo dziękuję za zainteresowanie - najpierw kwestia wifi - lan . Wifi - jest wygodne - kabelki do laptopów tak już nie bardzo , oczywiście wiem że to co wygodne ... sprzęt może nie najnowszy , ale dość zachwalany za stabilną pracę , co do jego osiągów na oryginalnym oprogramowaniu - nie wypowiem się bowiem zakupiłem wiedząc że internet mam tylko z modemu usb wiec tylko open wrt ... Może zapytam od początku - 1. jaki system będzie najbardziej odpowiedni ? Gargoyle ? tu wbudowane jest ftp ale różnicy w transferach są znikome Luci , Lede , nie dogrywałem pakietów do ftp ? Może jakiś obraz bez dodatków , nie znalazłem takiego , żadnych udziwnień typu blokada reklam , ddns , obsługa drukarki itd . To co ja potrzebuje to prosty router , dhcp , samba ,ftp ...
Każdy dodatkowy pakiet zapewne pracuje w tle , a jest dla mnie zbędny . Gdy już zaintaluje to co polecicie , pomożecie tak ustawić sambę i ftp oraz wifi - transfer na poziomie 10-12MB/s to dziesięć razy szybciej niż to co teraz mam - byłoby super ! A i jeszcze sprawa formatowania dysku - oczywiście zrobie na nim ext .
Będę dobrym uczniem a nagrądą niech będą zadowolone buzie chłopaków , że film na dysk nie przesyła się godzinami ...

Czyli - zaczynamy - co mam zainstalować ? jakiś link do surowego obrazu bez udziwnień ?

25

(44 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Witam serdecznie . Zwracam się do Was w sprawie ustawień samby na openwrt.Moja historia w skrócie początki to Luci na routerze Easy box 802 - bez problemowo uruchomiony internet konfiguracja lan wlan ale wszystko z interfejsu www . Pierwszy problem to podłączenie dysku ... Adata 1TB trzy partycje NTFS - totalna porażka system w logach widział dysk jego rozmiar i nic pozatym . Drugi dysk też 1TB Saegate -  podłączenie bez problemowe . Potem zakupiłem TL WR1043NDv1 samodzielnie zainstalowałem Gargoyle - super , każdy dysk podłączyłem bez kłopotu ale ... transfer - fatalny na wifi prędkości w jedną czy drugą stronę nie przekraczają 1MB/s podczas gdy dysk podłączony bezpośrednio do kompa przez ten sam HUB USB z dodatkowym zasilaniem to nawet 50 razy więcej . Tu zaczęło się grzebanie - zmiany na LUCI 15 teraz LUCI LEDE , powoli wdrażam się i coś niecoś już umiem przestawić używając winSCP - cały czas posiłkuję się wpisami na tym forum - Pan Cezary pomógł już wielu forumowiczom , może i dla mnie znajdzie chwilkę , natknąłem się na krótką tylko informację że używając standardowych ustawień wiele się nie można spodziewać , dodam że w tej chwili mam LUCI Lede Rebot 17.01 skonfigurowany tak że internet dzieli modem hilink , on przyznaje adresy z puli dhcp /airbox/ a na routerze wyłączony firewall , p910nd - to od drukarki a nie używam , openvpn , ddns oraz dhcp też wyłączone . Internet świetnie - tak jak bym podłączył modem bezpośrednio do komputera , do testów podłączona karta w formacie fat32 o pojemności 8GB , w tech chwili system jakby świeżutki bez ingerencji w pliki a odczyt i zapis na niej fatalny , co trzeba a można wyciągnąc z routera przy pomocy winSCP podam , proszę o pomoc - 1TB dysk ma służyć w domu jako magazyn na filmy , zdjęcia itp a zależy mi na połączeniu sieciowym bo mam dwa komputery i dwóch chłopaków - każdemu dałem osobną partycję i nie chcę by dysk wędrował ...
ponoć już same ustawienia montowania są istotne /sync , noatime/ ale nie bardzo wiem co gdzie i jak dopisać . Jeśli trzeba zainstaluje takie oprogramowanie na WR1043ND v1 jakie podpowiecie ...