Cezary napisał/a:

1. Np. mam 6416, na powerbanku 10000mAh i podłączonym modemem trzyma z 10-12godzin.

łądny wynik, ale i ładny powerbank. To konkretna liczba.

Cezary napisał/a:

2. Jaki dysk? O czym piszesz?

dysk flash, dysk wbudowany, to co podaje producent jako dysk (nie usb i nie sd) Chodzi o to czy kość można wylutować.

Cezary napisał/a:

Przecież masz pełno gotowych zestawów - panel + regulator + akumulator. Wyjście masz 12v, więc podłączasz bezpośrednio router i masz.[...]

Przyznaj się. Nigdy tego nie robiłeś wink
Parametrów jest od groma. Pytanie czy ktoś robił może już takie coś i ma np. test. wykres ile prądu potrzebuje. Teoria z praktyką się rozmija diametralnie. Tu masz też ciekawy link z faktycznymi pomiarami https://www.voltaicsystems.com/blog/pow … lar-power/ niestety to nie sa nasze śniegi i mrozy.

Czy jest jakiś sposób/gotowy panel sloneczny, który by pozwolił zasilić non-stop router wifi, ethernet?

Ethernet to ponad 80m, wifi zapewne zwykle wiec tyle ile sie widzą (choć kierunkowe anteny byly by mile widziane).
Obciazenie zatem to jakieś 6-11W

Ideałem było by wyłączenie routera z braku zasilania. Jakieś wykresy zapasu energii. Tak by za parę miesięcy dalo się odczytać informacje jak dużo energii produkuje w zimie i ile w lecie.

Przechowywanie energi najlepiej hybrydowe czyli superkondensatory i zwykle ogniwa. Ogniwa jak wiadomo za jakis czas trzeba by wymienić, a przy dobrej pojemności superkondensatory są wieczne.

Czy ktoś widział taki sprzęt? Oczywiście może być lekko więcej wtedy można by doladować tablet do tego routera wink

Cezary napisał/a:

Zależy od wersji. 750 domyślnie mesha nie ma, więc batmana sobie możesz doinstalować.

Bardzo dziekuje za poradę. Nie znałem tej firmy.

Mam jeszcze kilka dopytek:
0. czy sa polskie wersje pakietow i interface na ten sprzęt?
1. Jak z wydajnością prądową? Ile takie routery działają na powerbanku np.?
2. Czy dysk można wylutować lub wyjąć ręcznie? Wiadomo, ze za jakis czas dysk padnie.
3. Czy da sie uruchomić router z karty SD lub lepiej USB?

Mam problem z darmowymi serwerami DNS.
Szukam serwera na jodynę. Zajmie to trochę pasma, ale oczywiście niewiele bo jak wiadomo sama jodyna nie jest szybka.
Albo szukam kogoś kto mi użyczy domenę z wpisem A, NS

6

(1 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Czy ktoś mogłby podać gotowy przepis z kernelem itp. By uruchomić obraz openWRT na qemu.
Potrzebuje oczywiście sieci , choć nie potrzebuję ekranu.

Chciałbym napisać program i nie bardzo mam naczym go przetestować (za mało pamięci)
No i mialbym nieograniczony dysk do wszelkiego rodzaju kompilatorów.

Cezary napisał/a:

Jak to małe nie jest? Przecież to jedne z najmniejszych routerów jakie są.

Rozmawiamy o GL.iNet GL-AR750S-Ext Gigabit Travel AC Router
albo GL.iNet GL-MT300N-V2 ?
Nie wiem czy mogę wysłać link do sklepu
https://www.amazon.de/GL-iNet-GL-AR750S … _3?ie=UTF8

Czy mesh działa tam w oparciu o BATMANA czy to jakieś sprzętowe wynalazki niekompatybilne z niczym? W sumie tanie mogły by służyć do mesh na dużej powierzcni, ale czy ktokolwiek robił testy jak to działa?

A jaki polecasz? I gdzie to kupić? Na amazonie to 110zł + przesyłka albo 320zł + przesyłka.

Cezary napisał/a:

Kup gl-inet, mają dokładnie to co wymagasz.

Hm, małe to to nie jest. A może jakiś xiaomi mini?

Powoli lekko panikuję wink

ifconfig pokazuje

fajne0      Link encap:UNSPEC  HWaddr 00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00 
          inet addr:10.0.20.1  P-t-P:10.0.20.1  Mask:255.255.255.224
          UP POINTOPOINT RUNNING NOARP MULTICAST  MTU:1130  Metric:1
          RX packets:113 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:118 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:500
          RX bytes:21650 (21.1 KiB)  TX bytes:18666 (18.2 KiB)

jeśli na routerze chcę to moge przez ten interface normalnie działać
# route -n
Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
0.0.0.0         10.64.64.64     0.0.0.0         UG    0      0        0 3g-wan
10.0.20.0       0.0.0.0         255.255.255.224 U     0      0        0 fajne0
10.64.64.64     0.0.0.0         255.255.255.255 UH    0      0        0 3g-wan
192.168.1.0     0.0.0.0         255.255.255.0   U     0      0        0 br-lan

i np. ssh cośtam@10.0.20.9 spokojnie się łączę
jeśli zaś w komputerze podpietym do routera ustawię ip 10.0.20.coś np.5
jako gateway podam 10.0.20.1 to nie mogę się połączyć do routera.

Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć
może 0.0.0.0 w tablicy routingu po prostu przechwytuje cały ruch?

10

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Zainstaluj po prostu zwykłe aktualne openwrt 18.06.

Dziękuję i .... to dziwne, że nie ma informacji co się dzieje wink

Pozdrawiam

11

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

ale opkg upgrade nic nie daje
Jak mam się dowiedzieć, że jest nowe wydanie?

Po pierwsze chciałbym zapytać czy na forum nie można było by co roku zrobić liste routerów, które warto kupić do danej kwoty. Wielu osobom by to pomogło.

Ja szukam ma małego routera w podróż. Router ma być:
1. jak najmniejszy
2. działac awaryjnie na powerbanku
3. udzwignąć, tor, vpn, bc, mc, git, perl, dig, nslookup, whois itp.
4. Posiadać minimum jeden port ethernet i jedno usb
5. obsługiwac zewnętrzy modem USB

Fajnie jak by miał możliwość sterowaniem diodami i może wyświetlacz.
Jak by miał dwie sieci Wifi to można by było na jednej zrobić wan na drugiej lan.
Słyszałem że ludzie polecaja małe xiaomi. Onion2 ma mało ramu

Zapłaciłbym do 300 do maks 600zł (w końcu nie wiem czy nie zgubię)
Co wybrać?

13

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Jest normalnie w repo openwrt obecnego wydania, po prostu zainstaluj.

Gargoyle PL 1.10.0.3 (68ce297)
OpenWrt Chaos Calmer 15.05.1 (r49617)
Build time: 2018-03-20 18:11 CET
Machine: TP-Link TL-WDR3600 v1

co robię źle?
# opkg update
Downloading package list for chaos_calmer_base source...
Package list for chaos_calmer_base downloaded successfully.
[...]
# opkg install autossh
ERROR: No package named autossh found, try updating your package lists

14

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Czy jest gdzies program autossh do zainstalowania? A może jest w innym pakiecie?

wjk napisał/a:

Wersja v0.7 jest od BB, czyli Gargulec v1.7 kub wyższy.

To miłe co piszesz, zrobilem upgrade i update
czyli nie ma wersji nowszej. Jak rozumiem nikt nie przygotował na mój router.

Cezary napisał/a:

Przecież dostałeś linka, i masz dokładnie podany konfig na dodatek jeszcze w adresacji 10.0.0.1... Więc czego nie wiesz jak ustawić?

No właśnie nie wiem.
Chodzi mi o to by jeden router miał dwie sieci.

Witam,
Mam dość mało pamięci. Czy jest szansa by pojawił się pakiet iodine
bo robiąc opkg update
opkg list nie znajduje go
chodzi o wersję 0.7.0 czyli najnowszą. Niestety wersje nie sa kompatybilne.

Gargoyle PL 1.6.2.2 (b70bfc1)                       
OpenWrt Attitude Adjustment 12.09.1 (r42647)

Cezary napisał/a:

Czyli zrób sobie alias na br-lan żeby miał drugą adresację i ręcznie kieruj ruch w zależności od tego skąd przyszło: http://eko.one.pl/?p=openwrt-routing

O aliasach: https://openwrt.org/docs/guide-user/net … face_alias

ups, a jakoś dokładniej?
Nie bardzo się znam. Nie wiem jak ta drugą adresację wykonać.

BTW. route tego nie potrafi? nie wiem czy warto marnować miejsce na routerze dla programu ip.

Cezary napisał/a:

Co to znaczy "była widoczna dla sieci wewnetrznej jak i dla wifi?"

I czym jest interfejs fajne0? Bo to jest alias na lanie.

1. Mam router, który ma 2 wejścia i jedno wyjście. Wejście jest z USB i drugie jako tunel z inną numeracją. Wyjście to oczywiście następna sieć wifi.
2. fajne0 to sieć tunel, która działa niezależnie od usb. Po prostu przyjmij , że działa tak samo jak 192.168.1.*

Nie chodzi mi o to by mieć dwa wyjścia złączone. ale by każda sieć działała niezależnie.
Jeśli na komputerac w sieci wewnętrznej (czyli za routerem) wpisze ping 10.0.0.3 to powinno iść przez fajne0 a jeśli cos innego to 192.168.1.0 br-lan

Chyba wyjaśniłem. Po prostu chce mieć niezależną sieć która nie jest default gw.

Oczywiście jeśli 10.0.0.0 będzie się gryzło mogę zamienić na inną numerację(ale tu jestem za cienki nie wiem na jaką)

Na moim routerze mam internet przez modem usb oraz rozgłaszam sygnał wifi

# route -n
Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
0.0.0.0         10.64.64.64     0.0.0.0         UG    0      0        0 3g-wan
10.0.0.0        0.0.0.0         255.255.255.224 U     0      0        0 fajne0
10.64.64.64     0.0.0.0         255.255.255.255 UH    0      0        0 3g-wan
192.168.1.0     0.0.0.0         255.255.255.0   U     0      0        0 br-lan

mam dwa pytania:
* czy 10.0.0.0 nie będzie się gryzło z 10.64.64.64
* jak udostępnić sieć 10.0.0.0 dla innych?

jeśli staram się sprawdzić czy router widzi sieć 10.0.0.0 to wszystko działa bardzo dobrze, ale już z wewnętrznej sieci nie działa. Dodałem sobie na kliencie wewnetrznej sieci
0.0.0.0         0.0.0.0         0.0.0.0         U     0      0        0 eth0
dodawałem konkretnie sieć i nic nie działa.

Jak to powinienem zrobić by sieć 10.0.0.0 była widoczna dla sieci wewnetrznej jak i dla wifi?

21

(2 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Nie, nie da się. Za mało flash i ram.

Bardzo dziękuję

Znalazłem stary router Linksys  WRT54GC (wersja compact) wykonano 10/2005
power 3.3V 2A
Czy da się na tym zainstalować alternatywne oprogramowanie? Na stronie openwrt https://wiki.openwrt.org/toh/linksys/wrt54gc pisza o hardware, ale nie o oprogramowaniu.
Zalezy mi w sumie tylko na gicie i ssh

Jak sie zorientowac jaki  soft bedzie pasował, gdzie jest jakaś lista wspieranego sprzętu?

23

(8 odpowiedzi, napisanych Debian Mini HowTo)

Jak chcesz miec cos nowoczesnego polecam http://parallella.org/ 5W
ja bym chcial bardzo nudny sprzet, taki, ktory dziala i malo pobiera pradu, ma normalny system a najlepiej kilka jego wersji.

24

(10 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Działa wszystko: http://openrouter.info/forum/viewtopic. … 313#p41313

dziekuje, zalezy mi na openwrt jako bazie oczywiscie a nie samym ich oprogramowaniu.
chyba nie chcialby nikt stac sie czescia botnetu bo rzad chinski stwierdzi, ze od dzis nie lubi usa

25

(0 odpowiedzi, napisanych Inne)

Wląciwie to nie ma działu odpowiedniego na to pytanie. ale zapytam ;-)

Czytam sobie informacje o x25, APRS i innych wynalazkach. Wyglada to bardzo ciekawie. Znalazłem np. stronę gdzie za pomocą Baofeng radia recznego oraz dowolnej komorki z androidem człowiek przesyła krotkie sms-y na odleglosc kilkudziesieciu km.
Koszty sa niewielkie praktycznie 150zł. np. http://dcasler.com/2013/04/27/baofeng-u … rks-great/
http://www.qsl.net/w6dps/APRSDroid.html oczywiście trzeba by to uzywac na 446-...Mhz

Wszystkie nasze sieci wifi to wlasciwie kilkaset metrow. Oczywiscie niby da sie zrobic wieksze wielkosci, ale zazwyczaj sa to specyficzne warunki a nie norma. Ja bym chcial miec np. irc lub poczte dzialajaca na odleglosci miedzy miastami. Pomyslalem, ze moze by tak jakos porozmawiac z ludzmi z krotkofalarstwa. Jest wiele pasm ISM (wifi to tez jedno z pasm ISM czyli wolnych)
i sprobowac na tym sprzecie polaczyc sie na wieksze odleglosci. Bez licencji i bez jakis egzaminow. Po prostu uzywajac wolnych pasm.


Oczywiscie taka transmisja nie jest szybka, ale w razie czego to i taka jest lepsza niz zadna. Co o tym myslicie? Ja niestety nie znam sie na tym wiec raczej pytam czy ktos sie na tym zna niz promuje jakies rozwiazanie