1

Temat: Jak ustawić jeszcze jedną sieć?

Na moim routerze mam internet przez modem usb oraz rozgłaszam sygnał wifi

# route -n
Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
0.0.0.0         10.64.64.64     0.0.0.0         UG    0      0        0 3g-wan
10.0.0.0        0.0.0.0         255.255.255.224 U     0      0        0 fajne0
10.64.64.64     0.0.0.0         255.255.255.255 UH    0      0        0 3g-wan
192.168.1.0     0.0.0.0         255.255.255.0   U     0      0        0 br-lan

mam dwa pytania:
* czy 10.0.0.0 nie będzie się gryzło z 10.64.64.64
* jak udostępnić sieć 10.0.0.0 dla innych?

jeśli staram się sprawdzić czy router widzi sieć 10.0.0.0 to wszystko działa bardzo dobrze, ale już z wewnętrznej sieci nie działa. Dodałem sobie na kliencie wewnetrznej sieci
0.0.0.0         0.0.0.0         0.0.0.0         U     0      0        0 eth0
dodawałem konkretnie sieć i nic nie działa.

Jak to powinienem zrobić by sieć 10.0.0.0 była widoczna dla sieci wewnetrznej jak i dla wifi?

2

Odp: Jak ustawić jeszcze jedną sieć?

Co to znaczy "była widoczna dla sieci wewnetrznej jak i dla wifi?"

I czym jest interfejs fajne0? Bo to nie jest alias na lanie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez xor 2018-12-27 14:05:07)

Odp: Jak ustawić jeszcze jedną sieć?

Cezary napisał/a:

Co to znaczy "była widoczna dla sieci wewnetrznej jak i dla wifi?"

I czym jest interfejs fajne0? Bo to jest alias na lanie.

1. Mam router, który ma 2 wejścia i jedno wyjście. Wejście jest z USB i drugie jako tunel z inną numeracją. Wyjście to oczywiście następna sieć wifi.
2. fajne0 to sieć tunel, która działa niezależnie od usb. Po prostu przyjmij , że działa tak samo jak 192.168.1.*

Nie chodzi mi o to by mieć dwa wyjścia złączone. ale by każda sieć działała niezależnie.
Jeśli na komputerac w sieci wewnętrznej (czyli za routerem) wpisze ping 10.0.0.3 to powinno iść przez fajne0 a jeśli cos innego to 192.168.1.0 br-lan

Chyba wyjaśniłem. Po prostu chce mieć niezależną sieć która nie jest default gw.

Oczywiście jeśli 10.0.0.0 będzie się gryzło mogę zamienić na inną numerację(ale tu jestem za cienki nie wiem na jaką)

4

Odp: Jak ustawić jeszcze jedną sieć?

Czyli zrób sobie alias na br-lan żeby miał drugą adresację i ręcznie kieruj ruch w zależności od tego skąd przyszło: http://eko.one.pl/?p=openwrt-routing

O aliasach: https://openwrt.org/docs/guide-user/net … face_alias

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5 (edytowany przez xor 2018-12-27 14:17:23)

Odp: Jak ustawić jeszcze jedną sieć?

Cezary napisał/a:

Czyli zrób sobie alias na br-lan żeby miał drugą adresację i ręcznie kieruj ruch w zależności od tego skąd przyszło: http://eko.one.pl/?p=openwrt-routing

O aliasach: https://openwrt.org/docs/guide-user/net … face_alias

ups, a jakoś dokładniej?
Nie bardzo się znam. Nie wiem jak ta drugą adresację wykonać.

BTW. route tego nie potrafi? nie wiem czy warto marnować miejsce na routerze dla programu ip.

6

Odp: Jak ustawić jeszcze jedną sieć?

Przecież dostałeś linka, i masz dokładnie podany konfig na dodatek jeszcze w adresacji 10.0.0.1... Więc czego nie wiesz jak ustawić?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Jak ustawić jeszcze jedną sieć?

Cezary napisał/a:

Przecież dostałeś linka, i masz dokładnie podany konfig na dodatek jeszcze w adresacji 10.0.0.1... Więc czego nie wiesz jak ustawić?

No właśnie nie wiem.
Chodzi mi o to by jeden router miał dwie sieci.

8 (edytowany przez Cezary 2019-01-02 07:15:08)

Odp: Jak ustawić jeszcze jedną sieć?

Przeczytaj jeszcze raz. Uruchim edytor, zrób edycję pliku /etc/config/network, wpisz sekcję konfiguracyjną z aliastem. Zapisz.

A jeżeli zaś nie chodzi ci o aliasy tylko o drugą sieć lan - czytaj: http://eko.one.pl/?p=openwrt-guestnetwork#konfiguracja

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: Jak ustawić jeszcze jedną sieć?

Powoli lekko panikuję wink

ifconfig pokazuje

fajne0      Link encap:UNSPEC  HWaddr 00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00 
          inet addr:10.0.20.1  P-t-P:10.0.20.1  Mask:255.255.255.224
          UP POINTOPOINT RUNNING NOARP MULTICAST  MTU:1130  Metric:1
          RX packets:113 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:118 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:500
          RX bytes:21650 (21.1 KiB)  TX bytes:18666 (18.2 KiB)

jeśli na routerze chcę to moge przez ten interface normalnie działać
# route -n
Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
0.0.0.0         10.64.64.64     0.0.0.0         UG    0      0        0 3g-wan
10.0.20.0       0.0.0.0         255.255.255.224 U     0      0        0 fajne0
10.64.64.64     0.0.0.0         255.255.255.255 UH    0      0        0 3g-wan
192.168.1.0     0.0.0.0         255.255.255.0   U     0      0        0 br-lan

i np. ssh cośtam@10.0.20.9 spokojnie się łączę
jeśli zaś w komputerze podpietym do routera ustawię ip 10.0.20.coś np.5
jako gateway podam 10.0.20.1 to nie mogę się połączyć do routera.

Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć
może 0.0.0.0 w tablicy routingu po prostu przechwytuje cały ruch?

10

Odp: Jak ustawić jeszcze jedną sieć?

Ale ty masz 3 (słownie trzy) sieci.
1. 3g-wan: połączenie p-t-p do usługodawcy.
2. fajne0: zapewne tunel VPN
3. br-lan: wirtualny bridge, na który składa się kilka interface'ów. Przypuszczam, że eth oraz wifi
Jeśli chcesz mieć dwie to musisz jedną zlikwidować.

Do której sieci (interface) podłączony jest komputer 10.0.20.5? Czy ty przypadkiem nie podłączyłeś go kabelkiem do gniazdka LAN w routerze?

GUI jest przereklamowane

ASUS WL-500gP v2, TP-Link TL-MR3420 v2, TP-Link TL-WR1043ND v3, TP-Link TL-WDR4300 v1, D-Link DWR-921 C3,
Netgear R6220