Potrzebowałem zrobić sieć, a że mnie aż tak proste zadanie przerosło to proszę o pomoc i traktować mnie jak ostatniego ciemniaka i tłumaczyć jak do ziemniaka.

Pokrótce:
Źródłem internetu jest Wifi (2,4ghz).
Potrzebuję z tego internetu zrobić sieć domową z 4 urządzeniami dostępnymi po kablu, reszta po wifi. (Do niej jest druga sieć z 2 urządzeniami po VPN). Chciałbym, aby sieć tworzył router (lub dwa, ze względu na powierzchnię).

Obecnie używam do tego Repeatera, co jest złe i bez sensu, ale inaczej nie udało mi się uruchomić routera VPN (asus RT-N10 z fresh tomato) służący tylko do dawania VPN do urządzeń kablu.

Tak jest obecnie:
tak jest obecnie

Tak chciałbym, żebym było:
tak chcę

Próbowałem sam to zrobić, poległem. Jak podłączam się do sieci, to wyłącza mi się rozsyłanie wi-fi w routerze, albo nie widzi mojej sieci i nie może się podłączyć, albo w ogóle nie mam opcji AP w GUI. Ani razu nie udało mi się uzyskać równocześnie wejścia wifi i rozgłaszania wifi.
Czy mam jakiś błąd kardynalny w założeniu i tak się nie da? Czy routery, na których próbowałem się do tego nie nadają i nie mogą tak pracować? Wtedy proszę o polecenie czegoś.

Próbowałem na TP-Linkach
MR3420
WR740N
WR850N

2

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

tidal537 napisał/a:
Cezary napisał/a:

Nadintepretacja marketingu. Sam się przekonaj, podłącz telefon i używaj.

Aż tak bardzo producent miałby się pomylić?

Jako właściciel tego urządzenia i autor tematu mogę potwierdzić, że jest dokładnie tak jak Cezary pisze ofc i cbdu smile

Jak zwykle dzięki za szybką i bardzo merytoryczną odpowiedź. W takim razie z klienta voip rezygnuję. (nie wiedziałem, zresztą niedawno dopiero forum uświadomiło mnie, że MF286D nie ma voip), pozostałe wymagania chciałbym pozostawić bez zmian.

Szukam routera do domu:
-dałby radę dostawać net ze smartphone w trybie Hotspot. Wiem, że nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ale aktualnie mi pasuje.
-obsługa konta voip i gniazdo rj11
-4 gniazda rj45
-dość dobre pokrycie wi-fi, 2 piętra (urządzeń które miałem to Asus RT-N12 i Huawei b525 całkiem dobrze ogarniały dom, natomiast MF286D i mr3420 już niekoniecznie).
(-nie lubię zbędnie prądożernych urządzeń, więc jeśli może ciągnąć 7W a nie 20W to lepiej)

Tłumacząc: internet mam aktualnie tylko w telefonie służbowym. Przychodzę do domu, uruchamiam hotspot dla domowych urządzeń. LTE-A, 70-80Mbps, Orange.

Z góry dziękuję za pomoc.

##Edycja##
Rezygnuję z voip, kupię go osobno.

5

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Cezary napisał/a:

Nic nie stawiasz i nawet nie jesteś w stanie tego zrobić.

smereka napisał/a:

Ten model nie ma voip

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Dwa gniazda rj11 spowodowały, że widać uznałem za pewnik.

6

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Nie mam pewności czy post do działu hardware czy software.

Chciałbym na MF286D (soft Cezarego) postawić VoIP. Wyszukiwarka forum zwraca zero w tym temacie. W romie nie znalazłem nigdzie zakładki tego dotyczącej. Chyba jest to możliwe (są w końcu gniazda, a oryginalny to potrafi).

Można prosić o wskazanie poradnika, jak to po kolei zrobić?

7

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Dziękuję za szybkie odpowiedzi, które utwierdzają mnie w trafnej diagnozie. Testowałem 3 czy 4 zasilacze, teraz ma 5A.
Był Nordic B12 więc aktualizacja nic nie da, bo był najnowszy.

Pozostaje używać bez modemu, kraść neta od sąsiadów smile

Dzięki jeszcze raz!

8

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Dziękuję za kolejne odpowiedzi.
Urządzenie dostałem jako całkowicie sprawne. Najpierw było raczej wszystko ok, później zmieniłem adres co zbiegło się w czasie z pojawieniem się losowych zerwań. Najbardziej wnerwiające jest to, że sam nie wstaje.

Niestety logi to ja mogę jedynie całe wkleić, bo niewiele z nich rozumiem.
netkom to nazwa interfejsu Komórkowy QMI

Thu Jul  6 13:47:33 2023 daemon.warn odhcpd[2211]: No default route present, overriding ra_lifetime!
Thu Jul  6 13:53:47 2023 daemon.warn odhcpd[2211]: No default route present, overriding ra_lifetime!
Thu Jul  6 13:57:24 2023 kern.info kernel: [ 8170.107691] usb 2-1: USB disconnect, device number 2
Thu Jul  6 13:57:24 2023 kern.info kernel: [ 8170.110589] rndis_host 2-1:1.0 usb0: unregister 'rndis_host' usb-xhci-hcd.0.auto-1, ZTE RNDIS device
Thu Jul  6 13:57:24 2023 kern.info kernel: [ 8170.163828] option1 ttyUSB0: GSM modem (1-port) converter now disconnected from ttyUSB0
Thu Jul  6 13:57:24 2023 kern.info kernel: [ 8170.164406] option 2-1:1.2: device disconnected
Thu Jul  6 13:57:24 2023 kern.info kernel: [ 8170.172446] option1 ttyUSB1: GSM modem (1-port) converter now disconnected from ttyUSB1
Thu Jul  6 13:57:24 2023 kern.info kernel: [ 8170.175610] option 2-1:1.3: device disconnected
Thu Jul  6 13:57:24 2023 kern.info kernel: [ 8170.183750] option1 ttyUSB2: GSM modem (1-port) converter now disconnected from ttyUSB2
Thu Jul  6 13:57:24 2023 kern.info kernel: [ 8170.188169] option 2-1:1.4: device disconnected
Thu Jul  6 13:57:24 2023 kern.info kernel: [ 8170.200672] qmi_wwan 2-1:1.5 wwan0: unregister 'qmi_wwan' usb-xhci-hcd.0.auto-1, WWAN/QMI device
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: Network device 'wwan0' link is down
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: Network alias 'wwan0' link is down
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: Interface 'netkom_4' has link connectivity loss
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: Interface 'netkom_4' is disabled
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: netkom_4 (3949): udhcpc: SIOCGIFINDEX: No such device
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: netkom_4 (3949): udhcpc: received SIGTERM
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: netkom_4 (3949): udhcpc: unicasting a release of 10.238.185.120 to 10.238.185.121
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: netkom_4 (3949): udhcpc: sending release
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: netkom_4 (3949): udhcpc: can't bind to interface wwan0: No such device
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: netkom_4 (3949): udhcpc: bindtodevice: No such device
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: netkom_4 (3949): udhcpc: entering released state
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: netkom_4 (3949): Command failed: ubus call network.interface notify_proto { "action": 0, "link-up": false, "keep": false, "interface": "netkom_4" } (Permission denied)
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.notice netifd: Interface 'netkom_4' is now down
Thu Jul  6 13:57:24 2023 daemon.warn dnsmasq[1]: no servers found in /tmp/resolv.conf.d/resolv.conf.auto, will retry
Thu Jul  6 13:57:25 2023 kern.info kernel: [ 8170.971663] usb 2-1: new SuperSpeed USB device number 3 using xhci-hcd
Thu Jul  6 13:57:25 2023 kern.info kernel: [ 8171.006862] option 2-1:1.0: GSM modem (1-port) converter detected
Thu Jul  6 13:57:25 2023 kern.info kernel: [ 8171.007500] usb 2-1: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB0
Thu Jul  6 13:57:27 2023 daemon.notice netifd: netkom (5730): Stopping network netkom
Thu Jul  6 13:57:27 2023 daemon.notice netifd: netkom (5730): Command failed: ubus call network.interface notify_proto { "action": 0, "link-up": false, "keep": false, "interface": "netkom" } (Permission denied)
Thu Jul  6 13:57:27 2023 daemon.notice netifd: Interface 'netkom' is now down
Thu Jul  6 13:57:28 2023 daemon.warn odhcpd[2211]: No default route present, overriding ra_lifetime!
Thu Jul  6 13:59:33 2023 daemon.info hostapd: phy0-ap0: STA 6a:39:5a:c9:08:9b IEEE 802.11: authenticated
Thu Jul  6 13:59:33 2023 daemon.info hostapd: phy0-ap0: STA 6a:39:5a:c9:08:9b IEEE 802.11: associated (aid 2)
Thu Jul  6 13:59:33 2023 daemon.notice hostapd: phy0-ap0: STA-OPMODE-SMPS-MODE-CHANGED 6a:39:5a:c9:08:9b off
Thu Jul  6 13:59:34 2023 daemon.notice hostapd: phy0-ap0: AP-STA-CONNECTED 6a:39:5a:c9:08:9b auth_alg=open
Thu Jul  6 13:59:34 2023 daemon.info hostapd: phy0-ap0: STA 6a:39:5a:c9:08:9b WPA: pairwise key handshake completed (RSN)
Thu Jul  6 13:59:34 2023 daemon.notice hostapd: phy0-ap0: EAPOL-4WAY-HS-COMPLETED 6a:39:5a:c9:08:9b
Thu Jul  6 13:59:34 2023 daemon.info dnsmasq-dhcp[1]: DHCPREQUEST(br-lan) 192.168.1.236 6a:39:5a:c9:08:9b
Thu Jul  6 13:59:34 2023 daemon.info dnsmasq-dhcp[1]: DHCPACK(br-lan) 192.168.1.236 6a:39:5a:c9:08:9b sowaX1
Thu Jul  6 13:59:34 2023 daemon.warn odhcpd[2211]: No default route present, overriding ra_lifetime!
Thu Jul  6 13:59:38 2023 daemon.warn odhcpd[2211]: No default route present, overriding ra_lifetime!
Thu Jul  6 13:59:42 2023 daemon.warn odhcpd[2211]: No default route present, overriding ra_lifetime!
Thu Jul  6 13:59:51 2023 daemon.err uhttpd[2415]: [info] luci: accepted login on /admin/status/logs for root from 192.168.1.236


Dziennik kernela (mniej więcej, bo nie orientuję się w czasie):
[ 1539.938442] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 1541.331481] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 1542.273327] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 1543.074825] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 1544.127377] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 1629.307957] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 1629.703551] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 1691.089618] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 2184.223435] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 2192.861795] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 2194.917289] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 2271.792734] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 2272.895882] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 2274.932743] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 2275.879689] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 2877.739518] ath10k_ahb a000000.wifi: mac flush vdev 0 drop 0 queues 0x1 ar->paused: 0x0  arvif->paused: 0x0
[ 4501.800524] ath10k_ahb a000000.wifi: htt tx: fixing invalid VHT TX rate code 0xff
[ 5499.638845] ath10k_ahb a000000.wifi: mac flush vdev 0 drop 0 queues 0x1 ar->paused: 0x0  arvif->paused: 0x0
[ 5727.555871] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 5731.237846] xhci-hcd xhci-hcd.0.auto: ERROR unknown event type 37
[ 8170.107691] usb 2-1: USB disconnect, device number 2
[ 8170.110589] rndis_host 2-1:1.0 usb0: unregister 'rndis_host' usb-xhci-hcd.0.auto-1, ZTE RNDIS device
[ 8170.163828] option1 ttyUSB0: GSM modem (1-port) converter now disconnected from ttyUSB0
[ 8170.164406] option 2-1:1.2: device disconnected
[ 8170.172446] option1 ttyUSB1: GSM modem (1-port) converter now disconnected from ttyUSB1
[ 8170.175610] option 2-1:1.3: device disconnected
[ 8170.183750] option1 ttyUSB2: GSM modem (1-port) converter now disconnected from ttyUSB2
[ 8170.188169] option 2-1:1.4: device disconnected
[ 8170.200672] qmi_wwan 2-1:1.5 wwan0: unregister 'qmi_wwan' usb-xhci-hcd.0.auto-1, WWAN/QMI device
[ 8170.971663] usb 2-1: new SuperSpeed USB device number 3 using xhci-hcd
[ 8171.006862] option 2-1:1.0: GSM modem (1-port) converter detected
[ 8171.007500] usb 2-1: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB0
[ 8347.120565] ath10k_ahb a000000.wifi: mac flush vdev 0 drop 0 queues 0x1 ar->paused: 0x0  arvif->paused: 0x0
[ 8379.040307] ath10k_ahb a000000.wifi: mac flush vdev 0 drop 0 queues 0x1 ar->paused: 0x0  arvif->paused: 0x0
[ 8381.500466] ath10k_ahb a000000.wifi: mac flush vdev 0 drop 0 queues 0x1 ar->paused: 0x0  arvif->paused: 0x0
[ 8395.130555] ath10k_ahb a000000.wifi: mac flush vdev 0 drop 0 queues 0x1 ar->paused: 0x0  arvif->paused: 0x0
[ 8404.950567] ath10k_ahb a000000.wifi: mac flush vdev 0 drop 0 queues 0x1 ar->paused: 0x0  arvif->paused: 0x0
[ 8426.530487] ath10k_ahb a000000.wifi: mac flush vdev 0 drop 0 queues 0x1 ar->paused: 0x0  arvif->paused: 0x0
[ 9242.435107] ath10k_ahb a000000.wifi: mac flush vdev 0 drop 0 queues 0x1 ar->paused: 0x0  arvif->paused: 0x0
[ 9242.494773] ath10k_ahb a000000.wifi: mac flush vdev 0 drop 0 queues 0x1 ar->paused: 0x0  arvif->paused: 0x0

9

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Udało mi się zainstalować openwrt na tym złomie. Zaktualizowałem do bieżącej Cezarego.
Mam dwa problemy.

1. Podejrzewam, że coś źle ustawiłem, bo prędkości mam góra 30/7. Na oryginalnym miałem zawsze w okolicach 50/30.
Pomoże ktoś z ustawieniami do Orange? Mam tak:

Protokół               Komórkowy QMI
Podnieś przy starcie              (tak)
Urządzenie modemowe            /dev/cdc-wdm0

APN              Internet
PIN
Typ uwierzytelniania              PAP/CHAP
Nazwa użytkownika PAP/CHAP        internet
Hasło PAP/CHAP             internet
Rodzaj PDP             IPv4

2. Co ok 3-4h tracę połączenie. Wszystkie led z przodu routera gasną. Wifi i Lan działają. Proszę o metodę diagnozy i jak zmusić go do ponownego połączenia w takiej sytuacji?

10

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Mam MF286D jeszcze na oryginalnym oprogramowaniu (karta sim-orange)
Często, losowo, czasem co kilkanaście minut, czasem raz na kilka dni urządzenie się resetuje.
Wymieniłem zasilacz, kartę SIM, hard reset, co zupełnie nic nie dało.

Widzę w necie, że czasem użytkownicy tego modelu skarżą się na takie egzemplarze, ale nie widziałem rozwiązania. Czy openwrt rozwiązało komuś taki problem?

Normalnie bym nie pytał tylko spróbował, bo zawsze używam openwrt czy tomato, ale w tym modelu instalacja mnie przeraża smile i może jednak lepiej go sprzedać niż uceglić.