251

(4,539 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

EDIT by cezary: wystaw na allegro. Serio.

252

(4,539 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Osobiście polecam taką antenę zewnętrzną z AliExpress - kupowałem ok 5 sztuk - wszystkie dawały dużo lepsze wzmocnienie od tych "naszych". U mnie na modemie USB E398 z pół kreski LTE poprawiało na 4 kreski. Antenę znajdziesz po frazie "88dbi" w AliExpress. Te które ja zamawiałem miały logo "AMTunnel" oraz "D-LENP".

253

(1,423 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

wykonaj

iw dev wlan0 scan
iw dev wlan1 scan


i pokaż co wyszło. Easyconfig tak właśnie robi skanowanie.

Tak swoją drogą to dziwne że masz radio1 a nie radio0 oraz nie masz sekcji wifi-iface. usuń plik /etc/config/wireless i zrób wifi config

OK mój błąd - po prostu inne sieci są dla niego za słabe, i faktycznie nie wykrywa żadnej.

254

(1,423 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

MiFI 21 (DWR-960) twierdzi że nie mam WiFI i nie pokazuje wykresów sieci, mimo tego że działa:

"Brak sieci bezprzewodowych lub Wi-Fi jest wyłączone"


# dmesg

[   14.257445] ieee80211 phy0: Selected rate control algorithm 'minstrel_ht'
...
[   14.429447] ieee80211 phy1: rt2x00lib_request_eeprom_file: Info - Loading EEPROM data from 'soc_wmac.eeprom'.
[   14.491606] ieee80211 phy1: rt2x00_set_rt: Info - RT chipset 6352, rev 0500 detected
[   14.507164] ieee80211 phy1: rt2x00_set_rf: Info - RF chipset 7620 detected
[   14.521132] ieee80211 phy1: Selected rate control algorithm 'minstrel_ht'
[   14.563142] kmodloader: done loading kernel modules from /etc/modules.d/*
[   21.519507] random: crng init done
[   30.890928] 8021q: adding VLAN 0 to HW filter on device eth0
[   30.925946] device eth0 entered promiscuous mode
[   30.943972] br-lan: port 1(eth0.1) entered blocking state
[   30.954824] br-lan: port 1(eth0.1) entered disabled state
[   30.965990] device eth0.1 entered promiscuous mode
[   33.638027] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): eth0: link becomes ready
[   34.007730] mtk_soc_eth 10100000.ethernet eth0: port 5 link up (1000Mbps/Full duplex)
[   37.009882] ieee80211 phy1: rt2800_rf_self_txdc_cal: Info - RF Tx self calibration start
[   37.026469] ieee80211 phy1: rt2800_rf_self_txdc_cal: Info - RF Tx self calibration end
...
[   43.160776] ieee80211 phy1: rt2800_loft_iq_calibration: Info - LOFT Calibration Done!
[   43.180270] ieee80211 phy1: rt2800_iq_search: Info - IQCalibration Start!
[   43.207729] ieee80211 phy1: rt2800_iq_search: Info - IQCalibration Done! CH = 0, (gain= 0, phase=3c)
[   43.226841] ieee80211 phy1: rt2800_iq_search: Info - IQCalibration Start!
[   43.254729] ieee80211 phy1: rt2800_iq_search: Info - IQCalibration Done! CH = 1, (gain= 1, phase=3e)
[   43.272961] ieee80211 phy1: rt2800_loft_iq_calibration: Info - TX IQ Calibration Done!
[   43.913810] ieee80211 phy1: rt2800_rxiq_calibration: Info - RXIQ G_imb=0, Ph_rx=-4
[   43.939161] ieee80211 phy1: rt2800_rxiq_calibration: Info - RXIQ G_imb=0, Ph_rx=-3


# cat /etc/config/wireless
config wifi-device 'radio1'
        option type 'mac80211'
        option hwmode '11g'
        option path 'platform/10180000.wmac'
        option country 'PL'
        option htmode 'HT40'
        option noscan '1'
        option txpower '20'
        option disabled '0'
        option channel '9'

Czy tu chodzi o IPv6 czy może o country 'PL' ??

255

(41 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Czy mogę przepisać quotę z Gargoyle 1.13(MR6400) do Mifi 21(DWR-960) ??? Rozumiem, że jak chcę forwarding to trzeba przepisać sobie ręcznie np. do /etc/firewall.user ale jak przepisać mam quotę - czy to zadziała w Mifi, i jakim poleceniem ją potem odczytać ?? (używałem jej w Gargoyle w celu zniszczenia ZSRR).

config quota 'quota_1'
    option reset_interval 'month'
    option ip '10.9.8.1-10.9.8.49'
    option id '10.9.8.1-10.9.8.49'
    option onpeak_hours '09:00-23:59'
    option enabled '1'
    option ingress_limit '107374182400'
    option exceeded_down_class_mark '512'
    option exceeded_up_class_mark '3'
    option reset_time '464400' 

256

(1,423 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

MIFI (konkretnie 21.02 na DWR-960) - jak wyeksportować ustawienia routera i jak je potem wrzucić ? jest do tego paczka ?

257

(4,539 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Zależy od modemu. tp-linka ma gui domyślnie, może przez AT. Reszta - mają przez AT.

No a gdzie mógłbym znaleźć jakieś komendy AT dla DWR-960 dotyczące ustawiania pasm ??

258

(4,539 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Cały czas to samo pytanie smile Można w quectelach, można w huawei, można w simcomach i wielu innych producentów. Kup quectela, są chyba najtańsze u nas i mają szeroko dostępną dokumentację.

Bo cały czas chodzi mi o to czy modem miniPCIe ma wbudowany interfejs www na wzór HiLinkowego Huawei'a, czy tylko sterowanie AT wchodzi w grę...

259

(4,539 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Poprawka - mam WNC D19QA, znalazłem go w pudełku z moim złomem, ale jest on uszkodzony, więc i tak nic z tego. bo się nie zgłasza na magistrali.

To czy znasz modem miniPCIe, którego pasma można ustawić na tip-top ??

260

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Cezary napisał/a:

Idź na https://eko.one.pl/routerdatabase/, wpisz 1 w slot minipci, 1 w slot sim i kliknij szukaj. I masz. Ew uzupełnij inne parametry jakie oczekujesz.

OK przekonałeś mnie - wypróbuję MiFI na DWR-960 wink Dużo bugów ??

261

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

A konkretnie jakaś płytka na 1 modem działająca z Gargoyle ??

262

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

marfik napisał/a:

Cześć,
czy możecie polecić jakiś sprzęt z wbudowanym modemem obsługującym agregację pasm LTE?
Powinien być oczywiście obsługiwany przez OpenWrt, posiadać modem LTE min. kategorii 6, odłączane anteny w miejsce których można podłączyć inne.

Poszerzmy zakres modeli obsługujących miniPCIE czy M.2, w których przecież można wymienić modem na Cat 6 a poprzedni wcisnąć cyganom na bazarze... Czy coś mocniejszego (1000 eth & 5 Wifi) niż TP-Link MR6400 może ktoś kojarzy ?? Przecież LTE-A to spokojnie 100MBit+ w XXI wieku smile

263

(592 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Dodałem nową kompilację z numerem -pre9. Doszedł w niej nowy plugin qr-code który NIE BĘDZIE działał z poprzednimi wersjami gargoyle. Jeżeli ktoś chce go używać to musi zrobić upgrade do wersji pre9

Yhm, a gdzie mogę znaleźć wersję pre8 ??

konkretnie to do WDR3600 jest tylko pre10
https://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/1.13/ … pgrade.bin

Brakuje mi w niej gargoyle-qos, na którą brakuje miejsca do instalacji, mimo że nie widzę obsługi modemów....

264

(219 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Nie ma sensu smile, tym bardziej że widzę że liczysz że przeskoczysz te 100Mbps w agregacji. Co się nie zdarza zbyt często.

Jeśli chodzi o MR6400 v1 to on może to być problemem, bo na B525s-23a Cat6 dostaję w godzinach nocnych nawet 200Mbit/s (po WiFi 5GHz). Gargoyle ma tę przewagę, że pozwala operować godzinami na firewallu. Chyba przesiadam się na WDR3600.

@Cezary Ponieważ przepustowość GSM jest na całym świecie profilowana oraz priorytetyzowana, to pogoń za prędkościami to temat rzeka.....

265

(219 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

smereka napisał/a:

Dobra pomogło wyłączenie transmisji danych poleceniem co dał Heins:

at+tpweb="{"module":"wan","action":1,"dataSwitchStatus":false}"

Potem na Twoim Sofcie Cezary doinstalowałem luci proto-3g ustawiłem na USB0 i śmiga. Na play w mojej lokalizacji na 2600 E3276 jedzie około 50/30 a ten mr6400v2 chyba połączył się na innej częstotliwości i wycisną tylko 24/16 ale i tak jest dobrze. Przynajmniej czuje, że tym steruje bo w tamtej konfiguracji to jakoś licho działało. Ciekawe czy ten modem ma komendy na wymuszanie bandów....

Ten router jest dość wolny. Nawet jeśli modem poleci po LTE-A/LTE+ to nadal masz tylko 100mbit na eth i na WANie do tego system zwalnia na oko aż 1/3. Porobiłem testy (bez firewalla) na bramie 50mbit wyciągam zaledwie 30/10 w Gargoyle13, zaś na 100mbit max 60 download. Czy zliczanie danych aż tak obciąża jądro ?? Nie wiem zatem czy zamiana modemu na Cat6 ma w ogóle sens...

266

(219 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Openwrt/gargoyle z definicji zakładają że wan jest modemem w tym konkretnym modelu routera. Możesz jeden z portów lan wydzielić jako wan, czytaj: https://eko.one.pl/?p=openwrt-vlan#wydzielenieportu tylko od początku. Wtedy zrobisz normalne połączenie kablowe.

To jest wyjście, ale skoro GUI moje a system swoje to pogrzebałem i faktycznie działa zwykłe

config interface 'wan6'
        option ifname 'eth1'
        option proto 'none'

config interface 'wan'
        option ipv6 '0'
        option proto 'dhcp'
        option ifname 'eth1'

Co dziwne po w/w zmianie w pliku, opcja WAN w GUI się sama przestawiła na "modem HiLink", i w praktyce wychodzi na to, że w MR6400 v1 opcje WAN "DHCP kablowe i Modem HiLink" są zamienione funkcjonalnością smile ponadto obie opcje bridgują eth1 z lanem nawet przy opcji wyłączenia WAN.... także zgłaszam bug z gotowym rozwiązaniem smile

267

(219 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Interfejs usb0 to modem, masz nawiązane z połączenie z modemem już.

OK, wiem że to o LEDE, ale i na Gargoyle chodzi to nieźle. Jedyna zagwozdka - jak zrezygnować z wbudowanego  modemu i lecieć online kablem przez WAN ??

Opcje WAN DHCP (Kablowe / Statyczne) skupiają się na usb0 a jak skorzystać z eth1 ?? Wyłączyłem w modemie Dane, DHCP, a także usługę adb-enablemodem, ale nadal usb0 wchodzi na pierwszy plan. Co dziwne - opcja "DHCP Wifi" działa prawidłowo.

Czy potrzebuję LEDE/openwrt żeby to przestawić czy może wystarczy jakiś pakiet ?

268

(5 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Otwórz tplinka, wyjmij modem, włóż inny. Na zwykłym minipcie jest.

@cezary A z Huawei jaki modem byś polecił na Cat6 ?? Pytam by można było tymi pasmami zarządzać jakoś a do Huawei jest w końcu HManager

269

(219 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

marcoos napisał/a:

I jednak udało się odnaleźć v2. Pomylić trudno - nowe pudełko z inną kolorystyką i nowe logo tp-linka.
W środku na pierwszy rzut oka zero zmian. Moduł LTE ma te same oznaczenia, ale ciut inny radiator.

http://i.imgur.com/2a5ZIFY.jpg
Większa rozdzielczość

To które pigtaile są od WiFI ??

270

(219 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Pomyliłeś modemy. EC25 nie ma agregacji, to cat4 jest. EP06 ma dopiero agregację, cat6.

@Cezary a czy wg Ciebie na pierwszy rzut oka ten Quectel EP06 wygląda jakkolwiek na niezgodny z MR6400 ??

271

(219 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

"Wolne"? Zwykle uFL, jak w każej (chyba) karcie minipcie.

Tylko że mr200 v1 już nie kupisz, te nowe mają już modem wlutowany obsługiwany normalnie przez qmi (no, prawie normalnie...)

Ok dzięki rozbiorę i zobaczę czy są "wolne" wink A potem tego Quectela sprawdzę. Rozumiem że można w nim jakoś wybrać pasma a może nawet agregować ??

272

(219 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:
wisipior napisał/a:
karoiz napisał/a:

Złącze miniPCIe w routerach MR6400 v1/v2 oraz MR200 v1/v2 to są standardowe? Chodzi o zgodność wyprowadzeń, czy jest możliwość podpięcia innego modemu np. Quectel EC25-E? Bo jeśli modemy są podłączone po USB to teoretycznie powinno dać się uruchomić inny modem o ile ta złączka ma "dobre" rozłożenie wyprowadzeń.


I jak - czy udało się zmienić modem na pasmowy ? Jakikolwiek inny ?

W mr200 bez problemu chodzą inne modemy. Używałem tam quectela EC25.

No zapewne 1.0.7 to maksimum. Cały czas mam maksimum 30MBit na LTE to chyba za sprawą tego modemu. Wszystko inne w domu chodzi na pełnej GSM bo mieszkam 300metrów od masztu. Sygnał 99%

A czy te wolne pigtaile w tym modemie EC25 to są złącza U.FL/IPX(2mm) ??

273

(219 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

karoiz napisał/a:

Złącze miniPCIe w routerach MR6400 v1/v2 oraz MR200 v1/v2 to są standardowe? Chodzi o zgodność wyprowadzeń, czy jest możliwość podpięcia innego modemu np. Quectel EC25-E? Bo jeśli modemy są podłączone po USB to teoretycznie powinno dać się uruchomić inny modem o ile ta złączka ma "dobre" rozłożenie wyprowadzeń.


I jak - czy udało się zmienić modem na pasmowy ? Jakikolwiek inny ? Czy ten Quectel Cat.4 po prostu obsługuje wiele pasm czy potrafi je łączyć ? Jak można nimi zarządzać ?

274

(219 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Bo nie wchodzi się na http://192.168.0.1 tylko na http://192.168.0.1/login.html (o ile masz wersję która ma gui - v1).

O upgrade masz tutaj: https://openwrt.org/toh/tp-link/tp-link … lte_module - to też dla v1

Te gniazda służą do testowania toru radiowego, jeżeli to są te z wgłębieniem w środku.


Tak zgadza się, trzeba długo czekać na WEB api. a więc mam wersję V1

system type             : Qualcomm Atheros QCA9533 ver 2 rev 0
machine                 : TP-LINK TL-MR6400

Nie wiem co robię źle w upgradzie tego firmware'u. Pomimo że jest 64,2MB wolnego, proces idzie bez błędu, to nadal zostaje przy wersji 1.0.7 cośtam...  Używam ostatniego obrazu mr6400v1_en_1_0_13_up_boot(180522)_update_full.bin  -> ".zip" a także kolejnego i wersja się nie zmienia. Czy mam zmienić też nazwę pliku ? Czy wydobyć jakiś plik z tego zipa ?


/ # losetup
/dev/loop6: 0 /etc/swapfile
/ # rm /cache/share/v_disk.img
/ # df -h /cache
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/mtdblock12          65.4M      1.1M     64.2M   2% /cache

PS. czy w wersji V1 modem jest w wersji miniPCIE ??

Cezary...

A tak z podobnej beczki to który z tych małych mobilnych modemo-routerów poleciłbyś do podłączenia po USB z WDR3600 na Gargoyle aby najprościej uzyskać LTE-A ??? Myślałem by ustawić pasma w taki modemie przez HManager, wyłączyć w nim NATy i DHCP i podłączyć do TPLinka po USB. Myślisz że to zadziała ??