Temat: ALSA na Compalu FL90, jądro 2.6.33

Mam gentoo z jądrem 2.6.33. Nigdy nie miałem problemu z dźwiękiem na Compalu, a od jakiegoś czasu gdy skompilowałem jądro 2.6.33 dźwięk wiesza się i przerywa co jakiś czas. Tak samo nie mogę uruchomić mikrofonu.

Ustawiłem options snd-hda-intel model=toshiba w /etc/modules.d/alsa ale nic to nie dało.

Zauważam też, że podczas słuchania muzyki,  w momencie gdy przerwie dźwięk i powtórzy się kilka razy w utworze, podskakuje zużycie procesora. Problem powtarza się zarówno podczas słuchania muzyki w audacious2 jak i na youtubie itp.

Miał ktoś może podobny problem? Wycieki pamięci w ALSA?

Sterowniki wkompilowane w jądro.

2

Odp: ALSA na Compalu FL90, jądro 2.6.33

Żadnego. Na całej serii, kompiluję każdy release jaki wychodzi.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: ALSA na Compalu FL90, jądro 2.6.33

To dziwna sprawa. @Cezary, mógłbym prosić Cię o wklejenie części configu?

Mój wygląda mniej więcej tak (zdaje się, że jako moduł ostatecznie skompilowałem Intel HDA, sprawdzając różne możliwości):

 --- Sound card support                                                                                          
                                         [*]   Preclaim OSS device numbers                                                                               
                                         <*>   Advanced Linux Sound Architecture  --->                                                                        
                                         --- Advanced Linux Sound Architecture                                                                           
                                                <*>   Sequencer support                                                                                                                                         
                                                <*>   OSS Mixer API                                                                                             
                                                <*>   OSS PCM (digital audio) API                                                                               
                                                 [*]     OSS PCM (digital audio) API - Include plugin system                                                     
                                                 [*]   OSS Sequencer API                                                                                         
                                                <*>   RTC Timer support                                                                                         
                                                [*]     Use RTC as default sequencer timer                                                                      
                                                [ ]   Dynamic device file minor numbers                                                                         
                                                [*]   Support old ALSA API                                                                                      
                                                [*]   Verbose procfs contents                                                                                                                                                                              
                                                                                                                                                  
                                                [*]   Generic sound devices  --->                                              
                                             [*]   PCI sound devices  --->    
                                                    .....
                                                          <M>   Intel HD Audio  --->
                                                    .....                                                                         
                                            [*]   USB sound devices  --->                                                                                   

W Intel HD Audio zaznaczone mam:

                                         [*]   Build Realtek HD-audio codec support                                                                      
                                         [*]   Build Analog Device HD-audio codec support                                                                
                                         [*]   Build IDT/Sigmatel HD-audio codec support                                                                 
                                         [*]   Build VIA HD-audio codec support                                                                          
                                         [*]   Build ATI HDMI HD-audio codec support                                                                     
                                         [*]   Build NVIDIA HDMI HD-audio codec support                                                                  
                                         [*]   Build INTEL HDMI HD-audio codec support                                                                   
                                         [*]   Build Cirrus Logic codec support                                                                          
                                         [*]   Build Conexant HD-audio codec support                                                                     
                                         [*]   Build Creative CA0110-IBG codec support                                                                   
                                         [*]   Build C-Media HD-audio codec support                                                                      
                                         [*]   Build Silicon Labs 3054 HD-modem codec support                                                            
                                         [*]   Enable generic HD-audio codec parser

4

Odp: ALSA na Compalu FL90, jądro 2.6.33

Aktualnie mam już 2.6.35.5

$ grep HDA /usr/src/linux-2.6.35.6/.config
# CONFIG_SENSORS_HDAPS is not set
CONFIG_SND_HDA_INTEL=m
CONFIG_SND_HDA_HWDEP=y
CONFIG_SND_HDA_RECONFIG=y
CONFIG_SND_HDA_INPUT_BEEP=y
CONFIG_SND_HDA_INPUT_BEEP_MODE=1
CONFIG_SND_HDA_INPUT_JACK=y
CONFIG_SND_HDA_PATCH_LOADER=y
CONFIG_SND_HDA_CODEC_REALTEK=y
# CONFIG_SND_HDA_CODEC_ANALOG is not set
# CONFIG_SND_HDA_CODEC_SIGMATEL is not set
# CONFIG_SND_HDA_CODEC_VIA is not set
# CONFIG_SND_HDA_CODEC_ATIHDMI is not set
# CONFIG_SND_HDA_CODEC_NVHDMI is not set
# CONFIG_SND_HDA_CODEC_INTELHDMI is not set
# CONFIG_SND_HDA_CODEC_CIRRUS is not set
# CONFIG_SND_HDA_CODEC_CONEXANT is not set
# CONFIG_SND_HDA_CODEC_CA0110 is not set
# CONFIG_SND_HDA_CODEC_CMEDIA is not set
# CONFIG_SND_HDA_CODEC_SI3054 is not set
CONFIG_SND_HDA_GENERIC=y
CONFIG_SND_HDA_POWER_SAVE=y
CONFIG_SND_HDA_POWER_SAVE_DEFAULT=0

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: ALSA na Compalu FL90, jądro 2.6.33

Dzięki. Kilka opcji wyłączyłem, ale nic z tego. Dalej przerywniki i powtórzenia podczas słuchania muzyki.

6

Odp: ALSA na Compalu FL90, jądro 2.6.33

Wyłącz powersave. W ogóle.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7 (edytowany przez 3crhash 2010-09-29 20:12:47)

Odp: ALSA na Compalu FL90, jądro 2.6.33

Cezary napisał/a:

Wyłącz powersave. W ogóle.

Trafiłeś w dziesiątkę, po wyłączeniu całego powersave wszystko działa jak trzeba (poza mikrofonem) smile

Dzięki!