26

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Słuchaj, powtórzyłem tą diagnostykę (?) portu, teraz jest inaczej:

root@Gargoyle:~#
root@Gargoyle:~# gcom -d /dev/ttyUSB0 info
##### Wireless WAN Modem Configuration #####
Product text:
====

Manufacturer: huawei
Model: E3276
Revision: 21.192.03.00.69
IMEI: 863781015304232
+GCAP: +CGSM,+DS,+ES
OK
====
Manufacturer:           huawei
IMEI and Serial Number: 863781015304232
Manufacturer's Revision:
21.192.03.00.
Hardware Revision:     

Network Locked:         ERROR:
Customisation:         

Band settings:          (
OSBM?)
APN:                    0,"IP","","",0,0,0,0
##### END #####
root@Gargoyle:~#
root@Gargoyle:~#

27

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

W gui musisz mieć możliwość ustawienia tego wwan0. Masz?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

28

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Nie, cały czas "domyślny"

29

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Weź go zrestartuj.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

30

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Zrestartowałem, to samo jest.
Jedna rzecz mi się przypomniała: zanim ten router zaktualizowałem do aktualnego softu (.5), miałem tam .3, a ponieważ na tamtej stronie piszesz, że konfoguracja tego modemu z GUI działa od .2, spróbowałem najpierw bez aktualizacji. I wtedy mogłem ten wwan0 ustawić, po aktualizacji do .5 już nie.

Da się zrobić downgrade do .3?

I drugie pytanie: nie da się tego wprowadzić z poziomu CLI?

31

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Da się - ma być taka jak pokazałeś poprzednio.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

32 (edytowany przez jarek.p 2013-12-19 00:12:02)

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Zrobione i działa smile

Wykonałem downgrade, było dokładnie tak samo, znaczy nie mogłem ustawić interfejsu wwan0. Wtedy, szukając pomysłów na uruchomienie tego interfejsu powtórzyłem w CLI tą komendę ifup wan. I zastartowało, przydzieliło adres i w tej chwili już hula aż miło. Z wersją .5 ta komenda nic nie dała.  Coś nie tak z tą wersją?

Tak czy tak dzięki wielkie za pomoc i duże słowa uznania za kawał dobrej roboty, jaki tu wykonujesz smile

J.

PS: a i jeszcze ciekawostka: w GUI ten interfejs cały czas widnieje jako "domyślny" bez możliwości zmiany

33

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Ostatnie pytanie jeszcze, niezwiązane z tematem w zasadzie. Przy poprzednim modemie w oknie status/ogólny była dość użyteczna dla mnie informacja o aktualnym poziomie sygnału GSM. Obecnie (a ten sam soft .3 pracuje, jedynie rodzaj połączenia się zmienił) tej informacji nie ma. Dlaczego?

34

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

jarek.p napisał/a:

Dlaczego?

Jak masz doinstalowany plugin 3ginfo do sprawdź port komunikacji- u mnie przy NDIS-QMI z czytuje normalnie.

 MCC MNC:260 01
CSQ:30
RSSI:-53dBm
LAC:FFFE (65534)
CID:5B01 (23297)
Typ modemu:Huawei Technologies Co., Ltd. E398 

35

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

@jarek.p: doinstaluj plugin 3ginfo

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

36 (edytowany przez jarek.p 2013-12-19 09:16:21)

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Plugina nie miałem, doinstalowałem go. Teraz mam w statusie po prostu dodatkową zakładkę "Modem 3G/LTE" i w niej informacje n/t siły sygnału i jeszcze kilka innych, super, podoba mi się. Poprzednio była to prosta informacja o procentowej sile sygnału wprost w oknie status/ogólny i szczerze mówiąc, to mogło zostać, siła sygnału GSM jest dość istotną informacją, wygodne było widzieć ją bez wchodzenia  zagłębiania się.

Ciekawostka dodatkowa natomiast: w tej cakłądce modem 3g/LTE mam od góry wiersze: urządzenie (tutaj widzę "dev/ttyUSB0") i dalej: "status połączenia", "czas połączenia" itp. I tu wszędzie nie mam żadnych wartości, a jedynie kreseczki. Połączenie cały czas działa. To tak ma być? Czy coś jest tu nie halo?

Miałbym jeszcze jeden wniosek racjonalizatorski odnośnie samego softu, niezwiązany już z tematem GSM. Nie wiem, czy pisać tutaj, czy jest na to jakiś osobny dział/wątek na tym forum?

37

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Na statusie wyświetla się tylko jak wybierzesz wan jako modem 3g/lte, nie w innych przypadkach. To samo dotyczy czasów połączenia itd - będzie wyświetlane tylko dla takiego wyboru wan.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

38 (edytowany przez jarek.p 2013-12-19 09:53:57)

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

No toć przecież mam połączenie skonfigurowane jako 3G/LTE. Taką informację miałem przy poprzedniej konfiguracji, z innym modemem pracującym w HSDPA (połączenie 2g/3g/LTE czy jakoś tak), teraz nie ma.

A ten wniosek racjonalizatorski - mogę tutaj? Użytkownicy korzystający z internetu z GSM mają niemal zawsze ustawiony jakiś miesięczny limit połączeń. Przydałoby się jakieś narzędzie do monitorowania transferu z możliwym do zdefiniowania okresem rozliczeniowym, bo to, co widać w status/zużycie pasma jest liczone w skali miesiąca kalendarzowego i na ogół ma się nijak do rzeczywistego okresu rozliczenia z operatorem.
Dodatkową opcją mogłoby być uwzględnienie oferowanych przez operatora upustów, np. nieuwzględnianie w zliczanym transferze ruchu wynikającego z przeglądania stron www. To wymagałoby już monitorowania pakietów i szczerze mówiąc nie wiem, czy nie byłoby problematyczne. Jak to właściwie wygląda od strony pakietów, czy stream video z filmiku oglądanego na YT leci cały czas jako HTTP? Port 80? A co ze ściąganymi plikami? Też HTTP? Czy da się to jakoś prosto rozróżnić?

39

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Jest cała masa rożnych liczników w openwrt. Poszukaj, znajdź coś co Ci pasuje i go używaj.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

40

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

@jarek.p: ta sama sytuacja dla 1.5.11.5. Musi Ci działać na tej wersji.
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=94685#p94685

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

41

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Witam
Posiadam zestaw jak tytule wątku. Jestem zupełnie "zielony" jeśli chodzi o openwrt. Mam gargoyle ostatnią wersję z końca roku 2013. Niestety modem nie działa, dioda miga cały czas na niebiesko, nie łączy się. Czy może ktoś w prosty sposób wytłumaczyć jak mogę skonfigurować urządzenia żeby działały? Dziś kupiłem modem i mam możliwość wymiany na Huawei E398 bo przyznam siedzę na forach od kilku godzin, szukam pomocy i nie potrafię sobie poradzić.
Z góry dziękuję za pomoc

TP-Link 1043ND, Huawei E3276, Huawei E372

42

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Zacznij tutaj: http://eko.one.pl/?p=openwrt-modemygsm#ndis

43

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

@shym: tak masz ustawić: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=7236 i jest na eko.one.pl...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

44

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Dziękuję za odpowiedź. Wczoraj czytałem ten post, próbowałem podanych ustawień ale nie mogłem zmienić interfejsu WAN. Czy mogę dostać podpowiedź jak w łatwy sposób to zmienić?
Moja wersja to 1.5.11.6 z 28.12.2013r. Czy wersja 1.5.11.7 z 11.01.2014 wnosi coś istotnego dla sprzętu który chce skonfigurować? Czy wgranie tego softu pomoże w rozwiązaniu mojego problemu? Moje pytania mogą wydawać się głupie ale od roku korzystałem z tego routera i huawei E372 i wszystko było ok więc nie zgłębiałem tematu gargoyle...

TP-Link 1043ND, Huawei E3276, Huawei E372

45

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Jeżeli nie masz interfejsu wwan0 to nie skonfigurujesz tego w ten sposób. Zaloguj się przez ssh i pokaż wyniki poleceń:

ls -al /dev/tty*
cat /proc/bus/usb/devices

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

46

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

No i tutaj wychodzi mój brak znajomości tematu... Nie wiem co to jest ssh i jak się przez to zalogować. Rozumiem że nowe oprogramowanie nie pomoże w moim problemie?

TP-Link 1043ND, Huawei E3276, Huawei E372

47

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

W faq na górze strony jest o tym. Nowe oprogramowanie nie różni się pod tym względem od starego.

Coś mi się zdaje że ten E3276 masz od orange, prawda?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

48

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

modem jest z Plusa, firma od której go kupiłem zaktualizowała go o najnowsze oprogramowanie ale nie wiem czy to istotne.

TP-Link 1043ND, Huawei E3276, Huawei E372

49

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Z faqu wyczytałem że jeśli mam na kompie windowsa to zamiast ssh muszę użyć programu putty?

TP-Link 1043ND, Huawei E3276, Huawei E372

50

Odp: 1043ND/Gargoyle i modem E3276

Tak

RB760iGS + RB260GS / Ryzen 5 2660 / 16G DDR4 / MiniITX - Inea 1G (https://i.imgur.com/TLbJVDw.png)
RB951-2HnD / Celeron J1900 / 4G DDR3 / MiniITX - Satpol 100M