51

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Cezary, w /usr/sbin/uqmi.sh jest jeszcze literówka w siódmej linijce - devive.

Jakieś pomysły na uqmi.sh stop?

52

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Wygląda na to ze uqmi nie implementuje tego w ogóle, więc zostaje reset modemu jak już.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

53

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

ryba825 napisał/a:

Jak duże różnice prędkości mogą być między RAS i NDIS?

Różnica jest olbrzymia-choć w prędkościach może być aż tak nie widoczna (np. na routerach typu MR... speed może w RAS osiągać ok. 25Mbps a na wydajniejszych jednostkach WDR... może osiągać ok. 30Mbps) przy dużo niższym upload, jednakże load CPU routera dochodzi wówczas do granic możliwości. W NDIS w routerach MR..., ograniczeniem jest wydajność samego USB (np. w WR703N osiągam 35Mbps/15Mbps w standardzie a przy wyższych prędkościach router nie wyrabia z przepustowością USB-sprawdzone na webcam przy ustawianiu różnych rozdzielczości) a w wydajnych jednostkach WDR... ograniczeniem jest wydajność samej sieci LTE przy minimalnym obciążeniu CPU.

54

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Ustawiłem sobie zrzucanie co kilkanaście sekund logów z 3ginfo i po przesortowaniu oto, co mi wyskoczyło:

Sun Oct 13 20:32:16 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%
...
Sun Oct 13 20:32:47 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%

Sun Oct 13 21:33:23 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%
...
Sun Oct 13 21:34:08 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%

Mon Oct 14 07:54:31 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%
...
Mon Oct 14 07:55:08 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%

Mon Oct 14 10:11:08 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%
...
Mon Oct 14 10:11:38 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%

Mon Oct 14 10:20:38 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%
...
Mon Oct 14 10:21:08 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%

Tue Oct 15 14:53:31 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%
...
Tue Oct 15 14:54:01 CEST 2013    Rozłączony    WCDMA    74%

Oprócz tego mam jeszcze w przeciągu 3 dni 5 niewymuszonych przez operatora zmian IP, które nie następowały w następstwie rozłączenia. No chyba, że akurat nie miałem logów na ten moment.

Aktualnie używam domyślnej konfiguracji sterującej modemem. Czy rozwiązania przedstawione w tym temacie to antidotum na te rozłączenia i zmiany IP?

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

55

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Tzn o czym właściwie piszesz? To że masz "rozłączony"? 3ginfo nie interpretuje innych połączeń pppd.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

56

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Tak, piszę o rozłączeniu. Poza tym o nieuzasadnionych zmianach IP.
Po każdym rozłączeniu mam nowe IP, ale stwierdziłem dodatkowe zmiany IP, których uzasadnienia nie znalazłem w logach 3ginfo.

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

57

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Ale 3ginfo nie monitoruje systemu cały czas tylko cyklicznie. Ponowne nawiązanie połączenia może się zdarzyć pomiędzy odczytami.

Tak OT już, co za różnica że zmienia się adres IP?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

58

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Ja nie mam problemu z 3ginfo. On działa prawidłowo, ale interesuje mnie powód powyższych logów.

Jest połączenie przez kilka godzin HSPA+ z sygnałem minimum 74%, potem przeskakuje na WCDMA i działa trochę po to, żeby się rozłączyć lub w innych przypadkach nie. Kompletna przypadkowość przy kilkudziesięciu tysiącach logów z sygnałem minimum 70%.

Co do zmiany IP, to różnica żadna, ale jest to ślad przerwy w połączeniu.

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

59

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

To jest operator komórkowy. Rozłączy cię jak stacja będzie obciążona i miejsce na voice będzie potrzebne.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

60

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Czyli mam sobie dać spokój z ndis, bo on służy tylko (!!!) do zwiększenia transferów?

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

61

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

qmi i reszta? Tak. Nikt przecież nie mówił że połączenie będzie stałe. To tylko inny tryb rozmowy z modemem, on sam działa tak jak działał.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

62

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Cezary napisał/a:

qmi i reszta? Tak. Nikt przecież nie mówił że połączenie będzie stałe. To tylko inny tryb rozmowy z modemem, on sam działa tak jak działał.

Może się narażę Guru ale to trochę nie tak. Ja już 4 rok mam uruchomiony modem na routerze (3/4G robi za łącze stałe) a od stycznia w NDIS (do września na sieci HSPA+ Polkomtela a teraz LTE-Z.Solorza). Przy połączeniu NDIS to mając modem podłączony do aktywnego HUB-a USB, ja zamieniam odłączam od prądu router i robię podmiankę na inny z taką samą konfiguracją (cały proces trwa kilka minut bo zamiennik musi się uruchomić) i połączenie mam cały czas aktywne w ramach jednej sesji pod tym samym IP, przy RAS zawsze jest zerwane.Dla przykładu w trybie RAS połączenie miałem średnio utrzymywane 2-tygodnie, przy NDIS ok. miesiąca (max. 43dni-restart ze strony operatora-karta nie logowała się w sieci). Także zdecydowanie koledze polecam NDIS (zwłaszcza że posiada router z 8MB flash i wszystko zawarte w systemie, konfiguracja prosta) a te problemy przedstawione wyżej wynikają całkiem z innej przyczyny-usypiania modemu i schodzenia do "gołego" WCDMA (UMTS). Aby tego uniknąć niezbędne jest wymuszenie ciągłego ruchu na modemie np. poprzez pingowanie hosta w sieci

 Podtrzymania połączenia HSPA+
Dodajemy do pliku /etc/rc.local jako pierwszą linię:

    (while true; do ping google.com > /dev/null; sleep 3; done) &

, dodatkowe użycie danych w ciągu miesiąca ok. 0,5GB-komfort korzystania z sieci bezcenny. smile

63

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Wypowiedź dotyczyła tego, że niezależnie czy jesteś połączony przez ppp czy ndis czy czymś innym to nie masz wpływu na to czy stacja zerwie połączenie z modemem czy nie. Masz dziwne szczęście że tyle trzyma Ci połączenie, przedmówicy rozłącza się co chwilę.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

64

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Cezary napisał/a:

Wypowiedź dotyczyła tego, że niezależnie czy jesteś połączony przez ppp czy ndis czy czymś innym to nie masz wpływu na to czy stacja zerwie połączenie z modemem czy nie. Masz dziwne szczęście że tyle trzyma Ci połączenie, przedmówicy rozłącza się co chwilę.

Oj nie zgodzę się-gdyby to dotyczyło jednej stacji to można by było tak nazwać ale ja korzystałem z 3 różnych (w dwóch lokalizacjach). Mało tego pod ręką mam 2-zapasowy dostęp BDI-E367 podłączony w RAS z wymuszonym pingowaniem hosta i rozłącza mi go równo co godzinę (Asus WL500 gp v1-robię na nim testy z Twoim Gargoyle znalezionym na Chomiku, bo zamierzam na nim uruchomić modem CDMA AnyDATA 510L). wink

65

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Może masz szczęście że w Twojej okolicy nic nie grzebią na btsach smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

66 (edytowany przez Sebastian 2013-10-17 16:33:55)

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Mam prawie 30 000 wpisów z logami - od niedzieli do środy rana, na łączny czas około 71 godzin.
34 logi mają status: Rozłączony, na łączny czas około 4 minut i wszystkie podczas WCDMA.

W logach jest 73% wpisów w trybie HSPA+, 27% WDCMA i ~0% HSUPA , a średni sygnał dla wszystkich logów ma poziom 74%.

W odległości kilkuset metrów stoi Aero 2 UMTS 900 oraz Plus GSM 900 i UMTS 2100.

Zależy mi tylko na wyeliminowaniu rozłączeń i dlatego interesuję się NDIS'em.

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

67

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Jesteś klientem CP czy Plusa? To co przeczytałem wyżej jest wręcz dla mnie nieprawdopodobne. Wyżej pisałem o swoim dostępie w Łodzi ale też korzystam w 2 innych lokalizacjach (60km na północ i 100km na południe i nie miałem takiej opisywanej sytuacji nigdzie). Przyczyna musi być u Ciebie-może coś z modemem, może jakieś zakłócenia z otoczenia, interferencje, odbicia sygnału. Stosujesz antenę zewnętrzną do modemu?

68 (edytowany przez Sebastian 2013-10-17 16:25:56)

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Jestem klientem CP, ale korzystam oczywiście z infrastruktury Plusa.
Trochę się pogubiłem, bo nie mogę namierzyć BTSów mając w logach LAC, LCID, RNC i CID.
Coś mi się numerki nie zgadzają z mapą na BTS search.
Anteny zewnętrznej brak na razie, a modem znajduje się w pokoju tuż przy ścianie zewnętrznej domu.

1% logów jest dla sygnału < 74%, ale wszystkie dla statusu "Rozłączony" mają równiuteńko 74%

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

69

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Sebastian napisał/a:

Jestem klientem CP, ale korzystam oczywiście z infrastruktury Plusa.
Trochę się pogubiłem, bo nie mogę namierzyć BTSów mając w logach LAC, LCID, RNC i CID.
Coś mi się numerki nie zgadzają z mapą na BTS search.
Anteny zewnętrznej brak na razie, a modem znajduje się w pokoju tuż przy ścianie zewnętrznej domu.

Właśnie najprawdopodobniej nie korzystasz z infrastruktury Plusa-Polkomtela gdyż 3ginfo w większości przypadków podaje dokładne adresy tych stacji (tak jest u mnie gdzie jestem w zasięgu kilku z nich), natomiast stacje spółek CP mają podane jedynie identyfikatory i przedstawiają się klientom jako Plus, ba jeżeli na modemie nie wymusisz pasma a masz zasięg spółek CP to nie połączy cię ze stacją Polkomtela. Musisz się zorientować z jakich stacji i gdzie położonych masz zasięg, dokupić wówczas antenę na odpowiednie pasmo (900 lub 2100MHz).

70

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

@Sebastian: właśnie, podaj identyfikator komórki.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

71

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Operator: Plus
Tryb pracy: HSPA+
Sila sygnalu: 77%
Urzadzenie: Huawei Technologies Co., Ltd. E398
MCC MNC: 260 01
LAC: 7149 (29001)
LCID: 83952C1 (137974465)
RNC: 839 (2105)
CID: 52C1 (21185)
CSQ: 24
RSSI: -65 dBm

To?

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

72

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

To. Ale też nie mam danych gdzie ona się znajduje.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

73

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Nie mogę sobie poradzić z uruchomieniem QMI ani V1 ani V2.

Zrobiłem upgrade z Gargoyle 1.5.10.7 do Gargoyle 1.5.10.14. Modem to E398, router wndr3700. Operator CP LTE

Używałem QMI napierw w pierwszej wersji, później w drugiej na 1.5.10.7 i nie miałem wtedy problemu z konfiguracją. Teraz najwyraźniej coś robię nie tak.

/etc/config/modem wygląda tak:

config modem 'global'
        option enabled '1'
        option apn 'internet.cp'
        option username ''        
        option password ''        
        option pincode ''

kiedy uruchamiam qmi.sh robi się tak:

root@Gargoyle:~# qmi.sh
wwan0: ===Starting QMI script===
wwan0: Will use /dev/cdc-wdm0 as management port
wwan0: Qmi Revision: M9200B-SCAQDBZD-2.4.331145T  1  [May 17 2011 04:00:00]
wwan0: Script Command : start
wwan0: Attempt to Start Network
wwan0:   Checking Pin Status
wwan0:      PIN1 status is : disabled
wwan0:      PIN1 # verify left: 3
wwan0:      PIN1 # unblock left: 10
wwan0:   Attempting to Connect ....

gdy próbuję z uqmi.sh, ten nic nie pisze tylko przestaje odpowiadać.

Co robię źle?

74

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Teoretycznie nic. Sterownik wysłał zlecenie połączenia do modemu i czeka na to połączenie...

W zasięgu tego cyfrowego polsatu jesteś?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

75

Odp: Nowe wersje skryptów HSO, NDIS i QMI dla modemów 3G/LTE

Jestem: 93% (-55dBm, CSQ: 29)

Jak mam użyć prawidłowo:

# uci set modem.global.username=
# uci set modem.global.password=

żeby w pliku 'modem' pojawiły się wartości 'puste'? Bo może tu coś pochrzaniłem?