1 (edytowany przez bbarwik 2015-11-27 23:03:10)

Temat: Skrypty do stacji meteo

Nowy system: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=12533

http://bbarwik.com/meteo/ - stacja meteo na OpenWrt
MR3420v2 + 2xWDR3600 + Foxconn NT-435 + Foxconn NT-535.
Niestety teraz wynajmuję mieszkanie więc tymczasowo plany rozbudowy wstrzymane sad

2

Odp: Skrypty do stacji meteo

Dziękuję

RB760iGS + RB260GS / Ryzen 5 2660 / 16G DDR4 / MiniITX - Inea 1G (https://i.imgur.com/TLbJVDw.png)
RB951-2HnD / Celeron J1900 / 4G DDR3 / MiniITX - Satpol 100M

3

Odp: Skrypty do stacji meteo

W takim razie ja także dorzucę coś od siebie. A jest to schemat konwertera USB - 1wire na FT232RL oraz DS2480B z sampli od maxima. Jest to alternatywa dla konwertera MP00202. Jedyne czym się podejrzewam różnią to zabezpieczeniem przed iskrą z palca. Mój konwerter ma diodę zenera na 5V a MP00202 dedykowany układ od maxima.

Tutaj zostawiam link do płytki i schematu. Zdaje sobię sprawę z tego że mogę urazić wielu ludzi którzy cenią sobie estetyczność ale nie miałem czasu na pierdoły smile Także jak ktoś chce mieć taki konwerterek w miare tanio a interesuje sie troche elektroniką jest to super alternatywa.

https://www.dropbox.com/s/jdedk8xql3oir … 01wire.rar

4 (edytowany przez rufik 2013-10-07 10:52:55)

Odp: Skrypty do stacji meteo

I jeszcze tylko wygląd bym stuningował za pomocą Twitter Boostrap smile

5

Odp: Skrypty do stacji meteo

@bbarwik to może jeszcze wrzuć skrypt do sterowania przekaźnikiem w zależności od temperatury.

6

Odp: Skrypty do stacji meteo

Ja też byłbym zainteresowany sterowaniem w zależności od temperatury i godziny.

7 (edytowany przez wabikboy 2013-10-07 15:09:52)

Odp: Skrypty do stacji meteo

Skrypt sterujący przekaźnikiem  to raptem kilka linijek kodu o ile wystarczy Wam rozdzielczość co jeden stopień  smile np.

#!/bin/sh
temeperatura=`cat /plik_z_temperaturami.txt | tail -1 | cut -d "." -f 1`

if [ "$temperatura" -lt "21" ] ; then
polecenie włączenia dla przekaźnika
else
polecenie wyłączenia dla przekaźnika
fi

w/w kod to tylko przykład więc trzeba zmodyfikować odczyt temperatury w zależności od zawartości pliku z temperaturami.

TL-WR1043ND: HDD-USB, extroot, LCD, Pilot, MP3 - Radio Player, NAS, Torrent, FTP, Sterowanie głosem, Komunikaty Głosowe, Termometr, PowerSwitch - Sterownik oświetlenia, Budzik, LTE - ODU IDU 200
Raspberry Pi + HDMI-VGA + Lcd Controller + Lcd z laptopa = Pogodynka smile

8 (edytowany przez krynio 2013-10-07 20:30:19)

Odp: Skrypty do stacji meteo

Witam, super projekt!

Widzę że koledzy są dość zaawansowani w tym temacie, ja staram się w tym połapać i mam początkujące pytania:

1. w zdjęciu: Jesteś ciekaw jak wygląda stacja?, w opisie chyba jest literówka, Konwerter MR00202 a w poradniku jest MP00202
2. dobrze rozumiem jak to jest podłączone
a. jest tylko 1 x Konwerter MP00202 podłączony do Hub-a aktywnego, chyba sam router mógłby nie dać rady to zasilić?
b. 8 termometrów DS18B20 podłączone do konwertera MP00202 za pomocą 16 tu kabli (zmostkowałeś skrajne nóżki termometru i wykorzystałeś do tego jeden kabel, czyli razem 2 kable na termometr)
c. patrze na zdjęcie Konwertera MP00202 widzę tam 4 śruby na wkrętak płaski i zastanawiam się gdzie podłączyłeś kable od tych termometrów
d. patrząc tylko pod względem pomiaru temperatury (pomijając sterowanie piecem), rozumiem że więcej urządzeń elektronicznych w tym zestawie nie ma

Pozdrawia Krynio

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

9

Odp: Skrypty do stacji meteo

Dobrze rozumiesz smile w ten sposób można połączyć w trybie pasywnym , jeśli chcesz długi przewód wpiąć np kilkanaście  czujników na nim podłączyć to zaleca się tryb aktywny czyli zasilanie 5V z rezystorem podciągającym do pinu data przy czujniku.

A kable podłączone są do pinu GND i DATA jeśli są tylko dwa

TL-WR1043ND: HDD-USB, extroot, LCD, Pilot, MP3 - Radio Player, NAS, Torrent, FTP, Sterowanie głosem, Komunikaty Głosowe, Termometr, PowerSwitch - Sterownik oświetlenia, Budzik, LTE - ODU IDU 200
Raspberry Pi + HDMI-VGA + Lcd Controller + Lcd z laptopa = Pogodynka smile

10 (edytowany przez bbarwik 2013-10-08 15:40:55)

Odp: Skrypty do stacji meteo

Jak ktoś chce sobie dodać jakąś akcje na daną temperaturę to niech skrypt meteo.php zedtuje.

    foreach($e as $v) {
        $e1 = explode(" ",$v);
        $id = $e1[0]; // Id Termometra
        $temp = $e1[2]; // Temperatura na termometrze
        ...
        $a[($id)] = $temp;
        // W tym miejscu własne skrypty
       }

Skrypty można uzależnić od $id i $temp, np.:

if($id == 2 && $temp < 20.5)
system("dowonla komenda systemowa");

Takie coś uruchomi komendę systemową jak na termometrze z id 2 będzie mniej niż 20.5 stopnia.

http://bbarwik.com/meteo/ - stacja meteo na OpenWrt
MR3420v2 + 2xWDR3600 + Foxconn NT-435 + Foxconn NT-535.
Niestety teraz wynajmuję mieszkanie więc tymczasowo plany rozbudowy wstrzymane sad

11 (edytowany przez Paco52327 2013-10-09 14:59:32)

Odp: Skrypty do stacji meteo

Jak się wybierze sypialnie w Twoim wypadku to pokazuję wszystkie temperatury, jak kuchnie, zewnatrz to jest wykres dla danego miejsca. Trza by było poprawić sypialnie. Dobra robota, zabierałem się za HIGHCHARTS kilka razy i nie mogłem sobie poradzić. Dzięki.

12

Odp: Skrypty do stacji meteo

A no jest jeden błąd.
w 16 lini trzeba zmienić

if(empty($id) || !isset($temp[($id)]))

na

if(!isset($temp[($id)]))

I nie będzie pokazywać wszystkich temperatur jak się termometr z id 0 kliknie wink

http://bbarwik.com/meteo/ - stacja meteo na OpenWrt
MR3420v2 + 2xWDR3600 + Foxconn NT-435 + Foxconn NT-535.
Niestety teraz wynajmuję mieszkanie więc tymczasowo plany rozbudowy wstrzymane sad

13

Odp: Skrypty do stacji meteo

bbarwik możesz jeszcze wstawić kilka linijek z bazy danych? digitemp nie chce mi działać, wiec spróbuje to na owfs zrobić bo z nim nie mam problemu

14

Odp: Skrypty do stacji meteo

Baza danych z których korzysta highcharts może wyglądać np tak:

[1376634068000,18.19],[1376634128000,18.19],[1376634188000,18.06] ... itd.

w owfs musisz sobie generować odczyt czasu w timestamp do bazy bo wtakiej formie jest czytany, po przecinku jest temperatura.

TL-WR1043ND: HDD-USB, extroot, LCD, Pilot, MP3 - Radio Player, NAS, Torrent, FTP, Sterowanie głosem, Komunikaty Głosowe, Termometr, PowerSwitch - Sterownik oświetlenia, Budzik, LTE - ODU IDU 200
Raspberry Pi + HDMI-VGA + Lcd Controller + Lcd z laptopa = Pogodynka smile

15

Odp: Skrypty do stacji meteo

a co jeśli mam 2 termometry? (lub n termometrów)
dla każdego termometru osobna baza?

na razie wyszło mi coś takiego:

#!/bin/sh
NOW=`date -u +%s`
TEMPOUT=`sed 's/^[ ]*//' /tmp/owfs/28.DF7425030000/temperature`
TEMPIN=`sed 's/^[ ]*//' /tmp/owfs/28.C93825030000/temperature`
echo [$NOW,$TEMPOUT,$TEMPIN] > /root/temptest.txt

16

Odp: Skrypty do stacji meteo

Tak dla każdego termometru osobna.

TL-WR1043ND: HDD-USB, extroot, LCD, Pilot, MP3 - Radio Player, NAS, Torrent, FTP, Sterowanie głosem, Komunikaty Głosowe, Termometr, PowerSwitch - Sterownik oświetlenia, Budzik, LTE - ODU IDU 200
Raspberry Pi + HDMI-VGA + Lcd Controller + Lcd z laptopa = Pogodynka smile

17

Odp: Skrypty do stacji meteo

Z tym, że $NOW *1000 jak ma działać data dobrze.

18

Odp: Skrypty do stacji meteo

zapisz sobie tak:

echo ["$NOW"000,$TEMPOUT,$TEMPIN] > /root/temptest.txt

TL-WR1043ND: HDD-USB, extroot, LCD, Pilot, MP3 - Radio Player, NAS, Torrent, FTP, Sterowanie głosem, Komunikaty Głosowe, Termometr, PowerSwitch - Sterownik oświetlenia, Budzik, LTE - ODU IDU 200
Raspberry Pi + HDMI-VGA + Lcd Controller + Lcd z laptopa = Pogodynka smile

19

Odp: Skrypty do stacji meteo

Dziękuje za pomoc, jeszcze tylko mała poprawka. Jak zrobić aby do bazy zapisywał temperaturę do 1 miejsca po przecinku?

20

Odp: Skrypty do stacji meteo

Zmień sobie lepiej w index.php
valueDecimals: 2
na
valueDecimals: 1

http://bbarwik.com/meteo/ - stacja meteo na OpenWrt
MR3420v2 + 2xWDR3600 + Foxconn NT-435 + Foxconn NT-535.
Niestety teraz wynajmuję mieszkanie więc tymczasowo plany rozbudowy wstrzymane sad

21

Odp: Skrypty do stacji meteo

Jepiej byloby do bazy zapisywac mniej cyferek

22

Odp: Skrypty do stacji meteo

Nie wiem czy owfs ma taką funkcję ale w samym skrypcie gdzie masz odczyt możesz sobie sam zaokrąglić, albo przesiądź się na digitemp'a o ma taką funkcję.

TL-WR1043ND: HDD-USB, extroot, LCD, Pilot, MP3 - Radio Player, NAS, Torrent, FTP, Sterowanie głosem, Komunikaty Głosowe, Termometr, PowerSwitch - Sterownik oświetlenia, Budzik, LTE - ODU IDU 200
Raspberry Pi + HDMI-VGA + Lcd Controller + Lcd z laptopa = Pogodynka smile

23

Odp: Skrypty do stacji meteo

z digitemp moja przejsciowka nie chce dzialac. Najlepiej byloby zaokraglic w skrypcie, tylko jak ?

24 (edytowany przez wabikboy 2013-10-14 12:09:13)

Odp: Skrypty do stacji meteo

w php masz round()

np:

round(5.44, 1);

TL-WR1043ND: HDD-USB, extroot, LCD, Pilot, MP3 - Radio Player, NAS, Torrent, FTP, Sterowanie głosem, Komunikaty Głosowe, Termometr, PowerSwitch - Sterownik oświetlenia, Budzik, LTE - ODU IDU 200
Raspberry Pi + HDMI-VGA + Lcd Controller + Lcd z laptopa = Pogodynka smile

25

Odp: Skrypty do stacji meteo

Jednak wolalbym w bashu ...