1 (edytowany przez Przmus 2013-06-08 22:59:30)

Temat: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć, czy w Gagroyle (dla TL-ML3420, wersja: 1.5.10.1 (r36810)) istnieje możliwość wykonania następujących czynności:
Podłączenie do routera rozdzielacza USB, np. na 3 porty, przy czym:
- działałby modem 3G,
- można skonfigurować serwer drukarki,
- podłączyć dysk zewnętrzny USB 2.0, sformatowany w NTFS, (z dodatkowym zasilaczem)

?

2

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

tak/tak/tak, po instalacji extroota i dodatkowych pakietów.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

ad1.
mam modem 3g na hubie usb bez zasilacza czyli nie aktywny i podpięta do niego atk 10

ad. 3

Mam do tego huba podpięty HDD zew 2TB WD na NTFS z dodatkowym zasilaczem zamontowany po fstab i oglądam filmy po wifi (720p) i aria sobie ściąga pliki wszystko bez restartów.

4

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Dzięki za rozwianie moich wątpliwości smile Właśnie zrobiłem zakupy na allegro i czekam na tego USB hub'a i nową kartę microSD.

Obecnie mam tylko jeden port USB i chciałem przetestować czy działa dysk zewnętrzny:

Jun  7 00:15:47 Gargoyle kern.info kernel: [ 8538.170000] option 1-1:1.3: device disconnected
Jun  7 00:15:47 Gargoyle kern.info kernel: [ 8538.170000] option1 ttyUSB2: GSM modem (1-port) converter now disconnected from ttyUSB2
Jun  7 00:15:47 Gargoyle kern.info kernel: [ 8538.180000] option 1-1:1.4: device disconnected
Jun  7 00:16:07 Gargoyle kern.info kernel: [ 8558.200000] usb 1-1: new high-speed USB device number 4 using ehci-platform
Jun  7 00:16:07 Gargoyle kern.info kernel: [ 8558.350000] scsi4 : usb-storage 1-1:1.0
Jun  7 00:16:07 Gargoyle user.notice usb-modeswitch: 1-1:1.0: Manufacturer=Sunplus_Technology_Co.,Ltd. Product=USB_to_Serial-ATA_bridge Serial=FDC0FD20EA00000FD0FFAFA3269049
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.notice kernel: [ 8559.360000] scsi 4:0:0:0: Direct-Access     WDC WD20 EARS-00MVWB0          PQ: 0 ANSI: 2
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.notice kernel: [ 8559.380000] sd 4:0:0:0: [sda] 3907029168 512-byte logical blocks: (2.00 TB/1.81 TiB)
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.notice kernel: [ 8559.390000] sd 4:0:0:0: [sda] Write Protect is off
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.debug kernel: [ 8559.390000] sd 4:0:0:0: [sda] Mode Sense: 38 00 00 00
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.err kernel: [ 8559.400000] sd 4:0:0:0: [sda] No Caching mode page present
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.err kernel: [ 8559.400000] sd 4:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.err kernel: [ 8559.420000] sd 4:0:0:0: [sda] No Caching mode page present
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.err kernel: [ 8559.420000] sd 4:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.info kernel: [ 8559.450000]  sda: sda1
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.err kernel: [ 8559.460000] sd 4:0:0:0: [sda] No Caching mode page present
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.err kernel: [ 8559.470000] sd 4:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.notice kernel: [ 8559.470000] sd 4:0:0:0: [sda] Attached SCSI disk
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.warn kernel: [ 8559.720000] head: sending ioctl 540d to a partition!
Jun  7 00:16:08 Gargoyle kern.warn kernel: [ 8559.720000] head: sending ioctl 540d to a partition!
Jun  7 00:16:08 Gargoyle user.notice fstab: mount: mounting /dev/sda1 on /mnt/sda1 failed: Invalid argument
Jun  7 00:17:54 Gargoyle authpriv.info dropbear[16532]: Child connection from 192.168.1.207:26626
Jun  7 00:17:57 Gargoyle authpriv.notice dropbear[16532]: Password auth succeeded for 'root' from 192.168.1.207:26626
Success

No i oczywiście mam takie szczęście, że nie działa (mounting /dev/sda1 on /mnt/sda1 failed: Invalid argument).
Jak podłączam dysk to niestety nie mam w routerze dostępu do Internetu.

Tak więc co powinienem zrobić? Wiem, że są poradniki jak montować dyski w openwrt, ale słyszałem że Gargoyle powinien automatycznie wykryć dysk? Bez używania dodatkowych skryptów, etc?
Próbowałem użyć: "kmod-usb-storage-extras", zgodne z zaleceniami z tematu: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=6160, niestety za mało pamięci na urządzeniu sad Chyba będę musiał poczekać na kartę pamięci i spróbować z extrootem...

5

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Przmus napisał/a:

[...] niestety za mało pamięci na urządzeniu sad Chyba będę musiał poczekać na kartę pamięci i spróbować z extrootem...

A może chcesz większy FLASH? smile

6

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

pepe2k napisał/a:

A może chcesz większy FLASH? smile

No to extroot, ładniutko opisany tutaj: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=1807 to zrobi? smile

7

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Nie działa bo nic nie skonfigurowałeś. Zainstalowałeś dodatkowe systemu plików? Bo strzelam że ext2 to ty nie masz na tym dysku.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Cezary napisał/a:

Nie działa bo nic nie skonfigurowałeś. Zainstalowałeś dodatkowe systemu plików? Bo strzelam że ext2 to ty nie masz na tym dysku.

Dysk jest pod NTFS, wczoraj próbowałem wgrać "kmod-usb-storage-extras", zapchało pamięć i nic w routerze nie można było zmienić / ustawić, nie można było edytować żadnych plików itd. Więc znów musiałem przywrócić ustawienia fabryczne i od początku wszystko ustawiać.
Mógłbym spróbować wgrać "sterowniki" do NTFS, ale ile zajmują one miejsca? Nie chcę znów routera zapchać smile

9

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Dużo. Właśnie dlatego nie ma ich domyślnie w systemie dla MR3420 bo nie ma miejsca żeby je zainstalować. Ponieważ i tak żeby dysk udostępnić potrzebujesz zainstalować sambę, ftp czy co tam chcesz a żeby to zrobić musisz najpierw zrobić extroota. A na nim możesz doinstalować już jakie chcesz pakiety z obsługą plików.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Rozumiem. A jeszcze takie pytanie - czy po poprawnym zamontowaniu tego dysku przez USB, istnieje jakaś szansa na udostępnienie tego dysku tak, aby przeczytał go telewizor Samsung (LE46C650) podłączony do routera? W chwili obecnej mogę udostępniać foldery od siebie z komputera, za pomocą programu Samsung Link (dawniej AllShare). Takie udostępnione foldery telewizor widzi normalnie, ale domyślam się że aby działało to bezpośrednio z routera trzeba będzie coś dodatkowo ustawiać? Proszę o potwierdzenie, czy w ogóle będzie to możliwe...

11

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

A powiesz czym to "AllShare" jest? Jeżeli sambą to tak. Jeżeli dlna to tak.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Cezary napisał/a:

A powiesz czym to "AllShare" jest? Jeżeli sambą to tak. Jeżeli dlna to tak.

Prawdopodobnie DLNA (a nawet na pewno) i chyba własnie znalazłem rozwiązanie tutaj: http://eko.one.pl/?p=openwrt-dlna

Tylko, że mój dysk zewnętrzny nie będzie cały czas włączony, tak więc będę musiał pobawić się w uruchamianie usługi po zamontowaniu nośnika: http://eko.one.pl/?p=openwrt-skrypty#ur … zopnieniem

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, choć pewnie jeszcze będę kontynuować ten wątek (ale to jak już zdobędę extroota)

13 (edytowany przez Przmus 2013-06-08 21:32:55)

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

OK, zrobiłem extroot'a. Mój modem: Huawei E372
Chciałbym aby extroot działał przez czytnik kart w modemie.

Extroot zrobił się bez problemu i działa po podłączeniu karty microSD w czytniku USB do routera. Niestety, kiedy karta jest w modemie - extroot bez problemu startuje, a po zalogowaniu się jest coś nie tak (strony nie wczytują się do końca, nie można zalogowac się przez putty).
Wychodzi więc na to, że musiałbym przełączyć jakoś ten modem (czego za bardzo nie chcę robić).
Znalazłem też temat: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=5405
Jeśli dobrze zrozumiałem, to byłoby to rozwiązanie dla mojego modemu.
Tylko co oznacza:

- E372 - wymaga zmiany w skrypcie zmiennej ProductID (P=1446)

Gdzie muszę to ustawić?

EDIT, chodzi o edycje pliku: /lib/preinit/49_usb_modeswitch ?

P=14fe

do:

P=1446

?

Musze dodatkowo coś jeszcze odinstalować?

14

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

W treści skryptu, który dokonuje tego przełączenia, ale uprzedzam, że mam ten sam zestaw i mimo huba zdarzało się, że jednak niespodziewanie przełączał się ponownie i wtedy z extroota był klops... Jeśli jednak - odpukać - takie hece nie wystąpią, to samoemu modemowi zaś zdarza się zawiesić i wtedy pomaga programowe lub ręczne odłączenie portu, a z extrootem na karcie w modemie to też nie najlepszy pomysł.

15 (edytowany przez Przmus 2013-06-08 23:08:32)

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Dzięki smile Póki co działa (czyli mam pamięć + modem). W razie problemów będę korzystał po prostu z czytnika microSD na USB i po problemie (ale to jak dojdzie już usb hub). A teraz zabiorę się do konfiguracji smile

EDIT1:

Wszystko pięknie działa, skonfigurowałem minidlna, telewizor widzi bez problemu.
Teraz chcę zainstalować Sambę, ale nie wiem jak...
Próbowałem sposobu opisanego tutaj: http://rj.net.pl/node/11

root@Gargoyle:~# opkg install samba3
Unknown package 'samba3'.
Collected errors:
* opkg_install_cmd: Cannot install package samba3.

(Oczywiście za pomocą "tego lepszego" opkg: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=6042

Można prosić o jakąś wskazówkę, link gdzie znajdę informacje na temat samby pod Gargoyle?

EDIT2:
Dobra, nieważne. Znów się pospieszyłem przeszukując eko.one.pl dokładnie... http://eko.one.pl/?p=openwrt-samba

Przepraszam za zamieszanie.

16

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Kurczę, przed chwilą najadłem się strachu. Miałem problem z extrootem (minidlna coś zawieszało i restartowało router). Następnie wyjąłem kartę microSD z modemu i myślałem, że system normalnie bez niej wystartuje... I nie wystartował, cały czas migała na routerze druga ikonka od lewej (system). Nie można było dostać się przez putty.
Czy to normalne? Cały czas miałem nadzieję, że w razie jak rozwalę coś na extroocie to router i tak wystartuje... Czy jest to spowodowane: "49_usb_modeswitch"? Jeśli tak to jak to teraz usunąć? Mam możliwość dostania się na oryginalną pamięć flash routera kiedy jestem na extroocie?

17

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Tryb failsafe, opisany na ... eko.one.pl smile. Możesz sobie poprawić cokolwiek zepsujesz. A 49_usb_modeswitch tylko przełącza modem, nic innego nie robi.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

18

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Uff, całe szczęście. Ja próbowałem przytrzymać dłużej wciśnięty przycisk, nie pomyślałem, że trzeba kilka razy smile
Tylko czy to normalne, że bez karty microSD router nie startuje na starej wersji? Nie mogę sobie od tak wyciągnąć nośnika z extrootem i po włączeniu zasilania oczekiwać uruchomienia systemu korzystającego ze "starego" flasha?

19

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Oczywiście że tak, tak właśnie to działa. Jak nie ma nośnika to startuje z tym co ma we flash.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20 (edytowany przez Przmus 2013-06-15 00:18:33)

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Mam pytanie odnośnie HUB'a.
Oczywiście kupiłem chińskie g... bez zasilacza i modem nie potrafił utrzymywać połączenia (restartował się).
Muszę kupić nowego hub'a, tym razem z zasilaczem...
Jakiej mocy i natężenia powinien być zasilacz? Czy wystarczy 1A?

21

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Mnie wystarcza 1A, przy czym hub ma 4 porty, a zajęte są dwa: 1 extroot, 2 modem.
Zdarzają się czasem (nigdy w trakcie połączenia, tylko czasem przy próbie nawiązania) - modem hungups, więc szukam jakiegoś huba, który dałby sobie wyłączyć programowo zasilnie na porcie z modemem. Padło na starczy typ D-Link DUB-H7 (być może też H4?), ale wszędzie mają już tylko nowe, a te nie wspierają sterowania przez hub-ctrl, który polecił Cezary.

22 (edytowany przez Przmus 2013-07-01 15:44:14)

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Witam po dłuższej przerwie smile
W końcu zakupiłem HUB z dodatkowym zasilaczem i zabieram się za konfigurację sprzętu. Niestety pojawiły się komplikacje:
Zainstalowałem:

# opkg install ntfs-3g

Po restarcie routera dysk zewnętrzny został wykryty automatycznie. Po odłączeniu dysku (przyciskiem zasilania) normalnie zniknął z folderu /mnt/sdb1
Po ponownym włączeniu dysku - nie został on wykryty automatycznie... Czyli przy każdym podłączaniu dysku będę musiał restartować router?
Czytałem w temacie: http://eko.one.pl/?p=openwrt-hdd
o "Uruchamianiu serwisu przy podłączeniu dysku", ale tutaj chodzi bardziej o minidlna itd.
Niemniej wnioskuję z tego, że mój dysk powinien zostać automatycznie wykryty po podłączeniu?

Tak wygląda konfiguracja pliku /etc/config/fstab

config global 'automount'
    option from_fstab '1'
    option anon_mount '1'

config global 'autoswap'
    option from_fstab '1'
    option anon_swap '0'

config mount
    option target '/overlay'
    option device '/dev/sda98'
    option fstype 'ext4'
    option options 'rw,noatime'
    option enabled '0'
    option enabled_fsck '0'

config swap
    option device '/dev/sda99'
    option enabled '0'

23

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Ale masz gargoyle czy czyste openwrt?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

24

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Oczywiście gargoyle PL 1.5.10.1 (niedługo zrobię aktualizację, ale najpierw chcę się nauczyć jak wszystko skonfigurować).
Tutaj jest Log:

Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 kern.err kernel: [ 1201.930000] Buffer I/O error on device sdb1, logical block 786433
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 kern.err kernel: [ 1201.940000] Buffer I/O error on device sdb1, logical block 786433
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 kern.err kernel: [ 1201.950000] Buffer I/O error on device sdb1, logical block 786433
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 kern.err kernel: [ 1201.960000] Buffer I/O error on device sdb1, logical block 786433
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:22 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:24 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:27 TL-MR3420 kern.warn kernel: [ 1207.180000] quiet_error: 10 callbacks suppressed
Jul  1 16:41:27 TL-MR3420 kern.err kernel: [ 1207.180000] Buffer I/O error on device sdb1, logical block 786433
Jul  1 16:41:27 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:27 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Jul  1 16:41:31 TL-MR3420 kern.err kernel: [ 1210.760000] Buffer I/O error on device sdb1, logical block 786433
Jul  1 16:41:31 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Jul  1 16:41:31 TL-MR3420 daemon.notice ntfs-3g[2097]: Failed to read of MFT, mft=5 count=1 br=-1: Input/output error
Success

25

Odp: Gargoyle - Pytania odnośnie rozdzielacza USB, Drukarki i dysku zewn.

Masz błędy na ntfs. Sprawdź system plików.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.