1

Temat: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Hej!

Wiecie czy można i ew. jak sterować obrotami wentylatora w Compal'u ? Na Win da sie takie cos zrealizować przez NHC, i zastanawia mnie jak z sprawa wyglada na linuxie.

Znalazlem w sieci cos o ThinkPad'zi, ma taka mozliwosc przez swoj modul:
http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_control_fan_speed

Czy da się coś takiego zaimplementować w compal-laptop module ? Jeżeli tak, to jak to zrobic?:)

Pozdrawiam wink

2

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Nie pamiętam już szczegółów, tam chyba była cyklicznie zmieniana temperatura (znaczy się wpis w ec) w inny, przez co system myślał że jest cieplej/zimniej i automatycznie sterował obrotami. Bezpośredniego sterowania wentylatorem nie było. Nie był to super czysty sposób, ale działał. Tak, dało by się to zrobić. A jak? Pisząc odpowiedni moduł/kod do obsługi tego.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Cezary napisał/a:

Nie pamiętam już szczegółów, tam chyba była cyklicznie zmieniana temperatura (znaczy się wpis w ec) w inny, przez co system myślał że jest cieplej/zimniej i automatycznie sterował obrotami. Bezpośredniego sterowania wentylatorem nie było. Nie był to super czysty sposób, ale działał. Tak, dało by się to zrobić. A jak? Pisząc odpowiedni moduł/kod do obsługi tego.

A mógłbyś podać więcej szczegółów? Niestety nie mam bardzo dużo doświadczenia w sferze sprzętu, tylko w sumie tyle co na studiach programowanie urządzeń peryferyjnych. Chciałbym taki moduł napisać ale nie bardzo wiem z której strony to ugryźć smile

4

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Przeszukaj forum netbookcheck.pl tam był podawany kod źródłowy który za to odpowiada. Ze trzy lata temu to widziałem...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Taki moduł już został napisany i dziwię się czemu nie został jeszcze dodany do modułu compal-laptop.
http://kerneltrap.org/mailarchive/linux … 22/4562024
Posiadam JHL90 i z tym patchem do comapl-laptop kontrola obrotów wentylatora + parę innych dodatków działają dobrze.

6

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

7th_tzat napisał/a:

Taki moduł już został napisany i dziwię się czemu nie został jeszcze dodany do modułu compal-laptop.
http://kerneltrap.org/mailarchive/linux … 22/4562024
Posiadam JHL90 i z tym patchem do comapl-laptop kontrola obrotów wentylatora + parę innych dodatków działają dobrze.

A jak sie tym posługiwac? spatchowalem jajko, zaladowalem modul, ale jak kontrolować np te obroty wentylatora?

7 (edytowany przez 7th_tzat 2010-06-30 12:06:24)

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

gucio napisał/a:
7th_tzat napisał/a:

Taki moduł już został napisany i dziwię się czemu nie został jeszcze dodany do modułu compal-laptop.
http://kerneltrap.org/mailarchive/linux … 22/4562024
Posiadam JHL90 i z tym patchem do comapl-laptop kontrola obrotów wentylatora + parę innych dodatków działają dobrze.

A jak sie tym posługiwac? spatchowalem jajko, zaladowalem modul, ale jak kontrolować np te obroty wentylatora?

Jeżeli po poleceniu sensors widzisz coś podobnego do:

compal-laptop-isa-0000
Adapter: ISA adapter
fan1:           700 RPM

to oznacza, że wszystko działa jak należy. Wystarczy że uruchomisz pwmconfig

# pwmconfig

, który poprowadzi cię przez konfigurację kiedy i jak ma się załączać wentylator. Możesz oczywiście ustawić konfigurację ręcznie w /etc/fancontrol. Po skonfigurowaniu wystarczy uruchomić fancontrol:

#/etc/rc.d/fancontrol start

Jeżeli wszystko działa jak należy, dodaj fancontrol do /etc/rc.conf (lub odpowiednika w dystrybucjach innych niż Arch) aby demon ładował się przy starcie, jeżeli nie, pozostaje ręczna konfiguracja /etc/fancontrol i restart fancontrol. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by użyć czegoś innego niż fancontrol.
Można też ręcznie kontrolować wentylator poprzez:

# echo x > /sys/devices/platform/compal-laptop/hwmon/hwmon0/device/pwm1

tylko trzeba się upewnić, że /sys/class/hwmon/hwmon0/device/pwm1_enable jest 1, co uzyskujemy przez:

# echo "1" > /sys/class/hwmon/hwmon0/device/pwm1_enable

x jest liczbą całkowitą z zakresu 0-255. Ścieżka może się różnić

Powrót do sterowania automatycznego z płyty głównej uzyskujemy przez:

# echo "2" > /sys/class/hwmon/hwmon0/device/pwm1_enable

Bluetooth, Wifi kontrolujesz przez rfkill jak wcześniej, czyli:

# rfkill block/unblock x

gdzie x może być all, wifi, wlan, bluetooth, uwb, ultrawideband, wimax, wwan, gps, fm

Reszta związana z power managment jest rozpoznawana i kontrolowana przez demony (acpi, powerdevil, pm-utils, itp. w zależności kto czego używa)

Jeżeli masz inny model niż JHL90 to zmiana .callback = dmi_check_cb na .callback = dmi_check_cb_extra w dmi_system_id __initdata compal_dmi_table[] powinna pomóc, choć nie wiem czy ktoś testował ten moduł na czymś innym niż JHL90.

8

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Ok, zmieniłem na .callback = dmi_check_cb na .callback = dmi_check_cb_extra dla Compala FL90, jedyny problem to taki ze

sensors nie zwraca mi prędkości obrotów, przez co nie mogę skonfigurować pwmconfig:

sensors
compal-laptop-isa-0000
Adapter: ISA adapter
fan1:             0 RPM
CPU_TEMP:       +56.0°C                                   
CPU_TEMP_LOCAL: +50.0°C                                   
CPU_DTS:        +56.0°C                                   
NorthBridge:     +0.0°C                                   
VGA_TEMP:        +0.0°C                                   
SKIN_TEMP90:     +0.0°C                                   

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:      +56.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C) 

coretemp-isa-0001
Adapter: ISA adapter
Core 1:      +55.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C) 

Jest może jakaś dokumentacja do FL90 (coś podobnego jak można znaleźć dla JHL 90 )? może informacje o RPM są pod innym adresem? Wie ktoś jak to poprawić?

Pozdrawiam,
Patryk

9

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Tak trochę poeksperymentowałem i działa ustawianie manualne prędkości przez pwm1_enable i pwm1 smile Faktycznie fajnie byłoby to dorzucić do modułu compal-laptop smile

uff, teraz mogę pracować, wymieniłem sobie w mojej fl90 grafikę GF (znana dość wada - zimne luty) na Radka i problem był z dość wysoką temperaturą. Teraz chociaż mam te 49-52 st przy takiej (dość wysokiej) temperaturze powietrza. Co prawda wentylator działa na max obrotach, ale jakoś mi hałas nie przeszkadza:)

Ps. Wiecie może gdzie mogę znaleźć service manual do fl90 ? coś takiego jak krąży w sieci do JHL90.

10 (edytowany przez 7th_tzat 2010-07-01 10:44:53)

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Nie musisz ręcznie ustawiać, jeżeli działa ustawianie przez pwm1. Zerknij sobie na skrypt /usr/sbin/fancontrol (może być gdzieś indziej) i zmodyfikuj według własnych potrzeb by nie czytał rpm tylko ustawiał pwm1 w zależności od temperatury. Ja zmodyfikowałem sobie go tak by temperatura z czujnika procesora wpadając w jeden z czterech podawanych w /etc/fancontrol przedziałów temperatur  ustawiała na sztywno określone pwm dla danego przedziału. Dlaczego tak zrobiłem? Bo zależność RPM(pwm1) nie jest w JHL90 funkcją rosnącą
http://img716.imageshack.us/img716/1829/26589527.png
czasami po prostu fancontrol wyliczał pwm akurat idealnie w te piki, co strasznie mnie wkurzało. Teraz mam błogą ciszę, brak gwałtownych zmian wentylatora i niskie temperatury.

Co do przegrzewania twojego fl90. Czyściłeś go dobrze z kurzu, zmieniałeś pastę? Podstawka chłodząca też powinna pomóc. W moim przypadku podstawka (Zalman NC2000) odjęła 12 stopni na grafie na minimalnych obrotach pod obciążeniem. Jest na tyle wydajna, że w idle wentylator JHL90 nie musi działać a sama jest praktycznie niesłyszalna.

Z tym brakiem wyniku RPM w FL90 to może po prostu nawet nie ma takiej fizycznej możliwości, jedynie szacowanie na podstawie napięcia. Nie mniej zmiana adresu to chyba jedyna droga. Co do service manual FL90 to jedynie mogę potwierdzić jego istnienie bo parę lat temu przewinął mi się przez dysk.

Ps. 49-52 st toż to przecież mało. U mnie w stresie grafika dochodzi do 89 (9600m GT) a procek 67 (T9400). Naprawdę nie szkoda Ci ciszy? wink

11

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Koledzy może pomożecie. Zgodnie z tematem postu starałem się uruchomić odczyt i regulacje obrotów wentylatora w moim JFL92. Doczytałem się że wymagane jest do tego posiadanie kernela z pachem compal-laptop związku z tym zaktualizowałem jajko do wersji 2.6.36.1 gdzie ten patch jest zawarty domyślnie (w wersji drivera 0.2.7). Jednak mimo tego po wykonaniu polecenia sensors-detect i restarcie /etc/init.d/module-init-tools polecenie sensors zwraca mi jedynie temperaturę rdzeni procesora. Dodatkowo dodam że compal-laptop jest załadowany po restarcie systemu w wersji 0.2.7 sprawdzone i potwierdzone.

Czy ktoś ma jakiś pomysł w czym może być problem? Prosiłbym również o wysłanie rezultatów polecenia lsmod może brak u mnie jakiegoś modułu.

Dodatkowe informacje:
Laptop Copmal JFL92 z Biosem w wersji 1.18 system Ubuntu 10.10


P.S. Czy u was system zachowuje się podobnie jak w tym poście bo ja niestety doświadczam takiego samego zachowania. Wydaje mi się że wszystkie problemy wiążą się z ACPI.

12

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Jak tam miałem. Okazało się że winny jest dvd, a dokladnie z resetowaniem magistrali ide. (dysk jest sata,ale dvd na ide). Ponieważ nie używam dvd za często, usunięcie modułów ide (piix, ide-mod-cd i cdrom) rozwiązało problem.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Z tego co zauważyłem Cezary to chyba jesteś autorem tego drivera czy planujesz dalej go rozwijać ulepszać? Chociażby usunąć tego buga z ide.

Tak w ogóle to wielki wielki podziw i ukłon za stworzenie tego sterownika:)

14

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Szczerze - sprzęt jest na tyle stary już technologiczne że nie wiem czy jest sens tym się bawić. dvd uzywam moze 2 razy na rok. Ponad to - wcale nie jestem pewien czy nie jest to wina samego napędu dvd. Jakoś nigdy nie zdobyłem sie na kupienie nowego bo niepotrzebuję.

Tak, ja jestem pierwszym autorem tego.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Cezary jeżeli to nie problem to powiedz jak usunąć podane przez ciebie moduły bo lsmod nie zwraca mi ich (czyżby były one w kompilowane w jajko?).

Proszę o wyrozumiałość bo przygodę z Linux'em dopiero rozpoczynam:)

16

Odp: Sterowanie obrotami wentylatora - compal

Ja mówię o FL90 - nie wiem jakw JFL92. Ponieważ to lekko inna konstrukcja byc może Ty masz juz wszystko na sata - ale jezeli masz problem z napędem to w logach to będziesz widział.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.