1

Temat: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

Witam.
Na wstępie chciałem powiedzieć, że jestem bardzo początkujący jeśli chodzi o Linuxa. Zawodowo zajmuje się elektroniką i dotychczas nie musiałem korzystać z niego. Obecnie za zadanie mam rozkminić ewentualne użycie Embedded Linuxa na platformie MMnet1002. Czytałem trochę o Linuxie, ale taki zastrzyk wiedzy jaki dostałem w 2 tygodnie tak mi namieszał w głowie, że już nic nie wiem.
Przejdę może do rzeczy. Na początek chciałbym stworzyć prosty serwerek WWW. MMnet1002 ma wgranego OpenWrt, z uruchomieniem serwera przez usługę httpd nie mam problemu. Jednak chciałbym, żeby system po restarcie od razu skonfigurował sobie taki serwer. Ogólnie wszędzie zaleca się korzystanie z wpisów w pliku rc.local, ale ja takiego nie mam. Mam pliki w katalogu /etc/rc.d i jak mniemam one służą do inicjacji przy starcie. Jest tam np. plik S50httpd i zawiera "jakąś tam" konfigurację i widocznie jest to już wywoływane (jeśli będzie potrzeba to go zamieszczę). Podsumowując chciałbym żeby po starcie systemu uruchamiany był httpd z moimi parametrami, a nie wiem czy w ogóle dobry kierunek poszukiwań obrałem. Przepraszam wszystkich czytających ten post. Wiem, że najpierw powinienem przeczytać kilka książek i poczekać aż wiedza się ułoży, ale nie mam na to niestety czasu...

2

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

Masz /etc/config/httpd? Jak tak to tam konfigurujesz. Ja nie - to masz zrobić skrypt startowy który się uruchamia. Inna sprawa to wersja tego openwrt. Pokaż wynik to Ci powiem co i jak.

cat /etc/banner
opkg list_installed

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

Tak mam ten plik /etc/config/httpd.
A oto co dostałem po wywołaniu poleceń:

root@MMnet:/# cat /etc/banner
  _______                     ________        __
 |       |.-----.-----.-----.|  |  |  |.----.|  |_
 |   -   ||  _  |  -__|     ||  |  |  ||   _||   _|
 |_______||   __|_____|__|__||________||__|  |____|
          |__| W I R E L E S S   F R E E D O M
 KAMIKAZE (bleeding edge, r13340) -------------------

 Propox MMnet1000
  www.propox.com
 ---------------------------------------------------
root@MMnet:/# opkg list_installed
base-files-atUBI: scrubbed PEB 14, data moved to PEB 172
91 - 13-r13340 - 
busybox - 1.11.3-2 - 
dropbear - 0.51-2 - 
hotplug2 - 0.9+r102-2 - 
hwclock - 2.13.0.1-2 - 
kernel - 2.6.25.20-at91-1 - 
kmod-crc-ccitt - 2.6.25.20-at91-1 - 
kmod-ppp - 2.6.25.20-at91-1 - 
kmod-pppoe - 2.6.25.20-at91-1 - 
libgcc - 4.1.2-13 - 
libiw - 29-2 - 
libnl - 1.1-1 - 
libuci - 0.6.4-1 - 
opkg - 4564-1 - 
uci - 0.6.4-1 - 
uclibc - 0.9.29-13 - 
udevtrigger - 106-1 - 
wireless-tools - 29-2 - 
zlib - 1.2.3-5 - 

4

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

Wiec to zwykłe kamikaze, na dodatek bardzo stare. Cała konfiguracja jest w /etc/config/httpd, wystarczy tam tylko dodać odpowiednią sekcję i dać

/etc/config/httpd enable

Poczytaj o tym:
http://eko.one.pl/?p=openwrt-http
http://eko.one.pl/?p=openwrt-php

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

Po pierwsze dziękuję za odpowiedzi. Poczytałem Twoich artykułów i spróbowałem wklepać (przekleić) coś takiego do pliku /etc/config/httpd

uci add httpd httpd
uci set httpd.@httpd[-1].port=8080
uci set httpd.@httpd[-1].home=/czaro
uci commit httpd
/etc/init.d/httpd start

No i wywołując stronkę to nie działa. Dodam, że poniższe wywołanie za to działa dobrze i strona, którą dałem do katalogu /czaro ładuje się

httpd -h /czaro -p 8080

Być może robię jakiś głupi uczniowski błąd, zatem proszę ewentualnie o wybaczenie. A pisząc o "enable" to chodziło o /etc/init.d/httpd enable ? Dzięki za poświęcony czas.

6

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

Jak zrobisz /etc/init.d/httpd start widzisz uruchomione procesy httpd? (ps zrób)

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

Niestety nie.

8

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

Pokaż cat /etc/config/httpd

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

uci add httpd httpd
uci set httpd.@httpd[-1].port=8080
uci set httpd.@httpd[-1].home=/czaro
uci commit httpd
/etc/init.d/httpd start

10

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

Nie smile te polecenia masz z konsoli wydać, nie umieścić w tym pliku...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

Wiedziałem, że coś sknociłem. Swoją drogą wpisując to w konsoli, dostaje:

root@MMnet:/# uci add httpd httpd
uci: Parse error (invalid command) at line 1, byte 0

Czyli coś nie tak (?)

12

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

rm /etc/config/httpd
touch /etc/config/httpd

i dopiero.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

Dziękuję bardzo Cezary !
Gratuluje wiedzy i dziękuję za pomoc. Wstukałem te polecenie do konsoli wyeksportowałem i wpisałem do /etc/config/httpd. Wszystko teraz działa, ale pewnie już niedługo znów pojawi się dla mnie problem nie do przeskoczenia tongue
Nie chcąc zamykać jeszcze tematu, chciałbym jeszcze spytać o ewentualną możliwość autostartu innych programów. Mam na przykład program który miga diodą (nie jest to żaden moduł do jądra). Jak mógłbym to łatwo zrobić żeby w autostarcie się to włączyło ? Jeszcze raz dziękuję.

14

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

http://eko.one.pl/?p=openwrt-skrypty#sk … ciesystemu smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

PS. Sugeruję żebyś czym prędzej zrobił upgrade do bieżącej wersji OpenWrt Backfire. Ma wiele udogodnień i poprawek, a możesz mieć problemy które zostały już dano rozwiązane.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

16

Odp: [Początkujący] MMnet1002 + OpenWrt, Serwer HTTP

przepraszam że odświeżam stary temat ale ile to mmnet ma wejść / wyjść

pozdrawiam