1 (edytowany przez Cezary 2013-11-30 17:48:13)

Temat: Odkrywanie Ameryki na nowo...

... czyli jak uczynić system jeszcze lepszym.

Tło problemu: bliżej zorientowani czytelnicy forum wiedzą, że po wielu latach używania Debiana wymieniłem go na LinuxMint. Jest to pochodna Ubuntu, która dokłada swoje rzeczy do systemu żeby być jeszcze bardziej przyjazna użytkownikowi. Ale... zawsze jest jakieś ale i zawsze można coś ulepszyć. Niektóre rzeczy wychodzą w codziennym użytkowaniu systemu. Oto rozwiązania niektórych denerwujących mnie rzeczy (uwagi dotyczą Linux Mint 12 x86_64. W innych być może już to zostało rozwiązane w jakiś sposób).

Ukrywanie partycji w nautilusie
Na laptopie mam preinstalowanego Windowsa 7. Został na dysku tylko po to, że móc bezproblemowo aktualizować bios w laptopie. Niestety Windows7 jest na tyle udziwniony, że podczas instalacji robi małą partycję (100MB w moim przypadku) o nazwie "Zastrzeżone przez system", która niepotrzebnie wyświetla się w nautilusie. Może też być partycja recovery, która też nie jest potrzebnie wyświetlana. Pomijając fakt dlaczego tak zostało zrobione w niczym to nie przeszkadza a jednak denerwuje. Rozwiązanie to ukrycie tych niepotrzebnych partycji. Tworzymy plik (jako root!) o nazwie /etc/udev/rules.d/99-hide-disks.rules i zawartości

KERNEL=="sda1", ENV{UDISKS_PRESENTATION_HIDE}="1"

(w systemach nie ubuntupochodnych może się to nazywać DKD_PRESENTATION_HIDE). sda1 to oznaczenie partycji a można ją odczytać poleceniem

sudo blkid

Przy okazji wyświetlają się też opisy partycji. Restart i ostatecznie mamy brak wyświetlania partycji w nautilusie.

Poziom jasności ekranu
Z jakiegoś powodu, mimo poprawnego ustawienia w opcjach zasilana, po starcie systemu (dotyczy to także biosu) zawsze jasność ekranu jest ustawiona na 100%. Kolejna irytująca sprawa. Można sobie w każdej chwili zmniejszyć to do wymaganego poziomu, ale wolałbym żeby robiło się to "samo". W moim przypadku wystarczyła linia:

echo 2 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

umieszczona jako pierwsza w pliku /etc/rc.local. System co prawda nadal startuje z maksymalną jasnością, ale przynajmniej po starcie jest zmniejszana do poziomu jaki potrzebuję.

Dźwięk przez HDMI
Mój nowy laptop posiada wyjście HDMI. Działa ono "od ręki" po dołączeniu do telewizora, ale... nie ma dźwięku na TV, jest on nadal w głośniach komputera. Problem jest oczywiście w sterownikach audio które trzeba poinformować że dźwięk ma iść na HDMI. Rozwiązanie problemu można znaleźć w wątku: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?p … 89#p170289 - tworzymy sobie skrypt na pulpicie, dzięki któremu po jednym kliknięciu przełączamy dźwięk na HDMI lub głośniki. Proste ale skuteczne (pytanie czemu tego nie ma w opcjach dźwięku w gnome...)

Wydruk do PDFa nie działa
Ściśle ujmując działa, ale generuje białą stronę i tyle. Znany błąd od poprzedniej wersji którego z jakiegoś powodu nie poprawili. Rozwiązanie:

apt-get --purge remove cups-pdf
apt-get install cups-pdf

Tak smile, z jakiegoś powodu to co jest standardowo w instalacji jest "inne". Po ponownej instalacji wszystko działa, z tą różnicą ze pliki pdf trafiają do folderu PDF. Jeżeli mają być w głównym katalogu użytkownika to w pliku /etc/cups/cups-pdf.conf zmieniamy jedną z linii na

Out ${HOME}

"Ostre" czcionki
Ubuntu (i Mint) domyślnie dostarczają swoje czcionki. Są one tak ustawione, że mamy ładny antyaliasing, co w niektórych przypadkach nie wygląda za dobrze (czcionki są "rozmyte" i lekko nieczytelne). Może to strasznie denerwować. Rozwiązanie - zainstalować należy ten pakiet: http://launchpad.net/clearfonts/trunk/0 … .1_all.deb
Warto jeszcze ustawić czcionkę systemową na np. Verdanę i mamy ładne ostre czcionki, zarówno w systemie jak np. w przeglądarce.

LinuxMint 13 / Ubuntu 12.04

F10 nie działa
Oczywiście Ubuntu musiało zrobić coś po swojemu. Tym razem obsługa F10 - nawet jeżeli wyłączony w gnome-terminal obsługę tego klawisza, to i tak po jego naciśnięciu pojawia się menu podręcznie (w przypadku gnome-terminala) lub otwiera pierwsze menu (np. w przypadku gedit). Czy naprawdę twórcy Ubuntu nie używają MC i nie zauważają że ten przycisk jest potrzebny? Pozbycie się tego denerwującego elementu - wykonujemy w konsoli to:

mkdir -p ~/.config/gtk-3.0
cat<<EOF > ~/.config/gtk-3.0/gtk.css

@binding-set NoKeyboardNavigation {
     unbind "<shift>F10"
}

* {
     gtk-key-bindings: NoKeyboardNavigation
}

EOF

Pomysł z https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour … omments/18

LinuxMint 16 / Ubuntu 13.10

Naciśnięcie przycisku power zawsze wyłącza komputer
Jeżeli używany jest Cinnamon to nie jest sprawdzane czy jest on uruchomiony. Wystarczy do /etc/apci/powerbtn.sh dodać w  linii 9

PMS="$PMS cinnamon-settings-daemon"

LinuxMint 17 / Ubuntu 14.04

Słuchawki lub głośniki bluetooth nie działają
Można połączyć je bez problemu, ale nie odtwarza dźwięku. Upewniamy się że w pliku /etc/bluetooth/audio.conf mamy:

[General]
Disable=Socket
Enable=Media,Source,Sink,Gateway,Headset,Control
HFP=false

Instalujemy pavucontrol, w zakładce konfiguracja dla danego zestawu głośnikowego lub słuchawek wybieramy profil A2DP

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2 (edytowany przez jzef 2019-06-23 07:36:13)

Odp: Odkrywanie Ameryki na nowo...

Cezary napisał/a:

Niestety Windows7 jest na tyle udziwniony, że podczas instalacji robi małą partycję (100MB w moim przypadku) o nazwie "Zastrzeżone przez system", która niepotrzebnie wyświetla się w nautilusie.

Win7 można zainstalować na jednej partycji - wystarczy w czasie instalacji gdy wyświetli się pierwszy ekran ustawień (wybór języka, format godziny) wejść do linii poleceń przez Shift+F10 i za pomocą diskpart stworzyć partycję np. 20GB (20480MB):

select disk 0
clean
create partition primary size=20480
active
exit

https://obrazki.elektroda.pl/1232631200_1561271111_thumb.jpg
Po stworzeniu partycji zamykamy okno CMD i kontynuujemy instalację.

P.S. Win7 64-bit obsługuje UEFI i w tym trybie nie da się zrobić takiego myku - tylko stary BIOS lub tryb Legacy BIOS albo CSM.