726 (edytowany przez Payti 2026-06-18 20:20:31)

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

@IceG skompilowałem testowo przy pomocy QSDK-12.2.x.xxx.xxx build z NSS dla Redmi AX3000 na IPQ5018 (z dostępnego .dts'a), wkompilowane jest NSS FW.12.2-156, gdzieś tam znalazłem, że jest ono najlepsze dla starszych IPQ5018 (wiadomo MESH'a nie będzie, ale reszta tak). Jest na kernelu 5.4.213, w obraz .bin wkompilowało się co trzeba jeśli chodzi o NSS'a.
Jak masz ochotę podrzucić .dts/.dtsi oraz deklarację DEVICE do Makefile od Xunisona mogę Ci na próbę także taki build z NSS skompilować na testy ...

Banana Pi BPI-R3 + SFP GPON ONT Nokia G-010S-A + LTE FIBOCOM L860-GL-16 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.71)
Zyxel T56 EX5601-T1 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.85)
Xiaomi AX3600 (OpenWrt NSS SNAPSHOT, kernel 6.12.92)
OpenWRT NSS builds for Xiaomi AX3600 by @Payti

727 (edytowany przez IceG 2026-06-19 15:51:46)

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Payti napisał/a:

@IceG skompilowałem testowo przy pomocy QSDK-12.2.x.xxx.xxx build z NSS dla Redmi AX3000 na IPQ5018 (z dostępnego .dts'a), wkompilowane jest NSS FW.12.2-156, gdzieś tam znalazłem, że jest ono najlepsze dla starszych IPQ5018 (wiadomo MESH'a nie będzie, ale reszta tak). Jest na kernelu 5.4.213, w obraz .bin wkompilowało się co trzeba jeśli chodzi o NSS'a.
Jak masz ochotę podrzucić .dts/.dtsi oraz deklarację DEVICE do Makefile od Xunisona mogę Ci na próbę także taki build z NSS skompilować na testy ...

Ogolnie wszystko jest dostepne na githubie, problem w tym ze ktos tu juz chyba kompilowal takiego skladaka bez pomyslnego efektu. Zapewne trzeba dostosowac dts pod wymagania starszego kernela, bo to co teraz jest to moja prowizorka na aktualne wydanie ktora o dziwo przypadkiem dziala.

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

728

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Ja w sumie nie mam Xunisona, pomyślałem sobie, że warto by jednak przetestować NSS'a na nim tym bardziej, że są kompilacje z QSDK z działającym NSS z powodzeniem na IPQ5018 ...

Banana Pi BPI-R3 + SFP GPON ONT Nokia G-010S-A + LTE FIBOCOM L860-GL-16 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.71)
Zyxel T56 EX5601-T1 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.85)
Xiaomi AX3600 (OpenWrt NSS SNAPSHOT, kernel 6.12.92)
OpenWRT NSS builds for Xiaomi AX3600 by @Payti

729 (edytowany przez IceG 2026-06-19 16:03:49)

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Odnosniki są do zrodel jak masz ochote powalczyc
https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php? … 43#p332343

To by też moglo posłużyć za szkielet kompilacji
https://github.com/Wallystech/openwrt_DR5018
Ale mam zacmienie jak patrze na te pliki i nie moge się tam plikow dts doszukać.

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

730

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

W QSDK masz dts-y tylko do referencyjnych płyt Qualcomma. Jak by dodać własny dts to na 99 procent się nie skompiluje. Poza tym, przecież stockowy obraz jest na kernelu 5.4 i ma nss, więc po co jeszcze raz to robić ? Wystarczy odinstalować niepotrzebne pakiety i tyle.

GL I.Net GL-MT6000 | GL I.Net GL-MT3000 (Beryl AX)| Banana Pi BPI-R4 | Banana PI BPI-R3 | Quantum Fiber W1700K | Zyxel T-56 | Linksys MX8500 | Linksys MX6200 | Linksys MX5300 | Linksys MX4300 | Linksys SPNMX42 (MX4200v2 ) | Linksys MX4200 V1 x2 | Linksys WHW03 V2 | Linksys WHW01 | Netgear R6220 | Zyxel SCR50AXE

731

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

lukasz3134 napisał/a:

Poza tym, przecież stockowy obraz jest na kernelu 5.4 i ma nss, więc po co jeszcze raz to robić ? Wystarczy odinstalować niepotrzebne pakiety i tyle.

Na moje to bardziej chodzi o sam fakt powtorzenia dzialajacego obrazu na wlasnych warunkach, pakietach. Moze jest to samo, ale mamy na to wiekszy wplyw.

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

732

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Rozumiem, tylko problem w tym że zamiast iść do przodu to byś się cofał. A weź teraz dostosuj dts i inne rzeczy pod kernel 5.4. A technicznie mówiąc, to juz nie było by OpenWRT tylko QSDK. Na razie po prostu nie będzie NSS i tyle. Ja też juz pisałem do kolejnej osoby która się na tym zna, ale jak zwykle, brak odzewu, przynajmniej na razie.

GL I.Net GL-MT6000 | GL I.Net GL-MT3000 (Beryl AX)| Banana Pi BPI-R4 | Banana PI BPI-R3 | Quantum Fiber W1700K | Zyxel T-56 | Linksys MX8500 | Linksys MX6200 | Linksys MX5300 | Linksys MX4300 | Linksys SPNMX42 (MX4200v2 ) | Linksys MX4200 V1 x2 | Linksys WHW03 V2 | Linksys WHW01 | Netgear R6220 | Zyxel SCR50AXE

733

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

IceG napisał/a:

Na moje to bardziej chodzi o sam fakt powtorzenia dzialajacego obrazu na wlasnych warunkach, pakietach. Moze jest to samo, ale mamy na to wiekszy wplyw.

Dokładnie ...

Banana Pi BPI-R3 + SFP GPON ONT Nokia G-010S-A + LTE FIBOCOM L860-GL-16 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.71)
Zyxel T56 EX5601-T1 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.85)
Xiaomi AX3600 (OpenWrt NSS SNAPSHOT, kernel 6.12.92)
OpenWRT NSS builds for Xiaomi AX3600 by @Payti

734

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

lukasz3134 napisał/a:

A technicznie mówiąc, to juz nie było by OpenWRT tylko QSDK. Na razie po prostu nie będzie NSS i tyle. Ja też juz pisałem do kolejnej osoby która się na tym zna, ale jak zwykle, brak odzewu, przynajmniej na razie.

Pytanie czy obecne obrazy dopakowane nss to jeszcze OpenWrt, wystarczy spojrzeć na ilość pakietow, ktore musza być dodane aby magiczny procesor sieciowy dzialal.

No nic, moze kiedyś coś się odmieni i ktoś to "odblokuje".

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

735 (edytowany przez Payti 2026-06-19 16:49:20)

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

lukasz3134 napisał/a:

... Jak by dodać własny dts to na 99 procent się nie skompiluje.

Nic podobnego, właśnie w QSDK 12.2 na bazie dodanego własnego .dts skompilował się build z NSS z powodzeniem dla Redmi AX3000 na IPQ5018.

Także bez problemu można dodać własny .dts/.dtsi dodać DEVICE dla Makefile gdzie trzeba, zdeklarować co ma zbudować i bez problemu kompiluje co trzeba...

Banana Pi BPI-R3 + SFP GPON ONT Nokia G-010S-A + LTE FIBOCOM L860-GL-16 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.71)
Zyxel T56 EX5601-T1 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.85)
Xiaomi AX3600 (OpenWrt NSS SNAPSHOT, kernel 6.12.92)
OpenWRT NSS builds for Xiaomi AX3600 by @Payti

736

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

No fajnie że się kompiluje, ale bez przetestowania na sprzęcie to wróżenie z fusów. Zresztą, nie ma co marudzić, na razie trzeba po prostu zaakceptować taki stan rzeczy. Poza tym, nawet jak kiedyś powstanie nss na ipq5018 na nowych kernelach, to przecież nie będzie oznaczało, że ten router będzie osiągał niewiadomo jak kosmiczne wyniki na mobilnym internecie. Będzie w pełni offloadowane wifi i ethernet ale na pewno nie modem, bo tym to będzie musiał się już ktoś zająć.

GL I.Net GL-MT6000 | GL I.Net GL-MT3000 (Beryl AX)| Banana Pi BPI-R4 | Banana PI BPI-R3 | Quantum Fiber W1700K | Zyxel T-56 | Linksys MX8500 | Linksys MX6200 | Linksys MX5300 | Linksys MX4300 | Linksys SPNMX42 (MX4200v2 ) | Linksys MX4200 V1 x2 | Linksys WHW03 V2 | Linksys WHW01 | Netgear R6220 | Zyxel SCR50AXE

737 (edytowany przez Payti 2026-06-19 21:46:23)

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Ja pisałem o działającym  i przetestowanym obrazie dla Redmi AX3000 dla IPQ5018 z kompilacji QSDK.
Co będzie w przyszłości na IPQ50xx to sie okaże, na teraz można zrobić sobie NSS'a na QSDK.
Przyszłościowe to EDMA-NSS jest, może się rozwinie też na starsze IPQ, naradzie ogarnia IPQ807x.

Banana Pi BPI-R3 + SFP GPON ONT Nokia G-010S-A + LTE FIBOCOM L860-GL-16 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.71)
Zyxel T56 EX5601-T1 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.85)
Xiaomi AX3600 (OpenWrt NSS SNAPSHOT, kernel 6.12.92)
OpenWRT NSS builds for Xiaomi AX3600 by @Payti

738

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Problem z IPQ5018 jest taki, że jest to hybryda między EDMAv1 a EDMAv2. Ma silnik PPE ale sterowany z poziomu rdzenia NSS (w EDMAv2 PPE jest obsługiwane sterownikiem kmod-qca-ppe). Dla NSS trzeba ładować zamknięty sterownik a źródła nie są dostępne (tak jak były dla EDMAv1).
Przy nowym podejściu zdecydowano się na użycie dwmac dla IPQ5018 a to zamyka drogę do akceleracji: https://github.com/openwrt/dwmac-ipq5018
Dla EDMAv1 jest już próba uruchomienia NSS w nowym podejściu: https://github.com/JuliusBairaktaris/openwrt-nss-edma

739

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

I nawet EDMA-NSS działa całkiem spoko już na IPQ807x ... np. do potestowania:

-->> https://github.com/Payti/Qualcommax_EDM … s/releases

Tak na DWMAC akceleracji dla IPQ50xx nie bedzie.

Banana Pi BPI-R3 + SFP GPON ONT Nokia G-010S-A + LTE FIBOCOM L860-GL-16 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.71)
Zyxel T56 EX5601-T1 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.85)
Xiaomi AX3600 (OpenWrt NSS SNAPSHOT, kernel 6.12.92)
OpenWRT NSS builds for Xiaomi AX3600 by @Payti

740

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

No to jak ten nowy sterownik wejdzie do IPQ5018, to już w ogóle możemy zapomnieć o NSS sad

GL I.Net GL-MT6000 | GL I.Net GL-MT3000 (Beryl AX)| Banana Pi BPI-R4 | Banana PI BPI-R3 | Quantum Fiber W1700K | Zyxel T-56 | Linksys MX8500 | Linksys MX6200 | Linksys MX5300 | Linksys MX4300 | Linksys SPNMX42 (MX4200v2 ) | Linksys MX4200 V1 x2 | Linksys WHW03 V2 | Linksys WHW01 | Netgear R6220 | Zyxel SCR50AXE

741

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Pisałem już, ślepa uliczka. Nawet producenci już odchodzą od ipq5xxx na rzecz np. ipq6xxx

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

742

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Ostatnio zauważyłem, że cokolwiek na platformie Qualcomma w OpenWRT powoduje więcej problemów niż pożytku. Lepiej se wziąć coś na Mediateku i mieć to z głowy...

GL I.Net GL-MT6000 | GL I.Net GL-MT3000 (Beryl AX)| Banana Pi BPI-R4 | Banana PI BPI-R3 | Quantum Fiber W1700K | Zyxel T-56 | Linksys MX8500 | Linksys MX6200 | Linksys MX5300 | Linksys MX4300 | Linksys SPNMX42 (MX4200v2 ) | Linksys MX4200 V1 x2 | Linksys WHW03 V2 | Linksys WHW01 | Netgear R6220 | Zyxel SCR50AXE

743

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Zdecydowanie,  jak sie rozważa przed zakupem na jakim SoC kupić router to Mediatek najlepszy i bez problemów z OpenWRT. Jak ktoś już ma sprzęt bo kupił w dobrej cenie na IPQ50xx, IPQ60xx czy IPQ807x to można sie ratować ewentualnie jak wyżej NSS jak sie da...

Banana Pi BPI-R3 + SFP GPON ONT Nokia G-010S-A + LTE FIBOCOM L860-GL-16 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.71)
Zyxel T56 EX5601-T1 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.85)
Xiaomi AX3600 (OpenWrt NSS SNAPSHOT, kernel 6.12.92)
OpenWRT NSS builds for Xiaomi AX3600 by @Payti

744

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Payti napisał/a:

Zdecydowanie,  jak sie rozważa przed zakupem na jakim SoC kupić router to Mediatek najlepszy i bez problemów z OpenWRT. Jak ktoś już ma sprzęt bo kupił w dobrej cenie na IPQ50xx, IPQ60xx czy IPQ807x to można sie ratować ewentualnie jak wyżej NSS jak sie da...

Co nie zmienia faktu, że sprzęty pod gołym OpenWrt działają specyficznie, czyli albo będzie wolniej albo nie zauważysz akurat różnicy bo wgrane stery odrobinę potrafią.

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę