126

Odp: Easyconfig parę pytań

Zrób sobie

rm  /usr/libexec/rpcd/easyconfig
wget http://dl.eko.one.pl/test/easyconfig/easyconfig -O /usr/libexec/rpcd/easyconfig
chmod 755 /usr/libexec/rpcd/easyconfig

rm  /usr/bin/easyconfig_statistics.sh
wget http://dl.eko.one.pl/test/easyconfig/easyconfig_statistics.sh -O /usr/bin/easyconfig_statistics.sh
chmod 755 /usr/bin/easyconfig_statistics.sh

i przetestuj czy wszystko działa. Pamiętaj że easyconfig nadal nie wspiera np. zapisywania dodatkowych sieci jako bridge z vlanami. Ale powinno wyświetlać dane.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

127

Odp: Easyconfig parę pytań

Jestem poza domem. Test późnym wieczorem lub jutro.

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

128

Odp: Easyconfig parę pytań

Dane wyświetla. Lecz powiela podłączone urządzenia.
Mam 3 sieci.
Główna: 192.168.2.X, która rozgłasza sieć WiFi TP_1 i TP_2
mini_pc_PCB: 172.16.0.X, która rozgłasza sieć WiFi mini_pc_PCB _1
IoT: 172.16.1.X, która rozgłasza sieć WiFi IoT_1
Np. ARISTON fizycznie połączony jest tylko z siecią WiFi IoT_1 a w easyconfig widać to tak.

ARISTON - f0:ad:4e:04:b0:cb
Sieć lokalna f0:ad:4e:04:b0:cb
172.16.1.126bezprzewodowo
2.4 GHz, -56 dBm↑ 14 KiB
↓ 9 KiB
ARISTON - f0:ad:4e:04:b0:cb
mini_pc_PCB f0:ad:4e:04:b0:cb
172.16.1.126bezprzewodowo
2.4 GHz, -57 dBm↑ 14 KiB
↓ 9 KiB
ARISTON - f0:ad:4e:04:b0:cb
IoT f0:ad:4e:04:b0:cb
172.16.1.126bezprzewodowo
2.4 GHz, -57 dBm↑ 14 KiB
↓ 9 KiB 

Wysłałem Ci na email linka jak to widać w easyconfig.
Jak napiszesz jak mam zebrać dane do rozpoznania przyczyny to zrobię to. Lub patrz email.

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

129

Odp: Easyconfig parę pytań

Wireless zrobiłem. Nie mam pomysłu jak ogarnąć klientów przewodowych, bo tam mam tylko info dany mac jest wpięty do fizycznego portu, a nie mam powiązania z vlanów, bo to twór logiczny.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

130

Odp: Easyconfig parę pytań

Ok. Ale z wyświetlaniem Wireless chyba jest coś nie tak?. ARISTON jest podpięty tylko do sieci WiFi IoT_1 czyli IoT: 172.16.1.X
A w easyconfig wyświetlany jest 3 razy j.w. Sieć lokalna, mini_pc_PCB, IoT.
Niuans taki że chyba zamiast IoT powinno pokazać podłączenie do IoT_1 z którym jest faktycznie ARISTON połączony.

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

131

Odp: Easyconfig parę pytań

Twoja sieć nazywa się IoT, nie IoT_1. Raz się wyświelta w klientach, gdzie widzisz trzy razy?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

132

Odp: Easyconfig parę pytań

Wczoraj jak pisałem post, wyświetlało po 3 razy. Teraz jak sprawdzam z pracy nie ma potrójnych wyświetleń. Chyba wygląda na ok. Coś poprawiłeś?. Wieczorem z domu przyjrzę się temu dokładniej.

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

133

Odp: Easyconfig parę pytań

Wczoraj jak pisałem post, wyświetlało po 3 razy. Teraz jak sprawdzam z pracy nie ma potrójnych wyświetleń. Chyba wygląda na ok. Coś poprawiłeś?. Wieczorem z domu przyjrzę się temu dokładniej.

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

134

Odp: Easyconfig parę pytań

Pewnie. Siedziałem wieczorem.

Niestety. Nie podoba mi się sposób w jaki to zrobiłem, bo z inżynierskiego punktu widzenia to jest fuszerka. Na razie nie będzie tego w easyconfig, może wymyśle coś lepszego.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

135

Odp: Easyconfig parę pytań

Ktoś używa easyconfig na jakimś nie produkcyjnym routerze? Pozmieniałem w easyconfig pewne rzeczy w samych podstawowych zasadach działania systemu. O ile ja testowałem i wydaje się wszystko działać, o tyle podążam swoim sposobem testowania i być może nie wszystko wyłapałem. Ktoś jest chętny do przetestowania?  Wizualnie nic się nie zmieniło, zmieniłem sposób odczytu i zapisu danych, więc do sprawdzenia jest czy wszystko się wyświetla jak trzeba, tworzy, przy wprowadzaniu jakiś dziwnych znaczków czy nic się nie wykłada itp sprawy. Z tego powodu raczej nie powinno się tego robić na normalnym routerze, bo np. może coś się stać z konfigiem jeżeli czegoś nie przewidziałem.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

136 (edytowany przez krynio 2026-06-14 11:21:09)

Odp: Easyconfig parę pytań

Mam mini pc niby taki testowy / zapasowy a używam go obecnie. Jest na nim easyconfig. Także można by potestować. Nawet jak coś pójdzie nie tak to można usunąć easyconfig i zainstalować poprzednią wersję od nowa. Z tym że na tym mini pc mam dość okrojoną konfigurację. I nie wiem czy to Ci wystarczy do testów.
wireless - brak
network

config interface 'loopback'
    option device 'lo'
    option proto 'static'
    list ipaddr '127.0.0.1/8'

config globals 'globals'
    option dhcp_default_duid '................................'
    option ula_prefix '.............................../48'

config device
    option name 'br-lan'
    option type 'bridge'
    list ports 'eth0'
    list ports 'eth1'

config interface 'lan'
    option device 'br-lan'
    option proto 'static'
    option ip6assign '60'
    option gateway '172.16.0.1'
    list dns '172.16.0.1'
    list ipaddr '172.16.0.2/24'

config interface 'docker'
    option device 'docker0'
    option proto 'none'

config device
    option type 'bridge'
    option name 'docker0'
    option bridge_empty '1'

firewall

config defaults
    option syn_flood '1'
    option input 'REJECT'
    option output 'ACCEPT'
    option forward 'REJECT'
    option flow_offloading '0'
    option flow_offloading_hw '0'

config zone
    option name 'lan'
    list network 'lan'
    option input 'ACCEPT'
    option output 'ACCEPT'
    option forward 'ACCEPT'

config zone
    option name 'wan'
    list network 'wan'
    list network 'wan6'
    option input 'REJECT'
    option output 'ACCEPT'
    option forward 'DROP'
    option masq '1'
    option mtu_fix '1'

config forwarding
    option src 'lan'
    option dest 'wan'

config rule
    option name 'Allow-DHCP-Renew'
    option src 'wan'
    option proto 'udp'
    option dest_port '68'
    option target 'ACCEPT'
    option family 'ipv4'

config rule
    option name 'Allow-Ping'
    option src 'wan'
    option proto 'icmp'
    option icmp_type 'echo-request'
    option family 'ipv4'
    option target 'ACCEPT'

config rule
    option name 'Allow-IGMP'
    option src 'wan'
    option proto 'igmp'
    option family 'ipv4'
    option target 'ACCEPT'

config rule
    option name 'Allow-DHCPv6'
    option src 'wan'
    option proto 'udp'
    option dest_port '546'
    option family 'ipv6'
    option target 'ACCEPT'

config rule
    option name 'Allow-MLD'
    option src 'wan'
    option proto 'icmp'
    option src_ip 'fe80::/10'
    list icmp_type '130/0'
    list icmp_type '131/0'
    list icmp_type '132/0'
    list icmp_type '143/0'
    option family 'ipv6'
    option target 'ACCEPT'

config rule
    option name 'Allow-ICMPv6-Input'
    option src 'wan'
    option proto 'icmp'
    list icmp_type 'echo-request'
    list icmp_type 'echo-reply'
    list icmp_type 'destination-unreachable'
    list icmp_type 'packet-too-big'
    list icmp_type 'time-exceeded'
    list icmp_type 'bad-header'
    list icmp_type 'unknown-header-type'
    list icmp_type 'router-solicitation'
    list icmp_type 'neighbour-solicitation'
    list icmp_type 'router-advertisement'
    list icmp_type 'neighbour-advertisement'
    option limit '1000/sec'
    option family 'ipv6'
    option target 'ACCEPT'

config rule
    option name 'Allow-ICMPv6-Forward'
    option src 'wan'
    option dest '*'
    option proto 'icmp'
    list icmp_type 'echo-request'
    list icmp_type 'echo-reply'
    list icmp_type 'destination-unreachable'
    list icmp_type 'packet-too-big'
    list icmp_type 'time-exceeded'
    list icmp_type 'bad-header'
    list icmp_type 'unknown-header-type'
    option limit '1000/sec'
    option family 'ipv6'
    option target 'ACCEPT'

config rule
    option name 'Allow-IPSec-ESP'
    option src 'wan'
    option dest 'lan'
    option proto 'esp'
    option target 'ACCEPT'

config rule
    option name 'Allow-ISAKMP'
    option src 'wan'
    option dest 'lan'
    option dest_port '500'
    option proto 'udp'
    option target 'ACCEPT'

config zone 'docker'
    option input 'ACCEPT'
    option output 'ACCEPT'
    option forward 'ACCEPT'
    option name 'docker'
    list network 'docker'
    list device 'br-c0201ec1a16d'
    list device 'br-a149a37695c5'
    list device 'br-f2cb9655cd5c'
    list device 'br-8c89c9f5786e'

config forwarding
    option src 'docker'
    option dest 'lan'

config forwarding
    option dest 'docker'
    option src 'lan'

Mam jeszcze Xiaomi AX3000T + easyconfig, którego nie używam. Mógłbym go dostosować i podłączyć zamiast GL.iNet Flint 2. I na Xiaomi AX3000T zrobić testy. Tylko że na GL.iNet Flint 2 mam zrobione VLan-y a na Xiaomi AX3000T nie ma tego. Tak na szybko raczej nie będę potrafił "przenieść" konfiguracji VLAN z GL.iNet Flint 2 na Xiaomi AX3000T. Pytanie czy do testów potrzebujesz VLAN ?.

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

137

Odp: Easyconfig parę pytań

Nie, to standardowy zestaw bez obsługi vlanów, więc na glinet'a tego nie wkładaj, tylko na sprzęt gdzie możesz poświęcić konfigurację jak by coś poszło nie tak. Standardowo:

rm  /usr/libexec/rpcd/easyconfig
wget http://dl.eko.one.pl/test/easyconfig/easyconfig -O /usr/libexec/rpcd/easyconfig
chmod 755 /usr/libexec/rpcd/easyconfig

rm  /www/easyconfig.html
wget http://dl.eko.one.pl/test/easyconfig/easyconfig.h1tml -O /www/easyconfig.html

rm  /www/easyconfig/easyconfig.js
wget http://dl.eko.one.pl/test/easyconfig/easyconfig.j1s -O /www/easyconfig/easyconfig.js

Później trzeba zrestartować i odświeżyć cache przeglądarki (koniecznie). Po prostu klikasz po całości i sprawdzasz czy wszystko zachowuje się jak powinno. Jeżeli coś nie chce działać to w konsoli JS w przeglądarce patrzysz na co się buntuje.
Zawartość gui jest taka jak była, zmieniły się mechanizmy na samym dole które odpowiadają za komunkację z ubusem z OpenWrt.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

138

Odp: Easyconfig parę pytań

Pakiet ze zmianami jest także w moim repo.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.