676 (edytowany przez IceG 2026-06-09 18:49:16)

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

nicefile napisał/a:

@IceG
Czy testowałeś może wydajność sieci

iperf3 --bidir -P 2 -t 60 -c server

jeśli w 'br-lan' dołączysz jedynie wan ?
U mnie na scr50axe okazało się ze port wan ma przepustowość większą o prawie 100% od portów na switchu
testowałem "pull/22381" i tak mi wyszło. W PR mój komentarz dotyczy SoC na standardowym zegarze.

Nie testowalem pod tym katem, bardziej skupilem sie na ogolnym dzialaniu.

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

677

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

thexerxis napisał/a:

No nic, bede musial wgrac firmware od IceG i przetestowac te predkosci, martwi mnie ze duzo osob pisze ze osiaga gorsze predkosci niz ten oryginalny chinski soft

Jak masz internet od Pomaranczowych to jest szansa na znosne predkosci.

Tez mnie to boli ze tak to dziala, nie ukrywam liczylem na lepsze wyniki, niestety bez prawilnej sprzetowej akceleracji jest ciezko o dobre predkosci. O ile na nss nie mam wplywu to fajnie by bylo chociaz wyrownac predkosci dla ipv4 & ipv6.

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

678

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Może da się coś zrobić w z nss dla ipq5018: https://forum.openwrt.org/t/qualcommax- … 48529/5857

679

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

secam7 napisał/a:

Może da się coś zrobić w z nss dla ipq5018: https://forum.openwrt.org/t/qualcommax- … 48529/5857

Bardzo malo prawdopodobne, jak wczesniej nikt tego oficjalnie nie zrobil to dlaczego teraz by mialo byc inaczej? Najpierw Panowie musza stworzyc / dopracowac sterownik IPQ5018 DWMAC (nie wiem na jakim to jest etapie). Gosc z tematu wspomagal sie Claude Code przy portowaniu, wiec raz Ktos z wiedza musialby sie za to zabrac, dwa Claude za friko nie pomaga.

Fajnie by bylo, ale czy dojdzie do az takiego zbiegu okolicznosci..

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

680

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Ja dla jaj zrobiłem obraz z NSS. Ładuje się w pełni, ale nie mam ethernetu w ogóle o wifi nie wspominając. Także takie same objawy jak na forum openwrt w wątku o nss.

GL I.Net GL-MT6000 | GL I.Net GL-MT3000 (Beryl AX)| Banana Pi BPI-R4 | Banana PI BPI-R3 | Quantum Fiber W1700K | Zyxel T-56 | Linksys MX8500 | Linksys MX6200 | Linksys MX5300 | Linksys MX4300 | Linksys SPNMX42 (MX4200v2 ) | Linksys MX4200 V1 x2 | Linksys WHW03 V2 | Linksys WHW01 | Netgear R6220 | Zyxel SCR50AXE

681 (edytowany przez nicefile 2026-06-11 10:37:40)

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

IPQ5018 DWMAC nic nie zmieni w kierunku PPE/NSS. To tylko zerwanie z kodem qualcomma. Robiłem sporo testów na moim scr50axe i wygląda że dużo bardziej opłaca się kręcić zegarem CPU pod limit niż dotykać sieć. Może 6.18 coś zmieni ale sądzę że będzie nawet wolniej.

682

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

W tym PR: https://github.com/openwrt/openwrt/pull/22381 często piszą o IPQ5018 .

Dobra, przyznaję pomagałem sobie Claudem, ale to ja wpadłem na pomysł żeby sprawdzić czy to się nadaje do ipq5018. smile
Takie coś napisał:

3. Czy to otwiera drogę do NSS na IPQ5018?
Tak — i to jest chyba najciekawsza konsekwencja tej zmiany. Sprawdziłem wszystkie trzy potrzebne klocki i każdy z nich już deklaruje wsparcie ipq50xx:

Upstreamowy sterownik ethernet: PR #22381 jest wprost przetestowany na „ipq807x, ipq60xx and ipq50xx" (wpis z changeloga: „07/06 add ipq50xx").
Firmware NSS: pakiet nss-firmware w feedzie Juliusa ma wariant nss-firmware-ipq50xx (IPQ_PLATFORM=IPQ5018, SPF 12.5 z qosmio/qca-sdk-nss-fw).
qca-nss-drv: opcje w Config.in jawnie zależą od TARGET_qualcommax_ipq50xx.
To istotne, bo dotąd IPQ5018 był w społeczności praktycznie odcięty od NSS — drzewo qosmio celuje w ipq807x/ipq60xx, a vendorowy stos nss-dp/ssdk dla 5018 nigdy nie został sensownie zintegrowany. Podejście Juliusa usuwa właśnie tę blokadę: skoro hydrauliką zajmuje się upstreamowy sterownik (który 5018 już obsługuje), zostaje „tylko" dostrojenie shimu i profilu ECM pod ten SoC.

Zastrzeżenia: nikt tego jeszcze nie zrobił (Julius testuje wyłącznie na AX3600/ipq807x), IPQ5018 ma pojedynczy, słabszy rdzeń NSS (vs 2 na ipq807x), a offload Wi-Fi (wifili) na radiu 5018 to osobny, niezweryfikowany temat. Czyli: droga jest otwarta po raz pierwszy, ale przejść musi ją ktoś z urządzeniem ipq50xx w ręku.

683

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Najbardziej frustrujące jest to, że sprzęt do testowania jest, ale nie ma kontaktu z gościem który się na tym zna. Na forum openwrt w ogóle nie wchodzi, możesz mu wysyłać dziesiątki wiadomości ale i tak do nich nawet nie zagląda. W moim obrazie z nss widzę że rdzeń NSS się podnosi, firmware nss się ładuję, radia wifi są rozpoznawane, ale ethernet mi nie działa i wifi tak samo. I nie mam pojęcia, który sterownik wszystko psuję...

GL I.Net GL-MT6000 | GL I.Net GL-MT3000 (Beryl AX)| Banana Pi BPI-R4 | Banana PI BPI-R3 | Quantum Fiber W1700K | Zyxel T-56 | Linksys MX8500 | Linksys MX6200 | Linksys MX5300 | Linksys MX4300 | Linksys SPNMX42 (MX4200v2 ) | Linksys MX4200 V1 x2 | Linksys WHW03 V2 | Linksys WHW01 | Netgear R6220 | Zyxel SCR50AXE

684

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Na tym nowym sterowniku EDMA bez uruchomionego nss (/usr/sbin/nss-up) działa?
Czy już tu jest zepsute?

685

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Na ipq5018 nss nie działa bez znaczenia jakiego sterownika użyjesz. A co do samego sterownika to nie sprawdzałem czy działa, bo szczerze to nie chcę być królikiem doświadczalnym dla dziwnych pomysłów.

GL I.Net GL-MT6000 | GL I.Net GL-MT3000 (Beryl AX)| Banana Pi BPI-R4 | Banana PI BPI-R3 | Quantum Fiber W1700K | Zyxel T-56 | Linksys MX8500 | Linksys MX6200 | Linksys MX5300 | Linksys MX4300 | Linksys SPNMX42 (MX4200v2 ) | Linksys MX4200 V1 x2 | Linksys WHW03 V2 | Linksys WHW01 | Netgear R6220 | Zyxel SCR50AXE

686

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

secam7 napisał/a:

Na tym nowym sterowniku EDMA bez uruchomionego nss (/usr/sbin/nss-up) działa?
Czy już tu jest zepsute?

ipq5018 na nowym sterowniku nie używa EDMA a DWMAC.  W sumie to co jest obsługiwane przez edma masz w qualcomm,ipq-edma.yaml
tu dmesg z mojego scr50axe:

[    4.738085] ipq5018-gmac-dwmac 39c00000.ethernet wan: renamed from eth0
[    5.196580] ipq5018-gmac-dwmac 39d00000.ethernet eth1: Register MEM_TYPE_PAGE_POOL RxQ-0
[    5.201617] ipq5018-gmac-dwmac 39d00000.ethernet eth1: No Safety Features support found
[    5.203776] ipq5018-gmac-dwmac 39d00000.ethernet eth1: IEEE 1588-2008 Advanced Timestamp supported
[    5.214098] ipq5018-gmac-dwmac 39d00000.ethernet eth1: configuring for fixed/sgmii link mode
[    5.557677] ipq5018-gmac-dwmac 39d00000.ethernet eth1: Link is Up - 1Gbps/Full - flow control off
[    5.558660] qca8k 90000.mdio-1:17 lan1: configuring for phy/gmii link mode

687

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Pierwsze testy firmware od 4IceG przedstawiaja sie nastepujaco
orginalny chinski soft: download +-148-178mbps upload +-12-14mbps (ipv4)
soft od IceG: download +-173-181mbps upload +-6-10mbps (ipv6)
O ile download poszedl do gory to ciekawi mnie skad wziela sie ta rozbieznosc w uploadzie ktory poszedl w dol wzgledem org chinskiego softu

Mam tez zakupiony modem RM520Q chetnie go przetestuje jak sie sprawuje z Twoim softem IceG - rozumiem ze rozbieram xunisona i go poprostu przepinam? Agregacja i wszystko powinno z automatu zadzialac?

https://i.imgur.com/tN4MdFj.png

688

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Podmiana samego modemu nic nie da. Teraz głównym ograniczeniem jest po prostu sama platforma. Ja jestem teraz od ok. tygodnia, może półtora na oryginalnym sofcie i w moim miejscu nie udało mi się przebić 500mbps download. Rożnica jaką zaobserwowałem to, przy naszych sterownikach quectela bez nss zuzycie cpu to praktycznie prawie 100% na obu rdzeniach przy speedteście. Na oryginalnym sofcie, to jest ok 65-75 procent, bo tam też swoje robi nss, ale i tak nie doszedłem do 500mbps.

GL I.Net GL-MT6000 | GL I.Net GL-MT3000 (Beryl AX)| Banana Pi BPI-R4 | Banana PI BPI-R3 | Quantum Fiber W1700K | Zyxel T-56 | Linksys MX8500 | Linksys MX6200 | Linksys MX5300 | Linksys MX4300 | Linksys SPNMX42 (MX4200v2 ) | Linksys MX4200 V1 x2 | Linksys WHW03 V2 | Linksys WHW01 | Netgear R6220 | Zyxel SCR50AXE

689

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

lukasz3134 napisał/a:

Podmiana samego modemu nic nie da. Teraz głównym ograniczeniem jest po prostu sama platforma. Ja jestem teraz od ok. tygodnia, może półtora na oryginalnym sofcie i w moim miejscu nie udało mi się przebić 500mbps download. Rożnica jaką zaobserwowałem to, przy naszych sterownikach quectela bez nss zuzycie cpu to praktycznie prawie 100% na obu rdzeniach przy speedteście. Na oryginalnym sofcie, to jest ok 65-75 procent, bo tam też swoje robi nss, ale i tak nie doszedłem do 500mbps.

Co masz na mysli wymiana modemu nic nie da? Chodzi Ci o to ze nie zadziala? Czy nie przebije tak czy siak 500+? Chodzi mi o to ze skoro i tak mam juz ten modem, to moze uda sie wykorzystac wieksza agregacje ktora dysponuje? I zamiast tych powiedzmy 180mbps podbije do np 200-210mbps?

690 (edytowany przez lukasz3134 2026-06-11 19:41:04)

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

I tak nie przebijesz 500+, więc podmiana modemu po to aby zyskać 20-40 mbps to jest bezsens. IPQ5018, który jest w tym routerze nie ma takiej mocy jak np MT7981 od Mediateka. Poza tym, na prędkość wpływa tak wiele czynników, że sam sprzęt to tylko pewna część aby wszystko grało.

GL I.Net GL-MT6000 | GL I.Net GL-MT3000 (Beryl AX)| Banana Pi BPI-R4 | Banana PI BPI-R3 | Quantum Fiber W1700K | Zyxel T-56 | Linksys MX8500 | Linksys MX6200 | Linksys MX5300 | Linksys MX4300 | Linksys SPNMX42 (MX4200v2 ) | Linksys MX4200 V1 x2 | Linksys WHW03 V2 | Linksys WHW01 | Netgear R6220 | Zyxel SCR50AXE

691

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

lukasz3134 napisał/a:

Rożnica jaką zaobserwowałem to, przy naszych sterownikach quectela bez nss zuzycie cpu to praktycznie prawie 100% na obu rdzeniach przy speedteście. Na oryginalnym sofcie, to jest ok 65-75 procent, bo tam też swoje robi nss, ale i tak nie doszedłem do 500mbps.

To ja juz nic nie rozumiem.. to w koncu bez NSS na sterownikach Quectela jest obciazenie rdzeni pod korek czy nie? czyli te stery z QModem nic nie daly?

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

692

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

thexerxis napisał/a:

Mam tez zakupiony modem RM520Q chetnie go przetestuje jak sie sprawuje z Twoim softem IceG - rozumiem ze rozbieram xunisona i go poprostu przepinam? Agregacja i wszystko powinno z automatu zadzialac?

Nie potwierdze ze wszystko bedzie dzialac z automatu, kwestia tego jak masz ustawiony modem. W obrazie nie ma wszystkich sterownikow wiec modem pozniej trzeba skonfigurowac pod stery w obrazie.

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

693

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

lukasz3134 napisał/a:

Najbardziej frustrujące jest to, że sprzęt do testowania jest, ale nie ma kontaktu z gościem który się na tym zna. Na forum openwrt w ogóle nie wchodzi, możesz mu wysyłać dziesiątki wiadomości ale i tak do nich nawet nie zagląda. W moim obrazie z nss widzę że rdzeń NSS się podnosi, firmware nss się ładuję, radia wifi są rozpoznawane, ale ethernet mi nie działa i wifi tak samo. I nie mam pojęcia, który sterownik wszystko psuję...

Ciekawe czy w koncu komus uda sie to normalnie uruchomic. Chwalenie sie ze NSS dziala tylko na mocniejszych sprzetach nie podbudowuje.

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

694 (edytowany przez lukasz3134 2026-06-11 19:53:57)

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Kurde, sorry, już się po prostu gubię trochę w tym. Zmieniam ten firmware jak głupi i nie zawsze odpalam htop. Tak, te nowe stery quectela są dobre, użycie obu rdzeni jest na poziomie 65-85 procent. Po prostu teraz uzywam softu oryginalnego i miesza mi się trochę wszystko, bo na sofcie od chińczyka jest nss i tam użycie obu rdzeni cpu jest max 65 procent, przynajmniej u mnie.

GL I.Net GL-MT6000 | GL I.Net GL-MT3000 (Beryl AX)| Banana Pi BPI-R4 | Banana PI BPI-R3 | Quantum Fiber W1700K | Zyxel T-56 | Linksys MX8500 | Linksys MX6200 | Linksys MX5300 | Linksys MX4300 | Linksys SPNMX42 (MX4200v2 ) | Linksys MX4200 V1 x2 | Linksys WHW03 V2 | Linksys WHW01 | Netgear R6220 | Zyxel SCR50AXE

695

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Speedtest stricte podbija irq%, odczyt chwilowy

CPU NSS/PPE UsageCPU: 4% usr 0% sys 0% nic 95% idle 0% io 0% irq 63% sirq% NSS min avg max: 2% 5% 21%

696 (edytowany przez thexerxis 2026-06-12 07:37:25)

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

lukasz3134 napisał/a:

I tak nie przebijesz 500+, więc podmiana modemu po to aby zyskać 20-40 mbps to jest bezsens. IPQ5018, który jest w tym routerze nie ma takiej mocy jak np MT7981 od Mediateka. Poza tym, na prędkość wpływa tak wiele czynników, że sam sprzęt to tylko pewna część aby wszystko grało.

W tym miejscu gdzie wykonywałem testy nie, ale w docelowym miejscu obok znajomego ktorego testy na org chinskim sofcie wrzucam niżej przebuje, stąd chcialbym wrzucic tego rm520q skoro i tak go mam.
https://imgur.com/a3d0be99-321e-4b0b-8e77-35e8bdf47019

697

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Będę chciał na niedzielę zrobić aktualizacje moich pakietów / repozytorium. Zmiany w pakietach są kosmetyczne (mniejszy rozmiar ikon, nowe języki, drobne funkcjonalności). Udostępniać z tymi pakietami nowy obraz, ktoś będzie zainteresowany? Na wzrost wydajności nie ma co liczyć, cała zabawa to tylko podniesienie wersji pakietów.

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

698

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

Poproszę serdecznie!

699

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

mvincm napisał/a:

Poproszę serdecznie!

OK, w takim razie w niedzielę będzie nowy obraz.

Używasz moich pakietów/obrazów z github?
Chcesz abym dalej je rozwijał i tworzył nowe?
Postaw kawę

700

Odp: XUNISON Exigo D50 5G

@IceG a próbowałeś może budować obraz z tego drzewa OpenWrt z NSS od qosmio i z jego pakietami i skryptami FW NSS?

-->> https://github.com/qosmio/openwrt-ipq
-->> https://github.com/qosmio/nss-packages
-->> https://github.com/qosmio/sqm-scripts-nss

Z tego co patrzyłem to FW NSS 11.4 zawiera firmware i paczki z NSS dla IPQ5018.

-->> https://github.com/qosmio/qca-sdk-nss-f … 8.ATH.11.4

Co prawda qosmio pisze, że nie testował na IPQ5018, ale może coś z tego wyjdzie ...

Banana Pi BPI-R3 + SFP GPON ONT Nokia G-010S-A + LTE FIBOCOM L860-GL-16 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.71)
Zyxel T56 EX5601-T1 (OpenWrt 25.12-SNAPSHOT, kernel 6.12.85)
Xiaomi AX3600 (OpenWrt NSS SNAPSHOT, kernel 6.12.92)
OpenWRT NSS builds for Xiaomi AX3600 by @Payti