426

Odp: zyxel nr7101

1. Przeczytaj faq na górze tej strony - przez pobranie paczki na komputerze i wgranie np. przez winscp
2. Przez wgranie obrazu który już te paczki ma. Np. mojego: https://dl.eko.one.pl/firmware/?version … xel_nr7101

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

427

Odp: zyxel nr7101

Robisz z zyxela klienta wifi i łączysz go ze swoim routerem lub telefonem zamienionym w hotspota. Poza tym jakie pakiety przecież soft Cezarego ma wszystko

428

Odp: zyxel nr7101

Temat ogarniety firmwarem od Cezarego.
Natomiast koszmar dziecinstwa wraca.
Tak jak nie moglem ustawic chorej neo na linuxie czy czymkolwiek. Tak samo tu mam problem. Pin/autentykacja itd. bez pinu to samo.
Sprawdzilem ustawienia apn na jakich dziala inny modem 3G. Wbijam tam - connected NO w dashboardzie.
Zero pomyslu.jak zdiagnozowac co jest nie tak. Karta sim w gniezdzie NR1

429

Odp: zyxel nr7101

Kompletnie nie rozumiem co napisałeś smile Napisz jeszcze raz po naszego co ci nie działa.

Jeżeli chodzi o ustawienie apn to musisz ręcznie, odpowiednie polecenie znajdziesz w https://eko.one.pl/?p=openwrt-3g#obsugamodemwwtrybieqmi

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

430 (edytowany przez Dabman 2024-09-09 11:48:28)

Odp: zyxel nr7101

No wiec tak.
Sim w gniezdzie NR1.
Wywalalo blad Error: Unknown error (PIN_STATUS_FAILED) (karta nie miala PIN)
Nadalem pin i tez to wywala.

No ale co zrobilem i jak to wyglada
Odpalilem modem 3G, zobaczylem jakie APN oraz inne ustawienia - wbilem to w openwrt.
Niestety bez pozytywnego rezultatu.

Co i jak

root@NR7101:~# uci del network.wan
root@NR7101:~# uci del network.wan6
root@NR7101:~# uci set network.wan=interface
root@NR7101:~# uci set network.wan.proto=qmi
root@NR7101:~# uci set network.wan.device=/dev/cdc-wdm0
root@NR7101:~# uci set network.wan.pincode=XXXX
root@NR7101:~# uci set network.wan.apn=internet
root@NR7101:~# uci commit network
root@NR7101:~# reboot

wywala

Protocol: QMI Cellular
RX: 0 B (0 Pkts.)
TX: 0 B (0 Pkts.)
Error: Unknown error (PIN_STATUS_FAILED)

no to dodalem tez lte

root@NR7101:~# uci set network.wan.modes=lte
root@NR7101:~# uci commit network
root@NR7101:~# ifup wan

i zmienilem ustawienia na domyslne

config interface 'wan'
        option proto 'qmi'
        option device '/dev/cdc-wdm0'
        option pincode 'XXXX'
        option apn 'internet'
        option modes 'lte'

oraz te ktore podpowiada mi drugi modem (nie openwrt, zwykly 3G ale sprawdzilem autentykacje itd)

config interface 'wan'
        option proto 'qmi'
        option device '/dev/cdc-wdm0'
        option pincode 'XXXX'
        option apn 'internet'
        option modes 'lte'
        option auth 'chap'
        option username 'internet'
        option password 'internet'
        option pdptype 'ipv4'

I dalej nic.
Karta dziala

431

Odp: zyxel nr7101

Pokaż wyniki

uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --get-signal-info
uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --get-serving-system

PS. tagi są w nawiasach kwadratowych [ ] nie < >

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

432 (edytowany przez Dabman 2024-09-09 11:58:15)

Odp: zyxel nr7101

No wiec tak.
SIM2 (w tym gniezdzie odpala ).
Lecz teraz raz tak raz tak raz dziala

Error: Unknown error (PIN_STATUS_FAILED)
albo
Error: Unknown error (NETWORK_REGISTRATION_FAILED)

root@NR7101:~# uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --get-signal-info
{
        "type": "wcdma",
        "rssi": -57,
        "ecio": -2
}
root@NR7101:~# uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --get-serving-system
{
        "registration": "registered",
        "plmn_mcc": 260,
        "plmn_mnc": 3,
        "plmn_description": "Orange",
        "roaming": false
}
root@NR7101:~#

drugi rezultat gdy w interface jest napisane ze nie moze sie polaczyc do sieci

root@NR7101:~# uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --get-signal-info
{
        "type": "lte",
        "rssi": -48,
        "rsrq": -9,
        "rsrp": -74,
        "snr": 17.400000
}
root@NR7101:~# uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --get-serving-system
{
        "registration": "registered",
        "plmn_mcc": 260,
        "plmn_mnc": 3,
        "plmn_description": "Orange",
        "roaming": false
}
root@NR7101:~#

433

Odp: zyxel nr7101

wcdma (3g) to raczej brak zasięgu, tym bardziej że orange wyłącza 3G na swoich btsach i nic z tego nie będzie.

Znajdź zasięg LTE.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

434 (edytowany przez Dabman 2024-09-09 12:02:22)

Odp: zyxel nr7101

to prosze

root@NR7101:~# uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --get-signal-info
{
        "type": "lte",
        "rssi": -57,
        "rsrq": -8,
        "rsrp": -84,
        "snr": 17.800000
}
root@NR7101:~# uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --get-serving-system
{
        "registration": "registered",
        "plmn_mcc": 260,
        "plmn_mnc": 3,
        "plmn_description": "Orange",
        "roaming": false
}
root@NR7101:~#

raczej problemem nie jest tu zasieg.
Problemem jest ze w interface raz na 3 rebooty wstaje, a jak nie wstaje to
Protocol: QMI Cellular
RX: 0 B (0 Pkts.)
TX: 0 B (0 Pkts.)
Error: Unknown error (NETWORK_REGISTRATION_FAILED)

jak wymusic aby laczyl sie ew. w "roamingu" + do sieci 5G?

435

Odp: zyxel nr7101

NETWORK_REGISTRATION_FAILED jest tym co pisze, choć jak robisz z palca to pokazuje coś innego. Coś kłamie albo zwraca inną wartość niż przewidują skrypty i laduje z takim domyślnym komunikatem.

5G ma sam sam złapać. Możesz sprawdzić jak wygląda to: https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php? … 05#p303405

Do roamingu jest AT+QNWPREFCFG="roam_pref",255 o ile nie masz tego domyślnie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

436 (edytowany przez Dabman 2024-09-09 12:25:33)

Odp: zyxel nr7101

jak zweryfikowac co jest domyslnie?
nie wiem jak zyc komend AT po openwrt, UART'em juz nie jestem wpiety, antena wisi smile

437

Odp: zyxel nr7101

Zainstaluj picocom i

picocom /dev/ttyUSB2

możesz pogadać z modemem.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

438 (edytowany przez smereka 2024-09-09 12:26:07)

Odp: zyxel nr7101

Slot karty sim mozesz zmienic poleceniami ktore w tym watku opisalem trzeba poszukac.Natomiat ze raz wstaje raz nie to u mnie tez tak jest.Trzeba dodac do autostartu jedno polecenie ktorego teraz nie pamietam.Woeczroem jak nie zapomne to wstawie.Ten modem z tym zyxelikiem jest albo kapryny albo openwrt jest w tej kwetii tego modelu niedorobione.Ale po ustawieniu autostsrtu dziala idelanie.Do tej pory nie mialem urzadzenia z tak stabilnym linkiem do sieci komorkowej

439

Odp: zyxel nr7101

smereka napisał/a:

Slot karty sim mozesz zmienic poleceniami ktore w tym watku opisalem trzeba poszukac.Natomiat ze raz wstaje raz nie to u mnie tez tak jest.Trzeba dodac do autostartu jedno polecenie ktorego teraz nie pamietam.Woeczroem jak nie zapomne to wstawie.Ten modem z tym zyxelikiem jest albo kapryny albo openwrt jest w tej kwetii tego modelu niedorobione.Ale po ustawieniu autostsrtu dziala idelanie.Do tej pory nie mialem urzadzenia z tak stabilnym linkiem do sieci komorkowej

Daj prosze znac.
Posiadam dwie takie sztuki.

Cel to backupowy internet.
Zyje w wiosce gdzie mam 1gbps/1gbps, ale czasem pradu nie ma. Wtedy cala siec lezy, tylko GSM dziala.

Juz w trakcie calla mialem takie akcje. Stad pomysl aby ta antenka do mikrotika w ktorym jest WAN1 fiber WAN2 antena i po kilku failowanych pingach przerzuca na WAN2.

Z tym ze stabilnosc tego WAN2 jak widzisz to daleka od idealu.
No ale skoro dales z tym rade to licze na to ze podzielisz sie wiedza smile

Jeszcze raz Dzieki Cezary za pomoc

440

Odp: zyxel nr7101

Masz zasięg 5g w tym miejscu gdzie masz nr7101?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

441

Odp: zyxel nr7101

Ja.Z tego korzystam na codzien jako glowne zrodlo internetu.Nie wiem dlaczego tak sie dzieje przypuszczam ze openwrt startuje szybcoej niz modem i dlatego jak raz bedzie ifup interfejs komorkowy to po wstaniu modemu juz jest za pozno

442

Odp: zyxel nr7101

Wiec robisz sobie zwykły restarter połączenia który sam to wznawia jak nie ma internet. Miałeś to już w linkach o qmi podane, zrób sobie taki skrypt.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

443 (edytowany przez smereka 2024-09-09 14:01:50)

Odp: zyxel nr7101

ifdown test
echo "AT+CFUN=1,1" > /dev/ttyUSB2
sleep 30
ifup test

Gdzie test to interfejs stworzony na potrzeby modemu.Same ifup test niestety nie dzialalo.Nie wiem jak teraz bo ja na starym sofcie 22.03-SNAPSHOT na tym zyxelu dzialam

444

Odp: zyxel nr7101

No wiec tak.
ran na kilkanascie razy NR7101 wstaje z siecia.
A to problem z rejestracja sim, a to z czyms innym.

Rozumiem ze mam utworzyc siec klon wan np. test?

config interface 'test'
    option proto 'qmi'
    option auth 'none'
    option pdptype 'ipv4'
    option apn 'internet'
    option device '/dev/cdc-wdm0'
    option auto '0'

I nastepnie to rozumiem ma byc dodane to /etc/rc.local ?

ifdown test
echo "AT+CFUN=1,1" > /dev/ttyUSB2
sleep 60
ifup test

445

Odp: zyxel nr7101

W takim przypadku musisz jeszcze dodać network "test" to strefy wan w firewallu, bo nie będziesz miał z tego internetu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

446

Odp: zyxel nr7101

I nastepnie to rozumiem ma byc dodane to /etc/rc.local ?

ifdown test
echo "AT+CFUN=1,1" > /dev/ttyUSB2
sleep 60
ifup test


Tak do rc.local lub w luci do zakładki:

System --> Austostart --> Lokalny autostart

Czy tu czy su efekt jest ten sam

447 (edytowany przez Dabman 2025-02-05 14:34:27)

Odp: zyxel nr7101

Wgralem nowe OpenWRT od Cezarego, niestety wersje nie z Luci.
OpenWRT nie ma SFTP w standardzie, jako ze ten interfejs wywala ciagle to obecnie nie mam internetu.
Pomysly jak to uratowac?

| OpenWrt 24.10-SNAPSHOT, r28364-1e079d790a                                 |
|                                                                           |
| Build time: 2025-01-19 11:47 UTC                                          |
| Cezary Jackiewicz, https://eko.one.pl                                     |
|                                                                           |
-----------------------------------------------------------------------------
| Machine: Zyxel NR7101                                                     |
| Uptime: 0d, 00:00:46                                                      |
| Load: 0.30 0.09 0.03                                                      |
| Flash: total: 16.0MB, free: 15.1MB, used: 0%                              |
| Memory: total: 243.3MB, free: 191.7MB, used: 21%                          |
| Leases: 1                                                                 |
| lan: static, 172.17.1.1                                                   |
| wan: qmi, ?                                                               |
| test: qmi, ?                                                              |
| radio0: lan, mode: ap, ssid: AP-NR7101, channel: 8, conn: 1


root@NR7101:~# ifconfig
br-lan    Link encap:Ethernet  HWaddr D8:EC:E5:2D:BC:AA
          inet addr:172.17.1.1  Bcast:172.17.1.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fd17:4742:8f93::1/60 Scope:Global
          inet6 addr: fe80::daec:e5ff:fe2d:bcaa/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:626 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:367 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:77999 (76.1 KiB)  TX bytes:38984 (38.0 KiB)

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr D8:EC:E5:2D:BC:AA
          inet6 addr: fe80::daec:e5ff:fe2d:bcaa/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1504  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:16 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:1776 (1.7 KiB)
          Interrupt:19

lan       Link encap:Ethernet  HWaddr D8:EC:E5:2D:BC:AA
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)

lo        Link encap:Local Loopback
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:65536  Metric:1
          RX packets:240 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:240 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:18720 (18.2 KiB)  TX bytes:18720 (18.2 KiB)

phy0-ap0  Link encap:Ethernet  HWaddr D8:EC:E5:2D:BC:AB
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:635 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:644 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:87549 (85.4 KiB)  TX bytes:104547 (102.0 KiB)

448

Odp: zyxel nr7101

Ale ma SCP, w winscp wybierz scp a nie sftp. Działa ci ssh, więc pliki możesz przesyłać. Coś szukasz sztucznych problemów.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

449

Odp: zyxel nr7101

Zupelnie zapomnialem o SCP, Dzieki.

ps. jakies rozwiazanie na problemy z funkcjonowaniem? (SIM_ILLEGAL_STATE)

450

Odp: zyxel nr7101

Tak jak by karta nie była zainicjowana. Nr7101 ma dwa sloty sim i jest to przełączane odpowiednim poleceniem; włożyłeś kartę do dobrego/aktywnego slotu?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.