1

Temat: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

Panowie,
mała reanimacja staruszka - wraz z następnymi moimi buildami OpenWrt 23.05 pojawią się dodatkowe obrazy dla R6220 które będę zmieniony podział  flash - połączyłem nieużywane obszary w jedno dostępne dla użytkownika.

Tak wygląda ilość wolnego to w normalnych obrazach z LuCI:

root@OpenWrt:~# df -h
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/root                 7.3M      7.3M         0 100% /rom
tmpfs                    58.9M     92.0K     58.8M   0% /tmp
/dev/ubi0_1              13.9M    180.0K     13.0M   1% /overlay
overlayfs:/overlay       13.9M    180.0K     13.0M   1% /
tmpfs                   512.0K         0    512.0K   0% /dev

A tak to będzie wyglądało w tych dodatkowych (będą miały "mtdconcat" w nazwie) z LuCI:

root@OpenWrt:~# df -h 
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/root                 7.3M      7.3M         0 100% /rom
tmpfs                    58.9M     80.0K     58.8M   0% /tmp
/dev/ubi0_1              68.3M    184.0K     64.6M   0% /overlay
overlayfs:/overlay       68.3M    184.0K     64.6M   0% /
tmpfs                   512.0K         0    512.0K   0% /dev

Niestety nie da się prosto wykonać sysupgrade, jeżeli ktoś to zrobi to router będzie się restartował. Należy wgrać nowy obraz na czysto przez nmrpflash. I tak samo jak ktoś będzie chciał wrócić do standardowych obrazów - też przez nmrpflash.

Sprawdziłem to na kilku sztukach i obrazy działają. Mimo że w oryginale partycja którą wykorzystałem nazywa się "reserved" i powinna być pusta to w kilku routerach miałem tam jakieś dane (binarne), nie wiem od czego one były, czy to śmieci czy coś z tym robił soft Netgeara. Tak więc jak zwykle wgrywacie to na własną odpowiedzialność, jak nie będzie działać komuś to trudno, musi używać standardowych obrazów.

Rozwiązane bazuje na mtdconcat, mechanizmie obecnym w OpenWrt i pozwalającym łączyć kilka partycji w jedną logiczną całość. Nie jest to formatowie dodatkowego obszaru i montowanie go jako /overlay.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

A to będzie jakiś szerszy projekt czy tylko taki pojedynczy „wyskok”? Tzn. czy będziesz coś takiego budował także dla innych sprzętów tej architektury i/albo jakiegoś określonego flasha?

3

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

Jak będę miał jakiś router w ręku i potrzebę to pewnie będę robił. Na razie traktuj to jako jeden wyskok.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

@Cezary, Takie pytanie z ciekawości. Co powoduje, że nie można przechodzić na obrazy z inną tablicą partycji przez sysupgrade?
Device tree nie jest podmieniene przy tym sposobie aktualizacji?

5

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

Nie znajduje takiego rootfs. Nie wnikałem, strzelam że po prostu nie potrafi złożyć sobie swojego wirtualnego ubifs bo mu np. jakiś znaczniki na partycjach nie pasują.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

6

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

To musieli coś poprawić w obsłudze tego. Bawiłem się kiedyś w ten sposób i system plików łapał błędy. Kilka resetów, obraz bazowy większy niż pierwsza partycja czy wielka paczka wystarczały z reguły. Chętnie protestuję na swoim staruszku.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

7

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

W sumie mogę to sprawdzić, nigdy nie robiłem obrazów ponad to. Więc jeszcze testy przed oficjalnymi kompilacji, bo jeszcze się okaże że przedwcześnie to ogłosiłem.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

Zrobiłem firmware 30MB (z plikiem 20MB w środku)

root@OpenWrt:~# df -h
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/root                27.3M     27.3M         0 100% /rom
tmpfs                    58.9M     76.0K     58.8M   0% /tmp
/dev/ubi0_1              49.8M    184.0K     47.1M   0% /overlay
overlayfs:/overlay       49.8M    184.0K     47.1M   0% /
tmpfs                   512.0K         0    512.0K   0% /dev

Tyle zostaje wolnego, więc przekroczyłem rozmiar oryginalnego wolnego miejsca. Zrestartowałem go ze 10 razy, zrobiłem mu pliki w /root. Wszystko przeżyło, w logach jest czysto.
Wydaje się działać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9 (edytowany przez MiG25 2024-05-19 13:31:34)

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

Czy w związku z tym mtdconcat  nazwa urządzenia nie powinna być inna ? Właśnie próbuję wgrać normalny obraz na tą wersję z mtdconcat , i sysupgrade nie protestuje... Jak pójdę dalej to nie rozsypie się to spowrotem ?

EDIT: No i było do przewidzenia , że będzie brick i trzeba użyć od nowa NMRPFlash smile

10

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

Dokładnie to przecież napisałem że trzeba wgrywać od początku. Jest to w pierwszym poście.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

No ale możnaby dodać do nazwy/zmienić na "R6220 mtdconcat" , wtedy już sysupgrade robiłby się tylko tym z modem...
Tak jak to właśnie wprowadzone jest w AX3000T czy AX6000 .... tam jest wersja "normalna" i wersja z  (OpenWrt U-Boot layout)...

12

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

Można by było. Ale świadomie tego nie zrobiłem.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13

Odp: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash

No ja już nie pamiętam jaką wersję mam wgrać , mało co nie ściągnąłbym zwykłej wink