Temat: Netgear R6220 - powiększenie dostępnego flash
Panowie,
mała reanimacja staruszka - wraz z następnymi moimi buildami OpenWrt 23.05 pojawią się dodatkowe obrazy dla R6220 które będę zmieniony podział flash - połączyłem nieużywane obszary w jedno dostępne dla użytkownika.
Tak wygląda ilość wolnego to w normalnych obrazach z LuCI:
root@OpenWrt:~# df -h
Filesystem Size Used Available Use% Mounted on
/dev/root 7.3M 7.3M 0 100% /rom
tmpfs 58.9M 92.0K 58.8M 0% /tmp
/dev/ubi0_1 13.9M 180.0K 13.0M 1% /overlay
overlayfs:/overlay 13.9M 180.0K 13.0M 1% /
tmpfs 512.0K 0 512.0K 0% /devA tak to będzie wyglądało w tych dodatkowych (będą miały "mtdconcat" w nazwie) z LuCI:
root@OpenWrt:~# df -h
Filesystem Size Used Available Use% Mounted on
/dev/root 7.3M 7.3M 0 100% /rom
tmpfs 58.9M 80.0K 58.8M 0% /tmp
/dev/ubi0_1 68.3M 184.0K 64.6M 0% /overlay
overlayfs:/overlay 68.3M 184.0K 64.6M 0% /
tmpfs 512.0K 0 512.0K 0% /devNiestety nie da się prosto wykonać sysupgrade, jeżeli ktoś to zrobi to router będzie się restartował. Należy wgrać nowy obraz na czysto przez nmrpflash. I tak samo jak ktoś będzie chciał wrócić do standardowych obrazów - też przez nmrpflash.
Sprawdziłem to na kilku sztukach i obrazy działają. Mimo że w oryginale partycja którą wykorzystałem nazywa się "reserved" i powinna być pusta to w kilku routerach miałem tam jakieś dane (binarne), nie wiem od czego one były, czy to śmieci czy coś z tym robił soft Netgeara. Tak więc jak zwykle wgrywacie to na własną odpowiedzialność, jak nie będzie działać komuś to trudno, musi używać standardowych obrazów.
Rozwiązane bazuje na mtdconcat, mechanizmie obecnym w OpenWrt i pozwalającym łączyć kilka partycji w jedną logiczną całość. Nie jest to formatowie dodatkowego obszaru i montowanie go jako /overlay.