1 (edytowany przez rybirek 2024-03-19 18:04:44)

Temat: MC801A

Może się komuś przyda..

Jakiś czas temu kupiłem używany "uszkodzony" MC801A
Miał fabrycznie BD_FITELIAMC801AV1.0.0B18 i natychmiast po włączeniu, jak zobaczył sieć, to chciał się uaktualniać - nie dało się tego powstrzymać, uaktualnił się do BD_FITELIAMC801AV1.0.0B20.
Bez problemu pracował na tej wersji z orange/tmobile transfer z wykorzystaniem n78 750/80, max poniżej
https://i.imgur.com/ELuDbc8.png

Chciałem zobaczyć jak się zachowa na polskim firmware, ale chciałem móc później wrócić do fińskiego.
Nigdy wcześniej nie robiłem backupu zte i tu popełniłem drobny błąd.
Zasugerowałem się stich86 i zrobiłem go przy pomocy edl - https://github.com/stich86/ZTE-MC7010/blob/main/edl.md
Tą samą metodą wgrałem play'a, czyli kasujemy system/boot, restart do fastboot i

fastboot flash system BD_PLKPLMC801AV1.0.0B03/sdxprairie-sysfs.ubi
fastboot boot BD_PLKPLMC801AV1.0.0B03//sdxprairie-boot.img

Jeśli wszystko jest ok, to nadpisujemy boot i wszystko działa, wszystkie dane pozostają.

W testach nie było widać różnicy i chciałem wrócić do oryginału i tu zonk, bo nie udało mi się przywrócić poprawnie partycji system zrzuconej przez edl.
Ściągnąłem Telię w wersji B12 i po wgraniu przez edl/fastboot ruszyła, przy próbie aktualizacji pobierała firmware, ale aktualizacja kończyła się błędem.

Tu popełniłem drugi błąd.
Próba przywrócenia całości przy pomocy edl ucegliła router, dało się wejść przy pomocy "boot point" wejść w tryb edl, ale po wykonaniu update router nie startował. Próba przywrócenia całości poprzez edl qfil, też nie pomagała.

Co pomogło:
Przesiadka na windows i qfil - pełne wgranie Telia B12, reset i przywrócenie z backupu ustawień.
Teraz okazało się, że da się zrobić upgrade z poziomu softu, czyli B12->B13->B15->B17->B20, trochę to trwało, ale przeszło.
Co dziwne nie było po drodze B18.

Co ciekawego w B20 - nowa karta network
https://i.imgur.com/Y8ZZ8Qo.png

Pytanie, da się zrobić backup/restore, przy pomocy samego edl/fastboot ? Coś źle robiłem ?

2

Odp: MC801A

FITELIA nie ma n41  , więc przy Plusie nie da się rozwinąć skrzydeł 5G smile
Uruchomiłeś całą wersię PLKPL na nim ? Działał , i nie było No service ?

Generalnie jak są fw na FITELIA ,to po co robić pełny backup , wystarczy qcn...
Co innego wrzucenie do niego innego oprogramowania...

3 (edytowany przez rybirek 2024-03-19 17:28:00)

Odp: MC801A

Faktycznie wgrałem Plus, a nie Play wink
Chyba wszystko działało (ja nadpisywałem tylko przy pomocy fastboot system/boot), zestawiał połączenie, miałem tylko wrażenie, że przy agregacji 5g+lte korzystał tylko z jednego pasma lte. Testowałem to na kartach orange/t-mobile.
Wgrałem t-mobile/plus tylko z ciekawości, bo sprzęt i tak ląduje docelowo w Telia LT (n28+n78).

4 (edytowany przez smereka 2024-03-21 00:08:10)

Odp: MC801A

Ktoś ma może wersję z plusa? Mógłby sprawdzić czy działa N41 (oczywiście o ile jest w zasięgu)?

5 (edytowany przez MiG25 2024-03-24 13:41:07)

Odp: MC801A

Dziwne ,żeby z plusa nie agregowało n41 wink
Sprawdzałem jakieś pół roku temu i zarówno wersja Plus jak i TMobile agregują N41.

6

Odp: MC801A

No wlasnie jestem 100m od btsa i nie idzie.Na innym egzemplarzu nie z plusa smiga na N41.Ktos sie oreintuje te ts9 to za jakie pasma odpowiada na zewnetrznej?

7

Odp: MC801A

za 3500MHz ,czyli za m.n. N78

8

Odp: MC801A

MiG25 napisał/a:

Dziwne ,żeby z plusa nie agregowało n41 wink
Sprawdzałem jakieś pół roku temu i zarówno wersja Plus jak i TMobile agregują N41.

T-Mobile miał N41 ?
Chyba tylko N1 + N78.

9

Odp: MC801A

Co nie znaczy ,że bo włożeniu karty Plusa nie działał z N41....  Działał ok smile

10

Odp: MC801A

MiG25 napisał/a:

za 3500MHz ,czyli za m.n. N78


Ok bo myślałem, że może te łącze się uszkodziło i nie odpuszcza przez to chip tzn nie przełączą na wewnętrzną antenę bo wyjęciu konektora ale skoro piszesz że to N78 to zły trop

11

Odp: MC801A

Jak jest pasmo B7,to najpewniej stej samej anteny.

Może ten Twój MC801A jakiś kombinowany... Generalnie nie wszystkie oprogramowania ( jak nie większość) N41 nie obsługuje ( choćby FITELIA).
Miałem właśnie takiego z FITELIA , i on po wgraniu innego oprogramowania niż skandynawskie było NOSERVICE , stąd można było mieszać plikami , i oprogramowanie modemu zostawić FITELIA , a web wrzucić inny... Może to coś takiego.

12

Odp: MC801A

Ktoś się orientuje jaki typ konektora mają anteny na płycie od LTE/5G oraz od wifi choć to chyba na to samo kopyto? Próbowałem ipex4 0.81 i nie idzie za małe.