1 (edytowany przez Loozak 2019-08-06 00:05:29)

Temat: Uszkodzony system plików NTFS - EXT4

Miałem dysk w systemie chyba NTFS i zmieniłem system plików na ext4 (dokładniej w openmediavault sobie tego dokonałem)
Nie mam teraz dostepu do plików które tam były
Jak odzyskac dane które są na partycji teoretycznie EXT4 a w rzeczywistości są tam pliki NTFS?
Jest metoda na zmianę tylko informacji o systemie plików na partycji bez formatowania?

2

Odp: Uszkodzony system plików NTFS - EXT4

Jeżeli faktycznie zmieniłeś system plików (zrobiłeś formatowanie) to już po danych.
Jeżeli tylko zmieniłeś typ partycji to to nie ma obecnie żadnego wpływu na proces montowania i po prostu możesz ręcznie zamontować system plików ntfs

mkdir -p /mnt/sda1
ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/sda1

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Uszkodzony system plików NTFS - EXT4

Albo miałem jednak fat a nie NTFSa albo robię coś nie tak
Czy w fdisk nie łatwiej byłoby zmienić parametry partycji?

Aktualnie FDISK pokazuje mi takie parametry:
Command (m for help): p
Disk /dev/sda: 111.8 GiB, 120034123776 bytes, 234441648 sectors
Disk model: CT120BX500SSD1
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xbd2d5c5e

Device     Boot Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1        2048 234436544 234434497 111.8G 87 NTFS volume set

Może zmienię tylko typ partycji funkcją "t   change a partition type"

Chodzi mi tylko o dane na dysku który podepnę przez kieszeń i skopiuję w windowsie

4

Odp: Uszkodzony system plików NTFS - EXT4

A w czym ci ten typ partycji przeszkadza? tak, możesz zmienić opcją t w fdisku.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Uszkodzony system plików NTFS - EXT4

Typ partycji przeszkadza mi w tym ze windows nie widzi plików
Podłączyłem dysk tym razem do routera przez kieszeń. Zamontowałem partycję ale plików brak
Jak moge jednoznacznie stwierdzić czy już "po ptokach" czy może da się odzyskać dane z niego?

6

Odp: Uszkodzony system plików NTFS - EXT4

Jak nie widzisz plików to raczej formatowanie było i już nic z tego, przynajmniej nie ty. Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych coś mogą zdziałać.

Możesz użyć jakiegoś narzędzia do odzyskiwania (np. photorec pod linuksem) i zobaczyć czy coś się uda odzyskać (o ile struktura nie była naruszona).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7 (edytowany przez batot 2023-12-31 17:35:04)

Odp: Uszkodzony system plików NTFS - EXT4

Jeśli dałeś Quick format co jest raczej domyślną wartością przy wszelkich formatowaniach to dane są dalej na dysku o ile ich nie nadpisałeś kolejnymi swoimi poczynaniami na tym dysku.
Z tego co czytam raczej nie masz za dużej wiedzy o systemach plików, więc boję się że sam możesz te dane zniszczyć.

Jak Ci bardzo zależy na danych to spróbuj zrobić kopię tego dysku przez "dd" i ew udostępnij dostęp do tego obrazu. Jak nie wiesz o co chodzi to najlepiej podeślij mi ten dysk to spróbuję zobaczyć co da się jeszcze odzyskać.
Nic nie piszesz jakie pliki tam były, jakie formaty itp? Jak dużo plików/katalogów?
Natomiast jak się sam chcesz bawić z tym dyskiem to pamiętaj nic tam nie zapisuj bo będzie po danych.