401

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

23.05.0 zostało oznaczone. Za kilka dni, jak maszyny przetrawią budowanie obrazów, powinna być ogłoszona oficjalnie dostępność nowej wersji OpenWrt.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

402

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Czy są jakieś znaczące różnice pomiędzy OpenWrt 23.05 a nowym 23.05.0 ?.
Czy może nowe 23.05.0 jest to po prostu dopracowana wersja 23.05.

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

403

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Jeżeli pytasz się czy jest różnica pomiędzy 23.05-snapshot a 23.05.0 to na chwilę obecną znaczących nie ma - po prostu stwierdzili że czas zrobić z tego oficjalne wydanie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

404

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Też w weekend będziesz budował swoje ?

405

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

MiG25 napisał/a:

Też w weekend będziesz budował swoje ?

Jeszcze chyba nie. Zmian nie było za wiele, podbity kernel resztę miałem lub nie dotyczy moich obrazów.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

406

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Witam,

przeszedłem z 19.07 na 23.05 Linksys WRT3200ACM, zauważyłem, że dotychczasowe eth dla wan uległo zmianie z 1.2 na ogólne "WAN" - ok, natomiast włączając w 19.07 Programowy/sprzętowy flow offloading test np www.speedtest.net dawał efekt, obecnie przy włączonym flow offloading na 23.05 Internet przestaje działać w sensie www, choć robiąc ping do onet.pl otrzymuję odpowiedz hmmm. i także zauważyłem, że podczas wykonania www.speedtest.net owy ping np do onetu czy innego serwera zrywa pakiety. Jak ogólnie rozwiązać problem ze zrywanym pakietem oraz czy idzie aktywować flow offloading na 23.05 tak by to działało płynnie?

dziękuję za podpowiedz

szymek

407

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

To pierwsze - tak, już trzy lata temu mvemu przeszło na DSA, więc każdy port masz jako oddzielny interfejs. Co do wydajności - nie wiem, unikam tych linksysów więc nie umiem się wypowiedzieć jak działa z nimi flow offloading.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

408

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

szymek napisał/a:

Witam,

przeszedłem z 19.07 na 23.05 Linksys WRT3200ACM, zauważyłem, że dotychczasowe eth dla wan uległo zmianie z 1.2 na ogólne "WAN" - ok, natomiast włączając w 19.07 Programowy/sprzętowy flow offloading test np www.speedtest.net dawał efekt, obecnie przy włączonym flow offloading na 23.05 Internet przestaje działać w sensie www, choć robiąc ping do onet.pl otrzymuję odpowiedz hmmm. i także zauważyłem, że podczas wykonania www.speedtest.net owy ping np do onetu czy innego serwera zrywa pakiety. Jak ogólnie rozwiązać problem ze zrywanym pakietem oraz czy idzie aktywować flow offloading na 23.05 tak by to działało płynnie?

dziękuję za podpowiedz

szymek

Jest problem z niedziałającym flow offloading, ale to chyba nie jest twój problem?
https://github.com/openwrt/openwrt/issu … 1594577983

409

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Sprawdziłem na każdym dostępnym sofcie, najstabilniej 3200acm działa na 19.07, więc ponownie jego wgrałem.
Utrata pakietów na poziomie 2-3 podczas speedtesta, co ciekawe wgrałem też oryginalny, też zgubił jeden pakiet /testowane po kablu/, oryginał dał wynik 980/990Mb/s 19.07 930/960Mb/s.
Co ciekawe, test na wifi przy prędkości 500/600Mb/s nie powoduje utraty pakietów, być może procek się zatyka lub magistrala LAN? w sieci mam ustawione metryki, LAN 0, WAN 1 inne z numerami wyżej.

dziwne, szkoda, że 23.05 się nie sprawdza w liksysie, może jest jakis alternatywny soft do przetostowania coś jak w R7800 NSS ?

410

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Tego sprzętu to chyba nikt nie tyka i nie rozwija.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

411

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Dziś zrobiłem testy na ostatnim wydaniu 23.05.0-rc4 dla r6220. w końcu wifi na 2.4GHz dziala poprawnie tzn. transfer na poziomie 180/220Mbps poprzednie wersje to 20-40/100 Mbps dla tego samego środowiska testującego.
Czyli jest mega progres. Oby w oficjalnym wydaniu nic się nie posypało.

412

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Cezary napisał/a:

Tego sprzętu to chyba nikt nie tyka i nie rozwija.

Najzabawniejsze jest to, że był jedną z najbardziej polecanych platform pod openwrt kiedyś...

Dom : router https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png | TP-LINK T1700G-28TQ |Zyxel XGS-1210-12 | 6x Ruckus r310 unleashed  + Ruckus icx7150-c12p | Truenas scale 124TB 25Gb| Xpenology 12TB | apc smart ups 750 lcd smile 100Mb/s - 25Gb/s
Podróżne : GL.Inet MT3000  +1TB hdd
Działka : rb260gs 1j wdm 1Gb+ ruckus r310 + nb m5 + kilka kamer ip  + panel 285Wp + lifepo4 12v 60Ah .

413

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

No i się oficjalne wydanie pojawiło.
U mnie na R6220 wgrane, jutro potestuje cały dzień, na Meraki MR16 też.
Jedynie pozostaje WAC510 z ipq40xx:

-ipq40xx EA6350v3, EA8300, MR8300 and WHW01 require tweak to the U-Boot environment on update from 22.03 to 23.05. Refer to the Device wiki or the instruction on sysupgrade on how to do this change. Config needs to be reset on sysupgrade.

Rozumiem, że podczas wgrywania obrazu, musze wgrywać bez zachowania konfiguracji, czy coś jeszcze trzeba zrobic?

414 (edytowany przez Cezary 2023-10-15 10:15:12)

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

require tweak to the U-Boot environment

Czyli musisz zmienić zmienne środowiskowe bootloadera, wspomnieli że opisane to jest w wiki. Więc patrz tutaj: https://openwrt.org/toh/linksys/mr8300# … r_snapshot

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

415 (edytowany przez lexmark3200 2023-10-15 11:49:58)

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Dla samego WAC510 nie ma oddzielnego tutka jak wgrać 23.05, natomiast robiąc jak dla tego linksys:

root@AP1:~# fw_printenv
baudrate=115200
bootcmd=bootipq
bootdelay=2
bootpart=0
delenv=sf probe && sf erase 0x000e0000 +0x10000
ethact=eth0
fdt_high=0x87000000
flash_type=0
fw_upgrade=0
install_cal_to_end_of_nor=sf probe && sf read 0x84000000 0x170000 0x10000 && sf erase 0x1f0000 +0x10000 && sf write 0x84000000 0x1f0000 0x10000
ipaddr=192.168.1.11
machid=8010100
primary=0
proceed_upgrade=0
product_id=WAC510
secondary=3800000
show_cal_at_end_of_nor=sf probe && sf read 0x84000000 0x1f0000 0x10000 && md.b 0x84001000 0x40
stderr=serial
stdin=serial
stdout=serial

nie mam zmiennej kernsize. Poza tym u mnie już siedzi 22.03.3, jedynie co dostaje w GUI podczas próby upgrade:

The device is supported, but the config is incompatible to the new image (1.0->1.1). Please upgrade without keeping config (sysupgrade -n). Sun Oct 15 12:47:27 CEST 2023 upgrade: Config cannot be migrated from swconfig to DSA Image check failed.

Czyli bez zachowania konfigu....

416

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

odnośnie WAC510 - gdzie wyczytałeś że trzeba coś zrobić?

I tak, DSA powoduje że musisz wgrać na czysto. To już w pierwszym poście napisałem.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

417 (edytowany przez lexmark3200 2023-10-15 11:57:53)

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Cezary napisał/a:

odnośnie WAC510 - gdzie wyczytałeś że trzeba coś zrobić?

I tak, DSA powoduje że musisz wgrać na czysto. To już w pierwszym poście napisałem.

Tak zgadza się.
żle zintepretowałem:

-ipq40xx EA6350v3, EA8300, MR8300 and WHW01 require tweak to the U-Boot environment on update from 22.03 to 23.05. Refer to the Device wiki or the instruction on sysupgrade on how to do this change. Config needs to be reset on sysupgrade.

Wziąłem za pewnik, ze wszystkie na ipq40xx. Sorki za zamieszanie. Tak tj jak się czyta na smartfonie a nie na dużym ekranie ;-)
A tu chodzi dokładnie o te 4 modele na ipq

418 (edytowany przez efekt-melodie0w 2023-10-16 16:18:12)

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

No właśnie. Cezary o co chodzi z tym OpenWrt 23.05.0 bądź OpenWrt 22.03.5? Co wybrać?? Czy v22.03.5 jest wybrakowane, stare i niezałatane?

Mam Xiaomi AX3200 RB01 i słabo działa na 23.05.0. Prędkości download jest na łączy 1 Mb/s - 840 download, a upload 940. Ping jest trochę wyższy w porównaniu do oprogramowania producenta.
Może lepiej jak wgram do niego 22.03.05?

419

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

22.03.5  to poprzednie wydanie stabilne, 23.05.0 to obecne wydanie stabilne, Po prostu kolejna wersja openwrt.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

420

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

To mam rozumieć, że do mojego Xiaomi ax3200 właściwa będzie wersja 23.05.0?
I dlaczego mam słabsze parametry na openwrt niż na oryginalnym oprogramowaniu? Gdzie to mogę zgłosić?

421

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

No i masz. Nikt nie powiedział że na openwrt będziesz miał lepsze parametry. Zgłaszać możesz tutaj: https://github.com/openwrt/openwrt/issues

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

422

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Cezary napisał/a:

No i masz. Nikt nie powiedział że na openwrt będziesz miał lepsze parametry. Zgłaszać możesz tutaj: https://github.com/openwrt/openwrt/issues

To mnie zawiodłeś…
Raczej logicznym było dla mnie, że OpenWrt jest lepsze i na nim będą lepsze parametry niż na producenckim sofcie…

423

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Nie. Zespół openwrt nie dysponuje jakaś głęboką dokumentację chipów, sterowniki powstają bo ktoś ma wiedzę jak to powinno działać lub mniej lub bardziej doświadczeniem, więc naturalne jest to że rzeczy które są w openwrt będą inne. I niekoniecznie wydajniejsze.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

424

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

Gdzie znikło "advanced restart" (chyba tak to się nazywało), by uruchomić router z innej "partycji"?
WRT1900ACS

425

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 23.05

doinstaluj sobie  to z paczki