Temat: Debricking Belkin RT3200

Witam,

modernizuje swoją sieć na WiFi6, wylicytowałem router Belkin RT3200 jako nie testowany ;-)
Oczywiście router nie podnosi się migając na biało diodą power ale do meritum --

po podłączeniu RS232 mam taki obraz:
https://ibb.co/yY0Lgrc

Pytanie brzmi jak dalej ruszyć temat aby nie ubić sprzętu?

Pozdrawiam
Artur

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

2

Odp: Debricking Belkin RT3200

Uruchom przez 3 lub 4. Może na jednej lub drugiej partycji jest żyjący system.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Debricking Belkin RT3200

Testowałem, niestety nie działa.

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

4

Odp: Debricking Belkin RT3200

To załaduj mu obraz initramfs przez opcję "1" i zobacz czy wstanie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Debricking Belkin RT3200

Wstał po wrzuceniu *.bin przez tftp. Jakie dalsze kroki? UBI?

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

6

Odp: Debricking Belkin RT3200

Zrób mu teraz sysupgrade zwykłym obrazem, bez ubi.

Ubi wymaga zmiany bootloadera, jeżeli jesteś zdecydowany na jego doszczętne ubicie to rób wg wiki na openwrt.org

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Debricking Belkin RT3200

Czyli olać UBI i zostać na tym co jest?

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

8

Odp: Debricking Belkin RT3200

Twoja decyzja.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: Debricking Belkin RT3200

Rozumiem, bardziej interesuje mnie co będzie lepsze w tej sytuacji? Czy UBI wnosi coś na +?

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

10

Odp: Debricking Belkin RT3200

Z punktu widzenia użytkownika nic. Z punktu widzenia systemu - lepsze zarządzenie flash, jak pojawią sie badblocki (a sie pojawią) to przynajmniej failsystem to sobie sam ogarnie i normalnie będzie działał.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: Debricking Belkin RT3200

Czyli jednak UBI ma sens. Podpowiesz jak w miarę bezpiecznie zaktualizować do UBI?

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

12

Odp: Debricking Belkin RT3200

Nie ma metody bezpiecznej, jak z jakiegoś powodu nie wgra się bootloader to zostajesz z cegłą i tylko jtag pozwoli na ponowne wgranie bootloadera (ponoć tak się da go odzyskać).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13

Odp: Debricking Belkin RT3200

Powiadają "no risk no fun".
Myślę, że zaryzykuje. Jak wrzucić bootloader a później docelowy system?

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

14

Odp: Debricking Belkin RT3200

Na wiki masz link prowadząc do https://github.com/dangowrt/owrt-ubi-installer

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15

Odp: Debricking Belkin RT3200

Czyli mam wrzucić teraz oryginalny soft producenta czy "openwrt-mediatek-mt7622-linksys_e8450-ubi-initramfs-recovery-installer.itb"

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

16

Odp: Debricking Belkin RT3200

inna ta procedura jest niż opisana tutaj: https://github.com/openwrt/openwrt/comm … 2db6ba7568

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

17

Odp: Debricking Belkin RT3200

Jest różnica. Teraz już całkiem głupi jestem. Proszę o informacje jakie mają być dalsze czynności?

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

18

Odp: Debricking Belkin RT3200

Wiem dokładnie tyle co jest opisane. Jedziesz więc wg jednego lub drugiego sposobu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

19

Odp: Debricking Belkin RT3200

Ok. Ale aby zacząć muszę wrócić do ori softu?

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

20

Odp: Debricking Belkin RT3200

No nie. Backupu nie robisz (no chyba że partycji z bootloaderem, ale to tak możesz teraz zrobić) a każdy poradnik i tak zaczyna się od wgrania do flash -ubi-initramfs-recovery.itb - a więc mozesz to wgrać i lecieć dalej.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

21 (edytowany przez artur_n 2022-11-03 17:25:21)

Odp: Debricking Belkin RT3200

Ok. Czyli wrzucam -ubi-initramfs-recovery.itb po wcześniejszym załadowaniu *.bin do RAM?

Plik: openwrt-22.03.1-mediatek-mt7622-linksys_e8450-ubi-initramfs-recovery.itb
Z lokalizacji: https://github.com/dangowrt/owrt-ubi-installer/releases
??

Wrzuciłem sysupgrade.bin ale system nie startuje.

Watchdog handover: fd=3
- watchdog -
Watchdog does not have CARDRESET support
Tue Oct 18 20:41:11 CEST 2022 upgrade: Sending TERM to remaining processes ...
Tue Oct 18 20:41:11 CEST 2022 upgrade: Sending signal TERM to sleep (12880)
Tue Oct 18 20:41:15 CEST 2022 upgrade: Sending KILL to remaining processes ...
[ 1669.678852] stage2 (12955): drop_caches: 3
Tue Oct 18 20:41:21 CEST 2022 upgrade: Switching to ramdisk...
Tue Oct 18 18:41:22 UTC 2022 upgrade: Performing system upgrade...
[ 1670.477256] do_stage2 (12955): drop_caches: 3
Unlocking firmware2 ...

Writing from <stdin> to firmware2 ...
Tue Oct 18 18:41:24 UTC 2022 upgrade: Upgrade completed
Tue Oct 18 18:41:25 UTC 2022 upgrade: Rebooting system...
umount: can't unmount /dev: Resource busy
[ 1673.849399] reboot: Restarting systemy


F0: 102B 0000
F6: 0000 0000
V0: 0000 0000 [0001]
00: 0000 0000
BP: 0000 0041 [0000]
G0: 0190 0000
T0: 0000 036B [000F]
Jump to BL

UNIVPLL_CON0 = 0xFE000000!!!
mt_pll_init: Set pll frequency for 25M crystal
RAM_CONSOLE preloader last status: 0x0 0x0 0x0 0x0 0x0 0x0
[PMIC_WRAP]wrap_init pass,the return value=0.
[pmic_init] Preloader Start..................
[pmic_init] MT6380 CHIP Code, reg_val = 0, 1:E2  0:E3
[pmic_init] Done...................
Chip part number:7622B
MT7622 Version: 1.2.8, (iPA)
SSC OFF
mt_pll_post_init: mt_get_cpu_freq = 1350000Khz
mt_pll_post_init: mt_get_mem_freq = 1600000Khz
mt_pll_post_init: mt_get_bus_freq = 1119920Khz
[PLFM] Init I2C: OK(0)

[BLDR] Build Time: 20200522-165358
==== Dump RGU Reg ========
RGU MODE:     14
RGU LENGTH:   FFE0
RGU STA:      40000000
RGU INTERVAL: FFF
RGU SWSYSRST: 8000
==== Dump RGU Reg End ====
RGU: g_rgu_satus:2
 mtk_wdt_mode_config  mode value=10, tmp:22000010
PL RGU RST: ??
SW reset with bypass power key flag
Find bypass powerkey flag
WDT NONRST=0x20000000
WDT IRQ_EN=0x340003
RGU mtk_wdt_init:MTK_WDT_DEBUG_CTL(590200F3)
[EMI] MDL number = 2
[EMI] DRAMC calibration start

[EMI] DRAMC calibration end

[EMI]rank size auto detect
[EMI]start_addr[0x40000000]=0x12345678, test_addr[0x48000000]= 0xEDCBA987
[EMI]start_addr[0x40000000]=0x12345678, test_addr[0x50000000]= 0xEDCBA987
[EMI]start_addr[0x40000000]=0xEDCBA987, test_addr[0x60000000]= 0xEDCBA987
[EMI]rank0 size: 0x20000000
[MEM] complex R/W mem test pass
RAM_CONSOLE wdt status (0x2)=0x2
[BBT] BMT.v2 is found at 0x3FF
[PLFM] Init Boot Device: OK(0)

[PART] blksz: 2048B
[PART] [0x0000000000000000-0x000000000007FFFF] "PRELOADER" (256 blocks)
[PART] [0x0000000000080000-0x00000000000BFFFF] "tee1" (128 blocks)
[PART] [0x00000000000C0000-0x000000000013FFFF] "lk" (256 blocks)

Device APC domain init setup:

Domain Setup (0x0)
Domain Setup (0x0)
Device APC domain after setup:
Domain Setup (0x0)
Domain Setup (0x0)
[PART] Image with part header
[PART] name : U-Boot
[PART] addr : 41E00000h mode : -1
[PART] size : 342676
[PART] magic: 58881688h

[PART] load "lk" from 0x00000000000C0200 (dev) to 0x41E00000 (mem) [SUCCESS]
[PART] load speed: 16731KB/s, 342676 bytes, 20ms
load lk (ret=0)
[PART] Image with part header
[PART] name : atf
[PART] addr : FFFFFFFFh mode : -1
[PART] size : 57936
[PART] magic: 58881688h

[PART] load "tee1" from 0x0000000000080200 (dev) to 0x43000DC0 (mem) [SUCCESS]
[PART] load speed: 14144KB/s, 57936 bytes, 4ms
load tee1 (ret=0)
[BLDR] bldr load tee part ret=0x0, addr=0x43001000
[BLDR] boot part. not found
[BLDR] part_load_images ret=0x0
[BLDR] Others, jump to ATF

[BLDR] jump to 0x41E00000
[BLDR] <0x41E00000>=0xEA00000F
[BLDR] <0x41E00004>=0xE59FF014


U-Boot 2014.04-rc1 Version: 1.0.0.1 (Jul 21 2020 - 12:07:36)

static declaration g_total_rank_size = 0x1F000000
DRAM:  496 MiB
NAND:  Recognize SNAND: ID [e5 71 ], Device Name [FM35X1GA], Page Size [2048]B Spare Size [64]B Total Size [128]MB
[mtk_snand] probe successfully!
[BBT] BMT.v2 is found at 0x3ff
128 MiB
[mtk_nand_erase_hw] mtk_nand_erase_hw @4249, ret:0x40. page:0x640
[mtk_nand_erase_hw] mtk_nand_erase_hw @4249, ret:0x40. page:0x6c0
In:    serial
Out:   serial
Err:   serial
Net:   mtk_eth
Uip activated
GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

22

Odp: Debricking Belkin RT3200

Więc wgraj sobie znów to co działało lub oryginał i działaj ponownie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

23

Odp: Debricking Belkin RT3200

Wrzuciłem oryginał 1.1.01 datowany na 29 marzec 2022.
Domyślam się, że teraz ten poradnik:
https://github.com/dangowrt/owrt-ubi-in … ng-openwrt

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T

24

Odp: Debricking Belkin RT3200

Jeden z dwóch.

A tak swoją drogą to wgraj ponownie ten oryginalny soft kilka razy zeby wgrał się na oba zestawy partycji.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

25 (edytowany przez artur_n 2022-11-03 20:58:57)

Odp: Debricking Belkin RT3200

Kurde wrzuciłem go tylko raz, mam nadzieję, że to nie jest duży problem.
Teraz sytuacja wygląda tak:
https://ibb.co/k1Qw5ky
https://i.ibb.co/0th6m8X/Zrzut-ekranu-2022-11-03-181729.png

Aktualizacja:
z partycji zapasowej startuje initramfs

GL.iNet GL-MT6000 + 2x AP_Xiaomi AX3000T