1

Temat: Band steering / roaming w 2022?

Szperając po tematyce band steeringu w OpenWRT - szczególnie mając kilka różnych AP w domu (i mix sieci WiFi 5 i WiFi6) chciałbym ujednolicić to, jak klienci w zasięgu się zachowują.

Głównie mam tutaj na myśli multimedialnych odbiorców typu telefony - zauważyłem, że mając "raomingowy" SSID na obydwa pasma, raczej preferują zostać na 2.4 i nie szukają chętnie przełączenia na 5GHz będąc w idealnym zasięgu.

Zerkając w konfigurację domyślną wersji 22.0* widzę, że 'konfigurowalne' jest tylko
podczas gdy są jeszcze k i v, które zostały stworzone by ułatwiać inteligentnym klientom odnajdywanie się w sieci. ;-)

Czy jest zatem najlepsza możliwa konfiguracja a'la band steeringu w OpenWRT w 2022 roku? Ten rok ma tu o tyle istotne znaczenie, że spora część opracowań na ten temat (lub opinii, że nie działa), jest sprzed 2-3 lat.
Jeśli ktoś może powiedzieć, że fajnie to u niego działa - podzielcie się konfiguracją.

Najbardziej obiecująco do przetestowania wygląda konfiguracja którą udostępnił ktoś ze swojej sieci kampusowej na ponad 20 AP z OpenWRT (i nie tylko!) w tym wątku

2

Odp: Band steering / roaming w 2022?

OpenWrt samo w band steeringu nie robi (bo nie potrafiło i nie porafi). To co pokazałeś to raczej związane jest z fastroamingiem.

Sam band steering możesz zrealizować wykorzystując DAWN lub usteer. Oba są takie sobie wg mnie, choć ktoś tu na forum twierdził że mu działa (DAWN).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez andrut 2022-08-05 12:42:14)

Odp: Band steering / roaming w 2022?

Właśnie znalazłem guide na stronie dokumentacji OpenWRT.
Brzmi jak wart przetestowania...

EDIT:
Nie jest wart przetestowania, hostapd nie rozpoznaje tych konfiguracji smile

4

Odp: Band steering / roaming w 2022?

Czego ci nie rozpoznaje? Może nadal używasz basica, a masz zainstalować pełną wersję z repo.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Band steering / roaming w 2022?

Fri Aug  5 13:40:33 2022 daemon.err hostapd: Line 81: unknown configuration item 'wnm_sleep_mode'
Fri Aug  5 13:40:33 2022 daemon.err hostapd: Line 82: unknown configuration item 'bss_transition'

testuję na snapshocie z 1.08

# hostapd -v
hostapd v2.11-devel
User space daemon for IEEE 802.11 AP management,
IEEE 802.1X/WPA/WPA2/EAP/RADIUS Authenticator
Copyright (c) 2002-2022, Jouni Malinen <j@w1.fi> and contributors

6

Odp: Band steering / roaming w 2022?

Więc wywal te opcje i sprawdzaj dalej.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Band steering / roaming w 2022?

Dokumentacja mówi dokładnie na odwrót.

Note: On previous versions of OpenWrt the config option “bss_transition” used to be called “ieee80211v”. If migrating from an older version, please update this config-option too!

dodanie 'v' pomogło ;-)
przeinstalowałem też wpad na wersję full

8

Odp: Band steering / roaming w 2022?

Udało się uruchomić na 3 AP (w tym celu przeflashowalem AC LR i AC Lite) - wyglądają jakby się komunikowały, ale nie widzę skutecznego 'kopania' poza tym co jest w logach.
Zobaczymy jaki będzie wpływ na odczucia z używania sieci.

Chętnie poznam sugestie i znaleziska innych użytkowników.

9 (edytowany przez andrut 2022-08-07 21:22:37)

Odp: Band steering / roaming w 2022?

Kolejne znajdźki.
DAWN najprawdopodobniej jest zbędny przy _prawidłowej_ konfiguracji 802.11 r, v, k.
Ponadto FT over Air zamiast domyślnie zaznaczonego DS to lepsza obsługa na większej ilości urządzeń.
Nadal wgryzam się w temat zanim przyjdzie komplet urządzeń, ale stropy + VoWiFi wymagają by to śmigało bezobsługoowo.

Dokładny opis poszczególnych technologii przez producenta Keenetic.

Ciekawostka - czas roamingu (tu akurat przy okazji analiz na cisco:

1) In a non-FT network, you may achieve the roaming delay of about 150ms.
2) When using FT ‘over the air’, the delay is reduced to as low as 16ms.
3) When using FT ‘over the ds’ it can give a delay of about 71ms.

SSID musi być ten sam dla pasm 2.4 i 5, a szyfrowanie póki co lepiej trzymać na WPA2 (WPA3 w niektórych implementacjach podobno psuje roaming)

plus wyjaśnienie dlaczego niektóre ze starszych urządzen mogą nie widzieć/nie łączyć się z sieciami z włączonym roamingiem i jak temu zaradzić

A ponad wszystko najważniejsze jest przeinstalowanie wersji wpad z basic na full (choć tu jeszcze nie zweryfikowałem, czy nie lepiej hostapd zamiast wpad)

10

Odp: Band steering / roaming w 2022?

andrut napisał/a:

Kolejne znajdźki.
DAWN najprawdopodobniej jest zbędny przy _prawidłowej_ konfiguracji 802.11 r, v, k.
Ponadto FT over Air zamiast domyślnie zaznaczonego DS to lepsza obsługa na większej ilości urządzeń.
Nadal wgryzam się w temat zanim przyjdzie komplet urządzeń, ale stropy + VoWiFi wymagają by to śmigało bezobsługoowo.

Bez DAWN cięzko wymusic 5 GHz, bo 2,4 prawie zawsze ma silniejszy sygnał.

Ja mam rozdzielone 2,4 oraz 5 GHz aby urzadzenia stacjonarne i laptopy łaczyly sie do 5 GHz, a smartfony do 2,4.
Przy teamsach, VoWiFi im mniej roamingu, tym lepiej.
AP z 2,4 mam 3.szt.w.domu, a 5 GHz 4 szt.
A mimo tego 2,4 ma lepsze pokrycie.

11

Odp: Band steering / roaming w 2022?

Jedyne wymuszenie to zmniejszenie mocy nadawania 2.4, ale to i tak klient decyduje.
Póki co testy DAWN - mimo zadeklarowanego kickingu - oprócz wpisu w logach żaden klient nie cierpi...

12

Odp: Band steering / roaming w 2022?

Ja mam 3szt R6620 jako głupie AP , na nich różne nazwy sieci SSID dla 5 i 2.4. Zaznaczone Fast Transition i Over the Air. Szyfrowanie WPA2 szyfr AES. Każdy z nich ma ustawiony inny kanał aby się nie nachodził ( dla 5Ghz to 36 , 132 i 149).
I na 5Ghz to działa , mogę wielokrotnie zmieniać położenie , nie ma żadnych zacięć w VoWIFI (bo to tu najczęściej jest problem) , jak i Teamsach. W kompie np. karta Intel N 7260 nie chciała przełączać się na silniejszy router i usilnie trzymała się starego , ale wystarczyła instalacja sterowników Intela i bez problemu opanowuje FT ( wcześniej miała orginalne z Windowsa).

13

Odp: Band steering / roaming w 2022?

@MiG25: Pytania dodatkowe:
- czy masz włączone dodatkowe opcje? v, k, NAS-id? Ewentualnie czy jesteś w stanie wrzucić 'działający' konfig (pełen), oczywiście całkowicie zanonimizowany? :-)

- czy różnicujesz moc nadawania 2.4 i 5? czy np. telefony masz 'podpięte' tylko do 5 GHz?

- co do karty - również ją mam i problemy, muszę faktycznie zaktualizować drivery ponad windowsowe

14

Odp: Band steering / roaming w 2022?

Podobnie jak @MiG25, rozdzieliłem sieć 2.4GHz i sieć 5GHz. Kilka dni próbowałem DAWN, jednak bardziej denerwowało to osoby, niż pomagało.
Dla przykładu @andrut, mój konfig wygląda mniej więcej:

- AP

config wifi-device 'radio0'
    option type 'mac80211'
    option path 'platform/18000000.wmac'
    option band '2g'
    option htmode 'HT40'
    option cell_density '0'
    option country 'PL'
    option txpower '17'
    option channel '6'

config wifi-iface 'default_radio0'
    option device 'radio0'
    option network 'lan'
    option mode 'ap'
    option encryption 'psk2'
    option ssid 'MyNetwork_2G'
    option key 'mypassword1234'
    option nasid 'main-2'
    option mobility_domain 'abab'
    option ieee80211r '1'
    option ft_over_ds '1'
    option ft_psk_generate_local '1'
    option reassociation_deadline '2000'
    option ieee80211v '1'
    option time_advertisement '2'
    option time_zone 'CET-1CEST,M3.5.0,M10.5.0/3'
    option ieee80211k '1'
    option rrm_beacon_report '1'
    option rrm_neighbor_report '1'
    option ieee80211w '1'
    option skip_inactivity_poll '1'

config wifi-device 'radio1'
    option type 'mac80211'
    option path '1a143000.pcie/pci0000:00/0000:00:00.0/0000:01:00.0'
    option band '5g'
    option country 'PL'
    option cell_density '3'
    option txpower '20'
    option htmode 'HE80'
    option channel '40'

config wifi-iface 'default_radio1'
    option device 'radio1'
    option network 'lan'
    option mode 'ap'
    option encryption 'psk2'
    option ssid 'MyNetwork'
    option key 'mypassword1234'
    option mobility_domain 'abab'
    option nasid 'main-5'
    option ieee80211r '1'
    option ft_over_ds '1'
    option ft_psk_generate_local '1'
    option reassociation_deadline '2000'
    option ieee80211v '1'
    option time_advertisement '2'
    option time_zone 'CET-1CEST,M3.5.0,M10.5.0/3'
    option ieee80211k '1'
    option rrm_beacon_report '1'
    option rrm_neighbor_report '1'
    option ieee80211w '1'
    option skip_inactivity_poll '1'

config wifi-iface 'wifinet2'
    option device 'radio0'
    option mode 'ap'
    option ssid 'MyNetwork_tv'
    option encryption 'psk2'
    option key 'mypassword1234'
    option network 'lan'
    option disabled '1'

- AP1

config wifi-device 'radio0'
    option type 'mac80211'
    option path '1e140000.pcie/pci0000:00/0000:00:00.0/0000:01:00.0'
    option band '2g'
    option htmode 'HT40'
    option cell_density '0'
    option country 'PL'
    option channel '11'

config wifi-iface 'default_radio0'
    option device 'radio0'
    option network 'lan'
    option mode 'ap'
    option encryption 'psk2'
    option ssid 'MyNetwork_2G'
    option key 'mypassword1234'
    option nasid 'ap1-2'
    option mobility_domain 'abab'
    option ieee80211r '1'
    option ft_over_ds '1'
    option ft_psk_generate_local '1'
    option reassociation_deadline '2000'
    option ieee80211v '1'
    option time_advertisement '2'
    option time_zone 'CET-1CEST,M3.5.0,M10.5.0/3'
    option ieee80211k '1'
    option rrm_beacon_report '1'
    option rrm_neighbor_report '1'
    option ieee80211w '1'
    option skip_inactivity_poll '1'

config wifi-device 'radio1'
    option type 'mac80211'
    option path '1e140000.pcie/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:02:00.0'
    option band '5g'
    option country 'PL'
    option cell_density '3'
    option htmode 'HE80'
    option channel '48'
    option txpower '20'

config wifi-iface 'default_radio1'
    option device 'radio1'
    option network 'lan'
    option mode 'ap'
    option ssid 'MyNetwork'
    option encryption 'psk2'
    option key 'mypassword1234'
    option mobility_domain 'abab'
    option nasid 'ap1-5'
    option ieee80211r '1'
    option ft_over_ds '1'
    option ft_psk_generate_local '1'
    option reassociation_deadline '2000'
    option ieee80211v '1'
    option time_advertisement '2'
    option time_zone 'CET-1CEST,M3.5.0,M10.5.0/3'
    option ieee80211k '1'
    option rrm_beacon_report '1'
    option rrm_neighbor_report '1'
    option ieee80211w '1'
    option skip_inactivity_poll '1'

15 (edytowany przez MiG25 2022-08-09 15:44:19)

Odp: Band steering / roaming w 2022?

andrut napisał/a:

@MiG25: Pytania dodatkowe:
- czy masz włączone dodatkowe opcje? v, k, NAS-id? Ewentualnie czy jesteś w stanie wrzucić 'działający' konfig (pełen), oczywiście całkowicie zanonimizowany? :-)

- czy różnicujesz moc nadawania 2.4 i 5? czy np. telefony masz 'podpięte' tylko do 5 GHz?

- co do karty - również ją mam i problemy, muszę faktycznie zaktualizować drivery ponad windowsowe

Nie , nie mam włączonych v i k , tylko r.

Nie nie różnicuje mocy, jest na auto, wszystkie urządzenia ,które dają się podłączyć do 5ghz ( czli co mają kartę 5ghz) są tam podłączone , reszta do 2,4ghz.

Oczywiście często się zdarza ,że jak jestem w poza domem , telefon loguje się do 2,4ghz , i już wtedy rzadko kiedy się przełącza na 5ghz. Dlatego jak nie jest mi potrzebny większy zasięg ( 2,4ghz siłą rzeczy obejmuje ogród , gdzie 5ghz już nie starcza) , to po prostu sieć 2,4ghz zapominam w telefonie , łącze się tylko do niej telefonem jak potrzebuje się połączyć z lanem , a zasięgu 5ghz nie ma ( np ,żeby srawdzić sterowanie zraszaczy )