701

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

MiG25 napisał/a:

Na pewno ta komenda resetuje też router ? W MF286D tylko modem...

U mnie rebootuje się całość po wysłaniu AT+CFUN=1,1. Modem + OpenWRT.

root@ZTE_Test:/# echo -e "AT+CFUN=1,1\r" > /dev/ttyACM0
2⚌⚌Ob⚌

U-Boot 1.1.4 (May 13 2021 - 05:37:00)

ap152 - Dragonfly 1.0DRAM:
sri
ath_ddr_initial_config(278): (ddr2 init)
ath_sys_frequency: cpu 775 ddr 650 ahb 258

702

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

RouterRoutujacy napisał/a:

Cześć,
Na forum wielokrotnie wchodziłem od 2016 roku, ale nie założyłem konta (i sam byłem zdziwiony, że go nie mam wink ).

Kupiłem ZTE MF286R, polecony przez @Leo-PL. Router potrzebowałem pod zdalny dostęp do portu RS232 poprzez LTE.
Ogólnie działa poprawnie, zdarzyły mi się dwa niespodziewane ponowne uruchomienia. Próbuję je zanalizować, ale akurat przy podłączonym TTL - router nie chce ponownie się wysypać.

Trafiła mi się wersja z możliwością włożenia akumulatora. Szukałem możliwości odczytu jego statusu i można to zrobić komendami AT:

root@ZTE_Test:/# sms_tool -D -d /dev/ttyACM0 at "AT+ZPOWERMODE?;+ZBATTERYLEVEL?"
+ZPOWERMODE: 1
+ZBATTERYLEVEL:53
OK

ZPOWERMODE - 1 kiedy jest zasilanie, 0 kiedy działa z akumulatora
ZBATTERYLEVEL - procentowy poziom akumulatora

W przypadku awarii połączenia internetowego (czerwona dioda 3G/4G) nie pomoże skrypt https://eko.one.pl/?p=openwrt-3g#automa … rtpoczenia
Ponowne uruchamianie interfejsu wan nie inicjuje ponownie modemu. Nie robi tego również reboot OpenWRT.
Taką komendą można wywołać pełny restart routera wraz z modemem:

echo -e "AT+CFUN=1,1\r" > /dev/ttyACM0

którą dopisałem do mojego skryptu monitorującego wan.

@Cezary, @Leo-PL dzięki za super robotę!

Zobacz jeszcze at+zrtemp, daje info o naładowaniu, ładowaniu i temperaturze. Było to tu gdzieś w wątku.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

703

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

piratee napisał/a:

Wyczyszczenie cache nic nie zmienia.Dwie różne przeglądarki.
Mi to nie przeszkadza.
port is        : /dev/ttyACM0
flowcontrol    : none
baudrate is    : 115200
parity is      : none
databits are   : 8
stopbits are   : 1
escape is      : C-a
local echo is  : no
noinit is      : no
noreset is     : yes
hangup is      : no
nolock is      : yes
send_cmd is    : sz -vv
receive_cmd is : rz -vv -E
imap is        :
omap is        :
emap is        : crcrlf,delbs,
logfile is     : none
initstring     : none
exit_after is  : not set
exit is        : no

Type [C-a] [C-h] to see available commands
Terminal ready

BD_TMOPLMF286MODULEV1.0.1B04

OK

a polecenie cat /dev/ttyACM0 zwraca B03
root@P1G:~# cat /dev/ttyACM0

+CSQ: 18,99

+CPIN: READY

+COPS: 0,2,"26001",9

+CREG: 2,1,"2b0c","002c3318",9

ERROR

+ZRSSI: -109,-12.5,-76,-3

+ZCELLINFO: 2896664,181,LTE B7,2850

OK

Marvell

OK

BD_TMOPLMF286RMODULEV1.0.1B03

OK

+CGMM: "MF286R"

Ciekawe, bo wychodzi na to ze producent nie potrafi tego zrobić "dobrze". U mnie też wychodzą inne rzeczy w zależności jak spytać modem:

root@MiFi:~# sms_tool -d /dev/ttyACM0 at at+gmr

BD_ENAUTMF286R1MODULEV1.0.0B09

root@MiFi:~# sms_tool -d /dev/ttyACM0 at at+cgmr

BD_ENAUTMF286RMODULEV1.0.0B07
Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

704

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Cezary napisał/a:

Zobacz jeszcze at+zrtemp, daje info o naładowaniu, ładowaniu i temperaturze. Było to tu gdzieś w wątku.

Znalazłem tutaj: https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php? … 06#p262006
Ale chyba nic ciekawego:

+ZRTEMP: 1,2,100,4,0,25

Ostatnie 25 zamienia się na 26 po odłączeniu zasilacza

705

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Nie ten wątek. @Leo-PL to dokładnie sprawdził w którym wątku.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

706 (edytowany przez Leo-PL 2022-05-13 22:15:11)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

MiG25 napisał/a:

Na pewno ta komenda resetuje też router ? W MF286D tylko modem...

w 286 i 286A też tylko modem.

A propos, bo usłyszałem też od @RouterRoutujacy innym kanałem i nie tylko, że czasem reboot nie powoduje resetu modemu na 286R. Jak to wygląda u was? Bo coś mi świta, że 286A miał podobnie jak 286D GPIO od blokady wyłączenia urządzenia pstryczkiem, prawdopodobnie na czas firmware update'u. Może powinienem dodać to i do 286A, gdzie na stocku nadziałem się też na to, ale machnąłęm ręką.

No i możliwe przyczyny są dwie:
- albo ten GPIO wisi w powietrzu w nieprawidłowym stanie,
- albo driver gpio-restart nie działa i znowu jest jakaś regresja w kernelu, bo celowo wysłałem patcha na LKML, który naprawiał jego działanie na całym ath79.

707

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

U mnie na MF286R ustawienie gpio20 na 1 faktycznie powoduje że przełącznikiem z tyłu nie można wyłączyć routera - cały czas działa, ale także gasną diody led i znika modem z magistrali usb. Przełączenie przełącznika na "on" (nadal przy gpio 20 = 1) powoduje że znów pojawia się modem na magistrali usb.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

708

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Przeczytałem cały Wasz wywód. Widziałem jak zrobić kopię zapasową partycji a w którym poście jest info jak wgrać openwrt czy robi się to identycznie jak dla mf286d?

709

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Tu masz opisane recovery: https://github.com/openwrt/openwrt/comm … 055b7cef3e

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

710 (edytowany przez Leo-PL 2022-05-23 20:25:38)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Naprawiłem LED WLAN w MF286. W przypadku A i R też powinno działać - sprawdzilibyście tego patcha zanim otworzę PR?
https://github.com/Leo-PL/openwrt/tree/ … x-wlan-led
Dezaktualizuje to moją prośbę o sprawdzenie pinctrla, potrzebowałem tych informacji właśnie do tej poprawki.

711

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Na mf286r: na początku chciałem napisać że nie działa - bo złapał bootloopa. Po kilku restartach jednak wstał tylko ethernet nie działał. Diodą dało się sterować. Po wyłączeniu zasilania ma tak samo - jak by latał w kółko i za którym razem dopiero się uruchamia.
Jutro podłączę serial to zobaczę co go właściwie boli.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

712

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Wot ciekawostka. Mój 286 śmiga. 286A też, z dokładnością do tego, że na 286A nie mam jak sprawdzić, bo ma on uceglony modem, który nie przepycha tego sygnału na faktyczną diodę.

713

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

No ciekawostka, bo dziś działa. Uruchomiłem go ponownie, normalnie się uruchamia i wszystko działa. Rebooty soft i hard przeżywa, za każdym razem uruchamia się poprawie. Ethernet działa, dioda działa.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

714

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Jak ktoś może to niech przetestuje, obrazy mifi do testów dla MF286/MF286A/MF286R są tutaj: https://dl.eko.one.pl/test/

Tylko nie używajcie ich "na produkcji". Po opublikowaniu -rc2 pojawiło się kilka zgłoszeń związanych z błędami w firewall4, więc na razie sugeruję żeby nie używać tego na stałe, bo nie wiadomo co się jeszcze znajdzie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

715

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Cezary napisał/a:

No ciekawostka, bo dziś działa. Uruchomiłem go ponownie, normalnie się uruchamia i wszystko działa. Rebooty soft i hard przeżywa, za każdym razem uruchamia się poprawie. Ethernet działa, dioda działa.

Nie pierwszy raz to widzę z MF286R, znajomemu dwie sztuki też świrowały i potrafiły się dziwnie rebootować. Dzięki za info, otwieram PRa ;-)

716 (edytowany przez smereka 2022-05-25 14:17:40)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Przyszedł to mnie ten badziewiak oczanony jako 286R-R1.Panowie i Panie i ręce mi opadły ech nie mam szczęścia w zakupach.... Na szybko. W gui zarówno orange jak i fakt mobile (play) pokazuje z + czyli agreguje. Na karcie fakt mobile gdzie jest lejek bez żadnego pakietu pingi do 8.8.8.8 idą a po włożeniu orange nic choć gui pokazuje że dane lecą w jedną i w drugą stronę. Nie mam siły na dalsze testy choć pewnie byłyby ciekawe żeby namierzyć o co chodzi ale odsyłam w ciągu 14 dni i chyba dalej nie szukam a znajoma zostanie przy dwr 921 na działce.

717

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

To kombinuj z ustawieniami APN ,bo na pewno to jest problemem.

718

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Tak apn bvł winowajcą oczywiście a dokłądnie to ipv6 na którym jak powszechcnie wiadomo się nie łączy z jakiegoś powodu. Po zmianie na ipv4 hula. No nic potestuję go z tydzień i zobaczymy czy zostanie na dłużej. Dzięki

719 (edytowany przez smereka 2022-05-26 08:54:51)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Chciał się zaktualizować no to mu pozwoliłem.

Przed miał:

CR_PKPTPLMF286V1.0.0B12

Po ma:

CR_PLAYPLMF286V1.0.0B02

Jak to możliwe że zszedł niżej? I co to było wcześniej te pkppl - t-mobile?

720

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

T-Mobile miał TMOPL. Nie wiem czym jest PKPT PL, PKP TELKOL?  Czyżby mieli swój soft?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

721

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

a nie PKTPL czyli Polkomtel?

722

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

To już smereka niech potwierdzi czy był PKTPL  czy PKPTPL

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

723

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Raczej PKTPL
https://imgur.com/a/mdpDRcj

724 (edytowany przez smereka 2022-05-26 10:45:48)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Tak PKTPL był mam zdjęcie tego przed. Wybaczcie za błąd literówkę. Czyli wskazuje, że był od plusa ale obudowa jest bez loga to jak to możliwe i pudełko bez brandu też

725

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

To ciekawe, bo oznaczało by to że każdy operator flashuje modem pod siebie a nie że jest jedna ogólna wersja. A to z kolei determinuje inne rzeczy - któryś z operatorów może mieć starszą wersję softu a któryś nowszą, pozbawioną błędów lub wręcz przeciwnie, któryś operator może mieć w sofcie włączone coś specjalnie dla jego sieci, co niekoniecznie musi dobrze działać u inne operatora itd.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.