Temat: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Mowa o  mifi-21.02-SNAPSHOT (r16470-6eced97ce4).

Pobrałem najnowszą wersję na router MR3020 v3 jako aktualizację i uwaliło router. Nawet failsafe nie ma opcji się włączyć bo w ogóle bootloader się nie ładuje. Włącza się i wyłącza odrazu bez ładowania bootloadera, który odpowiada za tryb failsafe. Więc słabo.
Kupiłem nowy router WR902AC wgrałem jako ten nowy obraz zmieniając oryginalny system i router tak samo uwalony.
Mam tylko nadzieję, że uda się go na gwarancji wymienić to spróbuję z wgraniem Gargoyle i mam nadzieję, że nie uwali bo jeśli to błąd w najnowszym OpenWrt a wszystkie te obrazy na nim bazują to lipa ale mam nadzieję, że to tylko błąd związany z MiFi.

Podsumowując uważajcie w przypadku tych dwóch routerów i nie wgrywajcie na razie nic na nie.

2

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Żadna aktualizacja openwrt nie nadpisuje boorloadera bo partycja jest tylko do odczytu, więc fizycznie jest to nie możliwe. Cos inne się stało skoro nie zgłasza się boorloader.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Sorki, że z nowego konta pisze ale straciłem dostęp do starego.

Źle się wyraziłem.
Dla wyjaśnienia w obydwu przypadkach miałem na myśli wgranie nie obrazu sysupgrade tylko obrazy INITRAMFS ponieważ na MR3020 miałem stare MiFi bazujące na OpenWrt wydaniu 19 dlatego w konsoli wgrywając nowy system użyłem już initramfs natomiast w przypadku WR902AC po prostu przechodziłem z oryginalnego systemu więc tak jak zawsze to się robi w tym przypadku wrzuciłem INITRAMFS natomiast tak jak wspomniałem ostateczny efekt w obydwu przypadkach skończył się wywaleniem bootloadera bo chociaż sysubpgrade bootloadera nie nadpisuje to INITRAMFS już tak. Kiepska sprawa tylko nie wiem właśnie czy to zgłaszać jako błąd MiFi czy OpenWrt. Mam stres bo jeśli to OpenWrt to przy wgrywaniu Gargoyle bazującym na nim tez mi wywali router jak wróci z gwarancji.

4

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

initramfs też nie nadpisuje, bo tego nie potrafi. I nie wiem dlaczego w ogóle używałeś initramfs jak to  uruchamia system w ramie, zwykłego sysupgrade powinieneś użyć do aktualizacji, bez zachowania zmian. Chyba uwalasz routery na własne życzenie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Nie na własne życzenie ale przez błędny opis na stronie bo opis dla  INITRAMFS "Linux kernel with minimal file system. Useful for first installation or recovery." więc opis powinien być zmieniony bo gdy ktoś ma oryginalne oprogramowanie na routerze to odrazu pomyśli właśnie o tym obrazie gdzie pisze, że jest sugerowany przy pierwszej instalacji. W takim razie jakoś nalęży to lepiej opisać tak jak dla innych typów rotuerów jest FACTORY i SYSUPGRADE i bardziej jest to spójne. Na prawde opis jest bardzo mylący bo dla sysupgrade w opisie jest wzmianka o aktualizacji już wgranych obrazów więc pozostaje initramfs albo tftp-recovery a nawet mając doświadczenie bardzo łątwo się pomylić przy takim opisie . W takiej sytuacji do czego byś zastosował initramfs i w jakiem przypadku? Skoro uważasz, że obraz initramfs zwalił router to poza zabawą w lutowanie i podłączanie się bezpośrednio do pamięci i zabawę z tym masz jakiś wygodniejszy pomysł na naprawę czy właśnie zostaje tylko ta jedna metoda?

6

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Ale ty nie miałeś ani first install ani recovery. Miałeś aktualizację. Jesteś pierwszą osobą która tak zrobiła a później swój błąd próbuje tłumaczyć "że źle napisane było". Mówisz tak jak byś pierwszy raz bawił się openwrt; każdy model routera ma swoją instrukcję instalacji określonymi plikami, ale nie, nie przeczytałeś jak to robić dla tego konkretnego modelu tylko próbowałeś wgrać pierwszy lepszy który pomyślałeś że będzie dobry.

Jeżeli bootloader jest to recovery po tftp musi działać o ile bootloader to w ogóle miał taką opcję. Ew możesz podłączyć kabel szeregowy i wgrać system jeszcze raz przez bootloader, bo na 99,99%  bootloader tam nadal jest. Jeżeli z jakiegoś powodu została uszkodzona pamięć to zostaje już tylko jej wylutowanie i programowanie na zewnętrznym programatorze.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Kiedyś jak były stare wersje 19 to konieczne było wgrywanie przez TFTP bo nie było initramfs więc było oczywiste, że należy używać TFTP ale jak pojawił się initramfs to tak jak widać da się pomylić bo w takim razie co autor miał na myśli pisząc o pierwszej instalacji? Jak masz oryginalne oprogramowanie routera to przejście na openwrt jest traktowane jako instalacja nowego jako pierwsza instalacja. Dlatego używa się factory w innych routerach a nie sysupgrade.

Recovery po tftp standardową procedurą? Co do zewnętrznych programatorów jakie byś polecał (fajny pomysł na poradnik na stronkę jak by ktoś chciał własny system pisać na i musiał coś czasem naprawić)? Z szeregówek mam CP2104 a widzę, że w opisach jest wzmianka o CP2102 i tak się zastanawiam bo z tego co tak na szybko patrzyłem to zdaje mi się, że powinienem bez problemu móc podłączyć się moją szeregówką czy się mylę?

8

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Nie wszystkie modele potrzebują initramfs do instalacji. I na dodatek initramfs zwykle wczytuje się przez bootloader żeby później go uruchomić w ramie i wgrać normalny obraz a nie że wykorzystuje się go do wgrywania przez gui oryginalnego softu. On nawet często nie ma formatu wymaganego przez firmware producenta. Dla tego modelu nigdzie nie jest napisane żebyś używał initramfs, mimo że obraz initramfs istnieje, bo buduje się standardowo dla całej architektury a nie dla pojedynczego modelu.

cp2104 też ma uart, więc powinien się nadać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9 (edytowany przez wisipior 2022-05-07 10:01:22)

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Nie wiem czy to sprzęt czy czkawka, ale po aktualizacji do 22.03 na DWR-960 przestał działać nat. Połączenie jest, DHCP działa, pliki /etc/config/system, firewall i network są bez zmian, ale ping tylko z routera wychodzi. O co chodzi ? Czy mam się cofnąć o wersję ?

10 (edytowany przez Cezary 2022-05-07 10:40:28)

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Czy to co napisałeś oznacza że wykonałeś aktualizację z zachowaniem konfiguracji? Jeżeli tak to przywróć ostawienia domyślnie.

Pokaż wynik

ifstatus wan

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Cezary napisał/a:

Czy to co napisałeś oznacza że wykonałeś aktualizację z zachowaniem konfiguracji? Jeżeli tak to przywróć ostawienia domyślnie.

Pokaż wynik

ifstatus wan

Naturalnie któryś raz z rzędu z zachowaniem konfiguracji.

root@ruter:~# ifstatus wan
{
        "up": true,
        "pending": false,
        "available": true,
        "autostart": true,
        "dynamic": false,
        "uptime": 7094,
        "l3_device": "wwan0",
        "proto": "qmi",
        "updated": [
                "data"
        ],
        "metric": 0,
        "dns_metric": 0,
        "delegation": true,
        "ipv4-address": [

        ],
        "ipv6-address": [

        ],
        "ipv6-prefix": [

        ],
        "ipv6-prefix-assignment": [

        ],
        "route": [

        ],
        "dns-server": [
                "8.8.8.8",
                "8.8.4.4"
        ],
        "dns-search": [

        ],
        "neighbors": [

        ],
        "inactive": {
                "ipv4-address": [

                ],
                "ipv6-address": [

                ],
                "route": [

                ],
                "dns-server": [

                ],
                "dns-search": [

                ],
                "neighbors": [

                ]
        },
        "data": {
                "cid_4": "33",
                "pdh_4": "100874240"
        }
}

12

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Jeżeli zrobiłeś to na 22.03 to zrób to bez zachowania konfiguracji. Przywróć ustawienia domyślnie i dopiero sprawdzaj.

ifstatus wan_4 też pokaż.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Cezary napisał/a:

Jeżeli zrobiłeś to na 22.03 to zrób to bez zachowania konfiguracji. Przywróć ustawienia domyślnie i dopiero sprawdzaj.

ifstatus wan_4 też pokaż.

Oszczędzić klepania człowiek chciał ale jak 3ba to zrobi.

root@ruter:~# ifstatus wan_4
{
        "up": true,
        "pending": false,
        "available": true,
        "autostart": true,
        "dynamic": true,
        "uptime": 8490,
        "l3_device": "wwan0",
        "proto": "dhcp",
        "device": "wwan0",
        "metric": 0,
        "dns_metric": 0,
        "delegation": true,
        "ipv4-address": [
                {
                        "address": "100.115.163.156",
                        "mask": 29
                }
        ],
        "ipv6-address": [

        ],
        "ipv6-prefix": [

        ],
        "ipv6-prefix-assignment": [

        ],
        "route": [
                {
                        "target": "0.0.0.0",
                        "mask": 0,
                        "nexthop": "100.115.163.157",
                        "source": "100.115.163.156/32"
                }
        ],
        "dns-server": [

        ],
        "dns-search": [

        ],
        "neighbors": [

        ],
        "inactive": {
                "ipv4-address": [

                ],
                "ipv6-address": [

                ],
                "route": [

                ],
                "dns-server": [
                        "185.89.185.1",
                        "89.108.195.20"
                ],
                "dns-search": [

                ],
                "neighbors": [

                ]
        },
        "data": {
                "dhcpserver": "100.115.163.157",
                "hostname": "ruter",
                "leasetime": 7200,
                "zone": "wan"
        }
}

14

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Wszystko jest. Jeżeli nie ma pingów to po prostu zrestartuj wan i tyle.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15 (edytowany przez wisipior 2022-05-07 16:45:13)

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Cezary napisał/a:

Wszystko jest. Jeżeli nie ma pingów to po prostu zrestartuj wan i tyle.

To nie do końca jak w Windowsie. Po wprowadzeniu z gui -> klienci kilku nazw, stałych IP i limitów i jednej blokady (tak samo jak w poprzedniej wersji), pakiety na świat przestają wychodzić z każdego urządzenia - także niepowiązanego, poza samym routerem.

16

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Trochę nie rozumiem wypowiedzi smile Pokaż

uci show easyconfig
uci show firewall
uci show dhcp

I napisz co to za router.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

17

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Cezary napisał/a:

Trochę nie rozumiem wypowiedzi smile Pokaż

uci show easyconfig
uci show firewall
uci show dhcp

I napisz co to za router.

DWR-960.


Dokładniej mówiąc po wprowadzeniu Blokady Czasowej dla jednego klienta siada NAT. tylko ona zmienia plik firewall. Po usunięciu tych ruli i restarcie wan'u wszystko wraca do normy. W poprzedniej wersji blokada działała.

config rule 'mc08acd1ada86_1'
        option src 'lan'
        option dest 'wan'
        option src_mac 'c0:8a:cd:1a:da:86'
        option weekdays 'mon tue wed thu'
        option target 'REJECT'
        option proto 'tcp udp'
        option start_time '1:00:00'
        option stop_time '1:59:59'

config rule 'mc08acd1ada86_2'
        option src 'lan'
        option dest 'wan'
        option src_mac 'c0:8a:cd:1a:da:86'
        option weekdays 'mon tue wed thu fri sat sun'
        option target 'REJECT'
        option proto 'tcp udp'
        option start_time '2:00:00'
        option stop_time '2:59:59'

config rule 'mc08acd1ada86_3'
        option src 'lan'
        option dest 'wan'
        option src_mac 'c0:8a:cd:1a:da:86'
        option weekdays 'mon tue wed thu fri sat sun'
        option target 'REJECT'
        option proto 'tcp udp'
        option start_time '3:00:00'
        option stop_time '3:59:59'

config rule 'mc08acd1ada86_4'
        option src 'lan'
        option dest 'wan'
        option src_mac 'c0:8a:cd:1a:da:86'
        option weekdays 'mon tue wed thu fri sat sun'
        option target 'REJECT'
        option proto 'tcp udp'
        option start_time '4:00:00'
        option stop_time '4:59:59'

config rule 'mc08acd1ada86_5'
        option src 'lan'
        option dest 'wan'
        option src_mac 'c0:8a:cd:1a:da:86'
        option weekdays 'mon tue wed thu fri sat sun'
        option target 'REJECT'
        option proto 'tcp udp'
        option start_time '5:00:00'
        option stop_time '5:59:59'

config rule 'mc08acd1ada86_6'
        option src 'lan'
        option dest 'wan'
        option src_mac 'c0:8a:cd:1a:da:86'
        option weekdays 'mon tue wed thu fri sat sun'
        option target 'REJECT'
        option proto 'tcp udp'
        option start_time '6:00:00'
        option stop_time '6:59:59'

18 (edytowany przez Cezary 2022-05-07 17:21:48)

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Możliwe. Zaraz sprawdzę, bo może się okazać że nftables czasu nie przyjmuje.

EDIT: tak, coś skopane jest w firewallu4, wprowadzenie reguły czasowej blokuje ruch. Problem firwalla w openwrt, nie easyconfig samego w sobie.

EDIT2: Problem jest z nazewnictwem dni. Zostało to poprawione https://git.openwrt.org/?p=project/fire … 088#patch1 ale łatka do 22.03 weszła już po tym jak budowałem obrazy. Więc na razie nie możesz tego używać i z tą blokadą musisz poczekać do następnego buildu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

19

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Cezary napisał/a:

Możliwe. Zaraz sprawdzę, bo może się okazać że nftables czasu nie przyjmuje.

EDIT: tak, coś skopane jest w firewallu4, wprowadzenie reguły czasowej blokuje ruch. Problem firwalla w openwrt, nie easyconfig samego w sobie.

EDIT2: Problem jest z nazewnictwem dni. Zostało to poprawione https://git.openwrt.org/?p=project/fire … 088#patch1 ale łatka do 22.03 weszła już po tym jak budowałem obrazy. Więc na razie nie możesz tego używać i z tą blokadą musisz poczekać do następnego buildu.

Zdecydowanie lepiej poczekać na korytarzu. Gdzie znajdę poprzednią wersję na DWR-960 ?

20

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

U mnie nie ma, nie przechowuję archiwalnych wersji.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

21

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

U mnie nie ma, nie przechowuję archiwalnych wersji.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

22 (edytowany przez wisipior 2022-05-08 06:48:06)

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Cezary napisał/a:

U mnie nie ma, nie przechowuję archiwalnych wersji.

Pytam bo z testu iperf wychodzi też że po aktualizacji port gigabitowy w DWR-960 nie pracuje już w 1000 tylko w 100. Wcześniej polecenie ethtool eth0 pokazywało informacje speed&duplex teraz już nie. Przy łączu 200-300  jestem w plecy. Jak mogę zatem wrócić ? openwrt 21.03 a.potem z paczki ?

23

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Możesz sobie wszystko ręcznie poinstalować jak chcesz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

24

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Cezary napisał/a:

Możesz sobie wszystko ręcznie poinstalować jak chcesz.

No trudno. I tak długo czekałem z aktualizacją.

Defacto grafika połączeń LAN także pokazuje urządzenie podłączone do portu 100mbit a ten gigabitowy najwyraźniej pomija choć pakiety lecą.

25 (edytowany przez Cezary 2022-05-08 07:10:54)

Odp: Najnowsza wersja MiFi uwala routery

Pokaż mi wyniki kilku poleceń:

brctl show
brctl showstp br-lan
swconfig dev switch0 show
ubus call  easyconfig  status

Ograniczenia czasowe możesz sobie ręcznie poprawić modyfikując skrypt od ucode, tak jak masz w podanym linku.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.