451 (edytowany przez Leo-PL 2022-03-30 01:57:32)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Ruszyłem temat routera @piratee. Okazało się, że modem jak najbardziej zestawia łącze, ale gdy odpali się DHCP na usb1, nie usb0. Zajrzałem do środka i wewnętrznie jeden z interfejsów "gadżetowych" jest dodawany do br-lan, do którego jest przypinany z drugiej strony link do modemu w jakiś bliżej nieznany mi sposób.

No i właśnie się odciąłem, gdy DHCP nastawiło mi default route taki, który odciął mnie od samego Wireguarda który miałem zestawiony do routera.

AT+ZGACT=1,1
OK

+ZCONSTAT: 1,1

+ZGIPDNS: 1,"IP","100.82.254.173","100.82.254.173","212.2.127.254","212.2.96.52","","","",""
root@OpenWrt:~# udhcpc -i usb0
udhcpc: started, v1.33.2
udhcpc: sending discover
udhcpc: sending discover
udhcpc: sending discover
^C
root@OpenWrt:~# udhcpc -i usb1
udhcpc: started, v1.33.2
udhcpc: sending discover
udhcpc: sending select for 100.82.254.173
udhcpc: lease of 100.82.254.173 obtained, lease time 7200
udhcpc: ip addr add 100.82.254.173/255.255.255.0 broadcast 100.82.254.255 dev usb1
udhcpc: setting default routers: 100.82.254.82

Moim zdaniem to kwestia tego, który interfejs zprobe'uje się pierwszy - RNDIS vs CDC-ECM, bo modem wspiera po swojej stronie oba. W tym przypadku zadziałało ECM, po stronie modemu widziane jako usbnet0.
Czy ruch jest, jeszcze nie sprawdziłem (bo się odciąłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), ale zakładam, że patch na local MAC pomoże i tu - bo i owszem, taki właśnie adres modem sobie ustawia na obu interfejsach. Niemniej jednak mam pozgrywaną z modemu sporą ilość materiałów - modem nie broni się tak mocno jak Qualcommowe wyspawy z bootowaniem a'la Android znane z innych routerów.

Co do poprawki w kernelu na ten adres MAC, chyba wyślę RFC patcha dodającego whitelistę z tym jednym USB ID, która zezwoli na użycie tego adresu - no chyba, że będziemy nastawiać adres na zdalnym końcu przez ADB. Teoretycznie da się to zrobić :-D

@piratee, gdy to przeczytasz, złóż proszę interfejs WAN w routerze.

452 (edytowany przez piratee 2022-03-30 05:47:27)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Dioda od Wan miga, co mam rozumieć pod pojęciem złóż wan, (mogę to zrobić po południu) z rana nic nie zdążę
Edit:
Wypiąłem wtyczkę z Portu wan/lan od sieci wewnętrznej

ZTE MF 286D OpenWrt 23.05-SNAPSHOT r23484-b742216dc8
Zyxel EX5601-T0 ubootmod OpenWrt 24.10-SNAPSHOT, r28432-7609571dcd
TP-LINK Archer C7 v5 - 1.14.0.2 (Built 20231226-1035 git@8e210b77)

453 (edytowany przez Leo-PL 2022-03-30 10:11:04)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

To nie pomoże. Zrestartuj go, ten interfejs i tak nie podniesie się sam, a jak wyciągnąłeś wtyczkę to tym bardziej nie podepnę się do niego ;-)

454

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Ok jak wrócę do domu po 15

ZTE MF 286D OpenWrt 23.05-SNAPSHOT r23484-b742216dc8
Zyxel EX5601-T0 ubootmod OpenWrt 24.10-SNAPSHOT, r28432-7609571dcd
TP-LINK Archer C7 v5 - 1.14.0.2 (Built 20231226-1035 git@8e210b77)

455 (edytowany przez piratee 2022-03-30 15:49:53)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Zrestartowany, WAN podłączony

ZTE MF 286D OpenWrt 23.05-SNAPSHOT r23484-b742216dc8
Zyxel EX5601-T0 ubootmod OpenWrt 24.10-SNAPSHOT, r28432-7609571dcd
TP-LINK Archer C7 v5 - 1.14.0.2 (Built 20231226-1035 git@8e210b77)

456

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

No i wszystko jasne. kmod-usb-net-rndis zależy od kmod-usb-net-cdc-ether. W systemie instalują się oba. Skryptologia z NCM wywala się próbując wyszukać interfejs, dostając więcej niż jeden wpis, dlatego połączenie się nie zestawia.
U Cezarego modem nie wystawia interfejsu CDC ECM, stąd brak tego problemu i modem jakoś działa. Zaś skrypt NCM wywala się, ponieważ:

root@OpenWrt:~# ls /sys/devices/platform/ahb/1b000000.usb/usb1/1-1/1-1:1.2/../*/net
/sys/devices/platform/ahb/1b000000.usb/usb1/1-1/1-1:1.2/../1-1:1.0/net:
usb1

/sys/devices/platform/ahb/1b000000.usb/usb1/1-1/1-1:1.2/../1-1:1.6/net:
usb0

Po odpaleniu tego:

echo 1-1:1.6 > /sys/bus/usb/drivers/cdc_ether/unbind

link podniósł się normalnie i mogę spingować DNSy dostarczone z DHCP.

Fragment ncm.sh znajduje więcej niż jeden interfejs sieciowy i nie wie, który z dwóch wybrać.  O dziwo, gdyby wybrał usb1, to nawet zadziałałoby. Mam pomysł jak to rozwiązać - dodać opcję do UCI pozwalającą na nadpisanie wykrytego interfejsu sieciowego, plus default do pierwszego wykrytego interfejsu, jeżeli jest ich >1. Gdy znajdę chwilę, to zrobię patche.

@Cezary, mógłbyś mi podumpować to i owo ze swojego modemu (ogarnę skrypt) albo dać do niego dostęp jakimś VPNem? Chciałbym poznać różnice w firmware.

457

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Co ci zdumpować?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

458

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Super, że coś do przodu.
A już szukalem drugiego i tego na aukcję wystawiać

ZTE MF 286D OpenWrt 23.05-SNAPSHOT r23484-b742216dc8
Zyxel EX5601-T0 ubootmod OpenWrt 24.10-SNAPSHOT, r28432-7609571dcd
TP-LINK Archer C7 v5 - 1.14.0.2 (Built 20231226-1035 git@8e210b77)

459

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

A może @Cezary niechcący wydał jakieś polecenie , i ustawił modem w jeden tryb , a standardowo jest w obu....

460

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Nie smile, nic nie grzebałem w modemie. Pamiętajcie że mój to oficjalnie mf286r - takie ma napisy i na pudełku i na naklejce na routerze.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

461

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Ten na pudelku ma zte mf286 a w info w sofcie ma 286R

ZTE MF 286D OpenWrt 23.05-SNAPSHOT r23484-b742216dc8
Zyxel EX5601-T0 ubootmod OpenWrt 24.10-SNAPSHOT, r28432-7609571dcd
TP-LINK Archer C7 v5 - 1.14.0.2 (Built 20231226-1035 git@8e210b77)

462

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

jeśli to komuś w czym może pomóc to mam nowy MF286R z plusa który mogę wypożyczyć i wysłać (na swój koszt paczkomatem)

463

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

A może po prostu wgraj soft ode mnie i zobacz czy wszystko działa.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

464

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

@Leo-PL
Kiedy można się spodziewać poprawki do mojego R

ZTE MF 286D OpenWrt 23.05-SNAPSHOT r23484-b742216dc8
Zyxel EX5601-T0 ubootmod OpenWrt 24.10-SNAPSHOT, r28432-7609571dcd
TP-LINK Archer C7 v5 - 1.14.0.2 (Built 20231226-1035 git@8e210b77)

465

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Weź sobie mój obraz, zainstaluj. Zrób vi /lib/netifd/proto/ncm.sh znajdź linie 61 która wygląda tak:

[ -z "$ifname" ] && ifname="$( ls "$devpath"/../*/net )"

Zmień ją na

ifname=usb1

Zapisz, zrób konfig na wanie, zrestartuj router i zobacz czy się połączy.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

466 (edytowany przez piratee 2022-03-31 20:08:10)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Jak Leo-PL nie  zmienił  to ja jestem na Twoim obrazie.
Zaraz sprawdzę,nie loguję się i nic nie zmieniam aby nie zepsuć czyjejś pracy.

ZTE MF 286D OpenWrt 23.05-SNAPSHOT r23484-b742216dc8
Zyxel EX5601-T0 ubootmod OpenWrt 24.10-SNAPSHOT, r28432-7609571dcd
TP-LINK Archer C7 v5 - 1.14.0.2 (Built 20231226-1035 git@8e210b77)

467

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Jaki jest stan prac nad R? Bo mam okazje na taka sztukę za psi CH.

468 (edytowany przez Leo-PL 2022-03-31 20:20:57)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

areq napisał/a:

jeśli to komuś w czym może pomóc to mam nowy MF286R z plusa który mogę wypożyczyć i wysłać (na swój koszt paczkomatem)

Nie ma potrzeby. Zmajstrowałem patche i przetestowałem, leżą na githubie: https://github.com/Leo-PL/openwrt/tree/zte_mf286r_modem

Jak ogarnę patch na kernel na rndis_host, to zupstreamuję. Z ciekawości spróbowałem zestawić link po CDC-ECM, nie działa, interfejs nie jest podniesiony po stronie modemu.
@Cezary, w sumie możesz chcieć to zcherry-pickować do siebie.

@piratee - masz już wgraną zmienioną wersję /lib/netifd/proto/ncm.sh, która działa - nie trzeba specyfikować ręcznie interfejsu sieciowego w UCI, choć dodałem taką możliwość.

469

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

cezary @ eko.one.pl nie obsy @ eko.one.pl. Nie ten mejl smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

470

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Właśnie miałem pisać, że mam inną zawartość pliku ncm.sh
Teraz @Leo-PL mam coś jeszcze robić ?

ZTE MF 286D OpenWrt 23.05-SNAPSHOT r23484-b742216dc8
Zyxel EX5601-T0 ubootmod OpenWrt 24.10-SNAPSHOT, r28432-7609571dcd
TP-LINK Archer C7 v5 - 1.14.0.2 (Built 20231226-1035 git@8e210b77)

471 (edytowany przez Leo-PL 2022-03-31 20:39:52)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

@piratee na razie nie, możesz sobie dodać ten plik do zbackupowanych razem z konfiguracją, ale to tymczasowo, bo pewnie zmiany wejdą przy kolejnej iteracji. Z resztą, w razie czego, wiesz skąd ściągnąć ;-)
@Cezary: fixed ;-)

472 (edytowany przez piratee 2022-03-31 20:52:04)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Przyjmę zasadę jak do tej pory.
Nie będę się nic czepiał aby szanować Waszą pracę.
Poczekam do końca testów, router ma przeznaczenie ale nie jest to piekarnia.

Edit:
@Leo-PL - jak wypnę wan po kablu   i zrestartuję router to wtedy łącze po po modemie LTE wstanie normalnie ?
Skonfigurował bym wtedy Wireguard jako klienta i ruch do router by szedł przez mój serwer.
(oczywiście usunę konfigurację Głupiego AP)

ZTE MF 286D OpenWrt 23.05-SNAPSHOT r23484-b742216dc8
Zyxel EX5601-T0 ubootmod OpenWrt 24.10-SNAPSHOT, r28432-7609571dcd
TP-LINK Archer C7 v5 - 1.14.0.2 (Built 20231226-1035 git@8e210b77)

473

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

@piratee: tak, wstanie normalnie, ale na razie włączyłem mu opcję "no default route" bo inaczej routing przez aero2 odcinał mi do niego dostęp. Wszystko powinno działać normalnie, możesz go śmiało używać. Myślę, że patch na adresy MAC w kernelu przetestujemy już z Cezarym.

474 (edytowany przez piratee 2022-03-31 21:26:58)

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Ja poczekam, mam czas, router w dalszym  ciągu jest do Waszej dyspozycji.

EDIT
@Cezary - czy kopia oryginalnego oprogramowania jest potrzebna z opisem wersji.
Mogę wystawić wszystkie zrzucone partycje lub sklejone mts11,mtd12,mtd13

ZTE MF 286D OpenWrt 23.05-SNAPSHOT r23484-b742216dc8
Zyxel EX5601-T0 ubootmod OpenWrt 24.10-SNAPSHOT, r28432-7609571dcd
TP-LINK Archer C7 v5 - 1.14.0.2 (Built 20231226-1035 git@8e210b77)

475

Odp: ZTE MF286R - OpenWrt

Tzn o co pytasz? O wystawienie jej na dl.eko.one.pl? To tak, opis wersji i skejone partycja identyczne jak dla mf286/mf286a. Czyli takie recovery.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.