Odp: ZTE MF286R - OpenWrt
Ruszyłem temat routera @piratee. Okazało się, że modem jak najbardziej zestawia łącze, ale gdy odpali się DHCP na usb1, nie usb0. Zajrzałem do środka i wewnętrznie jeden z interfejsów "gadżetowych" jest dodawany do br-lan, do którego jest przypinany z drugiej strony link do modemu w jakiś bliżej nieznany mi sposób.
No i właśnie się odciąłem, gdy DHCP nastawiło mi default route taki, który odciął mnie od samego Wireguarda który miałem zestawiony do routera.
AT+ZGACT=1,1
OK
+ZCONSTAT: 1,1
+ZGIPDNS: 1,"IP","100.82.254.173","100.82.254.173","212.2.127.254","212.2.96.52","","","",""root@OpenWrt:~# udhcpc -i usb0
udhcpc: started, v1.33.2
udhcpc: sending discover
udhcpc: sending discover
udhcpc: sending discover
^C
root@OpenWrt:~# udhcpc -i usb1
udhcpc: started, v1.33.2
udhcpc: sending discover
udhcpc: sending select for 100.82.254.173
udhcpc: lease of 100.82.254.173 obtained, lease time 7200
udhcpc: ip addr add 100.82.254.173/255.255.255.0 broadcast 100.82.254.255 dev usb1
udhcpc: setting default routers: 100.82.254.82Moim zdaniem to kwestia tego, który interfejs zprobe'uje się pierwszy - RNDIS vs CDC-ECM, bo modem wspiera po swojej stronie oba. W tym przypadku zadziałało ECM, po stronie modemu widziane jako usbnet0.
Czy ruch jest, jeszcze nie sprawdziłem (bo się odciąłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), ale zakładam, że patch na local MAC pomoże i tu - bo i owszem, taki właśnie adres modem sobie ustawia na obu interfejsach. Niemniej jednak mam pozgrywaną z modemu sporą ilość materiałów - modem nie broni się tak mocno jak Qualcommowe wyspawy z bootowaniem a'la Android znane z innych routerów.
Co do poprawki w kernelu na ten adres MAC, chyba wyślę RFC patcha dodającego whitelistę z tym jednym USB ID, która zezwoli na użycie tego adresu - no chyba, że będziemy nastawiać adres na zdalnym końcu przez ADB. Teoretycznie da się to zrobić :-D
@piratee, gdy to przeczytasz, złóż proszę interfejs WAN w routerze.