1

Temat: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Współczesne powerbanki zostały dostosowane do wymagań smartfonów i oferują tzw. QuickCharge, podobnie jak niektóre ładowarki, czyli możliwość ładowania nie tylko napięciem 5V, ale także 9V, 12V lub nawet 19V, w zależności od wymagań podłączonego urządzenia. Przełączenie napięcia następuje automatycznie, po wysłaniu odpowiednich sekwencji na liniach danych USB. Chciałem mieć możliwość zasilania routera z takiego powerbanku, więc potrzebne było coś, co powie powerbankowi że ma dostarczyć 12V. Na rynku dostępne są gotowe moduły nazywane np. "USB Decoy", które uzgadniają z źródłem zasilania odpowiednie napięcie i umożliwiają tym samym uzyskanie pożądanego napięcia. Mój moduł na stałe wymusza 12V (czy to z odpowiedniego powerbanka czy zasilacza z funkcję QC, są takie w którym można "programować" wymagane napięcie) i jest niewiele większy od samej wtyczki USB. Ponieważ korzystam z powerbanków jako awaryjnego źródła energii do rodzinnych telefonów (zwłaszcza na wyjazdach), to postanowiłem sprawdzić ile wytrzyma taki powerbank przy zasilaniu routera.

Zastosowałem powerbank Silicon Power QP60, który kupiłem w x-komie w promocji za jakieś przyzwoite pieniądze. Powerbank ma pojemność 10000mAh, zawiera obsługę PD oraz QC3.0, i umożliwia m.in uzyskanie 12V przy natężeniu prądu 1.5A; ma za sobą kilka miesięcy pracy i tylko kilka cykli ładowania, więc można założyć że jest w miarę nowy i powinien trzymać swoje parametry. Jako tester - zastosowałem popularny u nas ostatnio router ZTE MF286D, który podłączony był do sieci komórkowej na LTE-A, obciążony 4 klientami bezprzewodowymi (trzy na 5GHz i jeden na 2.4GHz) korzystającymi normalnie z sieci (przeglądanie internetu, streaming muzyki, wideo itp).
Jako moduł realizujący przełączenie zasilania - gotowiec zakupiony w chińskim serwisie w cenie paru złotych. Moduł jest na tyle prosty że wystarczy tylko przylutować odpowiedni kabel i mamy gotowy zestaw do zasilania routera:

https://eko.one.pl/files/rozne/usbdecoy-1.jpg

Cały zestaw wygląda następująco:

https://eko.one.pl/files/rozne/usbdecoy-2.jpg

Oczywiście docelowo moduł pójdzie w koszulkę termokurczliwą, na razie jej nie ma na potrzeby testów. Mój moduł ma wtyczkę usb do włożenia do powerbanka czy zasilacza ale bez problemu można także nabyć moduły z gniazdem USB-C.

Jak to działa - podłączamy moduł do powerbanku, moduł negocjuje tryb pracy i powerbank przełącza się na 12v z którego możemy korzystać. Tak po prostu.

Wyniki testów: naładowany do pełnia powerbank pozwolił na zasilanie działającego routera przez 8 godzin i 45 minut.

Powerbank ma cztery diody LED, wierzyłem że sygnalizujące jego poziom naładowania odpowiednio po 1/4 naładowania. Niestety okazało się że charakterystyka nie jest liniowa bo:

Po ok 45 minutach zasilania zgasła pierwsza dioda LED,
Po ok 3 godzinach i 15 minutach zasilania zgasła druga dioda LED,
Po ok 6 godzinach zgasła trzecia dioda LED,
Po ok 8 godzinach i 30 minutach zasilania zaczęła migać czwarta dioda LED,
Po ok 8 godzinach i 45 minutach nastąpiło samoczynne wyłączenie się powerbanku

Krótkie podsumowanie testów:
- router da się zasilać z odpowiedniego zasilacza do smartfona (a taki zasilacz praktycznie mamy zawsze ze sobą, lub mamy w miejscach gdzie przebywamy)
- router da się zasilać z odpowiedniego powerbanka i wytrzymuje na nim kilka godzin
- niestety trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego kabla wraz z przejściówką jeżeli chcemy zasilać router.
- powerbank nie nagrzewał się, więc nie ma obaw o szybsze zużycie ogniw

Oczywiście, takie zasilanie nie jest zbyt efektywne - powerbank ma swoją przetwornicę ("w górę") na której się traci, router ma swoją przetwornicę ("w dół"), więc energia trochę ucieka, ale nie trzeba rozbierać i modyfikować routera, nie trzeba robić od początku ładowarki i przetwornicy do ogniw, wykorzystujemy tak na prawdę dostępne "gotowce".

Moduł wymusza uzyskanie 12V z powerbanku - niekoniecznie musimy go oczywiście używać do zasilania routera; takie napięcie jest dość szeroko stosowane w różnych urządzeniach, więc alternatywne źródło zasilania zawsze się przyda.

Przypomniałem sobie że dekadę temu (10 lat temu!) napisałem podobny wątek o awaryjnym zasilaniu MR3020, ale to były czasy prostych routerów o niewielkich wymaganiach energetycznych. Robiłem też test akumulatora w Ravpower RP-WD03, przy 6000mAh wyszło prawie 10 godzin. W tym przypadku pamiętajmy że mamy do czynienia z routerem bardziej wymagającym (4 rdzenie, dwa radia oraz wydajny modem LTE), choć osiągnięty czas i tak jest imponujący. Jeżeli podłączony router mniej wymagający lub np. wyłączymy radio 5GHz to czas powinien wzrosnąć. Jeżeli zaś dołączymy więcej klientów, modem będzie pracował w ciężkich warunkach - czas ulegnie skróceniu.
Ale ważne że da się...

Jeżeli ktoś ma zwykły powerbank bez QC to oczywiście ten moduł nic nie da i nie przełączy magicznie na 12V, wtedy potrzebna jest zwykła przetwornica step-up z 5V na 12V.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

@Cezary, wiem ,że MF286D da radę spokojnie zasilać 9V.
Jakbyś ew. nabył decoy'a 9V i porównał ,czy straty byłyby mniejsze i router by więcej wytrzymał...

3

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Wiem, ale potrzebowałem docelowo 12V, a celem było zrobienie sobie źródła zasilania a nie konkretnie testowanie wytrzymałości powerbanka.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Można tego użyć jako UPS? Czyli podpinam to między routerem a zasilaniem i leży to sobie, aż nastąpi spadek/odcięcie napięcia, a wtedy wkracza do akcji na tyle szybko że router tego nie zauwazy i będzie dalej działał, jakby nigdy nic?
Z tego co wiem powerbanki w większości nie ogarniają jednoczesnego zasilania oraz bycia zasilanym i w takim wypadku przełączenie trybów trwa na tyle długo, że urządzenie zasilane zostaje odcięte od zasilania i na powrót włączone.

5

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Dokładnie, zwykłe powerbanki nie są przeznaczone do ciągłego ładowania i pracy pod obciążeniem. Były kiedyś takie miniups które wyglądały jak przerośnięty zasilacz a zawierały w sobie ogniwa lion. Pewnie jak poszukasz na allegro to znajdziesz jakiś miniups. Jak pisałem - możesz zmajstrować sobie sobie ups z odpowiednio inteligentnego modułu ładowania takich np, 18650.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

6

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Cezary napisał/a:

Wiem, ale potrzebowałem docelowo 12V, a celem było zrobienie sobie źródła zasilania a nie konkretnie testowanie wytrzymałości powerbanka.

Ale to nie byłby test wytrzymałości power banka , tylko test przetwornic ( czy przetworzenie na niższe napięcie spowodowałby wzrost sprawności) , a to ukazałoby się przy dłuższym użytkowaniu.

Tak na marginesie to MC801A można zasilać 5V ( mimo oryginalnego zasilacza  12V) i przetwornica daje radę...

7

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Cezary napisał/a:

Dokładnie, zwykłe powerbanki nie są przeznaczone do ciągłego ładowania i pracy pod obciążeniem. Były kiedyś takie miniups które wyglądały jak przerośnięty zasilacz a zawierały w sobie ogniwa lion. Pewnie jak poszukasz na allegro to znajdziesz jakiś miniups. Jak pisałem - możesz zmajstrować sobie sobie ups z odpowiednio inteligentnego modułu ładowania takich np, 18650.

Tak , bo nie każdy powerbank od razu przełączy się na oddawanie energii po zaniku zasilania.

8

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Są zasilacze buforowe na 12v. Ja bym poszedł w tym kierunku do pracy ciągłej.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

9

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

A czy mozna zwykły router bez portów poe przerobic zeby było poe na portach ? czytałem ze kiedys przerabiali tplinki, czy jest mozliwe przerobienie wspolczesnych routerow ?

10

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

tomiapage napisał/a:

A czy mozna zwykły router bez portów poe przerobic zeby było poe na portach ? czytałem ze kiedys przerabiali tplinki, czy jest mozliwe przerobienie wspolczesnych routerow ?

Są po prostu Poe adaptery. Od tzw bieda Poe, po urządzenia z prawdziwego zdarzenia.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

11 (edytowany przez igor13 2022-02-06 12:14:03)

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

tomiapage napisał/a:

A czy mozna zwykły router bez portów poe przerobic zeby było poe na portach ? czytałem ze kiedys przerabiali tplinki, czy jest mozliwe przerobienie wspolczesnych routerow ?

Chcesz zasilić router czy podawać z niego prąd na porty lan? Raczej gra nie warta świeczki.

Jeśli zasilić to od strony routera stawiasz spliter choćby to https://www.ceneo.pl/28808665 a dane i prąd podajesz wedle uznania czy to switch poe czy injector https://www.ceneo.pl/37771601

A jak chcesz pchać prąd w końcówki lanowe to po prostu jakiś tani switch poe https://www.ceneo.pl/100535855 bo przy wielu lan zestawy nadajników wyjdą chyba drożej niż switch poe.

12

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

A ja się lekko czepnę  ;D

"(...) 5V, ale także 9V, 12V lub nawet 19V (...)"
nie 19V a 20V mają zasilacze PD wink

"ma za sobą kilka miesięcy pracy i tylko kilka cykli ładowania, więc można założyć że jest w miarę nowy i powinien trzymać swoje parametry."
Tu bym wątpił, mam w pracy smartfon kupiony kilka miesięcy temu, leży cały czas pod zasilaczem, ilość cykli to MOŻE 1. Służy do wysyłania codziennie raportów ew. wysyłania alarmów jak temp. w lodówce spadnie i po tych kilku miesiącach telefon tak napuchł że już mocno wypchynął ekran więc otworzyłem mu tylną klapkę (tak, aku jest normalnie zmieniany). Jak go odłączyłem na jakieś 10min przegrzebując ustawienia to spadło prawie 30% baterii.
Reasumując; trzymanie akumulatorów li-ion non stop na 100% ich naładowania jest wręcz zabójcze dla żywotności co zresztą też potwierdzają różne badania, aut się nie ładuje zwykle do 100%, iPhoney domyślnie ładują się w nocy do 80% i dobijają do 100% na krótko przed budzikiem itp.
Generalnie pomysł prosty i dobry ale zamiast powerbanka polecam kilka 18650 ze starych laptopów, z chin dokupić kilka modułów/koszyczków itp więcej w tym jakiś dc-dc step-down i ustawić mu max. np 3,8V żeby akumulatory takie napięcie utrzymywały i myślę że trochę lat powinno to podziałać wink w sumie mooocno to komplikuje ale zakładając że ktoś już skądś ma jakieś 18650 po laptopach to powinno to wyjść nawet taniej no i dorzucać tych akumulatorów można w nieskończoność ;P

13

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

On nie jest jest podłączony cały czas do prądu. Nie wiem dlaczego  tak zinterpretowałeś tekst - on po prostu leżał sobie u mnie na biurku i był użyty kilka razy i kilka razy ładowany a nie że cały czas pod prądem.

Ponad to - właśnie napisałem że nie chodzi o budowanie własnego zasilania tylko skorzystanie z gotowca. Na dodatek artykuł nie jest  o powerbanku a module usbdecoy, powerbank jest tylko dodatkiem do testów.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Cezary wiesz jak jest ... każdy wynajduje sobie w artykule jakiś "konik" żeby wtrącić swoje zdanie.
Ponieważ USB Decoy nie ma jawnej nazwy, za to pięknie opisałeś powerbank z jego zaletami (coś jak lokowanie produktu wink ) i pewnie to zwróciło uwagę @Ari93.
W sumie to jeszcze brakuje tutaj opinii na temat x-kom w stylu: "A w x-komie to mnie oszukali, bo czekałem 2 dni dłużej na paczkę niż obiecali" big_smile
wink
Fajny oraz interesujący artykuł, bo nie każdy wie o takich małych przydatnych rzeczach.

* WNDR 4300v2 * ||  * Xiaomi Miwifi Mini * || Netgear R6220 *
* DVBT2 - T230C *

15

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Spoko. Mam jeszcze dwa razy większego powerbanka greencella, ale oni nie płacili za reklamę. Silicon Power też nie smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

16

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Ja za marne 30pln (+10 za dodatkowe 4 aku) kupiłem takie coś: Huawei BBU15-D-T
Aku to jakieś chińskie 2000 mAh, ZTE MF286D działa na tym "ups" coś około 120 minut.

17

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Coś czuję, że te BBU za chwilę też szybciutko się rozejdą ;-)

18 (edytowany przez Ari93 2022-02-12 03:06:07)

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

@Cezary dobra, widzę czemu tak zinterpretowałem; napisałeś "ma za sobą kilka miesięcy pracy i tylko kilka cykli ładowania" To co to za praca? Bezczynne leżenie? Dla mnie praca i mało cykli ładowania oznacza dość jednoznacznie że PB musi pracować jako "UPS" do rutera i dopiero teraz postanowiłeś zrobić testy ile czasu wytrzyma itp.
Ja już lata temu kupiłem QC3.0/2.0 Trigger, taka przelotka usb z trzema przyciskami którymi mogę wybrać wersję QC i zwiększyć lub zmniejszyć napięcie. Przy 2.0 są tylko 5, 9 i 12V ale przy 3.0 napięcie się zmienia o 0,4V czy coś w tym stylu. Są też przejściówki USB-C na różne rodzaje wtyczek laptopowych, fajna sprawa bo mając starego laptopa nie trzeba do niego brać zasilacza, wystarczy jakaś nowoczesna, mała i mocna kosteczka i naładujemy nią wszystkie sprzęty np. w podróży;)
https://ae01.alicdn.com/kf/Hba8f3ed1e1db4afda2ce20d5431da4bfh.jpg

19

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Używanie go jako powerbanka w  awaryjnych sytuacjach. "Praca".

Pokazane kabelki też są "fajne" - trzeba będzie się zaopatrzyć w taki zestaw.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Macie namiar na te kabelki?

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

21

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Znalazłem pojedyncze moduły na shopee, nie cały zestaw.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

22 (edytowany przez mathorv 2022-02-17 10:52:37)

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

Jedyne co bym dodal ze uzyty modul USB-A "QC decoy" "QC trigger"  LX-QC01 wyglada niemal identycznie(sa 4 rozne warianty) dla 5V, 9V, 12V i 20V, warto uzyc usb testera, miernika przed uzyciem

Tak samo moduly tego producenta (?EYEWINK, ?JacobsParts)

LX-QC02 USB-A QC Decoy Trigger Board 9V 12V 15V 20V (mozna ustawic)

LX-QC03-V2 USB-C QC Decoy Trigger Board 5V 9V 12V 15V 20V (mozna ustawic)

LX-PD01-V3.1 PD QC Decoy Trigger Board 5V 9V 12V 15V 20V (mozna ustawic)

To rownie dobre rozwiazanie na uzycie ladowarki QC jako awaryjnej ladowarki routera o ile ta padnie.

PS:
USB-A QC 3.0 ma regulacje napiecia 3,6V-20V, co 200mV.
USB-C PD QC 4.0 ma regulacje napiecia 3,6V-20V, co 20mV.

23

Odp: Zasilanie awaryjne/alternatywne routera z użyciem powerbanku z QC

secam7 napisał/a:

Ja za marne 30pln (+10 za dodatkowe 4 aku) kupiłem takie coś: Huawei BBU15-D-T
Aku to jakieś chińskie 2000 mAh, ZTE MF286D działa na tym "ups" coś około 120 minut.

Tutaj ktoś to rozebrał: https://www.youtube.com/watch?v=NUsKPVjK6jA