1 (edytowany przez Ari93 2021-12-13 21:46:54)

Temat: Dziwne logi, ktoś próbuje wbić?

Witam, w logach właśnie znalazłem takie coś:
https://bit.ly/3ETDSja i oczywiście zaspamowany log od ok. 30 minut odkąd to zauważyłem.
Co to jest i co z tym zrobić? Pojawia się co chwilę na chwilę w "Połączone urządzenia bezprzewodowe" z nieznaną nazwą i adresem ip, z pasmem wlan0-1, tx 1Mbps,  rx 2,4GHz Mbps, sygnał -80 dBm, 81, 74 dBm itp czyli zasięg bardzo słaby. Na jakiejś stronce do MAC https://dnschecker.org/mac-lookup.php?q … %3A70%3AF9 wyskoczyło że to urządzenie od Tuya Smart Inc. które zajmuje się jakimiś urządzeniami smarthome itp... Wychodzi na to że któryś z sąsiadów kupił jakieś podejrzane dziadostwo które  każdą sieć w zasięgu czymś spamuje? W logach jest o wlan0 i wlan0-1 a jeśli dobrze kojarzę tak jest oznaczona sieć "normalna" i ta gościnna. Dla formalności żaden z sąsiadów nie ma hasła do żadnych z moich sieci.
Jak powinienem to interpretować i co z tym mogę zrobić?

edit
Aha ;d Netgear R6350 i Wersja Gargoyle: 1.13.0.0pre11 (93937174)

2

Odp: Dziwne logi, ktoś próbuje wbić?

Coś się próbuje połączyć i nie dochodzi do końca. Możesz zablokować jego mac w filtrach (a nie wiem czy nie będzie nadal spamowało w logach), a tak po za tym to nie masz wpływu czy coś to robi czy nie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Dziwne logi, ktoś próbuje wbić?

No filtry nic nie dają bo przecież nie ma czego filtrować skoro urządzenie się nawet do końca z siecią nie łączy...
Dobrze też myślę że takie spamowanie do wszystkich sieci w zasięgu wprowadza sporo zakłóceń i mimo wszystko lepiej jak by ten ktoś "ujarzmił" to urządzenie? Chciałem sprawdzić czy znajdę w logach coś na temat soundbara od Samsunga dlaczego drugi raz w ciągu tygodnia AirPlay przestał działać albo przynajmniej ustalić czy to ruter coś przyblokuje czy to wina soundbara bo zresetowanie w ruterze interfejsów wifi pomogło.

4

Odp: Dziwne logi, ktoś próbuje wbić?

Każdy musi mieć smart urządzenie w domu: smart lodówka, smart odkurzacz, smart wibrator tongue a później nie ma się co dziwić że te smart śmieci z Aliexpress spamują sieci i próbują połączyć się do niezabezpieczonych sieci albo analizują ruch sieciowy ich właścicieli.

Polecam obejrzeć to
https://www.youtube.com/watch?v=rbuKPEHzDIY

Spróbuj zmienić SSID swojej sieci może to "smart" coś szuka sieci po jakiś słowach kluczowych lub zmień kanał WiFi.

| C2600 @ OpenWrt 21.02 / LuCi -> sieć gościnna, WINS serwer, VLAN, DLNA, multiwan
| WDR4300 @ OpenWrt 21.02 / LuCI -> extroot, sieć gościnna, WINS serwer
| MR3020 @ MiFi 17.01 -> E3372 HiLink
| WR842ND v2 @ Gargoyle PL 1.13.0 -> testy