Temat: Problem z tunelem IPV6

Witam
Od pewnego czasu mam problem z tunelem IPV6
Tunel dynamiczny Henet, postawiony zgodnie z tutorialem.
Objawy - problem z działaniem niektórych aplikacji na telefonach. Wtedy wiem, że tunel padł.
Sprawdzając status w Luci, mam info, że tunel jest połączony, wysyła pakiety (RX) ale ich już nie otrzymuje (brak TX).

Sprawdzałem konfigurację, niby wszystko jest jak kiedyś.
Stawiałem konfig na nowo. Też nic to nie dało.

Może ktoś z was ma podobny problem?

Router Linksys WRT32X
OpenWrt 21.02-SNAPSHOT r16329-b4c40a7efc

2

Odp: Problem z tunelem IPV6

Tak, czasem po zmianie adresu ipv4 tunel HE nie wstaje, ale to chyba problem "od zawsze"

3 (edytowany przez Juniorek 2021-11-20 14:41:37)

Odp: Problem z tunelem IPV6

jacgl napisał/a:

Tak, czasem po zmianie adresu ipv4 tunel HE nie wstaje, ale to chyba problem "od zawsze"


noo.... tylko u mnie ip się nie zmienia, nie licząc sytuacji raz na nie wiem ile smile

dodam iż mam skrypt w cron`ie testujący czy jest net i jeżeli nie ma, to robi ifup odpowiedniego łącza
niestety ostatnio się to nie sprawdza;/

z ciekawostek to wczoraj wyłączyłem tunel a dzisiaj rano, pewnie dzięki powyższemu, wszystko śmigało

edit:
skrypty testują łącze co 30 min i zauważyłem, że od pewnego czasu co te 30 min robią mi ifup.
nie mam pojęcia czym to jest spowodowane

edit2:
dodatkowy zonk - na routerze nie działa ping6 google.com, ale do facebook.com już tak
na komputerach nie ma tego problemu

4

Odp: Problem z tunelem IPV6

Też nadziałem się ostatnio na podobny problem i też ipv6.google.com przestał mi pingować z tunelu przez Warszawę, ale inne strony działają.
Pewnie HE ma gdzieś blackhole route - inny tunel via Frankfurt mi działa. IMO trzeba wspomnieć o tym na forum HE.
No i sam walnąłem durny błąd, przypisując z palca adresy delegowane do interfejsu LAN do tunelu Wireguarda, a potem dziwiłem się, że nic nie chce tym interfejsem wychodzić.

Zauważyłem też, że tunel dezaktywuje się przy braku aktywności via IPv6 i przestaje odbierać ruch, dlatego co jakiś czas warto zaserwować mu keepalive.