1

Temat: Linksys WRT1900ACv2 - coś nie tak?

Cześć,
posiadam router jak w temacie , czyli Linksys WRT1900ACv2 (z przodu na routerze napisane ACS , ale od spodu ACv2)
wgrany na tym OpenWRT w wersji

OpenWrt Chaos Calmer 15.05.1 r49484 / LuCI

router śmiga bardzo stabilnie (od kilku lat), ale tylko na 2,4GHz. włączanie 5GHz czasem nie działa, a czasem zadziała ale stabilność jest kiepska. teoretycznie nie zależy mi na 5GHz , ale jak już jest to mogłoby działać wink.

kilkukrotnie podejmowałem próbę przejścia na wyższą wersję openWRT, ze skutkiem takim że nie dział mi internet, być może źle coś robiłem (nie ważne) , ostatnia próba zaskutkowała tym że postawiłem z sukcesem wersję:

luci-21.02-snapshot-r16052-6f053e5b4f-mvebu-cortexa9-linksys_wrt1900ac-v2-squashfs-sysupgrade

iinternet działa, 2,4GHz działa, 5GHz podobnie jak przy starszej wersji openWRT (czyli lepiej nie tykać).... jednak działanie bardzo niestabilne, objawia się tak jakby połączenie z lapsem się nieprawidłowo inicjowało i muszę kilkukrotnie wyłaczać i włączać wifi w lapsie....
na wersji starszej na 2,4GHz osiągam na testach speedtest.net maksimum jakie daje ISP  (równo leci 30Mega), pingi 8-12ms
na wersji nowszej na 2,4GHz siła sygnału mi "faluje" i sam internet działa niestabilnie ... pingi potrafią skakać 12-90ms , a sama prędkość na speedteście  sobie skacze 6-20-30-15-20 (Mega).

karta w laptopie AC więc chciałbym wykorzystać to AC , ale na tym routerze (i może z tą kartą to niemożliwe)
Intel(R) Dual Band Wireless-AC 3165
sterowniki najnowsze wgrane

dobra, idąc dalej... pomyślałem że możę zmienie router, kupiłem  AX3600 , wersja EU/PL,  niestety interfejs bardzo ograniczony i za wiele tam nie ustawię, no i nie tak łatwo jak na Luci (statyczne dhcp, przekierowania portów, statyczne hosty), ale mało z tym, uruchomienie 2,4G i 5G przebiegło mega szybko router działa ... ale stabilność MASAKRA , gorzej niż na linsksysie , normalnie nie da się korzystać z netu.
najgorszy objaw: przez 5-10 min musze resetować połączenie z routerem (WiFi) żeby internet ruszył.. na innym laptopie i na telefonie jest trochę lepiej, internet łapie od razu i jest bardziej stabilnie, ale też brakuje bardzo dużo do   OpenWrt CC 15.05 na linksysie
zasięg jako-takiej dobrej pracy to ok 3 metry od routera ... no w takiej odległości to na kablu mógłbym pracować wink

może mi podpowiecie co sprawdzić, ustawić, co zmienić , żebym miał stabilny router z działającym 5Ghz (bo rozumiem że po to to wymyślono aby poprawić zasięg i stabilność)

z góry dziękuje

2

Odp: Linksys WRT1900ACv2 - coś nie tak?

Akurat linksysy cierpią mniej lub bardziej na jakość sterowników wif, producent dał ciała tu i raczej nie wiele możesz z tym zrobić. Niektróe wersje działają lepiej, niektóre gorzej, niektóry mówią że to też zależy od klientów jakich podłączasz.

AX3600 jest oczywiście jeszcze oficjalnie nie wspierany, więc masz dokładnie to co producent daje. I też nie masz zbytnio co z tym zrobić.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Linksys WRT1900ACv2 - coś nie tak?

czyli na chwilę obecną zostaję przy CC 15.05 luci, bo działa stabilnie , AX3600 oddaję bo zwrot mam możliwy , a rozglądam się za innym routerem z 5GHz który będzie działał stabilnie ..
coś do 500zł brutto znajdę ? co by nie było problemów big_smile

4

Odp: Linksys WRT1900ACv2 - coś nie tak?

Ja dość lubię ipq4xx, zwykle nie sprawiały mi problemów.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Linksys WRT1900ACv2 - coś nie tak?

wybacz ale nie rozumiem za bardzo ocb z tym ipq4xx - to jakiś układ na którym oparte są routery ? a jakiś konkretny model ?

6

Odp: Linksys WRT1900ACv2 - coś nie tak?

Tak, układ: https://openwrt.org/toh/views/toh_stand … %5D=ipq40x

Ale to tylko moja opinia.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Linksys WRT1900ACv2 - coś nie tak?

ok, dziękuję
jakby ktoś jeszcze chciał się podzielić jaki router poleca, to chętnie zerknę

8

Odp: Linksys WRT1900ACv2 - coś nie tak?

Spróbuj sobie jeszcze wersji openwrt od davidc: https://dc502wrt.org
Robi je na nowszych kernelach, może Ci lepiej pójdzie to wifi. Ja na linksysie wrt32x nie narzekam na wifi, poza jednym: na openwrt nie działają urządzenia iot (esp, sonoff itp).

Linksys WRT32x, Netgear r6220