26

Odp: Odroid H2+ z RTL8125 (oraz Odyssey X86J4105864)

Instalacja instalacją, ale switch też trzeba wymienić. A tu już nie ma taniej alternatywy sad

Wysłano z mojego Win98 za pomocą IE 5.01

27 (edytowany przez mar_w 2021-05-04 00:59:14)

Odp: Odroid H2+ z RTL8125 (oraz Odyssey X86J4105864)

"Formuła 1" od @ambrozy5 lub inne nowości to z definicji bardzo drogi sport.
Ale z czasem być może stanieją.

Idąc tą myślą, że switche 2,5Gb są drogie (nowy SG105-M2 ok.470 zł a  nowy SG108-M2 ok  700 zł), pojawia się pytanie.
Po co producenci wypuszczają płyty ATX, mini-itx, wspomniany Odroid H2+, routery oraz AP-eki  z wbudowaną kartą 2,5Gbps?
Chwyt marketingowy?

Cena switcha 470 zł w porównaniu z routerem z portami 2,5G to jest ułamek ceny routera.
W sumie to opłaca się kupić nawet 5-portowy switch dla kilku najbardziej potrzebujących urządzeń:
Routero-NAS, samo AP z Wifi AX z portem 2.5Gb, stacjonarka itp. i jeden port dla tradycyjnego switcha żeby reszta urządzeń sieci latała przez obecny switch Nx1Gbps.
W zależności od zastanej sytuacji w ten sposób można podnieść szybkość w sieci bez kucia ścian na obecnej instalacji.
Wszystko zależy kto co ma i co mu się bardziej opłaca.

Odrzucając "nietrafiony" argument infrastruktury, to powiedzmy sobie, że po tanich kosztach wychodzi tylko bezpośrednie połączenie między NAS a laptopem z którego chcemy na szybko zrzucić  film 4K dobrej jakości lub obraz partycji, nie "blokując" kabla podpiętego pod wbudowaną kartę 1Gbps.

Temat można drążyć bez końca, ponieważ z szybką siecią pojawia się temat szybkości np
dysków w NAS-ie i znowu płacz, że pojemne dyski SSD są drogie, a jeszcze kilka w RAID to już w ogóle drogo.
Dla taniości czas przeprosić karty 100Mbps wink

A skoro większość nowych płyt będzie miała tego Realteka na pokładzie to warto przygotować soft pod nowinkę, żeby nie było  potrzeby wgrywania modułów z pendrive'a bo ... jedyna wbudowana sieć nie rusza od strzała.... I co teraz... Help... wink

* WNDR 4300v2 * ||  * Xiaomi Miwifi Mini * || Netgear R6220 *
* DVBT2 - T230C *

28

Odp: Odroid H2+ z RTL8125 (oraz Odyssey X86J4105864)

Jeszcze GS-1005BE za 450zł i QSW-1105-5T za 530zł. Jakiś tam wybór jest. Ale do zastosowań domowych ciut przydrogo, żeby to chociaż 300zł kosztowało, ale te ceny zdają się tylko rosnąć zamiast maleć.

W NASie temat szybkości dysków można rozwiązać niewielkim dyskiem SSD w roli bufora dla dysków talerzowych. Będzie się zużywał, trudno.

Też mnie ciekawi kiedy dostaniemy powszechny dostęp do szybszych technologii. Jak rynek zastosowań profesjonalnych się nasyci technologiami pokroju 10GbE i pójdzie wyżej? Wtedy będą gdzieś musieli znaleźć klienta na starą technologię i opchną nam smile Zamiast tego dają nam jakieś WiFi6 przebijające na papierze próg 1GbE. Widać popyt jest na technologie bezprzewodowe bo wygodne. Mało kogo obchodzi że w dążeniu do tej wygody zaśmiecimy przestrzeń radiową tak że w końcu nic nie będzie działać, kto mieszka w blokowisku ten wie. 2.5GbE na nowych płytach głównych - tak, zapewne tylko chwyt marketingowy, tzw "gamingowe prędkości" co z graniem przez sieć mają niewiele wspólnego.

Wysłano z mojego Win98 za pomocą IE 5.01

29

Odp: Odroid H2+ z RTL8125 (oraz Odyssey X86J4105864)

Dziękuję że poruszyłeś temat Wifi 6 przebijającego barierę 1 Gbps.
Mając takie prędkości: https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php? … 68#p253468 kabel podpięty pod switch 1Gbps staje się wąskim gardłem smile

Ja też bym chciał switcha 5 x 2.5 Gbps jak najtaniej. 100 zł za port...no cóż, pierwsi muszą pokryć koszty uruchomienia linii.

W kablówkach i tak nie ma WANu powyżej 1 Gbps więc w takim np Xiaomi AX6000 (wybór ze względu na cenę) ustawiasz jedyny port 2.5Gbps jako LAN, podłączasz do taniej karty 2.5Gbps z dalekiej krainy, kupujesz dobrego klienta i masz radość że jesteś liderem na osiedlu smile

* WNDR 4300v2 * ||  * Xiaomi Miwifi Mini * || Netgear R6220 *
* DVBT2 - T230C *